Epizody(3)

brasek

Zaujímavá trilógia s mystickým nádychom. Miestami je príbeh živý, pútavý... na druhej strane však obsahuje pre mňa hluché pasáže a postrádam gradáciu zápletky. Koniec ostáva pre mňa nepochopený. ()

Mozenrat

Na české poměry hodně slušné mysteriozní-krimi s dobrými herci. Vytkl bych tomu jen snahu být na závěr epický - scéna se zásahovkou působí dost nepatřičně - a finální odhalování celého "komplotu" je dost přitažené za vlasy. Na podobné záležitosti prostě tuzemský film nemá. Kdyby se scénárista drřzel při zemi, mohlo to dopadnou ještě lépe, než to dopadlo. Jo, a ten megaspoiler na plakátu volá po vraždě! ()

zigy

Milovníci historických záhad, jásejte! Strach je génius a strká do kapsy celého slavného oscarového Howarda s jeho upachtěnými opusy Šifra mistra Leonarda a spol....tohle je ten pravý mysteriózní napínák! Geniální je přitom mix napětí a humoru, které se vzájemně doplňují a vůbec to není té atmosféře tajemna a někdy i strachu naškodu....jasně, že někdy je to už přitažené za vlasy, anebo už trochu za hranou uvěřitelnosti, ale já to Jirkovi odpouštím. Když něco děláme líp než celej slavnej Hollywood, tak tleskám! Skvělý scénář (jen první díl je trošku rozvleklejší) a dialogy. A ta hudba, dlouho jsem se u českého filmu nesetkal s takhle dobrou atmosférickou hudbou. ()

Emperor1

jako česká verze Šifry mistra Leonarda to ujde, má to i docela slušnou atmosféru a Ivan Trojan na mě působí sympatičtěji než Tom Hanks ... ()

Leník

Teď zrovna zde svítí celkové hodnocení 74, což mi tedy přijde značně nadhodnocené, mně se to celou dobu zdálo spíš legrační než krimi/drama. Celé to zachraňuje hvězdné herecké obsazení, takže navzdory šíleným postsynchronům jsem byla odhodlaná dát tři hvězdičky, ovšem závěr obšlehnutý z Indiana Jonese v kombinaci s úplně závěrečnou scénou, to celé dorazil. ()

Hvězdář odpad!

Ač je mi líto, že musím toto prohlásit o něčem s mým oblíbencem Trojanem, tohle je fakt neskutečně stupidní sračka. Ano, připusťme, existuje nějaké ezo, nějaké minulé životy, křesťanství funguje úplně jinak než reálně... ano, je to licence, je to filmový svět, je to legitimní. Problém je, že každý žádný z dílčích motivů seriálu působí naprosto nedůvěryhodně, a to jak ve vztahu k jakési alternativní realitě, tak ke skutečnému světu. Prakticky všechny zastoupené osoby a jejich povolání a role, které se tam objeví, působí úplně absurdně a poskytují obraz absurdních klišé. Restaurátor který umí opravit vše, archeolog který se silou probourá do čehokoliv co náhodou najde pod zemí, religionista co nerozumí významu náboženství, policajti co koukají na majora zemana, vyšetřovatel co věří ihned každému vše, mladý kluk co hackne server za minutu od cizího počítače, .... Jasně, můžou tam být zjednodušující prvky působící halvně symbolicky, ale když se z nich skoro celý seriál skládá, působí to nedůvěryhodně a i hloupě. Kromě toho je tam celá řada až skoro pohádkově naivních momentů, které jakoby vypadly z laciných socialistických pohádek. V důsledku ani v kontextu té scénaristické umělecké licence to nedává žádnou přidanou hodnotu. ()

Osud

Po zhlédnutí druhého dílu musím změnit počet hvězdiček. Ze 4 na 5. Sestřihat do filmu a hurá do světa.:-) ()

R.Drson

Ze samotného seriálu jde cítit nadhled i snaha o napětí. Hledat v mysteriózní části příběhu logiku nemá smysl a ani tu logiku, vždyť většina filmů a seriálů si tyto prvky zjednodušuje (mnohdy až necitelně). Myslím, že přišel čas, aby J. Strach získal důvěru od filmových producentů a dobrý scénář na natočení opravdového filmu, který by už nebyl v TV ale v kině. Tajemné konspirační teorie v komentářích na CSFD mě nutí (opět) zamyslet se nad některými českými diváky. Zahraniční filmy přijímají většinou s nadšením (stačí slavné jméno) a všechno české jen kritizují. Pro komentáře k české tvorbě by už mohl existovat slovník (to bude zase ,,čecháčkovina", český upocený film, protekční nýmandi, před filmem je nutná lobotomie mozku, scénaristická impotence atd.) Už i CSFD se začíná měnit v klasickou internetovou diskuzi, kde se uživatelé urážejí a dělají patent na rozum a znalost všech oborů). ()

