Příběh z dob, kdy slova jako čest či spravedlnost nebyla jen prázdnými pojmy, a dost možná jedno z nejlepších českých detektivních historických dramat vůbec. Šifra mistra Nikolaeva se skvostným obsazením a hereckým koncertem (takřka) všech zúčastněných, výborná atmosféra a napětí, uvěřitelná akce i zápletka a v neposlední řadě parádní hudba. V případě doplnění bílým vínem ze španělských hroznů a domácími biočesnekovými hubkami s pikantní klobásou získáte naprosto geniální zážitek namísto ospalého podzimního večera. V dnešní době, kdy je tak moderní nadávat na současný český film, jde o zářný odlesk naděje, že bude líp. A mohu-li citovat část recenze z časopisu Cinema, se kterou se plně ztotožňuji, je velmi jednoduché do Jménem krále kopat a pohrdat jím. Jenže je to nespravedlivé. 90%(10.10.2011)

Nad jménem králem tedy šťastná hvězda nesvítila a tvůrci udělali dost, abych to tak řekla... prdelních rozhodnutí. O přesazení z televize do kin nemluvím (to se ostatně při natáčení nevědělo). Ale on se ani moc nepovedl ten casting: Prachař, Vaculík, Štěpánek, Kanyza, Matásek, Rašilov... tihle všichni jsou naprosto mimo a navíc je vidět, že je natáčení bavilo asi jako mě sledování Ulice. Svatá pravda, v každé roli nemusíte mít známý obličej. Ačkoli se jedná o detektivku, tak kdo je vrah, to uhodnete tak v půlce stopáže. Chybí tu nějaké to emocionální pnutí a přitom prostor by byl - taková do sňatku nucená Ludmila, tajný milenecký páreček atd. Na druhou stranu se mi líbil ten nápad udělat českou středověkou detektivku a Roden, ačkoli chvílemi huhlá, je tradičně charismatický a herecky nade všemi ostatními.(22.7.2010)

Jméno růže ultralight aneb pravá ruka krále, co je napůl ze železa a napůl ze zlata, vyšetřuje v historické detektivce dodavatele citrusových plodin na vartemberské panství a následné cizoložní spiknutí s tváří Tescomy.. Podivné dedukční schopnosti panošů z týmu CSI: Oldřich z Chlumu, rušivě působící rozpolcenost mezi kinofilmem a TV inscenací, legrační herecké výkony našich "seriálových hvězd" a chudá stopáž, která aspoň spolehlivě zaručí, že divák nebude dlouze lámán v kole výše zmiňovaných nešvarů. V příštím počinu ze středověku přeji kameramanovi temnější filtry a autorovi scénáře jasnější mysl..(17.10.2011)

• kleopetra

Miluji knihy Vlastimila Vondrušky a tento film mě hodně zklamal. Pominu-li, obsazení (Ota měl být krásný mladík!!!), pak mě opravdu naštvaly herecké výkony (výjimku tvoří jen Roden)! Připadalo mi, jako bych koukala na inscenaci ze základní školy! Kniha byla velmi napínavá a poutavá, ale toto rozpracování se skutečně nepovedlo!!!(4.3.2013)

• igi B.

Svatá prostoto gotická zas, tak ve chvíli, kdy cele zamordovali pana "půLkrabího" jsem se na to po půl hodině divácké soustředěnosti vypůlil... %-o . . . Psina je, že pražská čudlárna si dala oddych od debilních serriálů a jala se konat jakože velký art, ovšem škodíc věci i sobě sama želbohu se stejnou vervou a nas(r)a(t)zením, jako plodí ty svoje té(lenovelo)vé sračky. Takže vlastně naši prostonárodní >údmělci< jen převlíkli kostýmy a to je celý. Přes zhusta snaživé přehrávání pořád stejně toporné a pitomě laciné televizácké hraní - za to však trendy podbízivé ksichtění, stejné šumlování a huhlání a deklamování (všimli jste si lidičky, jak za posledních třeba jen deset let tragicky klesla kvalita hereckého i mluveného projevu - už i u starých ostřílených bardů, kteří se zkrátka možná i nevědomky přizpůsobují té mladé jámudámu telenovelokvašené neočudlácké kastě) pláců vypouštěných z tlamek dle pitomého scénáře - vedoucí místy až k nesrozumitelnosti(!) dialogů, celkové vyznění "historické" látky a atmosféra filmu (sic!) pak jako vystřižená z nějaké třetiřadé hw produkce, točené za stamilionových pobídek z našich daní za spoluúčasti tušašských produkcí. Ztráta času, sráta na to... %-/.. - - - P.S. Jooo!!! "ŽLUTEJ KYSELEJ HNUS" 8-))) /vyhuhlává náš hlavní hrdina v cca 70 minutě - vč. reklamních bloků/ . . . Díky Karle. Tak líp by to ani igitátor neřekl! ;o] - - - - - (Poprvé a naposledy nahlédnuto s pošetilým očekáváním ze studijních důvodů - po cca třiceti minutách utrpení dohleděho na půl oka už jen z nutnosti - 16.10.2011 na >nejmenované novovizi< , hodnocení 1566., komentář zde jménem igitátora jako stočtyřiasedmdesátý - 16.10.2011)(16.10.2011)

• - Snímek Jménem krále byl podle všeho pilotní díl seriálu, který však nikdy nespatřil světlo světa a v rámci ekonomického zhodnocení zamířil z televize do kin. Pikantní je, že ani sami herci netušili, že účinkují ve snímku směřujícím do přítmí kinosálů, a ono zjištění je notně překvapilo. [Zdroj: Cinema] (hippyman)

• - Jan Kanyza mal počas nakrúcania vážne zranenú nohu. Musel používať barle, ktoré boli nakoniec vo filme prerobené tak, aby vyzerali ako zo stredoveku. (viki_sk)

• - Filmovalo se ve Staré Huti u Dobříše, na hradě Točník a ve skanzenu Řeporyje. (M.B)