Legenda o Vánocích

• Česko Vánoční pohádka (více)

Před stovkami let se zrodil největší příběh světa. Mladý Nikolas přišel při nehodě o rodiče. Vesničané se rozhodli o sirotka postarat společně, a tak jej každá rodina vychovává jeden rok. Vždy ke konci roku, na Boží hod, se Nikolas stěhuje do nového domova. Aby vesničanům nějak projevil vděčnost, na rozloučenou vždy pro děti domácích vyrobí hračky. Jak se během let počet Nicolasových adoptivních rodin zvětšuje, skoro každý dům mívá na Boží hod na prahu nějaké dárečky. Když však vesnice trpí nedostatkem jídla, pošlou Nicolase do učení k poustevnickému tesaři. Pod jeho krutým vedením se Nicolas naučí vyrábět ještě lepší dárky, a mnohem rychleji. Lisakki, který děti nenávidí, mu to však zakazuje. Tradice vánočního dávání dárků je ohrožena! (oficiální text distributora)

eLeR

Neskutočne čarovný vianočný príbeh ... blikajúci vianočný stromček, oblátky ku tomu a budete ako v rozprávke ... ja som teda bola. ()

Jirka_Šč

Nejpovolanějším národem, který by měl vytvořit film o vzniku legendy vánoc, jsou podle mě Finové. A tento film se jim povedl! Osmdesátpět procent. Nicméně dávám pět hvězdiček, protože ho chci povýšit nad všechny ostatní, zejména holywoodské, filmy o vánocích. ()

triatlet

Na pohled hezké, uhlazené podívání, které má k legendě pouze našlápnuto. Jednoduše podaný vánoční příběh ve finském balení. ()

heyda

Takřka neznámá severská pohádka, a přitom z ní sálá atmosféra na všechny strany. Úchvatná severská hudba s klarinetovými a flétnovými sóly, do toho smyčce - překrásné!!! Úžasné prostředí a příběh vybudovaný na minimálním prostoru a přitom tak milý a smutný zároveň. Je skvělé, že člověk nemusí spoléhat pouze na kýčovité americké vánoční slaďáky, ale že se sem tam natočí taková mrazivá a velmi atmosférická pohádka jako je právě Legenda o Vánocích. Tyto Vánoce ji vidím po druhé a musím zvednout hodnocení na maximum. ()

Ilicka

Podmanivé obrázky zasněžené finské krajiny a legenda o svatém Mikuláši (finský Ježíšek).Nejzajímavější bylo postupné vytváření mýtu a ustálování zvyku vánočního obdarovávání. ()

kajda.l

Tolik objetí, polibků a uslzených oček, že finský Santa by měl seknout s výrobou dřevěných hraček z kvalitní borovice, založit si papírnu, a pustit se do výroby papírových kapesníčků. Prostě laskavostí nad míru toho, co je Kajda ochoten přijmout. Marko Leino dostál svému jménu a vytvořil skvostné Vánoční lejno. V maskérně nejspíše Finská tekla proudem, jinak si ty obludné výtvory nedovedu představit. Hrůza a děs, Vánoční atmosféru, aby člověk pohledal a to jsem na to koukal v předvečer Šťědrého dne. Příště radší oslavím Vánoce s chobotnicema (zeleným a modrým). Achjo... nemůžu se dočkat dne, až se na zdejší databázi přestanou nadhodnocovat severské braky. ()

Kimon

Velmi pěkný příběh, tak nádherně řemeslně zpracovaný, že mi nedovolí na tuto překrásnou pohádkovou legendu zapomenout. Dovoluji si ji umístit ve svém žebříčku vánočních pohádek na první místo zcela jistě i před Mrazíka. Vynikající dabing České televize povyšuje tento pohádkový příběh mezi nejlepší filmové šperky vánočního vysílání. "Legenda o Vánocích" si určitě zaslouží na mém DVD přehrávači každoroční vánoční reprízu. Necitliví rejpalové a bručouni snad jednou pochopí. ()

Padme_Anakin

Ač jsem ve skutečnosti zarytý odpůrce Santy a miluju jenom Ježíška, jednou provždy, tahle posmutnělá pohádka se mi moc líbila. Malého Nikolase bych si s potěšením vzala domů a po roce péče bych si ji bez váhání prodloužila na celoživotní. Ke snímku – zajímavý námět, velmi příjemné a citlivé zpracování, krásná hudba a za úplné „nej“ považuji finskou zimní krajinu, nádhera. ()

sidzej

Amici mozu ticho zavidiet. Netradicne pojaty pribeh o Santovi zaujme atmosferou, prostredim, originalitou, hudbou aj emociami. Severania su opat na koni. 90% ()

