poster

Divocí tuláci

 • anglický

  Wild Rovers

Western

USA, 1971, 136 min

 • rikitiki
  ****

  OK. Film je dlouhý a jeho tempo je velmi pozvolné. Když si na to zvyknete, můžete zjistit, že je to poetický western (krocení divokého koně) s komediálními prvky (návštěva baru, péče o štěně), který vypráví jednoduchou historku o skoro náhodně vykradené bance a následném pronásledování, a přitom se dokáže vyhnout všem klišé. Postavy jsou dobře napsané, ostatně i zahrané, kamera je básnická a atmosféra se z původní téměř idyly začíná měnit v drama a vyčerpávající honičku na život a na smrt. Neokázalý, přesto dramatický a zasahující konec snímku zcela změní náladu celého filmu. Poměrně věrohodné zakončení bez iluzí, přesto neskutečné. Nejvíc na mě zapůsobila scéna, kdy se Holdem vyznává OŃealovi, jak silné přátelské pouto k němu cítí, protože pointa téhle scény byla ultimativní.(8.8.2015)

 • CheGuevara
  **

  Povedený nebo nepovedený western. Jsem opravdu na pochybách. Přepálená stopáž a dějová linie ubírající se špatným směrem jsou jasnými důkazy, že se něco nepovedlo. Na druhou stranu jakmile zečne jít hlavním hrdinou o krk (rozuměj akční scény), tak se film promění ve skvostný western. Poklidné tempo a vydařené akční momenty bohužel ani na chvíli nespojuje poetika divokého západu ani poetika filmového řemesla. Všechny pokusy o navození podobného stavu působí tak trošku uměle. Pro mě jsou Divocí tuláci promarněnou šancí.(24.1.2007)

 • Historik
  *****

  Vždycky mě překvapí, když se zničehonic objeví v nějakém naprosto nevhodném čase western, nejlépe ještě na ne zcela vhodné stanici, o němž jsem dosud v podstatě neměl ponětí, a ukáže se že je to tutovka. Divocí tuláci mě upoutali už prvními záběry. Já nevím, jestli to je běžné, ale já už někdy tuším, že to bude dobré. Při prvních záběrech jsem se usadil do křesla a užasle sledoval podmanivý příběh dvou parťáků, který, jak bylo lze tušit z občasných drsnějších momentů, ač byl vlastně pohodový, měl skončit špatně. Což mi bylo upřímně líto, ale uznávám, že jiný konec tu být nemohl. To by jinak byla tuctovka. Nádherná krajina, výborné herecké výkony, nečekané přestřelky a jejich výsledky (viz přestřelka s ovčáky a s pokerovými hráči). Ty scény přišly z ničeho nic, byly výborně načasované. Vedle toho ta pohodička, když Frank s Rossem chytali divokého koně. No bavil jsem se náramně. Jak říkám, tohle byla tutovka.(20.1.2007)

 • sud
  ****

  Western "Divocí tuláci" dopadl přibližně stejně jako "Lovci skalpů" od Sydneyho Pollacka či "Jízda s ďáblem" od Anga Lee, a to tak, že velmi dobře. Výše vyjmenované filmy jsou westerny od newesternistů, čili od scénáristů a režisérů, kteří se tomuto žánru věnovali pouze velmi velmi sporadicky. Ale westerny od newesternových tvůrců většinou překvapily a melodramatičtí "Divocí tuláci" od především komediálního režiséra Blakea Edwardse překvapili rovněž. Hnidopichům by se film mohl zdát parafrází na "Butche Cassidyho a Sundance Kida", ovšem má zcela jiný význam. V "Butchovi a Sundancovi" jde rovněž o přátelství, ovšem na pomezí zániku starých časů a starého divokého západu. "Divocí tuláci" jsou o přátelství a o touze stárnoucího muže ve svém životě něco dokázat. Film má skvělou kameru a za podpory skvělé hudby jsou některé scény nezapomenutelné (krocení divokých koní). Herecké výkony stojí také za pochvalu, zvláště Ryan O'Neal a William Holden. Ač má film drsný konec, jako celek působí poeticky. "Divocí tuláci" jsou netuctový western od netuctových žánrových tvůrců. 85%.(4.5.2008)

 • Pohrobek
  ****

  Kovboj Ross Bodine (William Holden) pracuje pro panovačného rančera Waltera Buckmana (Karl Malden). Už mu táhne na padesátku, když mu smrtelná nehoda jednoho přítele ukáže, že již nemůže čekat, pokud si chce splnit svůj sen o vlastním ranči v Mexiku. Nechá se tak přemluvit svým mladým kamarádem Frankem (Ryan O'Neal) k vyloupení banky v nejbližším městečku. Buckman si však tento jejich čin vezme až moc osobně... Hodně solidní western. Obsahující všechno, aby mohl sloužit jako příklad dobře odvedené westernové podívané. K tomu pak minimálně tři výborní herci v hlavních rolích v nejlepší formě. Nejvíc se mi líbil výkon Ryana O'Neala.(27.7.2005)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace