Jasná hvězda

• Česko Bright Star (více)

V Londýně roku 1818 se odehrává tajná láska mezi mladým básníkem Johnem Keatsem (Ben Whishaw) a "dívkou od vedle", Fanny Brawneovou (Abbie Cornish). On si o ní myslel, že je koketa, ona se nezajímala o literaturu. A přesto se našly okolnosti, které je spojily dohromady, ovlivnily básníkovu tvorbu, ale také je kvůli jeho nemoci navždy odloučily. (j.o.j.o.)

Zuzzka

Láska tak čistá a silná, jak ji dnes už jen málokdy můžeme vidět. Po dlouhé době jsem narazila na film, který mi nabídl to, po čem jsem toužila...zamilovanost, kterou hlavním hrdinům věříte a kterou prožíváte s nimi (něco podobného jsem naposledy viděla u Tuck Everlasting). Pro mě byl film zajímavý také zejména tím, že reálně vykresloval tehdejší dobu a ve mně to vyvolávalo mnoho otázek a vedlo mě k zamyšlení. Také po všech stránkách zvláštní postava Charlese Browna dodávala filmu šmrnc a dramatičnost. Přestože film oplýval neskutečnou poetičností, někdy to na mě bylo až příliš (dívat se na film v originále bez titulků asi nebyl v tomto případě nejlepší nápad!) a ať už byla jejich láska jakkoli intenzivní, druhá polovina už mi přišla spíše odtažitá a nedovolila mi tak ztotožnit se s hrdiny v jejich utrpení. Přesto mě film potěšil po všech stránkách, i když ne v nejvyšší možné míře. ()

quixote

Neokázalé, ale přesto krásné a vizuálně okouzlující. Spousta zajímavých a neotřelých momentů, které jsou na hony vzdálené otřepaným postupům, které byly mnohokrát použity v podobně zaměřených životopisných filmech. ()

mira.l

Já nevím, kde se stala chyba. Dá se říct, že jsem si postupně docela našel cestu k podobným historickým filmům, s dějem ať už smyšleným nebo na základě nějaké historicky ověřené události. Tady máme období přelomu osmnáctého a devatenáctého století. K tomu děj odehrávající se v Anglii, doba, kdy dámy vypadaly jako dámy a pánové se chovali jako praví angličtí džentlmeni, mi taky nevadí, po stránce kostýmů taky bez námitek, a přesto jsem to spíš přetrpěl. Na Abbie Cornish se sice koukalo příjemně, ale přesto se to nevyrovnalo tomu, když se na obrazovce v roli v nějakém podobně zaměřeném filmu objeví v dobových šatech Keira Knightley. Víckrát to asi vidět nemusím, takže těžko zjistím, kde se ta chyba vyskytla. I když...možná... asi to bude tím, že jsem nikdy nemusel a nečet poezii, to téma mě asi neoslovilo jako celek. A že tady té poezie v dialozích mezi hlavními hrdiny bylo až dost. To bude asi ono. A v určitých momentech mi to připadalo přeslazený až moc a přišlo mi, že trvalo strašně dlouho, než se tam začalo aspoň něco dít. Ty tři hvězdičky víceméně jen kvůli Abbie. Za výstižný považuju např. komentář uživatele M.Gift, taky jsem se sám sebe hlavně v první hodině ptal, o čem že to vlastně je. ()

kenileja

Jednoduše krásná romantika, která jakoby s přídavkem poezie vlastně vůbec nepotřebovala žádný hlubší děj a stále je v tom síla. ()

DadysGirl

Film, ve kterém je vidět, cítit, slyšet zlomené srdce... Zcela a naprosto strhující příběh krátké, intenzivní a víceméně nenaplněné lásky dvou mladých, nedokonalých lidí... Ústřední dvojice, atmosféra... Vše dokonalé... A jí se zamilovávám no Bena Whishaw víc a víc... ()

MyrnaAlec

Milovníkům malebných obrazů a platonické lásky doporučuji.Pro všechny ostatní bude nestravitelné.Podívaná z doby, kdy slušně vychovaná dívka mohla jen čekat, zda se její vyvolený vyjádří. A pokud nevyjádřil, zůstala na krku své rodině. Brrr. ()

jafuska

romantický film ze starší doby láska mezi divkou a básníkem, který jim osud moc nepřeje k jejich lásce, byl to ale jen průměrný film nic extra, a bohužel na můj vkus moc dlouhý, a poezii neholduji, ale přesto, se na to dobře dívalo. ()

