Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

korbitch22

zajímavý,však taky ale neuvěřitelně rozporuplný film.perfetní zpracování,ve stylu dokumentu,vám dodává pocit skutečnosti,prímové efekty a našlaplá akce,bohužel tolik blbostí sem snad ještě neviděl.nevim jestli byly všichni tak ohromený,tim na čem pracujou,ale těch nelogickejch sraček,je filmu moooc i na tak nenáročnýho kluka,jako sem já:-)už vidim,jak po districtu 9 chodí uředníček(otravnějšího debílka už nenašly?)s dvěma vojáky a ještě jedním lofasem a řikaj emzákům aby vypadly,nebo že by se vůbec obtěžovaly jim to řikat,loď která levituje 20 let nad zemí??wow!a pak v poho sama odletí,i když je údajně rozbitá)wow!emzáci si nechaj ubližovat,i když jsou mnohem rychlejší ,silnější a chytřejší a všude se válej jejich zbraně!wow!na jednu stranu zajímavý a efektivní film,na druhou stranu totální zhovadilost,s chybama ve scénaři jak prase!nebejt poslední nadupaný 30minutovky,jdu ještě níž. ()

Jirka_Šč

Značně promyšlené, originální, absolutně realistické sci-fi. Na dvojdiskovém DVD jsou mnohé vystřižené scény stejně brutální jako film samotný (přičemž brutalita nespočívá v brutalitě záběrů, nýbrž brutalitě uvažování). V průběhu sledování filmu se mi několikrát v hlavě vynořil citát z diskuse k jinému filmu, které zněl, že když se nad tím zamyslíme, největší zvěrstva ve válce spáchali byrokrati. ■ P.S. Když jsem si včera kupoval DVD, ptal se mě prodavač, o čem že to je. Shrnul jsem základ filmu ve dvou větách. Ptal se, jestli tam jsou známí herci. Řekl jsem, že nevím. Tak proč si to kupuju. Řekl jsem, že to má vysoké hodnocení a pochvalné recenze. Chtěl vědět, jak to dopadne. Reagoval jsem, že nevím a právě proto si to kupuju :). ■ P.P.S. Film mě nesklamal - 86%. ■ Po druhém vidění intenzivně přemýšlím, zda nedat maximální hodnocení. Brutalita, s jakou film zachycuje dnešní svět, ve kterém mnozí "vedoucí" pracovníci nemají prakticky žádnou moc a často nevědí, co dělají (viz. scéna na začátku se scházející bezpečnostní vestou a ujišťováním, že vše bude v pořádku), je nevídaná. ■ Po třech letech a x dalších viděních zvedám hodnocení na maximum. ()

marhoul

Dlouho mě míjel, ale spadla klec a stálo za to! :-) Objevila jsem v podstatě díky překrásné a dokonale nahrané hudbě. Plný počet!!! (takhle by to prostě bylo... ... ...) ()

Marze

Režisér snímkem District 9 vlil zdánlivě mrtvému žánru do žil živou vodu. Navíc stvořil film, jejž ocení i publikum, které jinak považuje sci-fi za ztrátu času. Mluví se o moderním zázraku, ale Blomkampovi stačily odvěké základní prvky: jedinečný nápad, silný scénář a důsledná realizace podle jasné představy. Žánrové zákony bourá film od první minuty. Vesmírní hosté neútočí na pozemšťany, naopak jsou jim na obtíž; už dvacet let. ()

