• Tom_Lachtan

knižní předloha možno zajímavá je, ale když se autor pustil i do scénáře... Sekat pařáty polovině štábu by málo bylo ( aneb pronásledování lapků: "zda se, ze tady stopy konci" \strih\ lapka pronásledován z bezprostřední blízkosti). To ze nebylo peněz neomlouvá debilní kameru tam, kde mel dej vrcholit, ani zmrvení dobrých herců do podoby ochotnického spolku lesních hlodavců a postaršího rorýse.(15.7.2013)

A já říkám, že se nafukuje bublina z mnohem větších kravin. Jako detektivka je to velmi dobré, byť divákovi není poskytnuta možnost nějak předlouho o vinících zločinu pochybovat. Menší výprava, typické dobové interiéry, česká herecká špička, film bez ambicí, který ale bavil od začátku až do konce. Umím si to představit i jako pilotní film k detektivnímu historickému seriálu. Ohne sranda.(31.10.2009)

Historický český film, má určitě velkou budoucnost. Příjemě svěží film, který nenudí, sic o málo hercích s malou výpravou, ale za to s dobrou zápletkou, nijak moc složitou. Určitě, jako kinohit žádná bomba, ale jeko TV zpracování, velmi dobrý počin. Nevím proč, ale dosti mi tento film připoměl Případy bratra Cadfaela - co se týče kamery, hlasů, herců i prostředí. Pokud budou tvůrci někdy uvažovat o dalších dílech, budu určitě jeden z těch, kdo se na daší případy Oldřicha z Chlumu bude těšit. Jen tak dál.(8.10.2009)

Čistá práce, pane úředník. Škrábance zhojí čas a léčivá mast. Pan Roden jako ledově racionální, inteligentní a čestný rytíř-pravá ruka krále a zákona. Má svůj team věrných investigatorů, podezřelé, svědky, oběti i pozůstalé. Není ale moc podstatné o nich mluvit, poněvadž nemnoho materiálu o jednotlivých postavách a charaktereh nám nabídnuto jest. Jede se tak nějak příjemně (odpočinkově) po povrchu, zapeklitý detektivní případ je fajn, ale tím riskantním způsobem, kdy si stáhnete referát z netu a je tu velká pravděpodobnost, že podobný přináší každý rok nějaký ten sextet kreativců. Jako pilotní díl serialu? Pecka.. Jako film na plátno? Málo 3D..(4.4.2010)

• Marigold

Hodně špatný vtip, doufal jsem, že jméno Petra Nikolaeva a Karla Rodena by mohlo garantovat jakous takous úroveň. Jenže co chcete natočit se scénářem, který je člověk zvyklý vídat spíše na žertovných hradních vystoupeních skupin historického šermu. Detektivní zápetka vysloveně uráží šedé buňky mozkové, dialogy jsou prasopsem mezi archaickou stylizací a obecnou češtinou, herecké výkony lavírují mezi trapností a nevýrazností. Nikolaev lautr nic nezachránil, snad to ani nešlo. Jedna hvězdička za bezchybnou Markétu Hrubešovou, která jako jediná pochopila zadání a film neprotrpěla. Její herecké umění nestárne, podobně jako bujný výstřih... Tragické gesto antické heroiny v závěru řadím směle do galerie největších hovězin, které jsem kdy viděl.(26.5.2009)

• - Film byl natočen podle příběhu Osudný turnaj z knihy Vlastimila Vondrušky "Vražda v ambitu". (Mytologie)

• - Hlavní postava filmu Oldřich z Chlumu je literární fikce autora a nikdy nebyl správcem na Bezdězu. (Mytologie)

• - Filmovalo se ve Staré Huti u Dobříše, na hradě Točník a ve skanzenu Řeporyje. (M.B)