Global Metal

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2007, 93 min

Sam Dunn, Scot McFadyen

"Zní to, jako když za řevu leteckých motorů bičují divoká zvířata. Mastňák třese hrncem plným kamenů a blije u toho do kovové roury." Tolik k názorům mého fotra, který se svého času decentně rozplýval nad tím, když Brouci spustili na svou dobu brutální "All my loving". Dříve jsem vždycky jen pohrdlivě pohodil mastnou, bujnou kšticí a poslal ho do hajzlu! Teď už nemám moc čím pohazovat, ale do hajzlu jej posílám furt. A vsadím se, že podobnými "vtipnými" bonmoty jej kdysi častoval i jeho fotr, jenž se cítil jako největší frajer, když žoviálně protáčel babku u nějakého, tehdy kůl extravagantního, swingového kvarteta. A tak to jde z generace na generaci. I já, když teď slyším nějakého DJ Pitchuse s kšiltovkou dozadu, jak za konstantního duc duc techno trancu hobluje vinylové desky a čtrnáctky napuštěné extází se u toho můžou posrat, intenzivně přemýšlím, jak udržím své děti od téhle kakofonie disharmonického šílení. No, až tak to zas neprožívám! Mám totiž kovové srdce, bořím zdi Jericha a vím, co je Zákon, který nás všechny drží v jednotě svobodné! Ať už ťaman, arabáš, židák, pandžábský kočovník nebo normální člověk, "We need it as a liquid in our veins instead of blood!!!!" (25.11.2011)

Rebelie, nasranost na všechno, na život, na to, že musej vyrůstat v takový díře... a asi v ní i umřou... takže co udělají? Začnou poslouchat METAL!!!... Tento film je o postoji ostatního světa o kterém (očividně) nic nevím k HM. Pohled do Brazílie, kde je SEPULTURA vnímána stejně jako Pelé a že Japonci jsou v metalu stejně ,,švihlí“ jako ve filmech tolik nepřekvapí. Kromě toho, že je v Indii lidí jako sraček, Indonésii ,,zdobí“ 40% nezaměstnanost a v Číně (kde každej jezdí na kole) znamenají dlouhý vlasy sílu - mohou tyto kultury nabídnout taktéž tvrdou muziku. Takový TANG DYNASTY a jejich Ritual Day fakt stojí za poslech. Pravda – Irák či Dubaj už tak zajímavý nejsou, ale je třeba, aby sbírka byla kompletní. Zajímavá fakta z historických (metalových) událostí, doplněné archivními záběry plní učel: rozšířit si obzory. Třeba jednou začnu poslouchat X JAPAN.(9.3.2010)

Metal je vychytralý potvorák. Našel si cestičku i do míst, která jsou chráněna neprostupnými hranicemi, vírou či zarputilými ochránci tradic. Global metal mi nabídl víc informací, než jsem potřeboval, rozdrnčel struny míň, než jsem nadšeně očekával, ale při celkovém pohledu na věc u mne převládá spokojenost.(25.10.2011)

Je velmi zajímavé sledovat, jak vnímají pojetí metalu různé kultury. Bez nadsázky si myslím, že to zaujme i naprosté nemetloše, kteří se rádi něco dozví i z jiného soudku, než který je zajímá. Co se povedlo, jsou autentické záběry koncertů, které se v těch zemích hráli. Takovej pohled na 1 300 000 lidí v Rock in Rio v Brazílii 1985 je fakt lahůdka největšího kalibru.(3.6.2011)

Dokumentarista jemných mravů mapuje současnou metalovou scénu. Poněkud kontrastní, ale dá se to prominout, protože ten dokumentarista má metal v srdci a o tom je celý tento film. Dalším plusem filmu je, že se podíváme do zemí, kde bychom nějaké tvrdé metalové jádro ani nečekali nebo resp. nečekali, že tam bují v tak širokém rozsahu. Je pravda, že indonéští metalisté propagující fašismus mě přímo konsternovali. Naproti tomu čínský nebo izraelský metal je něco, co díky filmu právě poslouchám. Nakonec bych dal jen čtyři hvězdy, ale za Maxe Cavaleru, kterého naprosto uznávám, a který zde dostal dost prostoru, dávám jasných pět hvězd a šel bych výš, kdyby to šlo. Pro rutinní metalisty povinnost, pro začátečníky naprostá povinnost. Dozvědí se pravou podstatu metalu jako boje proti různým režimům.(20.7.2011)

O něco málo zajímavější dokument o metalu, například o brazilský Sepultuře, která začínala úplně s holou prd**í, ale žvásty jako třeba, že si slepovali tužkovky na místo patron, to už bych f*ck vědět nemusel. Raději ty hudební ukázky z různých koutů světa, mohli dát delší, namísto těchto nesmyslných keců. Nebo například nejhorší moment v dokumentu, který mě pohoršil, bylo vyjádření Larse Ulricha z Metallici, zda mu nevadí, že chudí lidi z třetího světa stahují metal, pač jinou možnost prostě nemají. A on na to, že "dřív, když internet nebyl tolik rozšířený, tak mu to vadilo, ale v současnosti už to neřeší". Bodejť by to tý k*rvě komerční vadilo. Toho d*bila tam neměli vůbec dávat navíc xkrát. Od dob, co Metallica přestala hrát trash, stojí úplně za vyliž p***l. A nakonec, jako ten pitomec se sám Sam natočí celej vytlemenej na koncertu Maidenů v Iránu. Tomu tedy říkám klišovitá třešnička na dortu.(15.12.2017)

dobré, ale rozhodně z toho šlo vytřískat mnohem víc, za prvé jsem nepochopil, proč se film zabývá jenom jedním stylem metalu, já jako příznivec symfonickýho metalu, nebo folk metalu bych rozhodně ocenil pár slov třebas o vzájemném prolínání mezi žánry, nebo o co jsou ty které ukázané kapely obohaceny z místních tradic. Ovšem jakožto náhled na metalisty z některých kultur vzešlých funguje převelmi dobře.(16.2.2013)

