Global Metal

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2007, 93 min

Sam Dunn, Scot McFadyen

Rebelie, nasranost na všechno, na život, na to, že musej vyrůstat v takový díře... a asi v ní i umřou... takže co udělají? Začnou poslouchat METAL!!!... Tento film je o postoji ostatního světa o kterém (očividně) nic nevím k HM. Pohled do Brazílie, kde je SEPULTURA vnímána stejně jako Pelé a že Japonci jsou v metalu stejně ,,švihlí“ jako ve filmech tolik nepřekvapí. Kromě toho, že je v Indii lidí jako sraček, Indonésii ,,zdobí“ 40% nezaměstnanost a v Číně (kde každej jezdí na kole) znamenají dlouhý vlasy sílu - mohou tyto kultury nabídnout taktéž tvrdou muziku. Takový TANG DYNASTY a jejich Ritual Day fakt stojí za poslech. Pravda – Irák či Dubaj už tak zajímavý nejsou, ale je třeba, aby sbírka byla kompletní. Zajímavá fakta z historických (metalových) událostí, doplněné archivními záběry plní učel: rozšířit si obzory. Třeba jednou začnu poslouchat X JAPAN.(9.3.2010)

Kvalitni a zdarily dokument o vnimani metalu v Asii a Jizni Americe. Dobra rezie, zajimave informace a pohled na zivot v jednotlivych statech, ktere mohou zaujmout i cloveka, ktery se o metal nikdy nezajimal. Sice mi zde chybi trochu nejaky vylet do Afriky, ale i tak se tvurci solidne projeli. Pro me osobne byl metal vubec prvni hudebni zanr, ktery me v puberte dokazal zaujmout.(9.8.2012)

"Nepřekvapuje tě, že vaše hudba spojuje tolik lidí z tolika odlišných kultur? Vždycky se najdou děti, jedno z jaké kultury, které si chtějí stoupnout a zařvat si. A my k tomu dodáváme ten doprovod." - Bruce Dickinson ...Sam Dunn, věrný, metalový fanoušek a taky průvodce po Německu, Brazílii, Japonsku, Indii, Číně, Indonésii, Izraeli Dubaji. Každá kultura má co nabídnout. Každá myšlenka vychází z duše metalových fandů. Dokument nadupaný samýma skvělýma kapelama!!(6.7.2014)

Předchozí film byl o vzniku a tento jde ještě dál, jak je možné, že Heavy metal je tak globální záležitost? Co spojuje tuto undergroundovou kulturu po celém světě? Sam cestuje po celém světě po největších zemích a hledá odpovědi. Dozvíte se, že heavy metal je nezastavitelný, dokonce i v takové zemi jako Írán, kde nesmíte mít dlouhé vlasy, černé tričko a poslouchat metal jinak vás zbijí a zavřou, ale i přesto tam na zdech jsou ornamenty kapely Slayer. Jak to bylo v Číně, Japonsku, v Brazílii po převratu a tak? Naprosto unikátní záležitost, kterou ocení nejen fanoušci tohoto stylu. Sam opět komunikuje s největšími ikonami jako Maxem Cavalerou ze Sepultury, Lemmym z Motorhead, dojde i na Tank Dynasty a plno dalších. Každá kultura ho vnímá jinak, ale jisté je jedno, všechny spojuje pod jedním metalovým nebem. Heavy metal je globální, lidé nahoře se ho stále bojí, nikdy nevymře, bude tu vždy a bude všude, ve všech kulturách světa, ve všech zemích, jak je tomu i teď.(17.5.2015)

Možná proto, že metal úplně nežeru mě to tolik nechytilo. I když je to rozhodně zajímavej dokument nejen o vývoji metalu v různých koutech světa. Ale hlavně o tom, jak se dokážou přiblížit i kultury natolik vzdálené díky hudbě.(19.12.2011)

