Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

Tamten

Středověká detektivka, na které je příliš vidět, že je točená pro televizi za málo peněz. I kdybychom pominuli příliš jednoduchý a přímočarý děj, tak tu máme nepříliš přesvědčivé herecké výkony, špatné kombinace exteriérů a interiérů (ty studiové záběry jsou prostě moc ze studia), mizerná hudba, mizerná kvalita obrazu a nepovedené střídání středověké mluvi ze současnou. Výsledný efekt dost mizerný. ()

Jonatána

Jako televizní film by se mi hodně líbil, jako film pro kina...no, nic moc.. Ale, no, nevadilo mi, že jsem v kině a nikoli zadarmo. Karel Roden byl skvělý a líbili se mi i ostatní. Takže za 3. Tedy hvězdy :-). O dva roky později dodávám, objevila jsem Vlastimila Vondrušku, autora knižní předlohy. Ne kvůli filmu, na ten jsem dávno zapomněla. Ale takhle čtu jednu z parádních středověkých detektivek páně Vondrušky a říkám si, že ten příběh znám. a ano. Takže hlásím, knihy jsou skvělé. ()

cdome.82

televizní odpolední kratochvilný film, omylem uvedený na plátně. chabé dialogy se směšnými pokusy o dramatičnost, nešikovná kamera, strašná hudba... ()

MeaCulpa

Věřím, že scénář vypadal hodně dobře. Celkové provedení však velmi zaostává a přesunutí z televize na plátno bylo hodně špatné rozhodnutí. Hlavním důvodem je především malý rozpočet filmu (kde je sakra nějaký komparz, středověká hostina v 6 lidech?) a hodně slabá výprava (jeden hrad, hospoda a dvě louky). Hercům není moc co vyčítat Roden tradičně dobrý, Vaculík a Dolanský nemají co hrát, pro Kanyzu mám dlouhodobě slabost, překvapila Hrubešová. Vysloveně mě však vadil David Prachař, který hraje neskutečně toporně. Bohužel moc nepomůže ani zkušený Petr Nikolaev, kterému bojové scény vyloženě nesedly. ()

swiss

Příjemný večer u TV s lahvovým pivem a jednohubkami. Příjemní herci (pěkně obsazeno). Příběh tajemný jako závěr Ošklivky Katky. Ale kino raději ne. Raději až někdy v neděli doma.... ()

waska

Nepovedená česká variace na román Umberta Eca Jméno růže. Karel Roden alias Sean Connery alias William z Baskervillu jako inkvizitor ( tady vyšetřovatel a zastánce práva ) je ještě ucházející, ale jinak je to bída. Kdo mě potěšil nejvíce byl charismatický Jan Dolanský, škoda, že nedostal více prostoru. Nápad rozhodně nebyl špatný, ale co se dá vymyslet za 70 minmut filmu?? Nic. Příliš okaté a od začátku je jasné, kdo že to ten vrah je a jak to musí skončit. Škoda, potenciál byl větší, než se dalo vidět na plátnu. ()

Oonika

Nulové napětí, zasazení děje do kulis jako jsou v českých pohádkách a tomu všemu kraluje rádobyherečka Markéta Hrubešová... Rodene, Rodene, k čemu ses to nechal ukecat! ()

kwaicheng odpad!

Středověká ordinačka sračka. Roden chrčí jako vždycky, Hrubešová ukazuje kozy jako vždycky, Dolanský sotva stihl převléknout kostým ze sametových vrahů, Matásek skinhead jako vždycky, Rašilov jako Rašilov - jako vždycky, Issová koulí očima jako vždycky, Vaculíkovi chyběl Sagvan. Ostatní parta jak vystřižená ze seriálu "Hospoda". Ubohost. ()

Henry Morgan

Poměrně příjemná detektivka, která si možná pár scén půjčila ze jména růže, ale samozřejmě natolik brilantní filozofické otázky nezodpovídá. Je to příjemný, odpočinkový film, který nijak zbytečně nenatahovali, ani nepokazili. Možná je škoda, že došlo k tak prudkému rozuzlení, ale asi lepší, než se do toho nejak zamotat. Dobrá detektivka a skvělí herci. ()

netWoor

Rozhlasové hry o Oldřichovi z Chlumu mám rád a proto jsem se těšil, jak bude vypadat filmové zpracování, zvlášť s takhle hvězdným obsazením. Bohužel, nedočkal jsem se filmu ale spíše zfilmované divadelní hry (rozuměj, klidně to mohla divadelní hra být). Bylo vidět, že produkce pravděpodobně veškeré finance utratila za platy herců a pronájem hradu, na nic jiného už se nedostalo. Přesto ... nebylo to tak šatný a já ve skrytu duše budu doufat, že šlo o pilotní díl seriálu (což bych si přál) ... ()