twengo

I. díl - expozice. Tempo zatím příliš nekulhá, obraz má atmosféru, herci jsou vedeni režisérem, jen ten scénář... To se tu od dob pana Körnera nenarodil nikdo kdo umí napsat filmový příběh? Postavy se "náhodně" navzájem znají, dialogy jsou místy až skvostně blbé, příběh je plný logických lapsů, postavy jsou nevěrohodné - za všechny vypíchnu jen "satanistickou" kapelku, tak těmhle hošíkům bych dal pětikorunu, a kdyby na mě na koncertě spustili něco o satanovi, tak smíchy zřejmě neudržím moč. Nicméně jako celek a s přimhouřením očí to zatím není tak hrozné. Uvidíme dál... II. díl - "prostředek". Bohužel druhý díl, čtený jako samostatná část celku, trpí naprosto všemi neduhy dramaturgické stavby třídílného díla. Příběh nás příliš okatě zbaví jednoho podezřelého, aby ovšem dalšího nechal bezdůvodně běhat po place a v samém závěru se jako v každé druhé detektvice dozvíme, že to byla klamné stopa. Některé další dramatické linky jsou naznačeny, žádné nejsou dořešeny a linka hlavní se posune jen o tolik, aby zbývalo na finále s očekávatelným "zvratem a překvapením". Moc bych se chtěl dočkat jiného překvapení, kdy mne zaskočí scénáristická invence, ale bojím se... III. díl - rozuzlení a zklamání. Zatím největší problémy s rytmikou příběhu a pro mě naprosto nečekané komické vyznění celého příběhu, které to celé ovšem srazilo do kolen. Policejní manévry v lese, nedomrlé vygradování vztahu mezi Dvořákem a Geislerovou, neuvěřitelně hloupá scéna krádeže kříže a samotný závěr, který jako by vypadl z amerického "béčka". Bohužel závěr celé řady poslal celé tohle dílko o úroveň níž. Bolestně trpí dramaturgickou roztříštěností, která je naprosto zřetelná ve vztahu scénáristy k policii, na jedné strany tu máme normální a sympatické policajty, na druhou stranu bandu kreténů, kteří si cokoliv nechají před nosem ukrást a ve finále nejsou ani schopní zajistit místo činu. První dva díly slibovaly a závěr sliby nedodržel. Pro mě osobně zklamání. ()

sunber

Seriál se mi moc líbil, skvělé obsazení, dobrá kamera - a až na některé malinké nesrovnalosti v ději - super! ()

Bohulib

Myslím, že kdyby ten závěr nebyl tak jasný (hlavně paprsky z očí soch svatých), tak by to bylo zajímavější a víc na přemýšlení. Závěrečný vtípek s pohřebáky mě celkem pobavil. Beru to jako takový signál pro diváky: "neberte to vážně, byl to jen film." ()

Parsek

Ach můj bože... proč ten konec? No uvidíme co bude dál. Těším se. Jinak, všimli jste si těch exteriérů, zvláště Broumovska? Zajeďte se podívat www.broumovsko.cz. Nicméně pane Strachu, prý tady ty komentáře čtete... tak asi takhle... díky za Vaši práci, jste v pohodě a zůstaňte tak. Hodně zdaru. A co někdy natočit nějaké opravdové "scífko"? ()

artcha

Přiznám se, že jsem ujetá na druh tohoto filmu a mám slabost pro režiséra Stracha, takže možná nejsem se svými 4 * tak objektivní.... ale dle mého názoru má tento film všecko, co od tohoto žánru očekávat.... "vtipný" konec mě rozhodně nepohoršil a scéna s majorem Zemanem je určitě jedna z nejpovedenějších parodií jaké jsem v poslední době viděla... Pro ty, kdo film, resp. seriál neviděl - ne, není to komedie, opravdu se jedná o krimithriller. ()

TommmyT

Na televizní věc, hodně dobré. Scénář, kamera, režie, herci.. vše nadstandart. Jiří Strach dokazuje že opravdu umí režírovat. Jiří Strachovi bych přál nějaký pořádný scénář celovečeráku, kterým by naplno ukázal co v něm je, postavil by ho do české elity a posbíral také nějaké hodnotné ceny, které si jeho režie pomalu jistě zaslouží. -Mam doma scénář téma českého holocaustu, nechcete pane Strach? :-) ()

teseth

Velmi zdařilé zpracování mystery zápletky. Bohužel ale ten konec mě nějak nenadchnul. Ten byl jakoby vytržen z něčeho co k tomu vůbec nepatřilo. Škoda jinak by to bylo za plný počet. ()

Terminator666

Začátek filmu mi přišel kostrbatý, postavy mluvili spíše jako stroje než lidé. A když ne, tak se snažili vypadat jak nějací angličané, ale to se po první půlce prvního dílu zlepšilo a byl z toho výborný zážitek. Obsazení si myslím bylo velice dobré, herecké výkony se mi také líbily, Jen bych místy měl výhrady proti hudbě, poněvadž mi přišlo, že ne vždy úplně ladila s dějem. ()