Já nevím jak se mám vyjádřit......Jsem ohromen tak vynikajícím dílem. Autor procestoval opravdu značnou část světa, aby se zblížil s metalovou kulturou v zemích, kde bych to ani já sám nečekal. Taková Indie a Indonésie, Arábie a Čína... Je to neskutečné... Dokonce i Izrael... Což mě na jednu stranu rozesmálo. Neboť tak samozřejmě nesmělo chybět naříkaní židů o "zvěrstvu holokaustu". Jako odpověď na to byla zmínka o mých velmi oblíbených Burzum a Vargu Vikernesovi. Pro mě je velké mínus, že se o severském Black metalu autor zmínil pouze při takové situaci. Přitom právě severský Black Metal má v historii metalu své velké místo. Ale I tak jsem v žádné případě nebyl zklamán. Dokument měl opravdu grády. Rozhovory se známými osobnostmi jako Tom Araya, Lars Ulrich, Max Cavalera a Bruce Diskinson, byli pravdovou perličkou autora, který je skutečně možná tím největším fanouškem metalu na světě. Už jen kvůli tomu co se mu podařilo a co dokázal. Ukázat metal ze všech stran a procestovat kvůli tomu celý svět. Metal je i pro mě neodmyslitelnou součástí života pocílitl jsem opravdu obrovsé nadšení při sledování. I přes absenci o severském Blacku, dávám v každém případě za 100%(11.7.2011)

O Global Metalu jsem se dozvěděla přes Tang Dynasty, takže zjištění, že metal se poslouchá a hraje i tam, kde by ho člověk vůbec nečekal, pro mě překvapivé není... (Čínskou rockovou a metalovou scénu pozvolna - velmi pozvolna, protože s jedním dobrým albem vydržím kolikrát týdny až měsíce - objevuju už pár let...) Nicméně jsem téhle hodince a půl filmového materiálu velmi vděčná za spoustu zajímavých tipů pro download sessions během dlouhých zimních večerů a možná ještě vděčnější za to letmé setkání s metloši celého světa. Headbangers of the world, unite!(1.8.2012)

Tak teraz som si už takmer istý, že som videl všetko. Muslim počúvajúci metal? Alebo muslim hrajúci v bielej rovnošate? No vau! India, Indonézia, Arabské emiráty, Japonsko, Čína, Brazília (má metalový veľkoobchod - mohli by postaviť aj u nás). Sam Dunn so svojím štábom prešiel drvivú väčšinu miest, v ktorých by si bežný laik len sťažka vedel predstaviť metalovú kultúru. Po všetkých tých sračkách, ktoré som mal možnosť vidieť, môžem len prehlásiť - vďaka Bohu za slobodu prejavu v našej krajine. Viem, že demokracia tiež nie je zrovna dokonalá, ale aspoň nezažívame to čo naši "headbenger" bratia z Blízkeho východu.(9.10.2011)

Mám hodně rád metal, ale musí být melodický nebo nejlépe symfonický promíchaný třeba i s tradičními nástroji daného státu. Folklorní nádech já miluju stejně jako tyto kapely = Nightwish, Korpiklaani, Within Temptation, Kiuas, Hammerfall. Tady se však jednalo skoro ve všech případech o heavy nebo death metal, kde se jen řeže nesmyslně a nerytmicky do nástrojů a lidi mlátí hlavama na všechny strany. To už je podle mě na hraně hudební snesitelnosti. Pozitivně hodnotím konfrontaci metalu s politicko-náboženským vystupováním daných států. Negativně hodnotím úzkou zaměřenost dokumentu a především absenci návštěvy Finska - Mekky metalu. 60%(26.11.2011)

Moc pěkně udělaný dokument o metalu, ale svým způsobem dost smutný, co se týče dostupnosti metalu v zemích typu Čína, Izraele a dalších.(2.9.2011)

Nijaký dokument o metale ale i o inom hudobnom štýle nemôže nikdy dosiahnuť dokonalosť! Prečo? Lebo sa natáča. Kamery nútia ľudí robiť zo seba nikoho kým niesú. A strčte kameru pred metláka. Ukáže povestné gesto, zaručí a vyplazí jazyk. Tento dokument nám dokázal, že toto správanie je uniformné po celom svete. (Fór na začok.) Metal je nástrojom globalizácie! V tomto duchu sa nesie celý dokument, ktorý nás zavedie do zdanlivo nemetalových a exotických krajín. Od Sepultúrie či pardon Brazílie, kde je je undergroundová scéna dôsledok demokracie, cez pokytecké Japonsko v ktorom sa 35 kilová Japonka po trojsekundovom prejave spomenutom v úvode sa chichotaním stratí zo záberu až po islamistické krajiny, kde je metal dokonca zakázaný zákonom, ale prežíva. Rozhovory s celosvetovými legendami či lokálnymi priekopníkmi metalovej scény spolu so záznamami z koncertov umožňujú divákovi aspoň nahliadnuť do situácie v akej sa nachádzajú. Mne ako punkáčovi s metalistickou minulosťou prešli niekoľko krát po chrbte zimomriavky. Či sa už jednalo o kultové hudobné podmazy, alebo stotožnenie sa z 30 000-mi Indami a opätovné si pripomenutie pocitu z môjho prvého koncertu. Dokument nielen pre metalistov, o tom že si musia vážiť aj to čo tu je, lebo mohlo byť horšie! \m/_(1.11.2011)

