• Omnibus

Rád bych film pochválil, ale to bych nesměl mít načtené a silně prožité příběhy ze všech (zatím šestnácti) knížek detektivních příběhů královského prokurátora Oldřicha z Chlumu od Vondrušky. Trpěl jsem jako zvíře už jen kvůli obsazení rolí. Roden ? Je to pan herec, o tom není sporu, i když Oldřicha z Chlumu jsem si představoval jinak (ovšem uznávám, že to Froda z LotRa taky a nakonec jsem ho přijal)... Ale velitel Diviš? Kendy z Básníků, „polepšený“ nácek z Orlíku? No to si snad dělají kozy! Nemastný neslaný Ota ze Zástřizlí... A Ludmila z Vartemberka (jakkoli se před Klárou Issovou za jiné její filmové role hluboce skláním) v kombinaci s Rodenem vražedně mimo ducha románové dvojice, atd... A do toho i některé dialogy - patřičně „dramaticky“ sysloidní... Pro mě na úrovni průměrně odfláknuté televizní inscenace... No, nechám toho, než zbytečně naštvu lidi, kterým se to třeba líbilo. To bych nechtěl. Opravdu ne. S chabým výsledkem tohoto pokusu o zachycení ducha literární předlohy mě totiž usmiřuje jen naděje, že díky němu se o existenci této nádherně čtivé série napínavých detektivek, plné historických reálií V.Vondrušky dozvědělo zase o trochu více lidí –potenciálních čtenářů :-)(3.1.2013)

• harfuska

Drahí poddaní, vitajte na zásnubách ošklivky Luďky a cudzoložníka Beneša. Servírovať sa budú kradnuté citróny a na cimbrlátka nám zahrajú vlasatí podivíni. Radovánky nám ale pokazí starý pán, ktorý vypadne z nesprávneho okna. Začne sa tak boj za spravodlivosť a vďaka krvipreliatiu sa dočkáme satisfakcie. Veľkej slávy sa ale nedočkáte a preto dávam len ** - za výborného Karla a chutného pomocníka Honzíka..(4.3.2015)

Na filmu jsem byl v kině dne 12.8.2009.Byl to zajímavý zážitek v kině jsem naposledy byl na Lovcích dinosaurů, kteří nebyli nic moc.Ale Jménem krále je příjemná dektiv story odehrávající se za Přemysla Otakara II.Roden mi znovu dokázal, že je pro mě nejlepším českým hercem a i Lukáš Vaculík mě překvapil, ale přišlo mi, že toho ve filmu dost chybělo,hlavně konec byl divný když se Vaculík a Kanyza domlouvali, že budou zase přátelé.(12.8.2009)

• UncleG

Věděl jsem, že tenhle film nechci nikdy vidět. Inu stalo se a tudíž cítím občanskou potřebu se k tomuto incidentu vyjádřit. Proč? Protože místo očekávaného zvracení každých deset minut a následného vypnutí televizní obrazovky výstřelem z brokovníce, jsem byl schopen to dokoukat do konce a ani moc neblinkat. Dokážu si představit, že se z "Jménem krále" dal udělat daleko větší kýč a mnohonásobně zhovadilejší zhovadilost. Jenže hledat pozivivum ve skutečnosti, "že jsem čekal něco horšího", je přece jen trochu málo. A teď prosím ty mínusy: Příběh samotný je na detektivku lehce ubohý. Od začátku je zcela zřejmé Kdo, S kým, Kdy, Proč a Za kolik. Tisíckrát omletá záhada zamčeného pokoje má skutečně to neprostší vysvětlení, jakékoli překvapení nebo nečekané rozuzlení se nekoná. Postavy celkově nezajímavé, motivace zřejmé. Nuda, nuda, šeď, šeď. Karel Roden v ústřední roli rytíře s policejní plackou opět používá své osvědčené hulavé šeptání. Na někoho může jeho minimalistický projev působit velkolepě, mě osobně se tohle Rodenovo klišátko už hodně přejedlo. Dále ve zkratce: Jazykově neučeasné, střihově bída, akční scény nefungují vůbec. Ale jak říkám, "mohlo to být ještě horší".(18.10.2011)

Velmi zajímavý projekt, který (když už nic jiného) obohacuje naši českou kinematografii o nenápadný historický epos. Prvních 10 minut možná bude působit divně, protože je potřeba, aby si divák přivykl na novodobě středověký styl, kterým je nám příběh vyprávěn... Ale když se tak stane, zbytek filmu uteče jako voda a možná si budete říkat, že byste ještě tak půl hodiny navíc zkousli. Předvídatelnost je na vysokém stupni, ale i tak se najde pár překvapení. K tomu tu máme ještě skvělé herecké obsazení, kterému vévodí ve svých rolích hlavně Jan Kanyza, Jan Dolanský, a David Prachař... Takže pokud máte chuť na kriminální zápletku odehrávající se ve středověku, vzhůru do kina!:-)(6.6.2009)

• - Filmovalo se ve Staré Huti u Dobříše, na hradě Točník a ve skanzenu Řeporyje. (M.B)

• - Hlavní postava filmu Oldřich z Chlumu je literární fikce autora a nikdy nebyl správcem na Bezdězu. (Mytologie)

• - Film byl natočen podle příběhu Osudný turnaj z knihy Vlastimila Vondrušky "Vražda v ambitu". (Mytologie)