Drak přichází

Revenge of the Dragon

Akční / Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Dobrodružný

Hong Kong, 1972, 95 min

• PetrPan

Hvězdu za Bruce a druhou za Chucka. Všechno ostatní je téměř k nevydržení, a to mám HK akční produkci téhle doby opravdu rád. Lee jako režisér ale dokázal obvyklou roztomilou pitomost pozvednout na vyšší level a dočkal jsem se jen k uzoufání nudného žvatlání o hovně a hloupé choreografie "soubojů" neboli idioti v akci i všude kolem.(20.10.2017)

• Matty

Na tom filmu jsou nejvtipnější hned úvodní titulky, takže se je snažte nezameškat. Dozvíte se mimo jiné, že v něm účinkuje sedminásobný mistr světa v karate a italská kráska (asi její zaměstnání). Ostatně, proč by si to tam nenapsali, když je to pravda, ale copak ten film nabízí tak málo, aby byla nezbytná výpomoc superlativy v titulcích? Ano. Bruce Lee přijíždí pomoct svému strýčkovi do Říma (z nějž uvidíte, co už jste již viděli, aby jste věděli, kam jste s Brucem přijeli), kde se mu do cesty připlete několik záminek k akčním situacím a celé to vyvrcholí nezapomenutelným soubojem s Chuckem Norrise. Tohle zuřivé medvědí mládě započne svůj epesní výstup palcem směřujícím dolů, aby během následujících cca deseti minut zakusilo všechny existující kopy a údery Bruce Leeho a samotné svému protivníkovi nezpůsobilo ani škrábnutí. Ale s tím sarkasmem (podle Davida Brenta nejnižší formy humoru) to možná trochu přeháním, zrovna ten závěrečný souboj má patřičné grády a taky pár dalších scén připomíná práci profíků. Přesto mi uniká, proč je/proč by mělo být toto tupé kung-fu zásadním počinem na poli kinematografie (zcela jistě nešlo o poslední film legendy kung-fu, jak tvrdí ofic. text distributora, následoval ještě minimálně Drak přichází). Od jeho premiéry bylo natočeno mnoho jiných akčních snímků, které si rovněž nenárokují bavit déle než v horizontu deseti let od svého vzniku. Bruce Lee byl legenda, respektuji ho, ale o jeho filmech raději budu poslouchat zasvěcené debaty ve filmu od Tarantina, než abych je sledoval. 50% Zajímavé komentáře: zputnik, Visáč, ZajoMajo(12.1.2008)

Rozpočet $130,000/80%/(27.6.2005)

Bruce tu nosí takový černý triko s černejma kalhotama a vypadá v tom fakt namakaně. Bitky jsou fajn hlavně kvůli Bruceovu kňučení. Scéna jak Chuck vystupuje z letadla je fakt namakaná a dneska se tomu člověk aspoň pořádně zasměje. No a finální fight Bruce vs. extrémně chlupatej Chuck to musíte vidět.(30.6.2005)

Dnes už naprostý kult. Dva nejlepší bojovníci minulého století se spolu utkají v boji. Tohle prostě musíte vidět ! Ať už se dnes o Chucku Norrisovi říká cokoliv, kdysi to byla třída, stejně jako tehdy Bruce Lee - i když Bruce Lee bude navždy jen jeden. R.I.P.(4.6.2009)

Soundtrack Joseph Koo: 1. The Way Of The Dragon ,2. The Dragon Arrived In Roma ,3. The Dragon's Way Of Fight ,4. Sharp Shooting ,5. The Way Of The Dragon ,6. The Big Guy ,7. The Threat ,8. The Trap ,9. Big Fight At The Colosseum ,10. The Way Of The Dragon (Finale) ,11. The Way Of The Dragon (Instrumental) ,12. My Way Of King Fu ,(9.6.2011)

Problém s tou hŕstkou filmov, ktoré legendárny Bruce Lee za svoj krátky život stihol nakrútiť, je v tom, že hoci majú neopakovateľnú atmosféru, charizmatickú filozofiu (pre Brucea bojové umenia boli o filozofii, nikdy neslúžili na lámanie kostí) a akčné scény plné úžasných choreografických kúskov (a nunčakov!), sú tieto projekty po príbehovej stránke diplomaticky povedané nenápadité, po hereckej stránke otrasné (áno, vrátane Brucea Leea) a po technickej stránke obdivuhodne amatérske (neštudoval som strih, kameru a ani osvietenie scény, ale ak hercom nevidíte do tvárí, lebo ich majú na vzdialenosť štyroch metrov rozmazané, tak to študovať ani nemusíte a viete, že to tak nemá vyzerať). Ale Chuck Norris je Chuck Norris.(18.8.2007)

Jeden z lepsich filmu Bruce Lee, ale za ciste akcni bych ho neoznacil. Bruce se tu pripitomele usmiva, dela blbce atd. Je to tak pul na pul s komedii. Na soubojich, je videt jejich doba vzniku. Jasne Bruce kolem sebe mlati vyborne, ale nemoh sem si pomoct a ani jednou jsem neuveril, ze ten uder skutecne dopadl. A do toho ty zvuky - Bruceovo pisteni a mlaskani hadru, ktery ma ukazat jak jsou rany silny. Hvezdicku pridavam za mladeho Norrise, kterej dostane pekne pres hubu.(17.2.2005)