Dokument sice začíná na Německém Wacken festivalu, ale to je jen tak okrajově. První, opravdová, zastávka je BRAZÍLIE a tamní Rock in Rio. Země pláží, fotbalu, sambi, Sepultury a Heavy Metalu. CITÁT - (MAX CAVALERA) - Tohle je má země. Tady jsem vyrostl, zde hrajeme na největším stadioně světa............. Zastávka druhá JAPONSKO - Tokyo. CITÁT - (SAM DUMM) - Vole, tohle je tedy obrovskej systém metra........... Otázka na téma, co se stane s metalovým vzdorovitým duchem, když se spojí s Japonskou kulturou ? Příkladem jsou určitě skupiny Visual K nebo X-Japan. Zastávka třetí INDIE - Mumbai - Bollywood. CITÁT - Všechny Indické děti poslouchají remixy..........- nebo Metal. Příklad skupin - Prakald nebo Bhayanak Maut. Zastávka čtvrtá Beijing - ČÍNA. Čína je domovem 20% lidské populace a asi 90% výroby Metalových triček. Vlnu Metalu tu zvedla skupina Tang Dynasty. CITUJI - V Číně jsem našel Metalovou scénu, která vytváří tu nejtemnější a nejextrémější hudbu, kterou jsem na své cestě slyšel : Sam Dumm. Příklad skupina - Ritual Day. Zastavení páté Jakarta - INDONÉSIE. Jedna z nejchudších zemí s největší muslimskou populací na světě. Ikdyž v Indii a Číně ještě nebyl žádný velký Metalový koncert v Jakartě i přes tvrdou diktaturu již několik koncertů proběhlo. Existuje i místní Metalová scéna. Příklad - Siksakubur nebo Seringai. ZAJÍMAVOST - Zatím co byl v Evropě Metal postrachem komunistů, jako kapitalistická metla je v Indonésii brán metal jako komunistická hudba. CITÁT - Po koncertě Metallici v roce 1993 diktatura zakázala všechny Metalové a Rockové koncerty. Až do roku 1998 do Velké revoluce. CITÁT - Skupina Tengkorak se snaží svou Metalovou hudbou vyjádřit nesouhlas proti kapitalistickým zemím.......... Zastávka šestá Jerusalem ISRAEL. CITÁT - Víc se bojím života........... Israelský Metal je dobře poznat ze skupin Arallu nebo Salem. Hodně se tu omílá kontroverzní píseň skupiny SLAYER "Angel of Death". Setkání sedmé mělo být v IRÁKu, ale dokumentaristi nedostali vízum ani žádné jiné povolení vstupu do země. CITÁT - (SAM PENN) Škoda, z této země jsem dostal nejvíc e-mailů od Metalovejch fanoušků.......... Setkání osmé Dubai ARABSKÉ EMIRÁTY. Desert Rock - Jediný Metalový festival na Středním Východě. Tady to žije. Zastávka poslední nás zavede zpět do Indie, kde proběhne historicky první Metalový koncert v této lokalitě. Tím poctěným jsou Iron Maiden. CITÁT - Metal lidi spojuje, nehledě na jejich kulturní, politické nebo náboženské vyznání.......... Naprosto jedinečný dokument o globálním Metalu *****.(8.7.2012)

První dokument je spíše dokumentem o stylu jménem metal (Headbanger yourney). Tento druhý dokument je dokumentem o lidech, kteří si tento druh hudby zvolili pro život. Postupně se podíváme do Brazílie,Japonska,Indie,Číny, Izrael a střední východ. Postupně zjistíme, že jinde je tento styl brán jako postoj proti zažitým tradicím anebo proti represím daného režimu. Osobně mě někdy připomněli to co se tu kdysi dělo za komunismu. Nezažil jsem to, ale slyšel jsem a četl jsem o tom hodně. Co mě mrzí tak se nepodívá na východní evropu, kde tento styl hrál taky svojí revoltující roli a život nebyl peříčkem pro lidi s dlouhými vlasy a džískou. Važme si tedy nyní co máme. Jinde by za to dali i život!(3.5.2009)

• Frajer42

Dokumentu jsem se docela bál. Nenávidím totiž metal. Dokument je však postaven tak, že hudba zde není primární záležitostí. Spíše zde metal prezentuje, jako nějakou filosofii, zejména, mladé generace. Co musím na dokumentu rozhodně ocenit, jsou velmi exotické destinace, které má divák možnost navštívit. Takže i lidé, kteří nenávidí metal nebudou na konci znechucení. Nějak se však nezbavím pocitu, že podobný dokument by bylo možné natočit na bázi každého hudebního žánru. Dávám pěkné 2*.(16.8.2012)

