Správci osudu

The Adjustment Bureau

Správcovia osudu

Romantický / Sci-Fi / Thriller / Akční

USA, 2011, 101 min

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o tu nejklasičtější a nejkonvenčnější možnou podívanou, ale pokud by se šlo hlouběji, režijní debut George Nolfiho se ukáže být velice důmyslným snímkem, který odkrývá mechanismy moci. Vyprávění je sice kanonické, protože se pracuje s dvouohniskovým narativem (práce/osobní život), ale přitom se tento tematizuje a v dialozích se upomíná na způsob, jakým se dávkují informace, jsou vytvářeny mezery apod. Styl upozorňuje sám na sebe, když postavy procházejí dveřmi do zcela jiné lokality, čímž se staví na odiv iluzornost kamerou zachycených věcí, a baví se o efektivnosti kostýmů, make-upu a rekvizit, kdy tři zmíněné prvky mají sloužit k podpoře dominantní ideologie. SPRÁVCI OSUDU ovšem nikdy daný rámec nepřekročí, pouze na něj upozorňují, jelikož jsou důslednou pastiší. Uspokojí tak jak ty, kteří si zašli na další hollywoodskou žánrovku, která romancí osloví ženy a akcí muže, tak ty, kteří žádají sofistikovanější díla. Osobně z režírujících "bývalých scenáristů bournovek" dávám přednost Tony Gilroyovi, ale neokázalost této dickovské adaptace mi přišla nesmírně osvěžující.(31.3.2011)

Většina lidí mluví o milém překvapení, já ale na The Adjustment Bureau sázel jako na černého koně začátku roku, takže výsledný 70% dojem zůstal mírně za mým očekáváním. Každopádně je to film ve všech směrech příjemný, úsměvný a hravý. Nastíněná mytologie pánů v klobouku působí zajímavě, býval bych se rád podíval trochu víc do hloubky - třeba na úkor té retro zamilované linie o muži v problémech a ženě, která neví. Ale to jen tak zbytečně kriticky plkám - The Adjustment Bureau funguje jako romantická sci-fi / fantasy jednohubka bezvadně, tak proč něco namítat. Škoda jen toho závěru, kde se to všechno vyřeší až příliš hladce. Na debut bez debat povedené.(5.3.2011)

[imdb: 7.1/10] | me: No, čo ja viem... Zaujímavý motív sa nám pred očami mení v romantickú hollywoodsku šťastnú rozprávku o princovi, princezne a naplnení ich vzájomnej nezničiteľnej lásky. Až taký gýčový happyend som teda nečakal. Určite sa táto pútavá myšlienka mohla vyvinúť inak, pretože priebeh filmu nasvedčoval rôznorodým možnostiam a zvratom. Originálna téma, zaujímavý priebeh, veľmi ošúchaný záver. (...dole z kopca).(27.4.2011)

Sráči z adjustment byra si konečně vybrali svou daň. Připravili mě o 101 minuta života, které jsem mohl věnovat studii jaderné fyziky a na základě tohoto osudového zvratu pak mohl roku 2016 nastoupit v CERNu a konečně rozštěpit foton. Ale co naplat, že? Filip Kejdyk ještě nikdy nebyl tak romantický. A utahaný. Za pochvalu stojí ale fakt, že si jistě každý dosadil za předsedu Boha a za správce anděly, ale tím, že ví, že je to právě od Kejdyka, musí si říct, že je za tím nějaká tajná organizace s mimozemskou technologií. Jen škoda, že to zůstalo právě s tímto otazníkem, že tvůrci neprozradili více a soustředili se jen na tu lásku.(13.10.2014)

Další příklad toho, na kolik je chemie mezi herci důležitá. Když se ohlédnu za tímhle filmem, nejsem s to vybavit si mnoho scén, ve kterých byli Damon či Blunt sami, ale zato jejich tiché, nenásilné a milé dialogy si pamatuju bez potíží. Pohledy, tón hlasu, mimika... Herci nemají zas až tolik nástrojů, kterými by mohli vyjádřit, co se děje uvnitř člověka. Matt Damon a Emily Blunt je však ovládají znamenitě. 80% Update 4.1.2015: Zvedám hodnocení na plný kotel. Philip Kindred Dick věděl o čem píše. Pravá láska. 90%(27.6.2011)