Strhující příběh o Cypriánovi, který žil v 18. Století na magickém místě zvaném Červený klášter. Jednoho dne najdou mniši před bránou kláštera polomrtvého, postřeleného muže. Vyléčí ho a přijmou mezi sebe, i když nic netuší o jeho tajuplné minulosti, o krutých událostech, o ztracené lásce... Z jeho chování je však zřejmé, že prošel peklem a na odlehlém místě kam ho zavedl osud, hledá úkryt a klid. Mezi zdmi kláštera mu společnost dělá pětiletý sirotek Michal, o kterého se mniši starají z dobročinnosti. Postupně si zvyká na život ve světě, kde se zastavil čas a začíná se učit od starého Alberta bylinkářskému a léčitelskému umění. Nadále ho však pronásledují démoni z minulosti, proto se rozhodne složit přísahu mlčenlivosti a přijme jméno Cyprián. Přejde dlouhých 12 let a zvěsti o mlčícím mnichovi a jeho schopnostech léčit se rozšíří po krajině. Z Michala vyroste dospělý muž a jednou objeví u Cypriánova pacienta knihu s podpisem Leonarda da Vinciho s projekty létajících strojů. Mladík začne snít o létání a tajně takovýto přístroj sestrojí, ale jeho pokus ztroskotá. Potom ho už nic neudrží v nehybném světě kláštera a opustí ho. Roky plynou dál, mniši odejdou nebo zemřou. Cyprián je už úplně sám, sám se snem, který se nepodařil splnit Michalovi. Létající stroj začíná nyní skládat on... (oficiální text distributora)

brasek

Chválim vizuálnu stránku snímku, kameru a umelecký punc... bohužiaľ musím súhlasiť, že snímku chýba poriadny scenár. Prelínanie prítomnosti a minulosti aj keď nie je podávané pre mňa negatívnou formou, je určite brzdou pre rozvíjanie deja a celkový dojem snímku. Aj keď ma tento film unavuje, nechávam hodnotenie na troch hviezdičkách. ()

Brunsvik odpad!

Formalizmus, ktorý nie je originálny ani dychberúci. Lekcia filmového herectva č. 1: ak chceš ukázať emóciu, pomaly si ľahni na zem. ()

Deganawidah

Tento snímek mi pomohl dojít k odpovědi na otázku, jak je možné, že se někdy zcela liší naše hodnocení od hodnocení většiny ostatních. Tato otázka mi vyvstávala např. u filmu Pokání a jiných, které byly pro mě zcela nezajímavé a přitom dostaly vysoké hodnocení. V tomto případě je to však naopak. Zde se setkávám spíše se slabším hodnocením, a přitom mohu zařadit Legendu o létajícím Cypriánovi mezi nejhezčí filmy, které jsem kdy viděl. Je to jednoduché.... Prostě se mě to osobnostně dotklo někde uvnitř a nespustil jsem oči od začátku až do konce. Velice se mi líbila atmosféra kláštera, gregoriánské chorály, jednotlivé, věkově rozvržené postavy, postava moudrého učence překládajícího Bibli, boj hlavního hrdiny se svým špatným svědomím a právě druhá polovina, která se zdá někomu slabá, mně naopak ještě silnější, a to v Cypriánově duchovní proměně, léčbě svého nepřítele z minulosti a souvislosti s mladým chlapcem, který žil v klášteře, kdy ho (hrdinu Cypriána) dohnala temná minulost i po 12 letech. Vše je v prostém a přirozeném duchu. Pro mě tedy silný příběh, který musí zarezonovat s duchovní dimenzí, jinak věřím, že se může zdát nudným. ()

alex011

Nechapem co som to vlastne videl. Preco je v nazve "lietajuci" ked to s lietanim nemalo nic spolocne. Som neskutocne sklamany a vobec nchapem co tym filmom autory mysleli. Co vobec chceli dat svetu. Tak do polovicky to malo celkom fajn zcenar, vyzeralo to byt na zaujimavy pribeh ale zrazu sa to seklo a uz len nuda a ziadna pointa. Jedine co trosku mozem pochvalit su dobre herecke vykony, inak sklamanie. ()

Dreamer odpad!