Veru, metalisti v niektorých kútoch sveta to majú, pekne povedané - ťažké.(27.6.2011)

Sam Dunn podruhé a celkem i zajímavěji. Po výborném dokumentu Metal: A Headbanger's Journey, který mapoval historii metalu a jeho fanoušky v Americe a v Evropě, se v novém dokumentu podíváme do zemí, ze kterých většinou nepocházejí žádné velké metalové skupiny a západní skupiny, tam někde až donedávna vůbec nehráli, ale přesto se zde urodilo metalové hnutí, i přes všechny překážky, které kladl politický nebo náboženský režim. Podíváme se do Brazílie - jedné z nejvíce metalových zemí. Obrovský festival Rock in Rio, kde je více než 1 milión fanoušků a Sepultura je nejúspěšnější domácí skupina. Dále do Japonska, kde Japonci potvrdili svůj status nejdivnějšího a nejúchylnějšího národa, přes Indii, Činu a Filipíny až po Spojené Arabské Emiráty a Izrael. Velmi zajímavé výpovědí lidí a muzikantů o něčem, s čím se zde patrně nikdy nesetkáme (jako je náboženská policie, mlácení, zákazy a cenzura) a důkaz toho, že i přes kulturní, náboženské, politické a další rozdíly metal sjednocuje.(15.1.2009)

Sam Dunn se vydal do netradičních míst světa, alespoň tedy co se metalové hudby týká, aby provedl sondu, jak že to tady vůbec s tímto stylem muziky je. A my se díky tomu z první ruky dovídáme spoustu zajímavostí a spojitostí přímo od domorodců. V tom já vidím největší přínos, protože o metalu vám obecně může vykládat kdejaký expert, jenže stejně poutavě (ba možná i víc) dokáže vyprávět obyčejný fanoušek. 90 % Oblíbená část- dotaz na Armina (Írán), zda někdy viděl něco podobného jako nasprejované logo Slayer(11.8.2011)

Výborné pokračování. Náhled na exotické kultury a jejich postoj k metalu - bravo, tleskám za nápad i realizaci.(24.12.2011)

Další zajímavej dokument Sama Dunna, tentokrát o tom jak metal propojuje rozdílné kultury celého světa, nehledě na náboženství, barvu pleti nebo cokoliv jiného. Dokument obsahuje rozhovory s fanoušky a záznamy vystoupení kapel v různých koutech světa: Brazílie, Japonsko, Indie, Čína (podle mě nejzajímavější), Indonésie, Izrael a Střední východ. Závěrečných 5 minut je momentem, na který navazuje Dunnův nejnovější dokument Iron Maiden: Flight 666, který rovněž doporučuju ke shlédnutí. Na závěr slovy JP: United, united; United we stand; United we stand one and all!(6.5.2009)

Kvalitni a zdarily dokument o vnimani metalu v Asii a Jizni Americe. Dobra rezie, zajimave informace a pohled na zivot v jednotlivych statech, ktere mohou zaujmout i cloveka, ktery se o metal nikdy nezajimal. Sice mi zde chybi trochu nejaky vylet do Afriky, ale i tak se tvurci solidne projeli. Pro me osobne byl metal vubec prvni hudebni zanr, ktery me v puberte dokazal zaujmout.(9.8.2012)

"Nepřekvapuje tě, že vaše hudba spojuje tolik lidí z tolika odlišných kultur? Vždycky se najdou děti, jedno z jaké kultury, které si chtějí stoupnout a zařvat si. A my k tomu dodáváme ten doprovod." - Bruce Dickinson ...Sam Dunn, věrný, metalový fanoušek a taky průvodce po Německu, Brazílii, Japonsku, Indii, Číně, Indonésii, Izraeli Dubaji. Každá kultura má co nabídnout. Každá myšlenka vychází z duše metalových fandů. Dokument nadupaný samýma skvělýma kapelama!!(6.7.2014)

Předchozí film byl o vzniku a tento jde ještě dál, jak je možné, že Heavy metal je tak globální záležitost? Co spojuje tuto undergroundovou kulturu po celém světě? Sam cestuje po celém světě po největších zemích a hledá odpovědi. Dozvíte se, že heavy metal je nezastavitelný, dokonce i v takové zemi jako Írán, kde nesmíte mít dlouhé vlasy, černé tričko a poslouchat metal jinak vás zbijí a zavřou, ale i přesto tam na zdech jsou ornamenty kapely Slayer. Jak to bylo v Číně, Japonsku, v Brazílii po převratu a tak? Naprosto unikátní záležitost, kterou ocení nejen fanoušci tohoto stylu. Sam opět komunikuje s největšími ikonami jako Maxem Cavalerou ze Sepultury, Lemmym z Motorhead, dojde i na Tank Dynasty a plno dalších. Každá kultura ho vnímá jinak, ale jisté je jedno, všechny spojuje pod jedním metalovým nebem. Heavy metal je globální, lidé nahoře se ho stále bojí, nikdy nevymře, bude tu vždy a bude všude, ve všech kulturách světa, ve všech zemích, jak je tomu i teď.(17.5.2015)