Astaroth12

Pre mňa najkrajší vianočný film ktorý som videl.Aj prostredie fínskej krajiny vytvára krásnu zimnú atmosféru.Viem si predstaviť,že presne takto vznikla legenda o Vianociach.Začalo to tak,že Nicolas stratil rodičov aj sestru na Štedrý deň,na vianočný film to nezačalo šťastne ale taký je život,nie vždy je šťastný.Potom každý rok bol v inej rodine,až ked sa nedostal k samotárskemu a hlavne zlému Lisakkimu.Smutný príbeh ale vzápati krásny. ()

ConanVJ

Opravdu krásný příběh pro ty, kteří v Santu nevěří (tedy dospělí a starší děti), protože ostatním by mohl Vánoce pokazit. Filmek je ze začátku spíš drsnějšího zrna a k jistým postavám člověk najde cestu až později v ději. Filmek krásně ukazuje cit hlavního hrdiny k dětem a Vánocím a určitě s ním bude většina rodičů soucítit. Jako doprovod filmu slouží krásná kulisa finské přírody, která filmu dodává mrazivou krásu. Hudební doprovod také potěší, i když za mě by mohl být ještě více emotivnější. I když já na ty Vánoce zas tak nejsem, tak se mi tato legenda, jak vše mohlo vzniknout, hodně líbila a beru jí jako jednu z nejpovedenějších co jsem viděl. Za mě 100% :) ()

PauloZ

Pěkný příběh, postavený na maximální reálnosti, a neskutečně pěkná zima a zasněžené lokace Finska. Moc příjemné a vlastně i dojemné. ()

Siegmund

Je mi líto, ale nemohu se přidat k nadšencům tohoto filmu. Celý příběh mi přišel smutný a ponurý, ale hlavně neskutečně primitivní bez hlubšího děje. Finských filmů se v Česku nevyskytuje nadbytek, ale tento dvakrát opravdu vidět nemusím. Znám lepší filmy s vánoční tématikou. Ty se však na českých obrazovkách už hodně dlouho neobjevily. (Sobota 26.12.2009) ()

zipper111

Je to pěkná severská pohádka se silně nepravděpodobným příběhem a hlavně trochu zvláštním scénařem. Natočeno je to průměrně, ale celkový dojem je vlastne docela fajn. Jen poslední scéna by v tom filmu vlastně vůbec nemusela (NEMĚLA) být, a nebo by jí mohli vysvětlit. 4* ()

ABLABLABLA

1. prosince, 1. adventní neděle, 1. čokoládka z kalendáře (btw. úplně hnusná, musím si koupit vlastní adventní kalendář, babičky holt nekoukají na obsah čokolády).... tak mě napadlo, dám si nějaký vánoční filmík. Uvařila jsem si mléko, do toho nasypala veškerou tu hnusnou čokoládu ze zbylých 23 dnů (vážně, zítra musím jít koupit nový, na tenhle nehraju) a sedla si k tomuto malému zázraku. Nebudu tu komentovat otřesné herecké výkony, ani jakýkoliv nedostatek. Jedno je totiž důležitější, a to jak na mě film zapůsobil. Je to naprosto nádherná legenda/pohádka/fantasy (nazvěte si to jak chcete), která mě několikrát dohnala k slzám svou upřímností a lidskostí. Vypotřebovala jsem víc kapesníků než u Father and daugher a že jsem u toho bulela jak malá. Na nic si nehraje, je procítěná, s příjemnou atmosférou severských oblastí - ty záběry krajiny.. wau. Vánoční atmosféra na vás taky dýchne, ale spíš než to, tak vás to zahřeje u srdce svou lehkostí a prostotou lidské lásky. Tohle je bezesporu jeden z nejkrásnějších vánočních filmů, co jsem kdy viděla a také nejméně tradičních (aneb kdo začne pohádku o Vánocích, tím že se malému klukovi utopila celá rodina?). Překrásné, plný počet a kdyby šlo víc, tak je tu klidně i 50*. ()

Tony.cs

Překrásný příběh. Oparvdu skvěle zahrané, natočené a hlavně...moc krásně vánoční. Podmanivá a drsná krása finské krajiny je doplňována nádhernou hudbou, aby podpořili překrásný příběh. Konec je krásně pohádkový. Kdykoli se podívám znova, hlavně na Vánoce. ()

blackrain

Kdo říká, že skandinávské národy jsou studení čumáci, především o Finech se to s oblibou říká, tak by se měl podívat na tenhle vánoční příběh, který stvořili právě oni. Krásně odvyprávěli legendu o Nikolasovi. Při sledování doporučuju mít po ruce nachystane papírové kapesníčky. Budou se hodit. Brečela jsem od začátku do konce a zcela dobrovolně. Ten konec se ale mohl nést v tom samém duchu jako celý film. Ještě štěstí, že Finové jsou Evropani a ne Američani. Nechci ani tušit jak by v jejich rukách tenhle příběh dopadl. ()

runner85

Niektoré filmy vás očaria svojimi sci-fi efektami, niektoré krásnou hudbou, a iné zas tým že sú sladké ako vianočka s lekvarom. No tento film vás očarí srdcom ... ()