Strhující příběh o Cypriánovi, který žil v 18. Století na magickém místě zvaném Červený klášter. Jednoho dne najdou mniši před bránou kláštera polomrtvého, postřeleného muže. Vyléčí ho a přijmou mezi sebe, i když nic netuší o jeho tajuplné minulosti, o krutých událostech, o ztracené lásce... Z jeho chování je však zřejmé, že prošel peklem a na odlehlém místě kam ho zavedl osud, hledá úkryt a klid. Mezi zdmi kláštera mu společnost dělá pětiletý sirotek Michal, o kterého se mniši starají z dobročinnosti. Postupně si zvyká na život ve světě, kde se zastavil čas a začíná se učit od starého Alberta bylinkářskému a léčitelskému umění. Nadále ho však pronásledují démoni z minulosti, proto se rozhodne složit přísahu mlčenlivosti a přijme jméno Cyprián. Přejde dlouhých 12 let a zvěsti o mlčícím mnichovi a jeho schopnostech léčit se rozšíří po krajině. Z Michala vyroste dospělý muž a jednou objeví u Cypriánova pacienta knihu s podpisem Leonarda da Vinciho s projekty létajících strojů. Mladík začne snít o létání a tajně takovýto přístroj sestrojí, ale jeho pokus ztroskotá. Potom ho už nic neudrží v nehybném světě kláštera a opustí ho. Roky plynou dál, mniši odejdou nebo zemřou. Cyprián je už úplně sám, sám se snem, který se nepodařil splnit Michalovi. Létající stroj začíná nyní skládat on... (oficiální text distributora)

anli

Po dlouhe dobe uvidim zase slovensky historicky film,rikal jsem si.Po"Janosikovi",ktery se moc nepovedl.Mlada reziserka si za svuj debut vybrala skurecnou postavu a historicky,dobrodruzny velkofilm-tedy veru odvaha ji nechybi.Z filmariny jsem obcas ale neco postradal.Predevsim je prilis rozvlekly a pomaly scenar,zahrnujici dlouhe obdobi a reziserka si pri vypraveni chvilemi nevi rady,nebo ji dochazel dech a film se z niceho nic zastavi.Takze tu najednou mame komorni historicke drama.A pak se najednou zase na chvili rozjede,takze je takovy rozpadnuty na stripky,nez aby pusobil kompaktne.Ale zase bych prilis nekritizoval,protoze si reziserka odbyla svuj debut a je videt,ze se opravdu snazila.Kamera je velmi slusna a herecky se take neda,co vytknout.Jak Igonda,tak napriklad Brzobohaty i Javorsky pusobi naprosto prorozene a uvericne a divak si jejich herectvi proste uziva.To je vlastne nejvetsi klad filmu,pokud nam legenda samotna moc nerika(coz bude myslim pripad vetsiny cechu a moravanu).Takze davam s cistym srdcem krasnych 55%. ()

skretik

Úchvatná hudba, ktorá ma fakt prekvapila... neskutočné herecké výkony, ktoré ma taktiež prekvapili... Výborne vyrozprávaný nanič príbeh :D... ale výborne je vyrozprávaný... škoda, že je to také "o ničom"... ()

Natabar odpad!

Absolutní průšvih. A příklad totálně nezvládnuté režie. Tato dáma by už nikdy neměla točit. Vrší jeden rádoby poetický obrázek s dalším srdceryvným záběrem, ale nějak jí někdo zapomněl říci, že aby to fungovalo, musí navazovat na něco jiného (příběh či už jenom scény něco vypovídající). Naprosto samoúčelné. Čistokrevná filmařská on**ie. Nudné, nijaké, uondané, chaotické, nevyužívající potenciál prostředí a doby, v níž se film odehrává. Děs. ()

D28

Nie s celkom čistým svedomím dávam 4 hviezdy, je to však radosťou nad slovenským filmom, za ktorý sa podľa mňa nemusíme hanbiť.Na bombu síce budem ďalej trpezlivo čakať, ale návštevu kina rozhodne neľutujem.Filmu nechýbali typické znaky slovenského filmu-istá drsnosť a pochmúrnosť príbehu, našej krajinky, ako i osudov postáv / no čo už, bez toho by to skrátka nebolo "naše"/ , príjemne ma však prekvapili herecké výkony vrátane chalaniska, hudba aj pohľady späť.Ba dostavilo sa i pár uchechtnutí, s čím som fakt vôbec nepočítala. Zato patrím k tým, čo sú šťastní, keď počujú herca s vlastným hlasom-hurá,aspoň Vladimír Javorský ho mal.Jasné, že scenár mohol byť precíznejší a koniec jednoducho iný, buďme ale radi, že dialógy sa naozaj dali počúvať, čo je hlavne u historického filmu určite úspech. ()

