Odsun

Scénář:

Rose Bosch

Kamera:

David Ungaro

Jean Reno, Mélanie Laurent, Gad Elmaleh, Raphaëlle Agogué, Hugo Leverdez, Oliver Cywie, Sylvie Testud, Anne Brochet, Denis Ménochet, Roland Copé (více)

6. června 1942 vstupuje v platnost nové nařízení francouzské vlády namířené proti židovskému obyvatelstvu. Jedenáctiletý Joseph Weismann proto odchází do školy se žlutou hvězdou na hrudi. Přesto žijí Weismannovi v přesvědčení, že mají stále důvody k radosti. Ale jen do úsvitu dne 16. července 1942, kdy do bytu vtrhnou muži v černých uniformách. Budí celou Josephovu rodinu a ženou je do autobusu… Po největší razii v dějinách lidstva, která proběhla pod taktovkou francouzské policie, se v pařížské cyklistické aréně tísní na třináct tisíc Židů. Pět dní bez vody, bez jídla a bez zdravotní péče. Dr. Sheinbaum (Jean Reno) internovaný spolu s ostatními dělá, co může. Intenzita rasismu šířeného zdejší kolaborantskou vládou hluboce zasahuje mimo jiné také sestru Červeného kříže Anette Monod (Melanie Laurent). (oficiální text distributora)

albytch

Film se zajímavým tématem nad kterym se ještě nikdo nepozastavil, ale chybělo mi tam napětí a větší vžití mezi vězně, jinakale sspravované kvalitně a proto za 3 ()

Kozlowski8

Film pojednává o první fázi odsunu francouzských židů v r. 1942. Z počátku relativně poklidným životem si žije židovská komunita, především zcela bezstarostné děti, které dokonce německým důstojníkům kradou tabák a mají z toho legraci. Následně však přichází razantní zátah, nucené opuštění domovů a s ním období velké bolesti a velikého utrpení. Právě bolestí, utrpením a smutkem byl celý film protkán. Ta děcka, kterým ve filmu odváděli matky, opravdu brečela a naříkala, to nebylo hraní. A moje slzy byly taky skutečné. Přiznávám, že jsem byl na konci filmu dost vyšťavněný. Přitom tvůrci v několika momentech vytáhli emocemi nadupaná gesta, která byla nesmyslná, zbytečná a působila nepřirozeně a velice neupřímně a zjištně (malý chlapeček, když v lágru uslyší, že budou odjíždět, utíká k nákladnímu autu, aby mohl k mámě... nebo třeba dialog dvou malých špuntů na velodromu o závodech na kolech). To jsou však spíše maličkosti, navíc se jedná možná pouze o můj osobní pocit. Jinak byl film téměř dokonalý a nezapomenutelný. 90%. ()

kolodej1

opravdu silný příběh, je to samozřejmě hrozné, co se stalo a jak se mohli na takových zvěrstvech podílet i samotní francouzi. Na druhou stranu filmů na téma tragédie židů bylo už natočeno tolik a je to stále o tom samém, už dost dobře není co nového k tomu říct. Nepříliš šťastné byly prostřihy na Hitlera a jeho společnost, to bylo poněkud laciné. Chyběly mi tam poněkud silnější, emocionálnější scény, možná i drastičtější. Film je na téma vyhlazení Židů, přesto scén, kdy by byl někdo ztlučen nebo zastřelen, bylo ve filmu minimum. Tomu se snímek zjevně záměrně vyhýbal, i když je jasné, že se muselo dít spoustu násilí. To tam ale prakticky vidět nebylo, ke škodě filmu. Nejde o to, že bych se v tom vyžíval, ale o to, že by pak snímek vyzněl mnohem silněji a opravdověji. 70% ()

PTuranyi

Veľmi dobrá historická dráma opisujúca akciu francúzskej vichistickej vlády na odsun židov z Francúzska do koncentračných táborov v Poľsku, pripomínajúci Posledný vlak. Film sa sústreďuje na príbeh niekoľkých rodín a podporu lekára so zdravotnou sestrou Annette. Medzi hercami hviezdi Jean Reno a Mélanie Laurent, ale nemožno povedať, že by výkony ostatných hercov boli o niečo horšie. Produkcia sa postarala o dobrú atmosféru, ktorá pod priemer neklesne a pazúriky vystrčí hlavne vo vypätých davových scénach. V závere sa votrie do smútku trocha pátosu, no v miere naozaj nepatrnej. 75% ()

frenkie

Genocida evropského židovského obyvatelstva spachaná nacisty během 2. světové války patří jistě mezi největší tragédie novověkých lidských dějin. Je dobře, že i dnes, po skoro sedmdesáti letech, se o tom stále točí filmy jako memento, kam až může dojít nenávist jedněch "lidí" k druhým. Ano, film nedosahuje kalibru Schindlerova seznamu, ale dopad je stejný. Film na mě tedy rozhodně nepůsobil chladně, právě naopak, některé scény byly velmi srdceryvné a nedaly se sledovat suchým okem. Dětské role byly bez vyjímek skvěle zahrány a ani dospělí herci v ničem nezaostávali a to včetně J.Rena v roli židovského doktora. Film byl jednoduše velmi pěkný a už jen kvůli zpracovávané tématice nemohu jinak, než dát plný počet *. Díky tvůrcům za hodnotný filmový zážitek. ()