heyda

Čerstvě příchozí z kina a pln dojmů se pustím do hodnocení. Začnu hned negativy, ať to mám z krku: je zde pár logických chyb. Například jak si krásně anglicky rozumí ´´kreveťáci´´ a lidé. Nebo jak nejdřív chtěli Merweho živého pro pokusy a pak na něj vyplýtvali asi 100 tun munice. A našlo by se toho možná i víc, ale to není tak podstatné, jde přece o sci-fi. Co je důležité, to jsou především klady. Obrovským kladem je to, že film je to prostě ORIGINÁLNÍ. Originalita spočívá nejen v částečném dokumentárním zpracování, ale též zajímavou manipulací s kamerou a zajímavém příběhu. Film má hlavně neskutečný náboj a dějový spád, za který vděčí Blomkampovi. Tento chlapík si ale zaslouží pochvalu i za samotný příběh, který se zdá být o ničem, ale to je blbost. Je o lidské hlouposti, nadřazenosti, naivitě, ale i o soucitu a pochopení. A těd k tomu nejvýraznějšímu --- Nejvíce bych chtěl pochválit a hodně vyzdvihnout herecký MEGAVÝKON Sharlta Copleye. Takový výkon jsem už dlouho na plátně neviděl a úplně mi z něho běhal mráz po zádech. Neskutečný filmový zážitek a klesnout na 4 hvězdičky už kvůli heroickému výkonu pana Copleye nemůžu !!! ()

Stanislaus

Říkal jsem si, že se kouknu na jednoho z aspirantů na Cenu akademie za film a myslel jsem si že půjde o obyčejné tuctové sci-fi bez děje s množstvím efektů. Mýlil jsem se! Myslel jsem, že ve mě film nic nezanechá. Naopak! Jde o jeden z nejzajímavějších a nejpozoruhodnějších filmů posledních let. Nepředvídatelný děj, skvělý soundtrack, spousta akčních momentů. Z aktérů jsem absolutně nikoho neznal, což bylo alespoň pro mě pozitivní. Chvílemi to bylo jako mix Monstra a Terminátora, ale daleko lepší. Kreveťáci, jejich vizáž a kultura byla dobře propracovaná a vymyšlená. "Really something different and special". ()

lola3121

Mimozemšťany nijak zvlášť nemusím, krevety taky ne. V tomhle filmu je obojí, a nějak mi to vůbec nevadilo. Naopak, bylo to akční, napínavé i dojemné. Taky trochu k zamyšlení, jak to vlastně v tom našem civilizovaném a humánním světě chodí. Dokumentární styl mě zpočátku trochu rušil, ale v druhé půli trochu ustoupil do pozadí a přednost dostala "akce". Pro mě neznámý režisér i neznámí herci, přesto kvalitní podívaná, kterou lze jenom doporučit. ()

mat.ilda

Hmm, tak začátek byl značně rozpačitý a přitom, jakoby důvěrně známý, až se mně chce říct - "další humanitární mise pro dobro utlačovaného národa", jak často slýcháme od Reye v hlavním zpravodajství - ale všechno je jinak, JAR nemá ropná naleziště, přesto má velký problém - s mimozemšťany. Potíže se za dvacet let mírně rozrostly a začínají se vymykat kontrole, a my, diváci, máme možnost přihlížet, jak si s nimi poradí MNÚ v čele s žoviálním úředníčkem, který bude blíže konci všechno, jen ne žoviální... Přibližně od okamžiku, kdy Wikusovi slezl první nehet, mě film vtáhl a nepustil až do doby, kdy vzduchem létalo tolik krvavých flákot, že mně přestaly být vzácné, přesto, mám-li jedním slovem popsat pocit, který ve mně film zanechal, je to rozhodně dojem. ()

giblma

Pár Kreveťáků nakonec nakope lidstvu prdel velkolepým a zábavným způsobem. Počáteční dokumentární část nás seznamuje s kreveťáckou problématikou. Řešením není vypuštění viru, který všechny ty "zkurvené cizince" zničí (jak by navrhoval nejeden z obyvatelů Johanesburgu), nýbrž elegantní přemístění mimozemšťanů ze zločineckého gheta do bezpečnějšího Distriktu 10 (ono par tisíc vojáků kolem je pár tisíc vojáků kolem). Přesídlení má řídit hlavní hrdina (který fakt nedostal velevážený úkol kvůli tomu, že si vzal šéfovu dceru) a řežba může začít! Přidejme do toho pár bezcitných členů vlády. Sadistické vojáky. Nigeríjské gangstery a jejich invalidního šéfa, který nechce nic víc, než jen sníst ruku hlavního hrdiny. A hlavně tunu nadsázky, sarkasmů a kočičího žrádla. ()

