Jiří Hanibal, autor scénáře, nezapře svoji původní profesi - filmového režiséra. Jeho text prozrazuje silné filmové vidění a obraznost, vlastnosti, které nejsou u každého nabízeného scénáře zrovna běžné. Jeho "Dívka a kouzelník" je příběhem dvou naprosto odlišných lidí. Sociálně, generačně i povahově. A tento příběh z doby německé okupace je Hanibalem rozvíjen nejen originálně, ale nese v sobě i silný emocionální náboj. Dívka, položidovka, která se skrývá v podzemí vesnického hostince a cítí se za to být hostinskému zavázaná, se nechá přemluvit potulným kouzelníkem a muzikantem, který tam náhodně vystupuje, aby skrýš opustila a pustila se s ním na cesty. Jejich cesta se však spíše mění v cestu jednoho k druhému, ke sblížení lidskému i osobnímu, kdy dívka i kouzelník objevují nejhlubší smysl takových pojmů a pocitů jako je například tolerance, odpovědnost a láska. A to vše je u autora zasazeno do období protektorátu, do prostředí českého venkova, v němž, jako kdekoliv jinde, nalézáme strach, zbabělost i hrdinství. Během své dramatické a riskantní společné cesty českým venkovem se oba hlavní hrdinové (ale nejen oni) dozvídají více nejen jeden o druhém, ale především sami osobě - o hranicích své lidskosti, statečnosti, tolerance a lásky. (oficiální text distributora)

ostravak30

Tady jsem byl velmi na pochybách co dát. Reálně asi dva a půl hvězdy, to by bylo spravedlivé. Ivan Trojan a Veronika Khek Kubařová jsou sice kvalitní herci, a v televizním filmečku nejsou sami, ale to nestačí. Je to scénaristicky slabé. Příběh není z nejsilnějších. Dramatický je spíše až závěr. Nemůžu si pomoct, ale film na mě nepůsobil dojmem, že se odehrává za druhé světové války. Myslím, že je to způsobeno převážně pochybnými kostýmy a celkově se tvůrcům nepodařilo navodit tu správnou atmosféru. Příběh dvojice od začátku mířil ke svému tragickému konci. Zvláště, když si nedali pozor, přestože jim hořelo za patama. Neutekli, nezmizeli, neudělali nic a dokonce vlezli do pasti jako naprostí hlupáci. Trochu zvláštní konec. ()

MartyMcFly89

Nedokoukal jsem, ale z toho, co jsem viděl mohu říct, že jde o docela zajímavý film. Trojan vždy hrál divné role (v dobrém slova smyslu), ale tahle je na něj docela brutální. Když si vzpomenu, na to jak se choval v Samotářích, takový hodný člověk, zde tyran. Zajímavý příběh, už jenom prostředím. Když jsem viděl scénu, kde Trojan přijel na koni, myslel jsem, že zase opakují Četnické humoresky. A ono ne, ono je to z podobné doby, i když o deset let později, ale neméně dobré. Kouzelník, jak starý a legendární motiv v kultuře ()

neliCZka

Obsah není špatný, nicméně je trestuhodně nevyužitý. Je to jen pouhé vyprávění děje. Největší výhrady mám ke kameře, hudbě a pojetí filmu. Vždyť chybí jakékoli prokreslení emocí, vtahnutí diváka do děje a oživující prvky. Film je poměrně tragický a přitom člověka ani trošku nezamrazí. Psychologie postav mohla být daleko detailněji nastíněna. Také by nezaškodilo místy navodit atmosféru vhodnějšími zvuky, hudbou. Je to jako sledovat krajinu z rychlíku. Kde jen jsou časy Spalovače mrtvol...Hodnocení někde mezi ** a *** ()

hwnd

Hodně přijemné překvapení, konečně žádný "po sté 3x s naším Mirkem s Brna", ale na rozměr televizního filmu kvalitní dílo, kvalitní herecké výkony, propracovaná atmosféra... No prostě se mi to líbilo no. ()

umim.cist

Celkem slibný scénář a tradičně skvělý výkon Ivana Trojana. Ovšem neuvěřitelná herecká neschopnost Veroniky Kubařové dokázala toto dílko poslat naprosto k čertu. Pravda, Juraj, jinak můj oblíbený, se taky moc nevyznamenal, ale především ta slečna... ()

hadouken

Drama, které mě úplně dostalo. Vtáhlo mě do děje, byl jsem tam s nimi. Za to samozřejmě může poutavý příběh a samozřejmě dokonalý Trojan. Veronika Kubařová mě naprosto nadchla, vidím v ní velký potenciál. Češi podle mě umí dělat dobrý televizní dramata jako třeba toto. ()

PamelaJJK

Velice příjemné televizní překvapení. Pánové Trojan, Maryška a Holub byli úžasní. Film má hloubku, kterou Vás dokáže pohltit. Zpočátku plyne klidně, ale ke konci nabere tempo dostihového koně. Trochu mi dojem pokazila tvrdohlavost hlavní hrdinky, když si nenechala vysvětlit, že není rozumné chodit do města, když jste židovka a máte na krku jako přívěsek davidovu hvězdu, že není rozumné se stýkat jako židovka s mladým německým vojákem, jehož otec je důstojníkem a velitelem posádky... Ale na druhou stranu, mládí rádo rebeluje a koná zakázané věci... Takže je to vlastně v naprostém pořádku :-) ()

pafka

Dvojice, kde jeden je skvely herec a ona vyjimecne krasna je neco, co filmu dela pevne zaklady. No a pak doba, ze ktere je pribeh a citliva rezie, herecke vykony vedlejsich postav. Nadprumerna televizni produkce. ()