• neoBlast

Přestože, se s metalovou kulturou a hudbou absolutně nesžívám, tak mě překvapilo, že je tento dokument až toliko vyhypovaný. Že by většina uživatelů na ČSFD poslouchala ortodoxně metal? Stačí si vedle sebe postavit téměř jakýkoliv dokument od Errola Morrise a tenhle amatérský pokus nějakého Sama Dunna, který si myslel, že objet svět metalu bude na filmovém materiálu zábavné (nepřipomíná vám to někoho, kdo si to samé myslel o třicetidenním jezení McBurgerů?). Příklad za všechny - mam rozhovor v Číně, co takhle vzít jeho aktéra na Zeď? Hm, to zní jako dobrý a originální nápad, ne? Ne. Jediné světlé okamžiky jsou při konfrontaci s náboženstvím a když Lars Ulrich na kameru vypráví o své lásce k internetu... :-) 40 %(12.11.2011)

Nejsem klasickej "Headbanger", ale metal jako takovej můžu. Teda ne každej. Black Sabbath, Iron Maiden, Scorpions, Hammerfall, KISS a jim podobný si poslechnu vždycky rád. Sam Dunn nás vezme do pár míst na světě, kde by si člověk myslel, že metal ani nemůžou znát. Ale můžou. Hudba spojuje lidi a spojuje svět. Nastříkanej nápis "SLAYER" na zdi v Iránu? Tak to mi ho teda vyndej. Myslim, že se do těch 90 minut vešlo maximum. I jako neortodoxní fanda metalu musim dát za plnou palbu pěti hvězd.Pokud máte k metalu aspoň minimální vztah, je to dokument, kterej musíte vidět.(28.3.2010)

Skvělé pokračování dokumentu ,,Metal: A Headbanger's Journey,,. není tu hned tolik velkých novinek o metalu jako takovém i protagonisté se opakují Sepultura pak Slayer pak zase Iron Maiden a nic víc, ale vše to jsou skvělé kultovní kapely tak zase proč ne... Ale opravdu nadchla každá návštěva exotické země a to hlavně Izrael a Střední východ tak tvrdé postihy za poslech metalu to svět neviděl... prý zlá hudba by mě zajímalo co jim metalisti udělali a co ti co je napadají poslouchají za hudbu... Jasných 5z5(26.6.2011)

Iron Maiden. Sepultura. Slayer. In Flames. Jak vypadá metal v Japonsku, Číně, Indii? Zajímavý dokument, rozhodně. A zajímavý postřeh fanouška ze země, kde je metal zakázaný, co se svěřuje,že jediný způsob je stahování z internetu. Následuje oznámení tohoto faktu Ulrichovi, který najednou nic nenamítá (a jak bojoval proti Napsteru :-D). Plný počet.(30.3.2012)

Ďalší skvelý dokument, ktorý ma ale celkovo nezaujal až tak ako predošlý. Aj keď je tu posolstvo hlavne ku koncu veľmi silné a vidieť tisícky Moslimov alebo Indov ako prežívajú ich prvý metalový koncert v živote je fakt krásne a svojím spôsobom dojímavé. Trochu mi tam akurát chýbala Afrika, na ktorú sa úplne zabudlo, a som si istým že aj tam by sa zaujímavý metal určite našiel. Každopádne zas ma to len utvrdilo v tom aká je hudba úžasna vec, alebo ako pravíl klasik: Hudba je cesta ktorá spája nás, hudba je vyjebané esperanto velkých más!(23.7.2011)

Když ´´TO´´ miluješ, neni co řešit! Vždy si řikám proč nemají tyto dokumenty třeba 6 hodin. Tedy o mnoho delší stopáž.. na více rozhovorů, více názorů, více navštívených zemí.. Skvělej dokument! Já tu muziku miluju!!!(4.11.2010)

Jak jsem již o minulém dokumentu Sam Dunna poznamenal- nejsem fanoušek metalu, i když mi to od mládí bylo vštěpováno a absolvoval jsem všechny koncerty Black Sabbath a Ozzyho Osbourna na našem území od svých 12-ti let. Global metal je však něco víc než jen hudební dokument a to o pořádný kus, je to totiž sonda do jedné komunity, která je tak odlišná, z tak odlišných poměrů a spojuje je jediné- vášeň k metalu. I mě mrzí absence východní Evropy, ale slyšel jsem toho od otce již tolik, že mi nechybí tak moc. Absolvovat první koncert ve 29ti devíti letech je odrazem obrovské oddanosti a když Bruce vběhl na pödium bylo to vskutku obrovské zadostiučinění pro všechny. DOKONALÉ!(16.9.2010)