Autogram

Nemajú to slovenské historické filmy ľahké pri tom, akú majú reputáciu. Tento Cyprián je taký lepší prípad. Nie dokonalý, príbeh je trochu rozháraný, nesúvislý, ale možno to je práve význam slova freska vo filme. Rozpočet na filme je poznať, hudba je dobrá, až na seba príliš strháva pozornosť, a Igonda mlčí ako pravý mních. Pôvodne som tu mal iba dve hviezdy, ale tri budú úplne zaslúžené. –––– Nemáme iného majetku okrem rakvy, do ktorej chodíme spať. A našou jedinou starosťou je byť na smrť vždy dobre pripravený. –––– Sľubuješ, že ako pokánie za svoje minulé hriechy budeš do konca života mlčať? ()

standsiller

Dlhú dobu som sa k tomuto filmu nevedel dokopať, pretože som čakal sklamanie. Paradoxne , očakávanie sa naplnilo. Po konci tohto filmu som ostal sklamaný. Na filme je totiž veľmi zreteľne vidno ženskú ruku, veľa scén je "jemnýhc" tváriacich sa zbytočne umelecky napríklad ako zodvihne zo zeme list a prejde rukou po strane. Taký by bol naozaj Cyprián ? Minimálne ja si ho tak ale nepredstavujem. Myslím, že filmu by pridalo šmrnc, keby sa aj v dialógoch herci odosobnili od toho, že sú platení herci a zrástli sa s mníchovskými rúchami. Cukor, cukor, cukor. To bolo jediné čo som z filmu cítil, nezachránilo to ani pár krvavých scén, ktoré neboli nutné. Filmu napriek tomu patrí aká-taká poklona, už len vďaka tomu, že sa v tejto "seriálovej epoche" slovenskej kinematografie našla medzierka na väčší projekt. Ktorý je určite hodnotnejší ako všetky zo seriálov ktoré bežia. No tie zväčša nestoja za nič. Škoda, pokračujem v hre "čakanie na svitnutie zlatých časov pod našou vlajkou v našich kinách." ()

insurgentes

Nemá to bohužel žádnou hlavu a patu, žádný obsah ani žádné poselství. Možná se neměla do tak navýsost mužského tématu, jakým je duchovní přeměna rváče ve mnicha, pouštět žena, nota bene s pomlčkou uprostřed jména. Tady to chtělo opravdu trochu hlubší vhled, než jakým oplývá průměrná telenovela. ()

made1

Připravena na nejhorší, musím nakonec konstatovat, že film byl pro mě obrovským překvapením. Přestože je děje pomálu, ani na moment jsem se nenudila. ()

klúčik

Na tento film som sa tešil..Zaujali ma dobrí herci, kvalitná kamera aj pôsobivá hudba, ale film ma celkovo sklamal. čakal som niečo ....čo by ma dostalo, no tento film ma len zaujal....55%. ()

ThomasCrown

Je veľmi ťažké hodnotiť tento film. Nízky rozpočet vôbec nevadí, slovenské minimalistické scenérie sú len prínosom a Marko Igonda je ako Cyprián výborný, ani scenár mi nepríde vyslovene zlý, ale stále váham medzi troma a štyrmi hviezdičkami. Asi som čakal trochu viac tajomna, trochu viac mena ruže, ale na slovenské pomery veľmi vydarené spracovanie. ()

Bucounit

Nakoniec milé prekvapenie, dejovo je to bohaté a ten vývoj postáv (najmä tej hlavnej) je pôsobivý, vedlajšie postavy majú tiež svoje charaktery a celé to má kvalitnú úroveň s dobrými hereckými výkonmi a slušnou atmosférou a hudbou. Po tomto začínam dalšie Slovenské filmy sledovať, snáď sa budú kvalitou len zlepšovať. 7/10 ()

