Lov na Gluma

(neoficiální název)
  • Velká Británie The Hunt for Gollum
Krátkometrážní / Akční / Dobrodružný / Fantasy
Velká Británie, 2009, 38 min

Dědic Isildurov, obávaný hraničář Aragorn a čaroděj Gandalf Šedý se pokoušejí chytit Gluma, jenž je nebezpečný, jelikož zná místo, kde se nachází jeho největší poklad "prsten". Tento stav ohrožuje celou Středozem a všechny jeho bytosti, protože temný lord Sauron po onom prstenu neúnavně pátrá s pomocí svých skřetů.
Lov na Gluma je inspirován dodatky ke knižní trilogii Pán prstenů a nepřímo osvětluje, jak se Glum ocitl v Sauronově mučírně a jak se tomu snažil Aragorn zabránit. (Bakllazaan)

KafuR

3,5*. Vzhledem k rozpočtu a faktu, že se jedná jen a jen o nevýdělečný fanouškovský film, je výprava, efekty i kostýmy na velmi dobré úrovni, do karet na víc hraje i fakt, že tvůrci předlohu (i filmovou) dobře znají a nedělalo jim tedy problém vhodně začlenit příběh do kontextu původní trilogie. Na druhou stranu ovšem film také trpí klasickými neduhy amatérských filmů, a to jak strojenými dialogy, tak i scénářem, který je i přes všechno nadšení poměrně jednoduchý a bez výraznější zápletky. Bez ohledu na to se však jedná o dílo, které fanoušky Tolkiena neurazí a vhodně doplní notoricky známé příběhy LOTRa. ()

Karmin

Určitě mohli vybrat vhodnější hudbu, najít Arwen s méně britsky baculatým obličejem, vyhrát si víc se střihem nebo s rekvizitami (například najít si místo statku z 18. století nějakou víc buranskou chaloupku), Určitě to šlo udělat mnohem lépe, ale ten duch Jacksonova Filmu tam prostě je. Je to dílo fanoušků pro fanoušky - nic víc, nic míň. A je to celkem bezva. ()

alienemo

Na amatérsky počin je to výborne. Príbeh, hudba a vizuálne spracovanie su prekvapivo pôsobivé. Kameňom úrazu je Aragorn. Chápem, že Mortensena ťažko nahradiť, ale dať tam niekoho, kto vyzerá ako feťák tesne predtým než odpadne je dosť veľký problém. ()

RajAthen

Opravdu jedinečná živá ilustrace od amatérských tvůrců, bohužel nic více. Právě u amatérských filmů by si člověk řekl, že spíše budou sázet na děj. Přesto obdivuhodný kus práce. ()

Ceberus

Silné tři a půl hvězdy. Byl jsem zvědavý, zda místní vysoké hodnocení nepřehání a byl jsem příjemně překvapen, že vůbec ne. Dílko chytře vykrádá známé prvky z Pána prstenů a znovu je rekonstruuje, aby z nich byl poskládán výsledný příběh. V rámci žánru fan-filmů by tohle mohlo klidně dostat hvězd pět. https://www.youtube.com/watch?v=VaakJk9vR7U ()

Likan7

Na fan-film až neuvěřitelně pěkná práce. Věčná škoda, že scénář je prostinkej a dal by se shrnout do 5 minut kraťasu. Takhle to už ve druhý polovině šíleně skřípe. ()

perutman

Problém filmu nevidím ani tak v amatérském zpracování, které mi přijde nad poměry, ale hlavně v tom, že je i 40 minut na takhle prázdný snímek moc. Navíc se autoři bohužel úzce drželi Jacksona - jak jinak si vysvětlit absolutně nesmyslnou scénu s Arwen, která jakoby skutečně vypadla z jeho hlavy. Přesto všechno 3, za snahu. ()

