Epizody(3)

Martazoe

U detektivních příběhů pana Stracha mám trošku problém rozlišit kdy to myslí vážně a kdy ne, je to zvláštní kombinace temné detektivky a černé komedie - tak to vnímám. Rád používá esoterní tématiku, tajemno a spiklenecké teorie, jenže přijde mi to moc umělé. Dívat se na to ale dá hezky, ovšem nic hlubšího jsem si v tom nenašla. ()

Herrydos

Sázka ČT na Českou variaci na Šifru mistra Leonarda vyšla. Strach se popral se vším bez ztráty kytičky film je rozdělen do tří části což filmu prospělo že má více prostoru pro budování atmosféry která je mystikou skutečně silně protkána mezi všemi hlavními protagonisty to správně jiskří. Filmu bych vytknul snad jen do očí bijící zvláštní efekty jako rudé mraky a had které by neměli být tak očividně počítačové (ale dá se to omluvit nižším rozpočtem přeci jenom jedná se o televizní film) jinak nemám žádných jiných námitek a tomuhle nečekaně kvalitnímu počinu dávám plný počet 5*. ()

killer1992

V rámci žánru v našich končinách bezkonkurenční, ovšem stejně jako u Labyrintu tu pořád nedostatky jsou. V prvé řadě závěr, kdy jsem jen těžko překousl to, že se do série, která si celé tři hodiny zakládá na nějaké realističnosti dostanou takové nadpřirozené ptákoviny. Trojanovi toho Roberta Langdona i docela věřím, Dvořák jako detektiv taky není k zahození. Délka tři hodiny je tak akorát, ani natahované a ani příliš krátké. Co mi teda ještě hodně vadí, nebo spíš přijde navíc, je ta linie s alkoholem. Nechápu co tím Jirka Strach sledoval, možná že už se trošku shlédl v severských detektivkách, kde je přesah do osobního života vyšetřovatelů a několik linií běžný, ale tady to bylo úplně zbytečné a bezvýznamné. ()

adaben

Hrají v tom dobří herci, ale jinak zklamání, asi to není můj žánr. Zápletka mi přišla veskrze divná až místy protivná, některé vysvětlovací dialogy na úrovni takřka parodie, například v poslední části mezi Dykem a Trojanem, hlavní detektiv se chvílemi tváří, jako že na všechno kašle a pak hned velí do rozsáhlé akce (trochu neuvěřitelné zlomy), řeholníci v českých klášterech myslím také působí jinak, jen štěstí, že oproti připomínanému majoru Zemanovi alespoň oni nejsou pachatelé všeho zla. Myslím, že by se režisér Strach měl věnovat raději jiným žánrům, v nich je věrohodnější. ()

BigJohn02

Strachovy mysteriózní seriály jsou celkem fajn. Akorát mě překvapilo, jak polopaticky vysvětlují, co je Ďáblova bible - myslel jsem, že to tady každej zná... ()