Film fanouška pro fanoušky, který ale nejspíš zaujme i nemetalisty. Docela dost velká informační hodnota a hlavně dobře udělané rozhovory. Jen marně přemýšlím, jestli pro mě za totality, kdy mi bylo -náct, metal znamenal také nějakou vzpouru.(26.7.2011)

Velmi příjemný snímek, který snad také pomůže demýtizovat metalovou subkulturu a ukázat, že tato hudba je svoboda, stejně jako v šedesátých letech rock´n´roll. 80%(30.12.2011)

Dľa môjho názoru dokonca lepšie, než Headbanger´s Journey. Dalo by sa tomu vytknúť možno, že okrem Brazílie sa celý dokument odohrával v Ázii, ale to môže byť zapríčinené pravdepodobne tým, že z týchto destinácii sa mu ozvali fanúšikovia a tak tam mal určité zázemie, než naslepo hľadať niečo v Austrálii, či v Afrike. Každopádne, dokument mal určitý cieľ, ktorý si splnil, výber kapiel, s ktorými bolo robené interview bol kvalitný a film poskytol dôkladný pohľad na šírenie metalu do krajín, v ktorých sa nezrodil, vplyv týchto krajín a ich kultúr na tento žáner a z antropologického hľadiska vzájomné ovplyvňovanie politiky, náboženstva a hudby v jednotlivých krajinách. Najviac ma na moje prekvapenie asi zaujala Indonézia. Odporúčam film určite všetkým, rozhodne nie len metalistom.(31.12.2011)

bezesporu zajímavý dokument, jen mi po jeho zhlédnutí není jasné, proč se ve všech sledovaných zemích stal výrazem vzdoru proti režimu, konvencím atd. zrovna metal. proč ne třeba techno nebo něco jiného? marně jsem čekal, že mi autor na tuhle otázku odpoví, bohužel se tak ale nestalo a proto se musím s hodnocením držet při zemi.(15.4.2012)

Dokument, který vystihuje hlavní myšlenku metalu od začátku až do konce. Nejvíc se mi líbí myšlenka toho mladého inda "Hudba je jako nebe. To je jen jedno a je pro všechny, bez ohledu na náboženství".. A upřímně si teď zas o trochu víc vážím toho, že žiju v zemi, kde se můžu věnovat věcem které mám rád a poslouchat hudbu kterou mám rád..(9.4.2011)

Jsem obrovský fanda metalu už od svých 12-ti let, ale nikdy jsem ho neposlouchal protože bych byl na něco nasraný. Je to hlavně skvělá muzika a všechna ta omáčka kolem se dá přetransformovat do jakéhokoli stylu muziky, nejen do metalu. Je pravda že metal fans jsou jedni z nejoddanějších a pro mnohé z nich je tahle muzika středobodem všeho, ale málokdo si uvědumuje, že je to také show-business jako každý jiný, takže krom toho, že nám dokument ukazuje jaký jsou metalisti mírotvůrci z chudých vrtvev, mi tam chybí fakt, že velké kapely nejezdí na východ pouze globalizovat metal, ale hlavně vydělávat peníze.(11.4.2011)

Docela povedený metalový dokument, během kterého jsem ale v pozdější fázi začal ztrácet trochu koncentrovanost. Rozhodně ale zaujme, metalistům doporučuji.(28.2.2013)

Hudba ľudí spája a je jedno akej ste národnosti, farby alebo vierovyznania.(1.8.2011)

Všetci ľudia budú bratia alebo metal spojuje národy a kultúry.Ani komunistická úderka by to lepšie nenatočila. Ale metalový fanúšik chce vidieť pod pokrievku, chce nejaký kontrast a tu ho vôbec nevidieť. Asi najlepšie to zhodnotil spevák Iron Maiden - každé dieťa si chce dupnúť a zarevať, my tomu robíme len doprovod..(7.1.2012)