DaleCoper

Asi jsem taky nenapravitelný romantik ale tohle mi přišlo o něco lepší než i cenami ověnčené Piano i když ne tak dobré jako Portrét dámy. Ústřední dvojice je sympatická pan Brown leze šíleně na nervy i když nakonec se ukáže že je v jádru správný chlap. Tak si říkám který český režisér/-ka by natočil něco podobného o láskách K.H Máchy vím jen že se o to kdysi pokusil Vláčil ale údajně to moc nedopadlo. ()

mac000

Citlivě natočené romantické drama, právě tak jak to Jane Campinová nejlépe umí (Piano, Portrait of a Lady). Méně známí herci (s výjimkou B.Wishawa) dodávají příběhu na věrohodnosti a "bezprostřednosti". ()

Humprt Pum

Na www.metacritic.com toho času 81%. Z mého pohledu chybí napětí, síla, hloubka, příběh. Dávám 60% a ztotožňuj se s kritikou New York Daily Times. (POZOR - MOŽNÉ SPOILERY) Bright Star. 3 stars. Biographical romance about the poet John Keats and his last love. At area theaters (1:59). PG: Sensuality, mature themes. There's nothing exceptional about Jane Campion's historical biography, but it's a sufficiently lovely tale to suit romantics with a taste for intimate period dramas. Campion's subjects are the 19th century English poet John Keats (Ben Whishaw) and his neighbor, Fanny Brawne (Abbie Cornish). As depicted here, Brawne is a feisty fashionista ahead of her time, while Keats is the dangerously fragile genius who captured her fickle attentions. Cornish offers a vigorous, modern take on the oft-maligned Brawne, while Whishaw is sufficiently sensitive. But the real standout is Paul Schneider. As Keats' cynical best friend, he seems to know that it's not enough to make a static thing of beauty. His edgy wit infuses the movie with a vitality it very much needs. Read more: http://www.nydailynews.com/entertainment/movies/2009/09/18/2009-09-18_short_movie_reviews_bright_star_the_burning_plain_paris_and_more.html#ixzz0fpFnGYPC ()

whimsy

(tak trocha spoiler) Tak realisticky pateticky romantické... S vlajúcimi plachtami a závesmi, ležaním v konároch, či poletujúcimi motýľmi. S malými epizódami, nad ktorými sa pousmejete, ako cesta lúkou, kvôli valentínke alebo znehybnenie hlavnej dvojice zakaždým , keď sa obzrie malá sestra. A aspoň pre mňa skutočne výrazne zmeny správania sa postáv v závislosti od situácie alebo spoločnosti, v ktorej sa aktuálne nachádzajú. Pričom toho osamote spoločne stráveného času tu skutočne nie je až tak veľa, keďže každú chvíľu sa tu niekto motá (, čo je čiastočne kompenzované listami a klopaním na stenu). A práve toto tiché zbližovanie sa spojené s akousi neustálou neistotou (o stave mysle osoby, s ktorou ste; ale aj neistotou v zmysle možnosti narušenia okamihu, či neustálym vedomím si vonkajších okolností, ktoré môžu mať fatálne následky), no súčasne s asi najväčšou otvorenosťou (prirodzenosťou) postáv je tým najlepším na tomto filme (aspoň podľa mňa)....''Was it a vision, or a waking dream? Fled is that music. Do I wake or sleep?' '... Idem čítať Keatsa... ()

Mad.Lady

Konečně film, ve kterém není hlavní hrdinka nereálně krásná. Obyčejná dívka se zamiluje do chudého básníka a jak už to tak ve filmech o 19. století bývá, to, co jim brání v cestě, jsou právě finance. Nedokázala jsem si představit Bena Whishawa, známého svou rolí vraha voňavých dívek, právě v roli romantického básníka. Oblečen do krásných dobových kostýmů však tuto roli zvládl bravurně. Fanouškům 19. století tento film doporučuji. Čeká vás příjemné překvapení v podobě motýlího pokoje, však uvidíte sami. ()

Dana1926

Krása veršů Johna Keatse je až odzbrojující, jak něco tak ůžasného mohl stvořit jeden člověk. Vyjádřit svoje pocity, myšlenky takovým způsobem že posadil na zadek i mě poezií skoro nedotčenou je úžasné. Bohužel Bright star se zabývá poslední šástí jeho života, plné lasky, opojení ale i temné strany života. Vztah Johna a Fanny je zpočátku přátelský až přerůstá v lásku z které vyšly ty nejkrásnější básně. Vše je krásné hudba je podmanivá ve svitu slunce a nádherných levandulí, ale realita všedního života však doběhla i je a zasadila tvrdou ránu. Bright star by možná nebyl tak vyjmečný, ale je nabit tolika emocemi, krásnou poezí, citem a pohledy do očí Ben Whishava že prostě nejde říci ne. Protože pro nás v téhle cynické době je tahle láska cosi nepochopitelného a o to cennějšího na pohled. John Keats možná zemřel zklamán ale, už to že nebyl po takové době zapomenut dokazuje jak velkým básníkem byl. ()