Jan Preissler

Hodně zdlouhavý film, který měl pár silných momentů, ale jinak nemohu napsat, že by předčil jiné filmy o deportaci židů. Nezachránil to dokonce ani samotný Jean Reno... ()

copstp

Nijak zvlášť tyhle filmy,hrající na city normálních lidí nemusím.Tento má především tu vypovídající hodnotu ve stylu"takhle nějak to asi bylo".Jenže film mi připadá takový nijaký.Deportace židů bude třeba si ještě dlouho připomínat a zřejmě uvidíme podobných filmů ještě spousty.Tento ovšem nějak výrezně nevybočuje. ()

Bimby

Velký zážitek, výborné herecké výkony dětských herců, je dobře že se takové filmy stále točí. ()

embee

Ono se pořád říká, že o 2. světové válce a o židovské otázce, toho bylo natočeno..., ale ono toho nebude nikdy dost. Pokaždé vám zatrne, když si uvědomíte s jakou lehkostí se tehdy rozhodovalo o osudu lidí. Kolik, nejen Němců, bylo ochotno, bez mrknutí oka, poslat na smrt dokonce i malé děti:( ()

schindler

Věrně zachycený dobový snímek o jednom francouzkém zapomenutém kostlivci ve skříni, který se obešel bez drsnějších scén. Reno se tady jenom mihne, zbytek herectva je zapomenutelný. K vyššímu hodnocení chybí hlavně málo emocí, které by měly u podobných filmů hrát prim. ()

JimJam

Před psaním tohoto komentáře jsem přemýšlel, zda je vhodné o filmu o holocaustu říci, že je krásný. Je to nicméně pravda. Ačkoliv film zpracovává velmi závažné téma a činí tak velmi poctivě a obsahuje několik tragických scén, přesto jsem po něm nepodlehl deziluzi či smutku. Ukázal totiž nejenom lidskou nenávist či lhostejnost, ale i lásku a sebeobětování pro druhé. Hrdinové jako doktor Sheinbaum či sestra Annette nejsou možná tak efektní jako Oscar Schindler, o to více jsou však lidští a opravdoví, neboť narozdíl od takového Schindlera, který byl kamarád s nacisty a Židy zachraňoval tak, že je umístil do svých pracovních táborů, tito lidé nasazovali nezištně své životy. Jediné, co se dá filmu vytknout jsou spíše rušivé scény zobrazující francouzské a německé pohlaváry. Dětští herci byli skvostní a ovládli mnoho scén. Jean Reno se objeví až ve třetině filmu a před koncem zmizi, podle mě však podal životní výkon své kariéry. ()

Unrealik

Slabší 4 hvězdičky. Film uteče rychle. Není v něm sice nic nového, ale to až tak nevadí. A ohledně scén s Hitlerem si myslím, že jde o záměrnou parodii. Jestli ale ne, tak se to tvůrcům moc nepovedlo (což ale nijak nevadí, je s ním ve filmu jen několik scén a jsou vtipné = odlehčují zbytek filmu). ()

boulala

Věřím, že jakýkoliv film, obstojně mapující uskutečněné hrůzy, kterých je velká většina z nás schopná se dopustit a to bohužel zcela vědomě, organizovaně a plánovaně, si zaslouží 5 hvězd. Připomíná nám to jednu zásadní věc... Kdybychom si náhodou někdy chtěli myslet, že lidé jsou dobří, jak se nám snaží vnutit téměř každá dnešní HR příručka, pak bychom se šeredně mýlili. ()

bobbio

Mám pocit, že filmy o holokauste sú dobre hodnotené len preto, že sú o holokauste. takisto ako keď Trier natočí sračku, je zásadne v artovo - červených číslach. Hold, asi som znovu niečo nepochopil. ()

Depardieu jako ruský černokněžník?

Depardieu jako ruský černokněžník?

24.05.2010

Grigorij Jefimovič Rasputin, šílený mnich, léčitel, mystik, či podle některých hříšník a čaroděj, který zaprodal duši Ďáblu. Fascinující postava ruské historie se dočkala už mnoha filmových ztvárnění… (více)