Strhující příběh o Cypriánovi, který žil v 18. Století na magickém místě zvaném Červený klášter. Jednoho dne najdou mniši před bránou kláštera polomrtvého, postřeleného muže. Vyléčí ho a přijmou mezi sebe, i když nic netuší o jeho tajuplné minulosti, o krutých událostech, o ztracené lásce... Z jeho chování je však zřejmé, že prošel peklem a na odlehlém místě kam ho zavedl osud, hledá úkryt a klid. Mezi zdmi kláštera mu společnost dělá pětiletý sirotek Michal, o kterého se mniši starají z dobročinnosti. Postupně si zvyká na život ve světě, kde se zastavil čas a začíná se učit od starého Alberta bylinkářskému a léčitelskému umění. Nadále ho však pronásledují démoni z minulosti, proto se rozhodne složit přísahu mlčenlivosti a přijme jméno Cyprián. Přejde dlouhých 12 let a zvěsti o mlčícím mnichovi a jeho schopnostech léčit se rozšíří po krajině. Z Michala vyroste dospělý muž a jednou objeví u Cypriánova pacienta knihu s podpisem Leonarda da Vinciho s projekty létajících strojů. Mladík začne snít o létání a tajně takovýto přístroj sestrojí, ale jeho pokus ztroskotá. Potom ho už nic neudrží v nehybném světě kláštera a opustí ho. Roky plynou dál, mniši odejdou nebo zemřou. Cyprián je už úplně sám, sám se snem, který se nepodařil splnit Michalovi. Létající stroj začíná nyní skládat on... (oficiální text distributora)

fantomas19

* ucelenosť pohľadu na príbeh jedného človeka * hudba, výprava & atmosféra * Slovenská historická dráma z tohto roka (2010), ktorú režírovala Mariana Čengelová-Solčanská, je príbehom mnícha. Hroznou minulosťou zničený a vážne ranený človek dorazí do kláštora, kde sa pomaličky vyzdravie. Jeho cesta očisty bude dlhodobá a veľmi bolestná. Stáva sa novým členom rádu ako Cyprián (Marko Igonda), prijme sľub mlčanlivosti sťa pokánie za hriechy, a do jeho života v kláštore vstúpi viackrát nečakane temný duch minulosti. Film je prekvapivo príjemný opis prerodu zla v dobro v človeku, ucelený pohľad na život osudom skúšanej osoby, s primeranými vedľajšími postavami, dobrou hudbou a atmosférou. ()

Tatianistka

Na slovensky film to bolo pomerne dobre na moje prekvapenie..myslim, ze v poslednej dobe asi najlepsi slovensky film, ktory som videla. Nepacilo sa mi rozsekanie deja a taka necelistvost, ale inak sa to celkom dobre pozeralo. ()

Scraffy

Naozaj jeden z najlepších filmov za poslednú dobu, aký Slovensko vyprodukovalo.Výkon hercov sú dobré, výprava tiež a príbeh je výborný. Nemám takmer čo vytknúť. ()

Petike

Do veľkej miery sa stotožňujem s komentárom Cervenaka a T2. Oceňujem, že atmosféru raného 18. storočia sa tam podarilo preniesť vierohodným spôsobom, a že ľudia a ich okolie vyzerali uveriteľne opotrebované a zabývané, a nie ako z reklamy na dobovú módu a nábytok. Zaujímavá dramatizácia nakukujúca do pár známych aspektov Cypriánovho života, aj tých sfiktívneno-teoretických neznámych. Ako napovedá už názov, Cyprián ako jednotlivec je do určitej miery legendou, resp. stal sa legendou, hoci to bol aj človek, mních a učenec z mäsa a kostí. Škoda tej rozkývanejšiej scenáristickej kvality v druhej polovici. ()

petite fille

dávam len tri hviezdy, hoci nerada. mohol to byť prekrásny citlivý príbeh, nebyť toho priemerného scenára. všetky ostatné komponenty mi tam sedeli - väčšina hercov, kamera, kostýmy a predovšetkým prekrásna hudba (!). mala som však neustále pocit, že s jednotlivými motívmi v príbehu sa dalo vyhrať lepšie. nedôležité veci mi prišli priveľmi rozťahané (zotavovanie raneného Jaška, väčšina scén s Michalom, hlavne to jeho "pokúšanie" spanilou devou) a tie podstatné scény zase veľmi stručné a krátke (Jaškovo obrátenie sa a prijatie mena Cyprián spolu so sľúbom mlčania, Cypriánovo bylinkárstvo) ...ale záver podaril, preto hodnotím viac pozitívne ako negatívne. tento pokus o nový +/- slovenský historický film (úprimne netuším, prečo sa na všetkých plagátoch píše, že je to "veľkofilm" - reklamný ťah?) bol rozhodne vydarenejší ako pseudopravdivá krvavá story o Jánošíkovi. ()

sovereign

Film rozhodne lepsi ako uvadzaju recenzie. Prijemne pomaly pribeh o cloveku, ktory sa snazi najst zmysel svojej existencie... Miestami mysticke prostredie Cerveneho Klastora, skvela hudba, gregorianske choraly, sympaticke herecke obsadenie... pribeh sily a viery... ()

