Strhující příběh o Cypriánovi, který žil v 18. Století na magickém místě zvaném Červený klášter. Jednoho dne najdou mniši před bránou kláštera polomrtvého, postřeleného muže. Vyléčí ho a přijmou mezi sebe, i když nic netuší o jeho tajuplné minulosti, o krutých událostech, o ztracené lásce... Z jeho chování je však zřejmé, že prošel peklem a na odlehlém místě kam ho zavedl osud, hledá úkryt a klid. Mezi zdmi kláštera mu společnost dělá pětiletý sirotek Michal, o kterého se mniši starají z dobročinnosti. Postupně si zvyká na život ve světě, kde se zastavil čas a začíná se učit od starého Alberta bylinkářskému a léčitelskému umění. Nadále ho však pronásledují démoni z minulosti, proto se rozhodne složit přísahu mlčenlivosti a přijme jméno Cyprián. Přejde dlouhých 12 let a zvěsti o mlčícím mnichovi a jeho schopnostech léčit se rozšíří po krajině. Z Michala vyroste dospělý muž a jednou objeví u Cypriánova pacienta knihu s podpisem Leonarda da Vinciho s projekty létajících strojů. Mladík začne snít o létání a tajně takovýto přístroj sestrojí, ale jeho pokus ztroskotá. Potom ho už nic neudrží v nehybném světě kláštera a opustí ho. Roky plynou dál, mniši odejdou nebo zemřou. Cyprián je už úplně sám, sám se snem, který se nepodařil splnit Michalovi. Létající stroj začíná nyní skládat on... (oficiální text distributora)

BathoryMan

Vydím že napísať objektívnu kritiku na (po dlhej dobe) zasa Slovenského filmu sa velmi nikomu nechce!Tak to urobím sám....A začnem od hlavnej postavy:Marko Igonda dal postave Cypriána tú správnu charizmu a začial čo Vondráček(Jánošík) alebo Frielová(Bathory) považovali svoje úlohy len ako šancu posunúť sa v kariere, Igonda prepožičal svojej postave akoby dušu a úplné ponorenie do postavy je vydieť nielen v prvej polke,keď je prezentovaný ako zbojník a pytliak ale aj v tej druhej keď príjme v kláštore meno Cyprián a zloží slub mlčania,takže sa spolieha už len na svoju mimiku.A dej možno príde niekomu nudný a scénaristický nevyužitý ale to nieje pravda.Len režisérka Solčanská si nenechala kecať od producentov a nesnažila sa silou mocou natočiť smiešnu historickú frašku s jednou - dvoma trápnymi bitkami(Bathory/Jánošík) ale sústredila sa na vykreslenie postavy,jej vnútorných démonov,doby a hlavne prostredia v ktorom Cyprian žil.Príbeh sa nikam neponáhla a pôsobí viac komornejšie než výpravnejšie čo možno mainstreamový priemerný Slovák asi len ťažko dokáže stráviť.Vďaka kamere sa jej podarilo zachytiť nádhernú atmosféru Červeného Kláštora nasnímaného vo všetkých ročných obdobiach,ktorý akoby zaspal v čase(rovnako ako hlavný hrdina v ňom).A pri nádherných záberoch prírody a kláštora to nekončí...Dej doplná skvele zvolená hudba Vladimíra Martinku,ktorý sa spoliehal vzhladom na atmosféru hlavne na chorály čo do príbehu zapasovalo znamenite.Pri Legende som nemal ani ten pocit ako napr.pri Nedodržanom Sľube,že aj keď sa natočil dobrý film ako celok v niektorých momentoch nefunguje a pôsobí dosť roztrieštene.Legenda o lietajúcom Cypriánovi ako celok naopak funguje znamenite,a je vydieť že tvorcovia filmu(hlavne režisérka Solčanská) sa obklopili dobrým tímom a na Slovenské pomery natočili výnimočný a dosť citlivý film,ktorý ale ako som už spomínal hlavne kvôli svojej komornosti nebude chutiť každému a je určený hlavne divákovi,ktorý nehladá len prostoduchú zábavu bez myšlienky ale dokáže ten dej prežívať a ponoriť sa doneho.A to je hlavne kúzlo tohto výnimočného počinu v novodobej Slovenskej kinematografie. ()

agassi68

Mám rád mníšske chorály, no ich neustále a dosť hlasité použitie pôsobilo na mňa rušivo. Herci boli fajn, aj kulisy, no stále ma to nútilo porovnávať s Menom ruže a bohužiaľ celková atmosféra je neporovnateľná. Možno keby dej nebol roztrúsený. No v tých rokoch sa v kláštoroch toho veľa neudialo a tak, keď chceli oživiť fádny život, mali tam niečo vymyslieť. A stavba krídel veľa vzrúša nepriniesla.. ()