kolodej1

dost nezáživné a nudné, kromě toho bylo jasné, jak to celé dopadne, dost dlouho dopředu. Ano, pěkné záběry vynalézavé kamery, ale to bylo pro mě poněkud málo. Ale asi nejvíc mi vadila ta emoční nevyváženost, tedy vroucí láska a emoce ve verších a přesto podivný chlad v celkovém vyznění snímku ()

skok01

Ano, dobrý a kvalitní film. Předloha, látka výborná, ale... Na mě celkově je film až příliš dlouhý a promiňte, ale děj je občas až moc jednotvárný, zdlouhavý, monotónní. Film mě osobně neuchvátil, nezasáhl. Čekal jsem od toho více. Jsem zvyklý, že film mě osloví, zasáhne. Opět hodnotím velmi vysoce herecký výkony hlavních postav Abbie Cornish (musím říct, že zde jsem byl skutečně velmi mile potěšen hereckým výkonem,který herečka ve svých 27 letech předvedla, skutečně skvělý výkon) a Ben Whishaw a zároveň souhlasím s nominací na Oscara za kostými, kostými se skutečně povedli. Obzvláště v případě Bena Whishawa jsem trošku zaskočen a zklamán, neboť v jednom dni jsem s ním viděl dva filmy tento a Parfém, příběh vraha, ale to co předvedl v druhém jemnovaném filmu tak to je naprosto skvělé, výtečné oproti tomu tento film a jeho výkon v tomto filmu se nedá srovnávat. V Parfému prostě exceluje. ()

Dupac

Zklamanej. Pokud bych měl život Johna Keatse posuzovat podle filmu Jasná hvězda, těžko bych na něm našel něco zajímavého, čím by si ty dvě hodiny celuloidu zasloužil. Nevadí, když je básník-romantik tak trochu chcípák, ale od romantického filmu čekám, že nějaká základní romantická linie bude fungovat. A tady to se švadlenkou zrovna nejiskří. O lásce se hodně píše a řeční, Ben a Abbie se o samotě (rozuměj každý zvlášť) celkem snaživě trápí, ale když jsou spolu, neděje se NIC. Mnohem záživnější je sledovat technickou stránku filmu. Jane Campion zbyl z časů Piana cit pro nádherné obrazy, hudbu i exteriéry. Doufám, že příště takhle slušivý kabátek oblékne někomu míň mdlému. ()

M.Gift

Mam rada "dobu Jane Austen", mam rada J. Campion a mam rada dobre romanticke filmy. Tento film me ovsem velmi zklamal. Jiz po prvnich 15min jsem zacala koukat na hodiny a po prvni hodine byla rukou jen 5cm od ovladace s rozhodnutim, ze podobne nudne dalsi hodinu travit nehodlam. Vydrzela jsem a musim priznat, ze jsem za to na sebe nesmirne pysna. Nevyrazna hl. hrdinka, spatne zahrany hl. hrdina, utahane dialogy, pro me nepochopitelne jednani obou hlavnich predstavitelu, nadbytek citovanych basni, ktere uz tak natahly dej jeste domrzacily. Muze mi, prosim, nekdo vysvetlit, o cem ze tento film byl? Nebyt prekrasnych kostymu, prijemne hudby a uzasne nastinenych "kulis", videla bych z tohoto filmu vazne jen tech prvnich 15min. Muj uprimny obdiv tem, co toto dilo shlednout nekolikrat. A zcela dobrovolne. ()

Mirischka

Pamatuju si na rozsáhlé hodiny rozebírání beatníků, francouzské, ruské a české tvorby, ale nemohu si vzpomenout na jedinou chvilku věnovanou romantikům této doby. Proto jsem ráda, že se čas od času objeví film, který rozšíří moje obzory. Tvorba Johna Keatse a tento film mě naprosto uchvátili. První půle filmu byla plná hloupoučkých problémů každého začínajícího zamilovaného páru, který vidí problémy, tam kde nejsou a dlouhých pohledů do zahrady a jiných různých scenérií...ano, to byla ta na pohled krásná a "bezproblémová" část. Pak přišla do popředí Keatsova nemoc a to bylo to pravé. I když jsem od první chvíle téměř jistě věděla, jak celý film skončí, nemohla jsem se ubránit myšlenkám jako: Takhle to přece nemůže skončit...to prostě nejde. Nejen kvůli nim, ale i kvůli jeho úžasné tvorbě... Navzdory mým přáním, nemoc Keastse dohnala...a proto je i jeho tvorba tak úžasná. Protože měl tak málo času a vložil do ní úplně vše. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky