Strhující příběh o Cypriánovi, který žil v 18. Století na magickém místě zvaném Červený klášter. Jednoho dne najdou mniši před bránou kláštera polomrtvého, postřeleného muže. Vyléčí ho a přijmou mezi sebe, i když nic netuší o jeho tajuplné minulosti, o krutých událostech, o ztracené lásce... Z jeho chování je však zřejmé, že prošel peklem a na odlehlém místě kam ho zavedl osud, hledá úkryt a klid. Mezi zdmi kláštera mu společnost dělá pětiletý sirotek Michal, o kterého se mniši starají z dobročinnosti. Postupně si zvyká na život ve světě, kde se zastavil čas a začíná se učit od starého Alberta bylinkářskému a léčitelskému umění. Nadále ho však pronásledují démoni z minulosti, proto se rozhodne složit přísahu mlčenlivosti a přijme jméno Cyprián. Přejde dlouhých 12 let a zvěsti o mlčícím mnichovi a jeho schopnostech léčit se rozšíří po krajině. Z Michala vyroste dospělý muž a jednou objeví u Cypriánova pacienta knihu s podpisem Leonarda da Vinciho s projekty létajících strojů. Mladík začne snít o létání a tajně takovýto přístroj sestrojí, ale jeho pokus ztroskotá. Potom ho už nic neudrží v nehybném světě kláštera a opustí ho. Roky plynou dál, mniši odejdou nebo zemřou. Cyprián je už úplně sám, sám se snem, který se nepodařil splnit Michalovi. Létající stroj začíná nyní skládat on... (oficiální text distributora)

krapeii

Takže najskôr: super atmosféra, ktorú som doteraz nevidela v žiadnom slovenskom filme. Dáva vyniknúť charakteru postavy M. Igondu. Ten postupný prechod Cypriána od surovca po pokorného človeka až mrazí. Režisérka sa veľmi dobre pohrala s časom, čo filmu prospelo. Nerada to píšem, lebo film je super, ale najväčšou chybou sú diery v scenári. Niektoré postavy sa stratia, len tak sa vyparia (napr. mních Lukáša Latináka). Alebo spackaný koniec, keď sa im asi zvýšil chlapec, tak z neho spravili Cypriánovho syna, hoci to ani časovo nesedí, ani divák nedostal žiadny náznak. No aj tak sú vo filme momenty, ktoré diváka prekvapia a strhnú jeho pozornosť. Celkový dojem: veľké slovenské prekvapenie. Marko Igonda sa nezdá, ale hraje to výborne a navyše príjemné gregoriánske chorály. ()

dadiak22

Na slovenské pomery dosť dobrý film. Skvelá hudba, dobre prostredie, herci tiež ušli ale celý film je strašne nudný. Jánošík bol o triedu lepší.55% ()

omega_SK

Jedna hviezda aspoň za snahu ... rozhýbať tú našu slovenskú kinematografickú mrcinu. Nech by som sa snažil akokoľvek, NiET dôvodu k druhému pozretiu a hlavne keď aj to prvé pozeranie bolo utŕpením ;( ()

KharDemon

Težko říct čím mě film tak zaujal, že jsem mu dal plný počet. Asi na mně nějak zapůsobil ten konec, ve kterém stařec, bývalý zloděj šplhal na kopec, aby si splnil sen o tom, že sestrojí létající stroj (který poletí).To mně přivádí k druhé věci... Myslím si, že obsazení,herecké výkony,efekty atd; můžou být jaké chtějí, když příběh nestojí za nic... ()

nataska

Slováci dlho nič nenatočia, potom po dlhom čase nakrútia film, no hneď ho propagujú ako senzáciu a veľkofilm. Keby sa táto téma spracovala komornejšie, intímnejšie, keby tam bolo o trochu menej klišé mohla byť táto téma skvelým námetom. Ale keď sú raz dialógy postavené tak hlúpo, že im neuverím, film pre mňa nemôže byť uspokojivý. ()

NEO27

Výborný film. Chytil ma za srdce myšlienkovo, obrazovo, hudobne. Mám rád Pieniny a vlastne celé Slovensko, jeho prírodu a históriu. Jeden z mojich top slovenských filmov. Obzvlášť, keď ich je ako šafránu. ()

allright

Vynikajúci film. Najlepší slovenský film za posledných 25 rokov. Tvorcom gratulujem a prosím ich aby si nevšímali tunajšie komentáre. Veľa šťastia do ďalšej práce. Scenár nie je príšerný , ako tu mnohí píšu - ale geniálny. Rozumiem, že mnohým haterom scenár vadil, pretože hovorí o zániku ega. A ego je to - čo robí správneho kritika : ). Good Job and Good Luck este raz pani Čengelová-Solčanská. ()

Mitch645

Souhlasím s názorem, že se jedná co se týče scénáře o podprůměrnou záležitost. Naštěstí jsou tu pozitiva, pro která stojí za to film vidět znovu. Má vynikající atmosféru, je vizuálně velice působivý a pak - ta hudba. Jedná se o jednou z nejlepších, jakou jsem měl v poslední době slyšet. Je jasné, že to vše nemusí stačit a také nestačí. Promarněná šance. ()

gentleman

Je mi jedno, že sa to takmer nikomu nepáčilo. Je mi jedno, že má zle hodnotenia. Sám som chcel počas prvej naozaj nudnej hodiny odísť z kina, ale potom sa mi to dostalo pod kožu tak, že domov z kina za mňa musela odšóferovať frajerka. Deväť použitých balíčkov hygienických vreckoviek z desiatich a nebyť nudného úvodu (možno by to potom nemalo takú silu, kto vie) dvanásť z desiatich. ()

ivvi

"Život je cesta od detstva k starobe a čo je medzi tým, to všetko nestojí ani za hovno", rúha sa mních a tak nejak to pasuje aj k samotnému filmu. Veľkolepo a nádejne pôsobiaci úvod, vákuum a záver plný prekvapení. Škoda, že sa taký nápad a s takým potenciálom nepodaril aj zrealizovať, napriek hlavnému aktérovi, výprave, kamere. Čo tomuto nápadu uškodilo, bolo tak trochu nedomysleným scenárom a réžiou... Čert to ber, príšerné to nie je, Marko ako Cyprián nemá chybu, Michal trochu zlá voľba a na Latináka ako nahlúpleho mnícha sa bez smiechu pozerať nedá (pre tých, ktorým hovorí niečo Hurka, vedia). Inák prenádherná scenéria s muzikou, ktoré podtrhnú celý príbeh a úspešne tak posadia diváka do deja, namiesto zmätenej réžie. Na slovenské pomery veľmi fajn, avšak v európskom meradle len lepší priemer. ()

Hrnek

Na historický film tomu dosť chýba dej. Zvládnutá je kamera, hudba, aj kostýmy. Občas to pripomínalo Bathory, ale oproti tomu je to nudné. A potom podľa názvu sa dalo čakať, že vzlietne, ale nič také sa nestalo. ()