FvP

Je až s podivem, jak se amaterským tvůrcům podařilo s minimálními náklady téměř dokonale napodobit jeden z rozměrů Jacksonovy Středozemě: všeschny ty panoramatické náhledy krajiny, lyrické nájezdy na dumající nebo putující hrdiny, strašlivě živé hordy páchnoucích skřetů... Bohužel a naštěstí toto vše není jediným aspektem původní série. K Jacksonovu ztvárnění středozemě můžeme mít mnohé výhrady, ale těžko mu upřeme, že kromě působivých scenerií a digitálních triků má jeho film i příběh (byť ne Jacksonovou zásluhou), funkční dialogy a logickou stavbu, což u Lovu na Gluma poněkud postrádám. Nabízí se otázka, jak můžeme srovnávat jeden z nejdražších filmů historie s na koleně dělaným dílkem party nadšenců. Jednoduše proto, že se k takovému srovnání sám hlásí. Tvůrci Lovu na Gluma se pokusili napodobit Pána Prstenů už třeba výběrem herců, jak jen to šlo, a leckdy kopírovali kompletní záběry i celé scény, takže větší či menší nedokonalosti o to víc vynikly. Absence příběhu a vybledlost postav je ale těžko omluvitelná, protože na tuto sféru má rozpočet nepatrný vliv a právě zde mají amaterské filmy největší prostor pro rozvinutí, a ani fakt, že se tvůrci zaměřili na grafickou stránku filmu, neospravedlňuje chabý scénář a mrtvolné výkony herců. ()

zaso162

Stredozem opat na dosah. Ponali to amateri, no vonkoncom mi to tak nepripadalo. Strih, hudba, masky a suboje, to vsetko tu bolo!! Pribehom trosku uletene, ale ocenujem maximalnu snahu a takmer totoznost s originalom. 4* ()

Kiki-Jiki

Pro fanoušky Jacksonovy trilogie vítané oživení několikaletého čekání na Hobita. Ano, příběh je velmi jednoduchý a je celý obsažen v názvu filmu, ale mně stačí už ta možnost návratu do Středozemě. Ocením každý odkaz na Jacksona a snahu o napodobení stylu Pána prstenů považuji za klad filmu. Kromě toho se tvůrcům povedly masky, kostýmy i digitální efekty. To vše společně s hudbou způsobilo, že jsem chtěl dát 4 hvězdičky. Když se ale pokusím oprostit od fanouškovského nadšení, přes 70 % jít nemůžu. ()

SatuPeka

Po shlédnutí The Hunt for Gollum doporučuji podívat se i na dokument o jeho natáčení. Sympatická banda lidí dala za pár tisíc dolarů amatérský snímek, který na jedné straně udivuje svojí výpravou, kostýmy a choreografií soubojů, na druhé straně zamrzí nedotažený scénář, mizerní herci v hlavních rolích, slabá kamera a určitá prkennost celého díla. Nejsem si jistý, jestli na to hoši nešli špatně - snažili se tolik přiblížit k Jacksonovi, že se na mnoha místech neubráníte srovnání, při kterém Hon na Gluma mnohdy vyzní hodně naivně a směšně. Chybí tomu hlavní deviza kvalitních levných amatérských filmů - nápad a originální scénář. A bere se to hrozně vážně. ()

AweDuckling

Super, super, SUPER! Jako amatérské "dílko" od fanoušků pro fanoušky naprosto skvělé. Jen představitel Aragorna vypadá dost "uťáple", změkčile a roztomile, což je škoda, protože to přece měl být pořádný drsňák :) Ano, a Arwen má vážně moc velký nos. Ostatní bylo výborné. A především skřeti byli úplně dokonalí! Jako zarytý fanda musím dát maximální hodnocení... Moc pěkný a důstojný návrat do Středozemě! ()

Voorhees

Na krátkometrážní nízkorozpočtovej film milé překvápko. Efekty a masky slušný až fakt dobrý! Kamera občas zlobí zvuk trochu víc. I tak to mělo příjemnej nádech LOTRa. Rozhodně moc hezky udělaná věc:) 60% . ()

ardno5

Když beru na vědomí, že je to film od fanoušků a honorář minimální, tak naprostá paráda! Bavil jsme se víc než u Hobita trojky... Zkrátka pro pravé fanoušky povinnost :-) Dávám 88% (hodnotím s porovnáním s ostatními amatérskými filmy) ()

xxlch

Pokud todle dělali amátéři-klobouk dolů.Docela solidní kopírování na jakýsi kratičký spin-off.Skouknout to jde,ale originál je originál. ()

vipeerr

Ze zvědavosti jsem se na to podíval a doufal jsem že mi to dá jisté spojitosti a klíčové momenty k Trilogii. Ovšem jsem se spletl. Mizerně zpracovaný amatérský film, o vyzáblém Aragornovi, ubohém Gandalfovi a Glumovi který ukázal obličej až na samém konci filmu. Bylo mi jasné že tam nebude stejná herecká sestava, ale tohle bylo tedy moc. Nic mi to nedalo a moc mě to mrzí protože LOTRa a Hobbita prostě miluju. Snad příště. 2* ()