Kozlowski8

Příběh kouzelníka a muzikanta, který putuje po českých vesničkách a městech polečně s mladou židovskou dívkou a baví prosté lidi svými triky a kouzly v těžké době německé okupace. Vcelku prostý, jednoduchý příběh, z něhož Juraj Herz dokázal vytvořit zajímavý fïlm, který založil na výtečném vykreslení atmosféry doby a vztahu staršího muže a mladinké dívky. Ti dva jsou každý úplně jiná osobnost a během putování se jejich vztah vyvíjí směrem k vzájemnému sbližování. Příběh se pohybuje chvílemi v poetické až romantické rovině, z níž přechází do roviny silně emotivně vypjaté. Oba herci v titulních rolích rozhodně nezklamali a svůj velký prostor dokonale využili. Ivan Trojan, dle mého názoru často přeceňovaný, se této role zhostil na výbornou a Veronika Kubařová mu zdatně sekundovala - další z mnoha mladých, talentovaných českých hereček poslední doby, které předvádějí svůj talent. 75%. ()

R.Drson

Slušný televizní film. Mistr Trojan dokáže zuby chytit kulku a Kubařová mu u toho celkem zdatně sekunduje. Závěr je však bohužel poněkud rozpačitý a uspěchaný. I přesto dávám **** za snahu o kvalitní televizní tvorbu. ()

estella

Na pouhy TV film silne, nadherne obrazne, avsak velmi depresivni. Od zacatku vnimate nevyhnutelnost tragickeho konce. Nadherne ztvarneni osudu komedianta behem nacisticke okupace. A Ivan Trojan je opet prvotridni - uz dlouho mu verim naprosto cokoliv. ()

dejavu26

Moc pěkný, poetický film. Mně osobně vůbec nevadilo, že tam chybí válečná atmosféra, protože ta by upozadila příběh a zdusila by ho. Zaměřením na vztahy je možno film vnímat prizmatem romantické a bezstarostné mladé holky, pro kterou je kouzelník pevným ukotvením a hradbou proti vnějšímu světu. Nakonec podlehne iluzi, že s ním se jí nemůže nic stát a jak to v romancích bývá, platí druhá strana. Ocenila jsem krásné exteriéry, skvělé herecké výkony všech představitelů, ale Hapkovy úporně se opakující kolovrátkové melodie na rozladěné ragtimové piano už méně. Jediné, co bych filmu vytkla, je příliš uspěchaný a rychlý konec, který na mne působil dojmem, že došel filmový pásek. ()

Jitomirka

Děj působí nereálně, sice se příběh odehrává za Druhé světové války, nebýt však pár hailujícíh Němců a hákových křížů myslíte si, že je to spíš taková roztomilá pohádka někde z doby první republiky. Nad chováním postav jsem taky někdy kroutila hlavou a nezachrání to ani ústřední herecká dvojice. Nijaký konec mě jen utvrdil v tom, že snímek byl totální kravina. Omlouvám se, ale tak to prostě je. ()

twengo

Je smutné sledovat vzestup takového mistra jakým Juraj Herz býval. Bohužel tady se mu nedařilo téměř nic, od vedení herců, přes obrazové ztvárnění, zachycení děje a o nějakém morálním přesahu snímku ani nemluvě. Dokonce i jindy perfektní Ivan Trojan jakoby nevěděl co hrát, Veronika Kubařová si vystačí s minimem, ale aspoň ochotnicky nepřehrává jako duo Holub, Hrzánová. Nejméně tak v hereckém projevu "vadí" vedlejší postavy. Samotnou kapitolou je scénář, přiznám se, že jsem chvílemi nevěděl, jestli se mám nalaďovat na magický realismus ala Jakubisko, nebo jestli sleduji něco, co má být realita. Celé se to nějak sypalo pod rukama. Chování a motivace postav jsou natolik nevěrohodné, že jsem nakonec připustil, že pan Herz mi servíruje jakési podobenství. Nejsmutnější pak ale je, že takovému záměru zcela neodpovídá závěr. Shodou okolností po tomto filmu běžel na ČT1 Protektor, který ve všech kategoriích překonává Dívku a kouzelníka rozdílem třídy. ()

foils

Televizní film o kočovných komediantech za protektorátu. Natočený je poměrně levně, ale i když od toho odhlédnu a budu jej brát jako divadelní inscenaci s bonusem v podobě odhalených vnad obou účinkujících Veronik, dílu chybí výraznější odlišení životního stylu obou 'soků' v podání Trojana a Holuba. Dominantou scénáře měl být jejich spor o to, zda je lepší čekat za bukem, až se nebezpečí přežene, nebo vylézt z díry a užívat si života, jak jen to okolnosti dovolí. Ve skutečnosti ovšem sledujeme dva morouse pachtící se za mizerným živobytím a zahánějící krizi středního věku eskapádami s místní odkvétající kráskou v podání Veroniky Gajerové. Až ve spíše symbolickém, dramatickém závěru každý dostane, co jeho jest. ()

Cesty timem

Jeden z posledních hudebních doprovodu pana Hapky. Za ten mu posílám nahoru jednu hvězdu navíc... Chování kouzelníkovy dívky mi přišlo docela riskantní na tu dobu a situaci, ale vzhledem k jejímu věku... no možná ano. ()