Možná proto, že metal úplně nežeru mě to tolik nechytilo. I když je to rozhodně zajímavej dokument nejen o vývoji metalu v různých koutech světa. Ale hlavně o tom, jak se dokážou přiblížit i kultury natolik vzdálené díky hudbě.(19.12.2011)

• neoBlast

Přestože, se s metalovou kulturou a hudbou absolutně nesžívám, tak mě překvapilo, že je tento dokument až toliko vyhypovaný. Že by většina uživatelů na ČSFD poslouchala ortodoxně metal? Stačí si vedle sebe postavit téměř jakýkoliv dokument od Errola Morrise a tenhle amatérský pokus nějakého Sama Dunna, který si myslel, že objet svět metalu bude na filmovém materiálu zábavné (nepřipomíná vám to někoho, kdo si to samé myslel o třicetidenním jezení McBurgerů?). Příklad za všechny - mam rozhovor v Číně, co takhle vzít jeho aktéra na Zeď? Hm, to zní jako dobrý a originální nápad, ne? Ne. Jediné světlé okamžiky jsou při konfrontaci s náboženstvím a když Lars Ulrich na kameru vypráví o své lásce k internetu... :-) 40 %(12.11.2011)

Nejsem klasickej "Headbanger", ale metal jako takovej můžu. Teda ne každej. Black Sabbath, Iron Maiden, Scorpions, Hammerfall, KISS a jim podobný si poslechnu vždycky rád. Sam Dunn nás vezme do pár míst na světě, kde by si člověk myslel, že metal ani nemůžou znát. Ale můžou. Hudba spojuje lidi a spojuje svět. Nastříkanej nápis "SLAYER" na zdi v Iránu? Tak to mi ho teda vyndej. Myslim, že se do těch 90 minut vešlo maximum. I jako neortodoxní fanda metalu musim dát za plnou palbu pěti hvězd.Pokud máte k metalu aspoň minimální vztah, je to dokument, kterej musíte vidět.(28.3.2010)

Skvělé pokračování dokumentu ,,Metal: A Headbanger's Journey,,. není tu hned tolik velkých novinek o metalu jako takovém i protagonisté se opakují Sepultura pak Slayer pak zase Iron Maiden a nic víc, ale vše to jsou skvělé kultovní kapely tak zase proč ne... Ale opravdu nadchla každá návštěva exotické země a to hlavně Izrael a Střední východ tak tvrdé postihy za poslech metalu to svět neviděl... prý zlá hudba by mě zajímalo co jim metalisti udělali a co ti co je napadají poslouchají za hudbu... Jasných 5z5(26.6.2011)

Iron Maiden. Sepultura. Slayer. In Flames. Jak vypadá metal v Japonsku, Číně, Indii? Zajímavý dokument, rozhodně. A zajímavý postřeh fanouška ze země, kde je metal zakázaný, co se svěřuje,že jediný způsob je stahování z internetu. Následuje oznámení tohoto faktu Ulrichovi, který najednou nic nenamítá (a jak bojoval proti Napsteru :-D). Plný počet.(30.3.2012)

Ďalší skvelý dokument, ktorý ma ale celkovo nezaujal až tak ako predošlý. Aj keď je tu posolstvo hlavne ku koncu veľmi silné a vidieť tisícky Moslimov alebo Indov ako prežívajú ich prvý metalový koncert v živote je fakt krásne a svojím spôsobom dojímavé. Trochu mi tam akurát chýbala Afrika, na ktorú sa úplne zabudlo, a som si istým že aj tam by sa zaujímavý metal určite našiel. Každopádne zas ma to len utvrdilo v tom aká je hudba úžasna vec, alebo ako pravíl klasik: Hudba je cesta ktorá spája nás, hudba je vyjebané esperanto velkých más!(23.7.2011)

Když ´´TO´´ miluješ, neni co řešit! Vždy si řikám proč nemají tyto dokumenty třeba 6 hodin. Tedy o mnoho delší stopáž.. na více rozhovorů, více názorů, více navštívených zemí.. Skvělej dokument! Já tu muziku miluju!!!(4.11.2010)

Velmi příjemný snímek, který snad také pomůže demýtizovat metalovou subkulturu a ukázat, že tato hudba je svoboda, stejně jako v šedesátých letech rock´n´roll. 80%(30.12.2011)

Jak jsem již o minulém dokumentu Sam Dunna poznamenal- nejsem fanoušek metalu, i když mi to od mládí bylo vštěpováno a absolvoval jsem všechny koncerty Black Sabbath a Ozzyho Osbourna na našem území od svých 12-ti let. Global metal je však něco víc než jen hudební dokument a to o pořádný kus, je to totiž sonda do jedné komunity, která je tak odlišná, z tak odlišných poměrů a spojuje je jediné- vášeň k metalu. I mě mrzí absence východní Evropy, ale slyšel jsem toho od otce již tolik, že mi nechybí tak moc. Absolvovat první koncert ve 29ti devíti letech je odrazem obrovské oddanosti a když Bruce vběhl na pödium bylo to vskutku obrovské zadostiučinění pro všechny. DOKONALÉ!(16.9.2010)

Film fanouška pro fanoušky, který ale nejspíš zaujme i nemetalisty. Docela dost velká informační hodnota a hlavně dobře udělané rozhovory. Jen marně přemýšlím, jestli pro mě za totality, kdy mi bylo -náct, metal znamenal také nějakou vzpouru.(26.7.2011)

