Legenda o Vánocích

• Česko Vánoční pohádka (více)

Před stovkami let se zrodil největší příběh světa. Mladý Nikolas přišel při nehodě o rodiče. Vesničané se rozhodli o sirotka postarat společně, a tak jej každá rodina vychovává jeden rok. Vždy ke konci roku, na Boží hod, se Nikolas stěhuje do nového domova. Aby vesničanům nějak projevil vděčnost, na rozloučenou vždy pro děti domácích vyrobí hračky. Jak se během let počet Nicolasových adoptivních rodin zvětšuje, skoro každý dům mívá na Boží hod na prahu nějaké dárečky. Když však vesnice trpí nedostatkem jídla, pošlou Nicolase do učení k poustevnickému tesaři. Pod jeho krutým vedením se Nicolas naučí vyrábět ještě lepší dárky, a mnohem rychleji. Lisakki, který děti nenávidí, mu to však zakazuje. Tradice vánočního dávání dárků je ohrožena! (oficiální text distributora)

Kri-kri

Začátek poněkud drsný - šestiletý chlapec rázem přijde o rodiče i malou sestřičku a vesničané se jej po následujících sedm let ujmou, každý rok jiná rodina. Mně to pendlování od jedné rodiny ke druhé přijde docela smutné. Když to přirovnám na dnešní poměry, je to jako by neustále střídal pěstouny a byla mu odepřena možnost najít stálý domov. I když v tak malé vesnici se to asi bralo jinak, když se se všemi znal, tak měl vlastně domov všude a zároveň nikde. Ve třinácti jej vzal do učení starý mrzutý řezbář, čímž mu konečně poskytl trvalý domov. První polovina filmu o osiřelém chlapci bez domova mě zaujala, ba dokonce přímo dojala, že jsem vážně uvažoval o 4 *, takováto sociální dramata mám rád. Ovšem druhá polovina, kdy je Nikolas ve věku samotářsky žijícího starce s plnovousem a odívající se do červenobílého hábitu mi už přišla poněkud kýčovitá a nezajímavá, odkloněná od původního dramatu, zato se zřejmým nádechem komerce. A létající sáně na závěr tomu nasadily korunu, tady už se tvůrci netajili zavděčit  anglofonním divákům. Začátek je na 4 *, ovšem druhá půle a závěr film degradují na slabé 3 * a 45%. ()

Pajkenzi

Jediné co se mi líbilo, že vesnice se rozhodla se každý rok postarat o děti a prostředí ve kterém se natáčelo. ()

lucascus

Konečně krásný, nekomerční film o Vánocích a legendě, kterou to všechno začalo. Nyní všechny děti na celém světě jsou alespoň jednou ročně obdarovány a šťastny. Zní to kýčovitě a lacině, ale je to krásné. Laponsko-finská legenda v tomhle směru působí věrohodněji, než kdyby film natočili Američané s mnohem nadupanějším rozpočtem. ()

zdenny

Tento vánoční příběh pro mě bude tak trochu symbolem Vánoc 2016. Dívali jsme se na něj společně s manželkou a starší dcerou. A vyvolal v nás takovou tu klidnou vánoční atmosféru. Příběh je to zpočátku smutný, postupem času ale dodávající naději. A o tom Vánoce jsou - o naději. Jinak je to příběh ve finském podání o tom, jak "vznikl" Santa Claus. Je opravdu pěkný a určitě stojí za alespoň vánoční zhlédnutí. ()

mrx.friend

Nemám slov, jenom slzy v očích... Jelikož jsem nečetl k filmu anotaci předtím, než jsem jej zkoukl, asi až v polovině mi došlo, kam vlastně vyprávění legendy směřuje a přikyvuji, že jsem ochotný věřit tomu, že tohle může být jedna z verzí, jak vznikla a jak se postupně rozšiřovala tradice rozdávání vánočních dárků. Nádherná pohádka! ()

R´Hell

Nebudu zastírat, že mě k tomu filmu nalákalo především rozporuplné hvězdičkové hodnocení zdejších uživatelů. A po shlédnutí musím jen podotknout, že jednu či dvě hvězdičky udělili jen ti, co viděli prvních pět minut a nebo se dívali se zavřenýma očima. Legenda o Vánocích je krásný film, je to jeden z těch malých velkých filmů, které zahřejí u srdce. Jeden z těch filmů, které si můžete bez obav pustit i v tak sváteční den, jako je ten Štědrý a ukázat dětem, že Vánoce nejsou o penězích nebo blikátkách, ale o společnosti blízkých lidí, radosti z obdarovávání a kouzelné atmosféře. ()