Khamsin

Marně čekám na kvalitní český historický film (myšleno v období po revoluci). A čekat budu nadále. Tento film není ani tak historický, jako spíš detektivka zasazená do historického prostředí. Škoda. Skvělý výběr herců, velmi dobré kostýmy, prostředí filmu bez výtky. Ale děj slabý. patrně tu chybí odvaha natočit skutečně historický film. Detektivky mi svojí stejnorodostí už lezou krkem. 3* si tedy zaslouží herci, kostýmy, kvalitní historická atmosféra . ()

Lupes

Vyjádřím se k formě, protože atmosféra a reálie byly tím, co mne ke shlédnutí lákalo. Věděl jsem sice, že autor předlohy, píšící středověké detektivky jako na běžícím páse (Vlastimil Vondruška), neví o středověku téměř nic. Přesto jsem doufal. Tento film však věrně kopíruje všechna klišé a nic nepřidává. Dialogy, hodnoty a chování hlavních postav, průběh soudního přelíčení, podoba výslechů, zpodobnění církve - to vše ala Vondruška - současnost navlečená do středověkých kostýmů. A obrazová stránka, scéna, výprava či kostýmy? Hrady opravené,kožené pradélko i brnění naleštěné... Inu, o Vláčilovi se už asi ani neučí. A klady? Roden hraje dobře (jako téměř vždy). A závěrečný souboj má sice očekávány průběh, přesto není zlý. Občas navíc příjemně překvapí strohost dialogů (přece jen něco dobově podbarvené). Takže dvě hvězdy. ()

caba

Knížku jsem četla a těšila se na filmové zpracování .Velké zklamání!! !Ani herci zvučného jména nemohli nic zachránit. ()

Wyrdas

Nemůžu si pomoci, ale tohle minimalistické středověké dobrodružství mě chytilo a nepustilo. Od začátku až do konce jsem se nechal vtáhnout komplexním dějem, maskami, hudbou... nemám co vytknout. Vsadil bych se, že rozpočet zdaleka nebyl tak vysoký, jako některé jiné "středověké" adaptace našich zemí. Přesto z toho vyždímali kvalitu, jakou jim ty ony "dražší" snímky mohou závidět. Zejména Kanyza a Roden to potahali až k pěti hvězdám. Možná si mě trošku, přiznávám, koupila i láska k mým rodným Severním Čechám a ke jmenovaným hradům. :) ()

pupen

Jelikož Vondruška je můj oblíbený spisovatel navštívil jsem kino a byl jsem tímto filmem velmi potěšen. Scény jsou nepřikrášlené a je v nich patrný náznak jednoduchosti života ve středověku. Zápletka je taková jaká je, oproti knize je vše pochopitelně zjednodušené. Mé hodnocení je proto: výborný film. ()

sulek

Tohle by byla určitě velmi dobrá televizní inscenace. Ale na film toho bylo žalostně málo. V kině pravděpodobně ztráta času. Také si myslím, že masky - nebo jak to nazvat, zkrátka ty šílený paruky, to vytvářel nějakej břídil! A žůžo akční scény - "šerm", "jízda na koni", byly stejně napínavé jako hod pytle z okna, chachachááááá! Ale možná bych mohla dát tři, mě ten film vlastně vcelku bavil. ()

Sandisek

Matásek v helmě je neuvěřitelnej a choreografie závěrečného souboje mi přopomíná souboj mezi hektorem a Achillem :))) ()

Čiban

První a přitom velmi zdařilá adaptace romáru ze série spisovatele Vlastimila Vondrušky o detektivních případech Oldřicha z Chlumu za vlády Přemysla Otakara II. Výborné herecké obsazení, realisticky podané prostředí, zajímavý detektivní příběh. Karel Roden jako Oldřich z Chlumu je zase výborný, dokázal opět svou schopnost přesvědčivě zahrát jakoukoliv postavu. ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)