Dľa môjho názoru dokonca lepšie, než Headbanger´s Journey. Dalo by sa tomu vytknúť možno, že okrem Brazílie sa celý dokument odohrával v Ázii, ale to môže byť zapríčinené pravdepodobne tým, že z týchto destinácii sa mu ozvali fanúšikovia a tak tam mal určité zázemie, než naslepo hľadať niečo v Austrálii, či v Afrike. Každopádne, dokument mal určitý cieľ, ktorý si splnil, výber kapiel, s ktorými bolo robené interview bol kvalitný a film poskytol dôkladný pohľad na šírenie metalu do krajín, v ktorých sa nezrodil, vplyv týchto krajín a ich kultúr na tento žáner a z antropologického hľadiska vzájomné ovplyvňovanie politiky, náboženstva a hudby v jednotlivých krajinách. Najviac ma na moje prekvapenie asi zaujala Indonézia. Odporúčam film určite všetkým, rozhodne nie len metalistom.(31.12.2011)

bezesporu zajímavý dokument, jen mi po jeho zhlédnutí není jasné, proč se ve všech sledovaných zemích stal výrazem vzdoru proti režimu, konvencím atd. zrovna metal. proč ne třeba techno nebo něco jiného? marně jsem čekal, že mi autor na tuhle otázku odpoví, bohužel se tak ale nestalo a proto se musím s hodnocením držet při zemi.(15.4.2012)

Dokument, který vystihuje hlavní myšlenku metalu od začátku až do konce. Nejvíc se mi líbí myšlenka toho mladého inda "Hudba je jako nebe. To je jen jedno a je pro všechny, bez ohledu na náboženství".. A upřímně si teď zas o trochu víc vážím toho, že žiju v zemi, kde se můžu věnovat věcem které mám rád a poslouchat hudbu kterou mám rád..(9.4.2011)

Jsem obrovský fanda metalu už od svých 12-ti let, ale nikdy jsem ho neposlouchal protože bych byl na něco nasraný. Je to hlavně skvělá muzika a všechna ta omáčka kolem se dá přetransformovat do jakéhokoli stylu muziky, nejen do metalu. Je pravda že metal fans jsou jedni z nejoddanějších a pro mnohé z nich je tahle muzika středobodem všeho, ale málokdo si uvědumuje, že je to také show-business jako každý jiný, takže krom toho, že nám dokument ukazuje jaký jsou metalisti mírotvůrci z chudých vrtvev, mi tam chybí fakt, že velké kapely nejezdí na východ pouze globalizovat metal, ale hlavně vydělávat peníze.(11.4.2011)

Docela povedený metalový dokument, během kterého jsem ale v pozdější fázi začal ztrácet trochu koncentrovanost. Rozhodně ale zaujme, metalistům doporučuji.(28.2.2013)

Hudba ľudí spája a je jedno akej ste národnosti, farby alebo vierovyznania.(1.8.2011)

Všetci ľudia budú bratia alebo metal spojuje národy a kultúry.Ani komunistická úderka by to lepšie nenatočila. Ale metalový fanúšik chce vidieť pod pokrievku, chce nejaký kontrast a tu ho vôbec nevidieť. Asi najlepšie to zhodnotil spevák Iron Maiden - každé dieťa si chce dupnúť a zarevať, my tomu robíme len doprovod..(7.1.2012)

Dvojšlapky a moshpity, hell yeah!!(14.3.2014)

Samozřejmě, že by se podobný dokument na téma globalizace dal natočit o spoustě jiných věcí. Napadá mě třeba fotbal. I u něj lze vypozorovat, že přes všechny kulturní odlišnosti, je jeho chápání prakticky všude stejné. Takže svým způsobem není Global Metal až tak objevný. Ale bavili mě na něm právě ty drobné odlišnosti v různých částech světa. A také beru dokument jako inspiraci k poslechu. Snad jedinou výtku mám ke stopáži. Takových sedmdesát minut by bylo optimálních.(24.12.2017)

Pokud si myslíte, že už o metalu něco málo víte, tak Vám tento dokument vřele doporučuji protože zjistíte že to pojetí které si myslíte že máte pouze a jenom vy najdete snad kromě Japonska i v těch nejzapadlejších koutech světa. Jako je například Dubai či Izrael. A vidět 1 300 000 lidí na Rock in Rio v Brazílii roku 1985 Prostě bylo něco co už se nikdy nebude opakovat... Vidět nadšení ve tvářích lidí 3. světa při prvním velkém koncertu Iron Maiden bylo famózní... A slečna s černým šátkem přes obličej v triku Iron Maiden... Je skutečně fascinující sledovat jak svět metal vnímá a v čem všem pomáhá... a o tom přesně tento dokument vypráví....(3.10.2011)