• movie

Okey, těch 5* od spousty uživatelů je tu skutečně mimo. Děsný scénář (mj. komické momenty jsou velice špatné), hrozná režie, kamera (stále rozmazaná) a ještě otřesnější herecké výkony. Celá CESTA DRAKA je vpodstatě cca. 80 min dlouhé čekání na závěrečnou (a jinak tedy výbornou) bitku Bruce Lee a Chucka Norrise, který tu jediný podává celkem seriózní herecký výkon (dost možná poslední ve své kariéře). Jenže tuhle bitku si můžete pustit na youtube a čas s CESOU DRAKA tak rozhodně marnit nemusíte.(26.1.2008)

Rozpaky. Jak jsem byl nadšený z Drak přichází, tohle byla dost studená sprcha - záchodový humor, nulová zápletka, trapné postavy, hodně pochybná filmařina. Na ty tři hvězdičky to vytáhlo Bruceovo charisma a závěrečný souboj s Chuckem Norrisem (obzvlášť moment, kdy mu Bruce depiluje srst z hrudi). 50%(11.1.2008)

• zputnik

Jako malý chlapec bych po takovém filmu nebyl 14 dní k zastavení. Ze dvou topůrek bych si nadělal nunčáky; z kusu plechu nastříhal hvězdice a na každého bych házel svojsky vyzývavý pohled... a dnes? Dnes bohužel sedím u compu a píši tento nemile nemilý komentář. Uznávám, že to Bruce Lee s kung-fu uměl; že byl a dodnes je Legendou, Pojmem. Ale jeho fušování do režisérského řemesla mi připadá imho tristní; přinejmenším v tomto filmu. Opomenu duchaprostou zápletku - divák to v tomto žánru vcelku snadno odpustí. Nenapadá mně však nic, co by bylo na tomto filmu filmařsky v pohodě. Předně: šíleně mně znervózňovala především kamera. Tak takhle jsem kameru ještě "ujíždět" neviděl. Chvílemi jsem přemýšlel, jestli při natáčení za tou kamerou vůbec někdo stojí. A pokud ano, jestli kameraman netrpí nějakou specifickou chorobou ztráty perpektivy, zacíleni nebo tak podobně. Pokud bylo nezabírání nebo jen okrajové zabírání "hlavního bodu děje" záměrem nebo pokusem o novou filmařskou techniku, tak s odstupem více než čtvrt století můžeme směle říct, že se tato technika neosvědčila. ;o) Herecké výkony? Jsem vcelku zvyklý na onu jakousi východoasijskou "teatrálnost" ve filmech... toto však bylo i na mně příliš velké sousto. Teatrálnost se mi vytratila a zbylo čiropouhé přehrávání. Shrnuto a podtrženo: S odstupem let jsem si myslel, že si u tohoto filmy nostalgicky zavzpomínám na mé dětské opojení z kung-fu filmů... dostavilo se bohužel jen zklamání a rozčarování.(25.4.2005)

Kung-fu legenda? Bruce Lee určitě ano, ovšem tento film nikoliv. Velice špatný scénář, amatérská režie a místy to dokonce i kameraman, s prominutím, posral. Některé momenty jsou až komické, což sice není úplně na škodu, ale je smutné, když si uvědomíme, že to tak autoři (resp. Bruce Lee) pravděpodobně nechtěli. Bruce Lee je úžasný bojovník, neuvěřitelně rychlý, obratný i silný a k natočení všech jeho soubojů nepotřeboval zádné speciální triky, bohužel k zabavení diváka po dobu celovečerního filmu to vůbec nestačí... Paradoxně nejlegendárnějším aspektem filmu se tak stane monstrózně chlupatá hruď Chucka Norrise, díky které s přihmouřenýma očima ty 3 hvězdičky nakonec dám. PS: Všiměte si, že ten klučina má chlupatá i záda :) 5/10(13.6.2008)

Ty souboje nejsou zase úplně nejlepší, hlavně v některých momentech je až moc patrný že se netrefuje a kope půl metru před něj, ale v tehdejší době to musel být asi opravdu bomba. Bruce Lee je tam jako z jiný planety je nejmíň o třídu rychlejší než všichni ostatní a ani Chuck Norris na něj ani zdaleka nestačil (to asi ještě necvičil na total gymu).Je to hodně jednoduchej příběh na kterým je vidět že to psal Bruce Lee, hold to neni žádnej spisovatel, ale skvělej kung fu master(24.2.2005)

Když to shrnu, tak za klasiku Leeho dám jednu*, za chlupáče Chucka druhou a třetí za to malý roztomilý kotě na konci. Ale kdyby Chuck používal už v té době Totalgym 1000, mohlo všechno dopadnout jinak!(18.9.2011)