Prvy film pri ktorom mi chybaju minusove percenta, s obrovskym naskokom najhorsi "film" aky som kedy videl. Absolutne nezmyselny pribeh, ziadny dej. Obdivujem reziserku, keby som sa 2 hodiny pozeral na zrnenie, mal by som z toho rovnaky "pozitok" ako z tohto nezmyslu. Myslim ze ani najhorsie hororove C-cka toto nikdy neprekonaju. Skoda tej piesne na konci, rad by som za nu dal aspon nieco, ale hodnotim film, nie piesen, ze. Prvy film s hodnotenim -10%!!! ()

sudruh sustruh

Ku štyrom hviezdičkam chýbalo v mojom prípade málo, nebyť toho, že film na mňa pôsobil ako výsledný celok dosť rozpačito. Možno je to tým, že šlo o režisérkinu prvotinu, možno tým, že snažila vytvoriť na historickej základni úplne nový príbeh, miesto toho, aby skôr prerozprávala historické fakty a viac sa ich držala (napr. onen vzácny herbár sa vo filme objaví len na pár sekúnd, Cypriánove cesty po Európe atď), čo som ja osobne očakával. Miesto toho z Cypriána spravila vraha, čo zaváňa bulvarizovaním filmu (nešlo by to aj bez toho ?). Čo oceňujem sú kostýmy, exteriéry a interiéry, rovnako hudbu. Nemilo ma však skočili dialógy – používanie slov ako napr. „kámo“ a iných určite sa nevyskytujúcich v 18. storočí, v ktorom sa príbeh filmu odohráva, pôsobí na mňa dosť rušivo, to už rovno mohli mať mnísi na rukách digitálky a svietiť žiarovkami. Aj keby herci hovorili rovno tamojším dialektom a rozumel by som im len každé desiate slovo, príbehu by to aj napriek značnej fikcii a fantázií autorky pridalo na autencite a vierohodnosti. Škoda tak premárnenej príležitosti natočiť na Slovensku za rok aspoň jeden dobrý film z troch. Na druhú stranu musím priznať, že som sa s hereckým výkonom hlavnej postavy dosť stotožnil, na po skončení filmu som dlhú dobu cítil smútok a sentiment z toho, že po smrti bratov mníchov žil Cyprián po dlhé roky sám a opustený medzi studenými stenami kláštora, a úprimne mi ho prišlo ľúto ()

vlnka

Tak konečne nejaký normálny slovenský herec, myslím Igondu, aj keď som sa dnes dozvedela, že hral v Paneláku, čím u mňa klesol (ale veď žiť z dačoho musí). Ohňojstroj sa zasa raz nekonal (ako už dlho pri novších slovenských filmoch ja však neprestávam dúfať v zmenu) no nemôžem tento film ani úplne zatratiť. Veľmi sa mi páčili tie retrospektívne chvíľky, ktoré sa objavovali počas celého filmu, ktoré to tam trošku oživili. Dej nebol bohvieako strhujúci, niekedy aj celkom nudný a ku koncu sa to zhoršovalo. A myslím, že by som prežila aj bez zápletky kto je koho otcom, synom, mamou a lá telenovela. No nič, ja idem ďalej dúfať, snáď sa raz dočkám. ()

Estemax

Slabučké. Schopný filtrový vizuál je na druhej strane kompenzovaný značne amatérskym retro strihom, ktorý však už svet vie dať o niekoľko tried kvalitnejšie, no najmä profesionálnejšie. Príbeh je dosť priamočiary a paradoxne: vystrihané scény tu volali po nevystrihaní viac, ako kdekoľvek inde čo si pamätám. Tá tretia hviezda je čisto z recesie voči slovenskej produkcii. ()

egones

Typická slovenská tvorba! Na kostýmy, lokality, a celkovo dobové vyobrazenie, tomu sa nedá čo podoktnúť, v tomto sa môžme porovnávať aj s holywoodom, ale čo sa týka záplietky a deju ako celku, to sa veru človek ťažko nahladá, nejakého napätia, vrcholových scén. Je to smutné, lebo ak by sa do tohto diela vložil plnohodnotnejší dej ( úvod, jadro, záver ) tak by to mohlo vyzerať celkom inak. ()