Jirkacek

Třídílný seriál Ďáblova lest z roku 2009 byl - pokud si dobře vzpomínám - prvním krimi počinem od režiséra Jiřího Stracha, který se tak rázem u mne katapultoval mezi nejoblíbenější režiséry. Tolik různých postav, velký počet mrtvol, celá řada neuvěřitelných skutků a mnoho slepých uliček jsem ještě v žádném filmu nebo seriálu českého původu neviděl. Ze seriálu jsem byl jako milovník historie doslova nadšen, protože do něj režisér skvěle zahrnul historickou či náboženskou záhadu a oblékl ji do moderního hávu detektivky. Zkrátka jeho zločinné mystéria mne velmi baví a když jsem viděl nějakou jinou českou detektivku, tak mně připadala jako jídlo bez koření či káva bez mléka a cukru. Jiří Strach tak podle mého názoru nastavil laťku hodně vysoko ! Ďáblova lest začala útěkem mladé ženy z lesa (Hana Vagnerová), která prchala před tajemnou postavou, jenž ji chtěla zabít. Měla štěstí, že právě jel kolem řidič nákladního vozu (Oldřich Navrátil), který jí zavolal sanitku. V nemocnici se nezraněná, ale potřísněná svou a hadí probudila a později se ukázalo, že se jedná o studentku Evu Turskou, která se svými spolužáky Klárou (Kristýna Janáčková), Vítkem (Kryštof Hádek), Lukášem (Filip Tomsa) a učiteli, kterými byli docent Jiří Polehla (David Prachař) a doktorka Evita Bérová (Silvia Šuvadová) pracovala na archeologických vykopávkách v Podlažickém klášteře. Na čele měla krví napsáno číslo 666, nic podstatného si ale nepamatovala a její lékařka Hájková (Barbora Munzarová) zavolala policii. Vyšetřování se ujal vrchní komisař Sumara, jehož si zahrál pro mne velmi sympatický Jiří Dvořák, který byl znám svými problémy s alkoholem a jeho nová kolegyně Lenka Šímová (Anna Geislerová, jenž přišla na oddělení do Pardubic z našeho hlavního města. Jelikož si s případem nevěděli rady, požádali o pomoc religionistu doktora Runu, jehož si střihl skvělý Ivan Trojan. Během vyšetřování se objevil v Praze zavražděný mladík, opět s číslicí 666 na čele a v jeho blízkosti byl nakreslen pentagram s římským číslem uvnitř. Bylo jasné, že oba případy spolu souvisí, ale policie stále tápala a tak zatkla jediného podezřelého, kterým byl metalový zpěvák Daniel Ferinčák (Vojtěch Dyk), protože byl během obou zločinů blízko místa činu. Ten byl shodou okolností přítelem Ivety Runové (Tereza Voříšková), který policii pomáhal ve vyšetřování. Jenže když došlo k další vraždě, byl zpěvák propuštěn a rovněž se zapojil do hledání vraha. Zatím doktor Runa přišel na kód, podle kterého si vrah vyhledával oběti a zjistil, že souvisí s čísly v pentagramu. Ke konci seriálu byla unesena Iveta a hrozilo, že se i ona stane obětí šíleného vraha a tak jsem byl zvědav, jestli k tomu dojde a kdo oním šílencem vlastně byl a proč. Moje zvědavost byla samozřejmě ukojena, jak to dopadlo ale prozrazovat nebudu, nicméně vše souviselo s takzvanou Ďáblovou biblí, jenž byla ve středověku považována za osmý div světa. Podle dochované legendy ji v klášteře ve východočeských Podlažicích prý s pomocí ďábla za jedinou noc napsal jakýsi mnich, kající se z těžkého hříchu. Kniha váží 75 kg. Její dřevěné desky, potažené kůží s kovovým zdobením, mají rozměry 920x510x22 mm. Obsahuje 320 pergamenových fólií, tj. 640 stran o průměrném formátu 890x490 mm. Někdo vyřízl osm stran z neznámých důvodů. Původní desky knihy byly při požáru roku 1697 poškozeny a nahrazeny novými dřevěnými o síle 22 mm. Samotná existence této největší rukopisné knihy světa a četné legendy s ní spojené, vyvolávají stále řadu otazníků. Historici i badatelé se už po několik staletí marně pokoušejí odhalit tajemství jejího původu a vzniku. Jedním z nich byl autor scénáře tohoto seriálu Arnošt Vašíček, kterého jsem vždy obdivoval a od něhož se mi líbil jiný seriál Strážce duší či jeho dokumentární filmy. Každopádně miniseriál Ďáblova lest a její historický a mystický význam mne opravdu oslovil, protože mne historie hodně baví a záhady také můžu jíst po kilogramech. Navíc zde nechyběl břitký humor, jiskření mezi oběma vyšetřovateli a hodně tajemství, které mám rád. Suma sumárum Ďáblova lest ode mne získal pět ďáblových hvězdiček *****. () (méně) (více)

wdo

Proti Vašíčkově knize je to o dva levely výš, ovšem i tak se na to je potřeba dívat jako na pohádku. Jo, mimochodem, ten první spravedlivý se měl jmenovat A a ten druhý B. No nevím, v jakém jazyce používají tahle křestní jména. ()

bonsetti

Strach ať raději natáčí pohádky. V tom závěru byli všichni přítomní asi dost sjetý. Původně jsem chtěl dát 3*, ale za ten závěr ODPAD. EDIT: Po druhém shlédnutí v 1/2017 dávám 3* a dělám, že tam ten závěr nebyl :-). ()

hypnos11

Zajímavě natočený nesmysl. Dějová linka a chování postav je totálně mimo mísu. Obsazení je rozhodně kvalitní, Strachova režie je solidní, napětí a atmosféra filmu také nedělají ostudu, ale ten scénář mu podráží nohy na každém druhém kroku. Na české poměry slušný, unikátní počin v rámci žánru (mysteriózní krimi byl v Čechách žánr takřka neprobádaný), který je odsouzený k zapomnění kvůli svým nesporným vadám. ()

ZastataZofa

tak toto len z úcty k českej kinematografii dávam 2 hviezdy....keby to natočili Slováci,bola by to absolútna katastrofa....strašný miš-maš.... ()

RootEater

Čechy mají silnou tradici magické praxe. Od slovanských rituálů, přes často zmiňované období Rudolfa II, až třeba po četně se vyskytující hermetické lóže v období první republiky, z nichž některé přežily do dnešních dní. Přijde mi proto škoda, že česká filmová produkce se těmto tématům nevěnuje častěji a s větší vážností, než jen jako pohádkovým předlohám. Jsem proto opravdu nesmírně rád za tento počin pana režiséra Jiřího Stracha, který se tohoto úkolu zhostil opravdu se ctí. Přes místy nízkorozpočtové vizuální efekty (jako třeba v závěrečné scéně s křížem) je tento počin napínavý, poutavý strhující a přes magické prvky takřka uvěřitelný kriminální příběh s prvky magického realismu. ()