Marina111

Marko Igonda je podľa mňa nepochybne najtalentovanejším súčasným slovenským hercom, čo dokázal už vo viacerých počinoch. Tu si svoju povesť ( v mojich očiach) obhájil. Nič to však nemení na fakte, že film sám o sebe nebol dobrý ako celok, skôr ako studnica jednotlivých fragmentov. Daromné boli výborné herecké výkony, i výborná práca s kamerou, i nádherná a nádherne nasnímaná príroda, keď scenár by si zaslúžil dlhú a úplnú korektúru ... I tak sa však Mariana Čengel- Solčanská nemá za čo hanbiť, práve naopak : ak dokázala spraviť takýto atmosferický a komorný debut schopný upútať všetky médiá a vybojovať si v nich nadštandardnú pozornosť, potom sa naozaj môžme len tešiť na ďalšie jej - verme že stále lepšie a lepšie - kúsky. ()

Gore

V tomto případě musím vyzdvihnout hudební stránku filmu, ta mi v uších zní ještě teď. Velmi dobrý námět, který pohřbil příšerný scénář, který absolutně nedrží pohromadě a to je škoda, od toho se pak odvíjí sestupnost celého filmu. ()

poet

Ak najlepšia na filme bola Zuzka Smatanová a jej pieseň v záverečných titulkoch tak asi nie je niečo v poriadku :D. Inak ak na dotvorenie atmosféry je omieľanie toho istého hudobného motívu tak to postupne začne vadiť. Príbeh bez nejakého pátosu a energie bohužiaľ skôr nudí ako budí pozornosť.....Avšak na slovenské pomery ešte stále pozerateľné s neokúkanými hercami s výnimkou Latináka, ktorý hra síce v každom filme rovnako ale ide mu to :).... ()

kamil.i

Konečne dobrý slovenský film. Je kvalitne spracovaný a zaujme aj scenár. Dialógy sú uveriteľné a nepília uši, čo je mimoriadna výnimka v slovenskej scenáristickej tvorbe. Cyprián má svoje chyby, no je to jeden z mála pozerateľných filmov po roku 2000. ()

kaze

Musím dať 4 hviezdičky. Priznám sa, že trošku možno z patriotizmu, lebo až taký skvelý zase ten film nebol...Ale donútil ma rozmýšľať a bolo príjemné na ten príbeh pozerať. Tak ako sa mi scény z niektorých jakubiskových filmov hnusili a človek má chuť odísť z kina, toto bolo príjemné pohaldenie po duši. Môžem povedať, že Marko Igonda to dokázal, zahral hlavnú postavu tak, že ste sa s ňou dokázali stotožniť. Všade bolo cítiť jeho utrpenie a potom pokoru. Áno, scenár mohol byť lepší, ale musím povedať, že toto bol jeden z najlepších slovenských filmov vôbec. Konečne niekto natočil príbeh, krásny príbeh bez zbytočných krvákov, ponurej scenérie, krvi a vrieskania. Vedela som, že niekoho musí napadnúť natočiť film s normálnym príbehom a citlivým motívom. ďakujeme pani režisérka. veľmi rada si ten film pozriem znova.PS: Marko Igonda bola fakt dobrá voľba... ()

KoleckoR

Byl jsem víceméně zklamán. Dělali kolem toho humbuk, furt nějaký dokumenty z natáčení a na konec celkem nuda. V poslední době je nějak populární Leonardo Da Vinci, tak pro jistotu ho nacpeme i sem, třeba to zvýší sledevanost. Trochu mě ti mniši připoměli mnichy Polívku a Mádla z Bathory, ale ti byli veselejší postavy a v dost vážném filmu dělali světlé - humorné vsuvky. Tady humor chyběl úplně. ()

ujec

Skvelá vizualizácia, výborne zahrané hlavné i vedľajšie postavy, skvelá hudba. Prekrásna príroda Pienin sa len tak mihla v tomto filme, snáď aby neodvrátila pozornosť od sondy do duše človeka, ktorý bol zbojníkom i pytliakom, aby sa neskôr prerodil do učeného mnícha. Cyprián veľmi túžil po slobode. Získal ju len vnútorne, lebo prísne pravidlá mníchov ju inak neumožňovali. Krásna pieseň k filmu v podaní Zuzky Smatanovej len dovršuje kvalitu tohto u nás ťažko uznávaného diela. ()