Kacounek

Střední Evropa má svůj vánoční příběh, tento je spíše pro starší děti, co už nevěří na Ježíška. A slabší povahy si i zapláčou... ()

Ravi

Film naplněný nenucenou naivitou a pozitivní energií v tom nejlepším slova smyslu. Nespojujte si to však s americkými snímky, které naprosto nezvládají balancovat na této tenké hranici a jejich děj se vždy zvrhne do neúnosných mezí patolízalství. Zde nikoli. Příběh o Nikolasovi je tak krásný, svěží a dojemný, až vás to na konci donutí k zamyšlení, jestli Vám nějak nezměkl mozek. Nezměkl, film se zkrátka velmi povedl. Těším se, až si jej na Vánoce zopakuji, našel jsem nového favorita na štědrovečerní nostalgii. 90% = 4+/5 ()

Jaro.Krafcik

Film postavený hlavne o rozprávačovi a svätému Mikulášovi. Prečo finský film? To neviem, ale ak by sa do toho filmu pridalo lepšie vyobrazenie príbehu a hlavne kvalitnejší záver. Aspoň tá dľžka filmu je obstojná a nebudete sa dlhšie nudiť ako jednu hodinku. Myslel som že legenda bude oveľa lepšie natočená hlavne vďaka skvelým ohlasom. Ale nájdu sa aj takí ktorých film nezaujal a ja patrím práve k nim 2* ()

latvar

Malý Nicolas příjde o rodiče a ujme se ho mrzout Izák, u kterého to kluk nemá lehké, nakonec vše dobře dopadne a vzniká dodnes živoucí legenda. 50% ()

Cejny

Takhle dojemný a příjemný vánoční příběh jsem snad ještě neviděl. Obrovskou zásluhu na mém dobrém pocitu z tohoto filmu má hlavně nádherná, dechberoucí zimní finská krajina - tu bych chtěl někdy vidět na vlastní oči. Vřele můžu doporučit všem, které omrzeli tradiční vánoční filmy. 80 % ()

Ralna

Hezký příběh s příjemnou stopáží, pěknými záběry finské zimy a léta, poklidné, uvěřitelné. A v tom úplně posledním okamžiku přehodí vyhýbku a celé to podělají. Tohle divák nečekal. ()

borec999

Nádherná fínska príroda, veľa snehu, fajn herci a pekný príbeh, ktorým tvorcovia "vysvetľujú" vznik tradície nosenia darčekov Santa Clausom. Stručná stopáž hodiny desať v kontraste s príbehom ktorý sa rozpína cez 60 rokov síce nedovolí sa do filmu a postáv viac zažrať a veľa udalostí v ňom tým pádom pôsobí ako z rýchlika, na druhú stranu film aspoň nestihne nudiť. Podobné príbehy zvyčajne nevyhľadávam, ale vo vianočnom období mi to prišlo ako nenáročná jednohubka obstojné. 55-60% ()

dopita

Moc dobře vymyšlenej příběh o tom, jak to asi mohlo bejt se začátkem dávání dárků k vánocům a existenci Santa Clause. Moc pěknej, uvěřitelnej příběh kterej bych chtěl vidět ve dvanácti letech. Tenhle film je lepší než 99% americkejch vánočních filmů (samozřejmě kromě Smrtonosnej pasti žejo). ()

reditelka

Krásná pohádka o vzniku vánoční tradice zpracovaná Finy mnohem čistěji a bez zbytečného pozlátka než by to udělali "specialisté na Santa Clause". Pro mě jeden z nejdojemnějších a nejhezčích vánočních příběhů vůbec. ()

kolemjdouc

o čem příběh je,se píše v tiráži.Ve mě zanechal neskutečný dojem.mysteriozní exteriéry které navodily atmosféru pohádky.Pravá atmosféra prostředí ,kde vznikala legenda.Scénář 77 minutového filmu psali tři scénáristé.trochu pokulhávali maskéři ale to jsou detaily ,třeba když Nikolase objímal při loučení stařec který měl pěstěné ruce mladé ženy.Ale to nemůže ubrat ani molekulu z celkového dojmu.Přesně takhle u mě zanechal dojem i film o tom, jak vznikla legenda o Lochnesské příšeře.Anebo film Louskáček.V takových rovinách by měly být vyráběny filmy pro děti.Ukázat soudržnost,sílu přátelství a lásky.Ne bombastické lítačky plné ohně a záště a krve...ze kterých mají děcka noční můry.Pak není problém zkopat kamaráda... ()