DJ Kritik

Film je oveľa lepší než historický veľkofilm Jánošík. Je to baladický príbeh s minimom dialógov a musím povedať, že až na text pesničky, ktorú spieva hl. postava počas čítania latinského textu, s ktorým naznačuje neustálu vzburu, sú dialógy nepodstatné. Hudba, obraz a postavy dokážu podať toto dielo aj bez textu. Mrzí ma, že občasné experimentovanie s kamerou tu je skutočne na škodu. Nebaví ma počas historického filmu pozerať na bežiaceho človeka kamerou z ruky, ktorá "zaberá" nohy, tvár a okolie. Škoda, aj toho, že film je v podstate filmom bez deja. Človek sa o postave dozvie ako takej, ale vlastne nič čo urobil, čo prežil, alebo aspoň zobraziť legendu. I napriek tomu je to niečo, čo oživilo slovenský film. Obsadenie p. Latináka bolo zlým ťahom. Vtiahnutie do deja: **** Historičnosť: *** Hudba: **** Realita: *** ()

Sutiman

Nevyrovnané. To, že sa nejedná o historický veľkofilm som pochopil už z traileru, takže komornou atmosférou som nebol sklamaný. Neskutočne ma však vytáčal spôsob rozprávania, resp. spôsob podania príbehu. Na jednej strane sú flashbacky celkom fajn nápad, inak by som sa asi unudil k smrti. Na strane druhej sú nešikovne podané, nič podstatné nevysvetľujú, naopak ponúkajú ešte viac otázok. Vzťah Cypriána a Michala pekne vykreslený, naopak vzťahy Cypriána a bratov resp. Cypriána a "ženy jeho života" sú nevýrazné. Postavy z deja miznú ako sa im zachce (Latinák) alebo ich odchod pôsobí príliš nútene (mních, ktorý prekladal bibliu do slovenčiny). Niektoré sú pre dej absolútne zbytočné (rábova dcéra). Cypriánovi sa navyše minulosť vracala veľmi nevierohodne ( maliar s pokreslenou kožou jeho brata, polomŕtvy žid s Da vinciho knihou, zranenie úhlavného nepriateľa). Akoby existoval iba kláštor, postavy chodili okolo jeho múrov a čakali na vhodnú príležitosť objaviť sa. Aj napriek výčitkám si myslím, že Legenda o lietajúcom Cypriánovi to - hlavne herecky - celkom ustála. Hoci v konkurencii slovenských historických filmov z posledného obdobia (Bathory, Jánošík) to nebola ťažká úloha. ()

tartan

Na slovenské pomery nečakane kvalitný (najmä svojou vizuálnou, technickou, ale i hudobnou stránkou) počin. Trochu horšie je to už s príbehom samotným. Nič proti komornej dráme o premene jedného zlodeja a vraha na mlčiaceho mnícha - liečiteľa, ale akosi mi tam ten obsah nepasoval s tou formou, akoby som sa pozeral na dva rôzne filmy, a ani jeden ma celkom neuspokojil, teda, ďaleko menej som bol spokojný s tým príbehom, ktorý je príliš umelo konštruovaný, priveľmi stavia na "náhody" a to s tým lietaním tam bolo dané tak nejako nasilu (a keby to tam nebolo, vôbec by to tam nechýbalo). Je to škoda, pretože ten potenciál na konečne skutočne dobrý slovenský film, smelo porovnateľný aj so zahraničnou produkciou, tam je. Absolutórium si však film zaslúži za výpravu a kostýmy. Reálne miesta - kláštor, kde sa natáčali exteriéry, vyzerá skutočne ako stredoveký kláštor (pretože ním aj je), zároveň to však nevyzerá len ako z nejakého dokumentárneho filmu, ale skutočne surovo a živo realisticky, až doslova špinavo (to platí aj pre kostýmy). ()