Adm.Nelson

Škoda, veľa nechýbalo a išlo by o dobrý film. Premena hlavného hrdinu je uveriteľná, a postavy jednotlivých mníchov sú veľmi sympatické (samozrejme I.Romančík, ale hlavne dvojica Brzobohatý - Javorský). Krásna príroda Pienin pritom dotvára magickú atmosféru filmu, pričom zábermi Troch koruniek sa nešetrí, čomu som len rád. Žiaľ, scenáristka a režisérka v jednej osobe mi pripravila pár nepríjemných prekvapení, ktoré celý film veľmi zhadzujú. Réžia je nevybrúsená a ničím výnimočná, pričom vystavanie prvej polovice filmu využitím prostriedku hlavný dej - flashback - hl.dej - flashback - ... začne veľmi rýchlo nudiť a využitie tejto kompozície je veľmi sterilné a bez nápadu. Pochmúrna hudba vo filme hučí skoro po celý čas, aj v prípadoch, keď plynú mnohé dialógy a takto potom veľmi vyrušuje; holt, menej býva niekedy viac. Najväčší problém ale vidím v scenári - predovšetkým v druhej polovici sa začnú diať veci, ktoré sú iba akýmisi epizódami v Cypriánovom živote a tých náhodných stretnutí s ľuďmi, ktorí už pred tým ovplyvnili hlavnú postavu, je priveľa (Žid; vrah jeho brata; korunou všetkého je zistenie - SPOILER - že novic v kláštore je vlastne jeho syn). Je to na hranici 2 a 3 hviezd, tentokrát dám tie tri, ale premárnená príležitosť na dobrý slovenský historický film dosť mrzí. 5/10 ()

drankeryth

Ten Cyprian bol teda troska, cely zivot stratil v tom blbom klastore. Zo zaciatku ten film vyzeral slubne, ale ako to zakotvil v tom klastore uz to s filmom islo dolu vodou. Zo zaciatku bol Cyprian drsnak a jednemu chlapikovi slubil, ze ho zabije. Ale ako cas uplynul po tych 12 rokoch, tak sa z neho stal absolutny makkys a dokonca toho chlapa, ktoremu sa vyhrazal smrtou este pomohol zo zranenia a jeho zivot mu tak predlzil a nie ako slubil v minulosti. Inac ten herec Igonda mal lahku rolu, moc tam toho nenarozpraval:) ()

Rockerman

Tak pro mě je to docela velké, ale příjemné překvapení. Solidně natočené, solidně zahrané a k tomu příběh napraveného hříšníka, jehož černá minulost neustále dohání i po dvanácti letech řeholnictví. V těchto scénách je film i hodně silný. Já jsem tedy hodně spokojen, protože jsem dostal více, než jsem očekával. ()

siloalampa

Po Muzike za posledné roky snáď (čo ja viem) hádam aj najvydarenejší slovenský film. V porovnaní s Jánošíkom snáď o dve triedy lepší. Som milo prekvapený a i napriek neoriginálnemu historického námetu si film 70% zaslúži... ()

radaza

Idea dobrá, trochu chudší scénář. Kdyby byl scénář trochu napínavější a propracovanější, líbilo by se mi to moc. Takhle mezi 3 a 4*. Čtyři jsem dal jako povbuzení filmům, které se zabývají něčím víc než prdem, jak je zvykem v našich kinematografiích posledních dvaceti let. Vina, pomsta, pokání- to jsou vždy velká témata. Líbila se mi i výprava, kostýmy, kamera a samozřejmě herecké výkony. Casting skvělý. Až na drobnosti působil film autenticky, jen zápletka da Vinci byla trochu zbytečná...úlohu symbolu ale splnila. ()