• gauron666

Tenhle dokument je spíš takovou sondou do života metalových fandů. Osobně mi nic nového nepřinesl, protože o metal a rock obecně v jiných zemích se zajímám už dost dlouho a dovolím si tvrdit, že znám mnohem víc než sám autor. Je docela funny a zároven smutné, že až tenhle spíše podprůměrný autorův počin otevřel lidem oči tady i jinde, že metal existuje i v jiných zemích, lidi jsou neuvěřitelní ignoranti. Tak třeba Japan, tam byl metal (klasický heavy, Hard rock, Power) odjakživa velmi populární a dá se říct, že šel co se týče vývoje ruku v ruce s tím americkým. Japonci mají nespočet legendárních kapel, které vznikaly už v 70 letech. Např. absolutní psychedelické legendy rocku Flower Travellin' Band (1968) či Far East Family Band (1965) a ti pak strašně moc ovlivnili jejich další nástupce. Ne nadarmo je také Japonský hudební průmysl druhý největší za USA a třeba japonská hardcorová scéna je absolutně TOP, ale on jí uplně opomenul, asi jí nezná. Právě v Japonsku se naplno projeví autorovo diletanství a jako by metal snad vůbec neposlouchal a nakonec skončí u Ulricha a Friedmana což je v kontrastu kolik má Nippon metalových legend vhodných na vyzpovídání opravdu trapné a ubohé. Dále Čína to je také velká kapitola. Metal zde nikdy neměl takovou tradici jako třeba v Japonsku, ale Čína co se týče metalu ušla obrovský kus cesty. Každý rok se např. pořádá velký festival Shanghai Midi Festival, kde vystupuje absolutní špička jak domácí tak zahraniční (podle autora prý v Číně žádná velká kapela nehrála což je nesmysl, ted mě napadají třeba (Mr. Big a nebo Outrage) a festival se hravě vyrovná těm nejvetším v Evropě. Jinak doporučuji čínský film Dirt z roku 1994 i když se jedná spíš o romantický film je jeho hlavním hnacím motorem metal. Třeba taková Indonésie kapel nespočet, vypíchl bych Burgerkill absolutní legenda s fenomenálním frontmanem, který už bohužel není mezi námi Ivanem Scumbagem. Co se týče Blízkého východu tam je to složitější už v tom, že tam největší roli hraje náboženství a všichni víme, že náboženství a metal to nejde dohromady. Známý je příběh kapely Acrassicauda (Iraq), která musela v roce 2006 emigrovat do "volnější" Sýrie, protože jí bylo neustále vyhrožováno smrtí. Dále Irán kde je metal opravdu na vysoké urovni a retorika proti němu je vcelku klidná. Smutné je autorovo vynechání Afriky to by mu spadla sánka a mohl bych pokračovat Jížní Korea, Thajsko, Vietnam státy Jížní Ameriky všechny tyto země mají své legendární kapely. Tak to shrňme: Metal je fenomén, jde o hudbu, ale především je to životní styl a je všude na světě. Jenom opakuji: Je smutné, že jsou lidé tak omezení a nedohlédnou dál než ke svým dveřím a nebo ti, kteří si myslí a nebo mysleli, že metal je jenom jejich výsada. Tak pozor! Není a nikdy nebyla. PS: Dvě hvězdy proto, že autorův "západní pohled" mě osobně už neskutečně unavuje a uráží a evidentně, že o legendárních kapelách ví vcelku prd, jak pak chce někomu něco předat, když je jasně patrná jeho nevědomost a proto doporučuji všem kdo se zajímá o pořádnou hudbu a nemusí to být jenom metal zapojte vlastní mozek a iniciativu.(12.3.2012)

Rád se dozvídám nové skutečnosti o věcech, které mám rád - o metalu. A zde se toho dozvíte opravdu hodně a navíc se podíváte do koutů zemí, kam ani v Cestománii nezavítají.(5.1.2014)

Tenhle film není o metalu, ale o životě, o svobodě, o toleranci a hlavně o pocitech lidí. Metal je zde ukázán jako prostředek jak můžou své pocity vyjádřit a zároveň jako něco, co spojuje lidi z různých koutů světa bez rozdílu rasy či náboženského vyznání. Metalová hudba je jako bonus pro její fanoušky. Prostě nádhera.(6.1.2010)

Dokument o postavení metalu v asijských krajinách natočený fandou/sociologem. Většinou se vyhýbá zobecňování "jak jsme jedna rodina" a nejlíp to na závěr shrne Mr. Dickinson : děti jsou děti a chtějí si zařvat a my jim k tomu děláme kulisu. Přesně tak. Hudba je o emocích a energii a jakékoli ideologické nadstavby jsou čirá manipulace. V některých príma zemích vlivem náboženství (Indonísie, Arábie) se k muzice nechtěně připojuje i rebelie proti místním zvyklostem, která je na Západě už jen pózou.(11.8.2011)

Zajímavý dokument, který zobrazuje země metalu nezasllíbené (kromě Japonska) a divákovi z pohledu muzikantského i mnohdy neznámé. Film je plný zajímavostí, postřehů a sem tam i vtipných hlášek. Povinnost pro všechny metalisty, kteří se trochu zajímají i mimo hudbu.(13.1.2011)

Tohle nejde jinak než za 5hvězd. Perfektní dokument pro příznivce metalu, nikdo jinej se na něj stejně koukat nebude:-) Chtěl bych zažít tu atmosféru v Indii.. to muselo být něco nepředstavitelnýho:-)(18.1.2012)

Metal, ta istá hudba a všade inak fanúšikmi vnímaná. Na západe je vyjadrením nesúhlasu s tradíciami, s obliekaním, v neslobodný krajinách sa prostredníctvom nej bojuje za slobodu, v náboženských a v chudobnejších tiež znamená iné ale v konečnom dôsledku týchto ľudí spája láska k hudbe, upevňuje medzi nimi priateľstvo a vytvára pocit vnútornej slobody ... vzbudil aj u mňa záujem o metal.(19.3.2012)