Kreins

Výborná atmosféra, výborná kamera, hudba, výborní herci. Áno dejovo to bolo chudobnejšie, ale bolo to o pokore... Pokora sa zdá byť jednoduchá, ale nie je. ()

krasomama

Čo sa týka nedostatkov v príbehu a scenári, súhlasím s predchádzajúcimi komentármi. Aj zvuk mi miestami liezol na nervy, hudba prehlušovala dialógy. Pôvodne som bola rozhodnutá pre priemerné hodnotenie. Po časovom odstupe som si uvedomila, že napriek všetkému sa nemôžem ubrániť, aby sa mi obrazy z filmu nevkrádali do mysle a nezjavovali pred očami. A ak mi nejaký film takto vlezie pod kožu, nejdem pod štyri hviezdy. ()

Don Maty

Mám rád slovenskú kinematografiu, som slovák a rád si pozriem všetko slovenské. Tajne som dúfal že slovenská kinematografia mi konečne ukáže, že narástla. Narástla. Vizuálne krásne zvládnuté, tá príroda, áách. Veď je naša. Ale scenáristi spravili veľkú chybu. Snažili sa zapôsobiť na emócie a príbeh dali úplne bokom ako by si povedali "A šák hádam to voľakto pochopí aj keď tomu nerozumieme ani my sami." Malo to byť presne naopak. Vznikol z toho film ktorý chcel rozprávať o všetkom a nepovedal nič. Ale oceňujem efekty, oceňujem atmosféru ktorú film navodil. Chvalabohu nie ako v jánošíkovi alebo v báthoričke. No aj tak musím dať..2* :( sorry chalani ()

Akyno

Kamera ujde, aj herecke vykony, dokonca to ma emocie....ale film sa len tak vlecie a vlecie a vyvrcholenia sa nedockate.... ()

veverysiak

Väčšina odborných a profesionálnych recenzií na tento film vykazuje prevažne negatívne charakteristiky, prísnosť a nekompromisnosť ich autorov vonkoncom nezdieľam, keby sa u nás nakrúcalo ročne sto filmov a desať z nich bolo historických, možno by som nemal problém porovnávacou metódou odsúdiť Legendu do podpriemeru, viem, že je to chabé zdôvodnenie pritvárania očí nad kvalitou, ale pri absencii súťaže je to logické, no aj keď odhliadnem od subjektívneho prístupu ku komentovaniu tohoto filmu, nemyslím, že si zaslúži odsúdenie, áno je to rozvláčne, áno je to priestorovo dosť uzavreté, áno nie je to výpravný veľkofilm, áno dejovo to nie je bohviečo, lenže tento film je predovšetkým o prerode a pokání hriešneho človeka a to si neviem dosť dobre predstaviť ako divokú kovbojku, sú tu síce naturalistické scény vykresľujúce planú povahu hlavného hriešnika a jeho bratov, lenže v stredoveku mali úplne iné mierky na dobro a zlo, pvoradé bolo prežitie, ja som to posolstvo zreteľne cítil a pozdával sa mi aj vizuál, výrazové prostriedky, kamera a strih, ktoré Legendu jednoznačne obohatili, takže 75%. ()

Engardo odpad!

Tento výtvor by som hodnotil asi ako nejaký test odolnosti a sily psychiky človeka. Väčšina ľudí musí po obzretí tohto filmu trpieť závažnými depresiami, niektorý sa možno pokúsia o samovraždu. Celý film sa nesie v ponurej atmosfére. Nie je v ňom jediný zaber kde by svietilo slnko alebo nepršalo.Všetci sa len trápia a život zrazu vyzera ako by za akúkoľvek snahu žiť dobrý život bolo odmenou len utrpenie. Len pre silné povahy!! ()

OsuDNR

V globále celkom vydarený film, celkom pútavo natočený, no...čo sa týka obsahu nič moc, pár zaujimavých momentov.Ináč vela častí pri ktorých som sa nudil. ()

jaqubko

Dlho som si hodnotenie odkladal pretože som sám nevedel ako Cypriána ohodnotiť. Za prvé scenár je slabý ako to tu už mnohí spomenuli ale to by ažtak nevadilo, veď ostatne u slovenských filmov(SF) to nikdy nie je bohvieaká sláva. Za druhé klobúk dole čo nakoniec z toho pani Solčanská vykúzlila a určite budem jej prácu sledovať. Za tretie film ma pozerať bavilo a kľudne si dovolím povedať že v rámci moderného slovenského filmu patrí medzi naj! V jeho druhej polovici sa už prakticky vôbec nerozpráva a všetko zvláda Marko Igonda svojím hereckým talentom, ostatne je to len dobre lebo sa aspoň film potom nezvrhol do dlhých bezcielnych a nudných konverzácií ako u iných SF. Cyprián dokázal že aj u nás sa to dá a ukázal tak snáď cestu iným i keď ju ešte treba hodne cybriť. ()