Darckol

Nebolo to vôbec strašné - až na záver, ktorému som za svet nevedel prísť na chuť. Ináč herci podali slušné výkony (každopádne som si nemusel držať ruky na očiach), prostredie bolo krásne a príbeh rozhodne nepatril na smetisko. Pre ľudí, ktorí nepotrebujú pozerať na filmy s ťažkým rozpočtom a kopou trikov, ktoré vyjdú nazmar (napr. Vojna svetov) je to podľa mňa zaujímavý kúsok na večer. No a v slovenskom ponímaní je to rozhodne lepší priemer - 6,0/10 ()

Biopler

V režisérke vidím veľký potenciál do budúcna. Má cit na správnych hercov, akurát viem si predstaviť, že by svoje role zvládli ešte o čosi lepšie. Taktiež je výborná v rozprávaní príbehu, ktorý je šokujúci, lebo nám ukazuje akými nevšednými cestami Božími si prešiel Cyprián. Dobová atmosféra je na jednotku a to je u slovenských historických filmov rarita. Achillovou pätou je už tradične scenár, ktorý nie je katastrofálny, ale ničím sa nevymyká slabému priemeru. ()

Incantator

Tretí historický "veľkofilm" posledných rokov čerpajúci námet zo slovenskej histórie. Tak ako pri Bathory a Jánošíkovi, i tu sa ukázalo, že slovenský veľkofilm má poriadne ďaleko od amerického. To by ešte nemusel byť problém, pokiaľ by príbeh skutočne skrýval veľké posolstvo, ktoré sú tvorcovia schopný podať divákovi na úrovni jeho významu. Ide o príbeh Cypriánovho života a lietací stroj tu má iba vedľajšiu úlohu. Film vo mne nedokázal vzbudiť pocit, že by pre Cypriána bol sen o lietaní dôležitý, a to i napriek záverečnej scéne. Veď podľa príbehu nápad pochádzal od novica, z ktorého sa nakoniec vykľuje Cypriánov syn. Samotný Cyprián sa do práce so skutočným odhodlaním pustí až po jeho odchode, snáď na jeho počesť. Samotná záverečná scéna sa podľa môjho názoru tiež nevydarila najlepšie, keďže z nej nevyplynulo veľké posolstvo tak, ako by to pri veľkofilmoch malo byť. Zaujímavo spracovaný je život v kláštore a prírodné lokácie sú vybraté taktiež vhodne. Gregoriánske chorály vhodne dotvárali scény filmu, avšak ostatná hudba neoslovila, na niektorých miestach dokonca rušila. Cypriánov príbeh, v prvej polovici filmu podaný retrospektívnym princípom, bol premyslený. Na začiatku boli prerušované záblesky z minulosti mierne rušivé, i keď slúžili na vyobrazenie zraneného tela a zlomenej duše neznámeho, koho zachránili kláštorní mnísi. I keď film prebehol v komornejšom štýle, než Bathory či Jánošík, hodnotím ho o hviezdičku vyššie než spmínané dva. Základný rozdiel je v tom, že kým predošlé dva spracovávali známe postavy, mali na svoju kvalitu príliš vysoké ambície a výsledok bol značne podpriemerný, Cypriánov príbeh je menej známy, vidieť však, že sa ho autorka snažila podať pútavo pre širšiu skupinu divákov, avšak bez priveľmi vysokých ambícií. Preto sa dá povedať, že film zodpovedal tomu, čo sa od neho dalo čakať. (6.8.2010) ()

Primavera

Možno je môj zážitok poznačený kinom, pretože fantastické exteriéry na veľkej ploche, dokonalá hudba.... všetko to podfarbilo skvelý film o duchovnej premene človeka ... o tom, že každý má právo na šancu zmeniť svoj život kedykoľvek.... o sile pokory k životu ako takému. Lietajúci Cyprián? Lietanie bolo o pokuse lietať a mne sa zdalo, že aj celý život každého z nás je o lietaní ... niekde medzi dobrom a zlom, pokusmi nájsť svoj pokoj duše .... keby som nešľapla po skončení filmu na odpadky, rozsypané pukance a fľaše od koly po návštevníkoch kina, tak idem jak debil omámená ideálmi filmu ešte dlho domov ..... :-))) ()