complex

neviem čo mám k tomuto filmu povedať, akurát som rád že som na tom nebol v kine, lebo by som asi zaspal, je to kvalitná nuda... ale zase môžem povedať, že je to dobre spracované čo sa týka kamery a strihu... by som nepovedal, že je to s časti slovenský film... ()

moorks

Na režijní debut je to více než vydařený film. Má sice některá hluchá a nelogická místa, chybí mu větší spád a akce, ale nahrazuje to drsnou, mrazivou atmosférou a celkovou komplexností příběhu. Výborný je hlavně Marko Igonda. Tu roli ztvárnil velmi přesvědčivě. Je to dobrý začátek pro filmy z historickou tématikou. Jen je v tom třeba pokračovat a doufám, že se dočkáme dalších a ještě lepších snímků. ()

gezko

Veľmi komplikovaný film. Nejedná sa ani tak o zložitosť témy, ako o nezvládnutý scenár. Pritom sa mohlo jednať o konečne dobrý slovenský film. A práve preto to mrzí omnoho viac. Dalo by sa viacej vyhrať s myšlienkou lietajúceho stroja (nielen ako jedna scéna na záver) a tak isto nebolo dobre rozvedené ani Cypriánovo bylinkárske umenie, hoci tým sa preslávil. Je tam taktiež niekoľko zbytočných dejových odbočení a vedľajších postáv. Preto z mojej strany mierne sklamanie. ()

migl

Odmietam sledovať čokoľvek kde sa vyskytuje krajne nesympatický ochotník Igonda(maximálne keď "hrá" nejakú bezvíznamnú vedľajšiu rolu),to skôr zo zaťatými zubami pretrpím na obrazovke Magálovú ()

Jard

Život v kláštore uprostred Pienin so zaujímavou zápletkou bol pre Marianu Čengel Solčanskú určite originálny nápad natočiť film spojený s neľahkým obdobím v novoveku. Herecké obsadenie, s výnimkou Lukáša Latináka, ktorý sa mi do role mnícha vôbec nehodil, bolo veľmi dobré. Najviac, čo by som vytkol je podľa mňa zbytočný dôraz na krvavé scény, ktorými bol celý film zbytočne presýtený. Rozumiem, že tvorcovia sa chceli čo najviac priblížiť ku realite v tejto dobe, no nie nadarmo sa hovorí "Menej je niekedy viac" a chcelo to pár krát aj scény len s náznakom, nie konkrétnym prevedením. 45% ()

newSami

Človeka navnadia na dobré akčné scény, ale to vlastne len vybrali čerešničky, zvyšok je len taký obyčajný zákusok, taký skôr oničom. Takže väčšinu filmu som sa nudil. Najviac sa mi páčila hudba, presne podľa môjho gusta. Postavy aj herci si výborne sadli, ale viac by sa hodila plynulá dejová línia, nie iba flashbacky. Keby to natočil chlap, bol by to super film, ale ženská sa vykašlala na akčnosť filmu (ale scény sú pritom natočené výborne) a zobrala to príliš "duchovne". ()

kvocoDH

Úvodom mi nedá neokomentovať nálepku "VEĽKOFILM" na plagátoch snímky. Zaujímalo by ma aké kritéria na Slovensku musí film splniť aby získal takúto nálepku :-) Filmu by som chcel vyčítať asi to čo podobným slovenským veľkofilmom a to pomerne silnú nudu. Film nie je postavený na žiadnom akčnom, ale poväčšinou ani na psychologickom základe. Vzťah k postavám som si vytvoril až na konci keď sa začali objavovať niektoré silné momenty. Z jednodňovým odstupom času hodnotím film lepšie ako priamo po odchode z kina. Keďže by som tento film kľudne pozrel aj druhýkrát (možno by aj viac zapôsobil keďže už viem co viem) pridávam aj 4.* ()