Ak sa dá vôbec na niečo pozerať vo filmoch Bruce Leeho, tak je to určite jeho mrštnosť v akčných nakladačkách a osobných fightoch. Nič iné žiaľ ani tento nereprezentuje, takže ak si ho budem mať chuť ešte niekedy pozreiť, tak určite len pre tie choreografie a tu samozrejme záver s chlpáčom Chuckom. 65%.(8.3.2006)

Je to dosť dobrý akčný kung-fu film s Brucom Leem, ktorý považujem za jeho najlepší film. Má veľmi dobrý príbeh o majstrovi bojových umení, ktorý priletí do Talianska pomôcť blízkym s reštauráciou, ale zistí, že miestna mafia ju chce získať za každú cenu a tak sa ich bojovník rozhodne zastaviť. Spracovanie je celkom dobré, film dobre funguje aj mimo akcie a stále sa je na čo pozerať, ale dojem trochu kazí, že celý film pôsobí tak naivne, ale to je pre filmy tohto typu a tejto doby typické, takže to nie je nič prekvapujúce. Akcie je tu celkom dosť a páči sa mi. Súboje sú presne v štýle Bruca Leeho, takže pôsobia veľmi efektívne, nechýba im rýchlosť a tvrdosť a poteší, že väčšinou je protivník väčší a namyslenejší, takže jeho rýchle zneškodnenie je o to príjemnejšie. Najviac sa mi páči všetka akcia za reštauráciou, súboj v mafiánskom sídle, ale aj finálny súboj. Herecké obsadenie je celkom slušné, okrem Bruca Leeho zaujme aj jeho priateľka a Chuck Norris v menšej úlohe, ale ostatní záporáci sú veľmi slabí a opäť musia niektorí zbytočne prehrávať. Réžia a technická stránka sú úplne obyčajné, čo je ale pre tento typ filmu plne dostačujúce. Cesta draka má zo všetkých filmov Bruca Leeho najlepšie podaný príbeh, ktorý baví aj mimo akcie a najzaujímavejšie súboje, takže ho mám zo všetkých jeho filmov najradšej. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 75%.(17.7.2011)

Citový výlev strýčka Wanga při překvapujícím zvratu před finální bitkou, nevypočitatelný mafiánský boss, který nectí žádná pravidla, bezejmenní gangsteři ala Village People, ultradrsné hlášky v bizarní míchanici angličtiny a kantonštiny, opičí skřeky megarychlého borce Bruce Lee a komplexně chlupatý Chuck Norris, který by si mohl nárokovat roli Beasta z X-Menů. A co takhle scéna, kdy Chuck vystupuje z letadla?! Bránice nestíhá...(10.1.2008)

Bruce Lee vs. Chuck Norris, na tom souboji to stojí.(3.7.2011)

3*, aj to len s prižmúrenými očami ! Natiahnuté to bolo ako sopeľ na rukáve, scenár bol napísaný asi za 4 hodiny, hluchým miest ako maku, záverečná akčná scéna bola naťahovaná asi zámerne kôli tomu, aby sa minutáž vyšplhala ku stovke ..... Na začiatku neostré zábery jednej z kamier. Hudba bola len ako doplnok a nie súčasťou filmu. Bol to môj prvý film s legendou bojovách umení - Brucem Leem a výsledok ? Kyslý úškľabok na tvári ....(3.3.2005)

Tang Lung, zvaný Dragon, prichádza pomôcť svojim krajanom priamo do kolísky európskej civilizácie, do Ríma. Vydiera ich miestna mafia, ktorá sa snaží zničiť ich rodinnú, azijskú reštauráciu. Snímok zo zlatého fondu hong kongskej filmovej produkcie. Klasika svojho žánru. Akčný, bojový film so slaboduchým scénarom, hlúpymi dialógmi a s legendárnym majstrom kung-fu Bruce Lee v hlavnej úlohe. Ten vo finálnej scéne, v ruinách Kolosea, nakope aj mladého Chucka Norrisa, ktorý si tu zahral zápornú postavu amerického nájomného bojovníka Colta. ***(4.3.2010)

• Divočák

Je mi to líto, ale Cesta draka si bohužel nezaslouží vyšší hodnocení. Bruce je sice sympaťák, ale většinu filmu se snaží hrát si na komika a výsledkem toho je, že chvilkama působí jako retard. Navíc byl asi tak unešený ze svého režijního debutu, že mu vůbec nepřišlo, že scénář vyprávějící nám o strýčkově vydírané restauraci je naprosto debilní a tak nás místo akce po celou dobu cpe zbytečnými prázdnými žvásty. I to by se ale dalo zkousnout, kdyby nám to pak aspoň vynahradil v efektních soubojích. Ty se ale bohužel až na finální bitku s chlupatcem Norrisem nekonají, a tak si z Cesty draka místo úžasného zážitku z pohledu na umění téhle kung-fu legendy odnášíte pouze pronuděných sto minut a slastný pocit z toho, že Chuck Norris konečně dostal pořádně na prdel.(2.6.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12