Luckyman

Čítam tu rôzne názory a žiaľ ani mňa tento film nedostal. Čakal som, že to bude niečo podobné ako Jánošík alebo Bathory, ale bohužiaľ. Celé je to také spomalené a akosi som nevedel niektoré veci pochopiť, prečo to bolo tak ako bolo. Pozrel som si to spolu s priateľkou, lebo ona to túžila veľmi vidieť, ale rovnako ako ja sa nedočkala niečoho, čo by stálo za to. Dá sa to pozrieť, ale človek musí byť asi umelec, aby pochopil hlavnú myšlienku filmu. Pre mňa boli Jánošík aj Bathory oveľa zaujímavejšie a lepšie filmy ako Cyprián. ()

Gardenboy

Vy ste fakt uverili tomu, že to bude historický veľkofilm? To je váš problém, ja som tomu neveril a viem, čo som išiel sledovať. takto sa mi nemohlo stať, že budem nevyhnuteľne sklamaný. Ba naopak. výbuchy ani súboje mi nechýbali a lyrickosť, komornosť deja len podčiarkla celkovú kvalitu snímky založenú na technickej vycibranosti. Herci fantastický, konečne sa za nich nemusíme (ani poliaci a rusi) hanbiť. Bonus za Marka Igondu, oboch Michalov a zombíka vstávajúceho z rakve :))) PS: režisérka mohla trochu viac využiť potenciál dramatických scén a vytiahnúť nejakú tú emóciu z nich ešte naviac...takto vyšumeli akosi do prázdna. Celkový dojem vyrovnanejší ako u Báthory (jemnulinko slabší) ale oveľa lepší ako u spektakulárneho Jánošíka. ()

Acrobat

S ľútosťou...Overené mnohými dôkazmi, filmovými úkazmi je konštatovanie, že k slovenskej kinematografii je potrebné pristupovať ak nie s hrôzou, tak aspoň skepticizmom, a žiaľ toto mi nikto nedokáže vyvrátiť; herci nevedia hrať (patria len do divadla, nie pred Panavision), režiséry sa boja vtláčať rukopisy, držať opraty, niekto pridať pár eur aj z rozpočtu. Cyprián? Povedzme že do doby pred dvanástimi rokmi to malo veľmi, ale veľmi slušný potenciál. Strih minulosť/prítomnosť, tvrdosť/pokora, vražednosť/poníženosť je dobrým oživením, navyše má pár skvelých momentov, na ktorých sa dá stavať. Potom akoby uťal a ako divák hľadám sporadicky moment, ktorý by ma udržal v emocionálnom napätí. Aj výborne zvolená a interpretovaná gregoriánska hudba sa vyšťaví na úvod a je mi do plaču, prečo nerobí duchovný sprievod až do konca. Cyprián sa veľmi snaží byť iný, miestami lyrický, kde obraz nahrádza hlas, zvuk. Preto celý snímok je zmesou cenených, skvostných momentov a slabších, typicky slovensko-kinematografických. Umiernený stred za 3. Neskôr mi to celé dôjde, keď si ako slovák, turista, divák, či čo, spomeniem na výzor dnešného Červeného kláštora. Smutné. (01.09.2011, Jednotka) ()

Colour

Film som viac počúvala, ako pozerala, takže sa zamerám na túto stránku. Scenár bol dosť slabý, od začiatku po koniec. Hudba bola síce krásna, ale do filmu sa podľa mňa nehodila. Čo mi neuveriteľne vadilo bol príšerný dabing neslovenských hercov. Bolo to hrozné! Z toho, čo som videla: v mnohých scenách bolo násilie priam prvoplánové, bez hlbších zmyslov. Marko Igonda sa zdal byť dobrou voľbou, po dlhom čase slovenský herec, ktorý aj vie hrať. Poslednou vecou, ktorá mi dosť vadila, bola roztrasená kamera. Sumár: ak by som pozerala film nepretržite, možno by sa mi mienka o ňom zdvihla, no z počutého a kúska videného, priemerné 3* ()