O něco méně strhující než první dokument, ale přesto skvělá sonda do metalového undergroundu v pro nás exotických zemích. Nemohu než doporučit, a to jak všem fanouškům tohoto svérázného stylu tak i všem, kteří se o něm pouze chtějí něco dozvědět. Sam Dunn rulez! \m/(8.3.2010)

FOREVER X!!!(28.11.2011)

Pokračování skvělého prvního dokumentu. Nutno podotknout, že je to přesně ten typ dokumentu u kterého jen prosím aby nikdy neskončil a já si navěky užíval ty krásné metalové chvilky. A tak na konec musím dodat: "Jsem metalista a jsem na to hrdy!"(13.9.2010)

Je příznačné, že nejoblíběnější kapelou Sama Dunna je Iron Maiden. Global metal není o geniálních stupnicích, rytmech a rozsazích, které činí z nejtvrdšího žánru důstojného nástupce vážné hudby. Global metal je o odvěkém antropologickém jevu: Lidi rádi podléhají davové psychóze a náleží k mohutné, rituálně udržované smečce. Sám Bruce Dickinson ostatně v dokumentu definuje celosvětovou metalovou scénu následovně: "Děcka jsou děcka. (Ať už v Indonésii, Japonsku nebo Norsku). Potřebují si sem - tam stoupnout a zařvat. A my tomu děláme doprovod." Jen okrajově a povrchně Sam Dunn zavadil taky o politickou či sociální dimenzi metalu, jež mnohdy tvoří podstatnou část skladeb: texty. I zjednodušující slogan ovšem může být působivý, jak dokazuje Max Cavalera ve vzkazu všem, kdo omylem pokládají Prahu za součást Západu: "Je si to docela podobný, ať už v Brazílii, Indii nebo východní Evropě... Rebelie, nasranost na všechno, na život, na to, že musej vyrůstat v takový díře... a asi v ní i umřou. Takže co s tím udělají? Začnou poslouchat metal."(19.7.2011)

Nadhera.(21.8.2011)

Chyběla jen východní Evropa, ale stejně za to dam 99%.....(10.11.2010)

Metal mám rád, ale že by mě tenhle dokument bůhvíjak nadchnul, to nemohu říct. Nakonec to stejně sklouzne k hlubokomyslnému poznání, že hudba spojuje všechny bez rozdílu vyznání, kultury apod., zkrátka klišé.(5.11.2013)

hudba je jeden jazyk, je to ako nebo nad nami - jedno pre vsetkych.....uzasny dokument,....iron maiden v indii - fear of the dark - nieco nenormalne.. moje metalove srdce jasalo :))) 10/10(7.7.2009)

Metal lidi spojuje, nehledě na jejich kulturní, politické nebo náboženské vyznání. Tento výrok na konci dokumentu říká vše potřebné a není co dodat. Málokdy mám takový pocit při sledování nějakého filmu (a už vůbec ne dokumentu), jaký se dostavil právě zde. Mrazení po zádech po celou dobu, adrenalin až k nevydržení a obrovská chuť se na všecko vybodnout a jít za těma lidma pařit. Odpoutat se od všeho a být ve světě, kde každý každého za přítele považuje, světě bez problémů společnosti a všeho, co znepříjemňuje každodenní život. Sam Dunn nevynechal nic, co se metalu týče a musím jeho dokumenty vyzdvihnout až na samý vrchol. Metal je můj život, tak možná se to bude nemetalovým lidem zdát jiné, každopádně metalistům doporučuji 100%-ně, ostatní by neměli také pohrdnout už jen kvůli samotnému pochopení této hudby, jelikož tento dokument není sobecký ani subjektivní, ale plně objektivní jak by měl dokument být.(20.8.2010)

METALISTI JAKO JEDEN VELKÝ KMEN. Konečně počin, který ukazuje vyjimečnost tohoto žánru a není přihloplou fraškou jen o satanistech a drogách, pálení kostelů a jiných kontroverzích často spojovaných. Čuměla jsem na Japončíky ( a nejen na ně ) jak vyoraná myš. Rozhovory s metalovými velikány jsou na místě a dodávají celému dokumemtu velké D. Pprostě bombastiko!!! Skvělé, skvělé, skvělé!(19.8.2011)

Bruce Dickinson:"Kids are kids."(27.11.2011)

Jako skalní metalový fanda jsem se z toho radostí málem pos... :-)Metal je Česku na černé listině v rádiích ho zásadně neuslyšíte jen v pár rockovo-metalových.Těch je ,ale jak šafránu a nejdou naladit všude.Vyjma on-line metalových rádií.Metalové hitparády a pořady ha ha ,jen na cca 2 tv stanicích a zpravidla ve 23:00 hod nejlépe v neděli ,aby se těm vymaštěným metlám dobře stávalo do práce :-)Ostatní techno ,rap, rnb,pop,disco a ostatní povrchní a slaboduchý žánry jedou na některých tv stanicích od rána do večera. Děkuji tedy rohatýmu že nám seslal tenhle majstrštyk ,který musel nadchnout všechny metalové fans a ostatním možná ukáže ,že metal není jen bezduché mlácení a jak říkají "blití do mikrofonu". !!!METAL FOREVER !!!(18.3.2012)