jojinecko

Takto nejak by točil Peter Jackson ešte pred pár rokmi, keď mal menej peňazí, no dostatok odvahy a "gule", ako pri svojich prvých filmoch...To, že mal nad filmom "dozor" sa aj tak nezaprie:) Neill Blomkamp je zručným režisérom, ktorý preukázal, že aj prakticky z ničoho (resp. 30 miliónov) dokáže urobiť väčší audiovizuálny zážitok ako vysoko rozpočtové blockbustery. Uznávam, že v jednom filme je toho nasekaného až príliš, no všetko takým spôsobom, že divák sa na chytí aj s navijakom. Je v tom kopec nadsázky, prepálených odkazov, vedomej absurdity s akože hlbším posolstvom (jasné odkazy na apartheid v JAR). To celé hodené do originálnej formy, kde sa kreativitou rozhodne nešetrí. Laťka je nasadená vysoko, teším sa ako sa s touto skutočnosťou režisér popasuje pri budúcich projektoch, na ktoré sa už teraz teším. ()

evulienka3

Juhoafrická republika, apartheid, bantustan. Zvláštny to námet pre sci-fi využitý spôsobom, ktorý skutočne stojí za to. Vidieť sociálnu drámu v science fiction filme je výnimočný úkaz. Neillovi Blomkampovi sa tieto dva žánre podarilo skĺbiť dokonale. Pomerne jednoduchý príbeh muža, ktorý sa nešťastnou náhodou dostáva na "druhú" nežiadúcu mimozemskú (spoločenskú) stranu a stáva sa tým pádom vyhnancom. Žiaľ veľmi výstižný obraz toho ako sa mi ľudia chováme k iným nech už sa za tou inakosťou skrýva čokoľvek...nesnažíme sa pochopiť, ale odsudzujeme, oddeľujeme. Nepríjímame ale odstrkujeme až dobtedy kým pohár nepretečie. Mimoriadne zaujímavý je určite sociálny rozmer tohto filmu práve v súčastnom období, keď sa všade pretriasa téma utečencov. Niekedy si pri čítaní niektorých vyjadrení o nich pripadám, že sa nehovorí o ľuďoch, ale len o akýchsi "kreveťákoch". Zrejme teória o tom, že čím menej je nám niekto geneticky príbuzný tým menej nám záleží na jeho živote (dokonca máme tenciu ho zničiť), nebude postavená na vode... Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Flego

Páči sa mi ak nenápadný film dokáže zvalcovať aj všeobecne považovanu bombu roku ( Transformers 2. ). District 9 je totálne nadupaná pecka s množstvom scenáristických ale i filmárskych nápadov ( škoda, že aj nelogickosťami, ale priznám sa, v tomto prípade budem veľkorysý ), a netradičným prostredím ( Johanesburg ). Hoci film "smrdí béčkom", pôsobí veľkolepo a grandiózne. ()

sharky

85% Já bych šel i na pět ,ale nemůžu. Je strašná škoda, že film se tváří jako dokument jen první čtvrthodinku a pak pár minut na konci. Vydržet to celý film, bylo by to za pět. Cival má pravdu v tom, že je zde příliš mnoho náhod ve scéáři a najde se tam pár nelogičností, přesto je to scénáristického hlediska nejchytřejší akční film za hodně posledních let. Nápad s rukou je geniální. Rozpočet třicet milionů musí být snad falešná reklamní kampaň, to mi přijde naprosto neuvěřitelné. Tváří se to na první pohled jako drahý velkofilm. Na celovečerní debut zatraceně zručně natočené, jen tak dál, Neille. ()

poz3n

No ze začátku prostě bomba. Dokument s mimozemšťanama, luxusní kombinace. Při pohledech na loď nad městem mě mrazí v zádech. Pak to lehce začne upadat a District 9 se mění tak trochu v klasickej akčňák s mutantama. Tim ale neupírám tomuhle filmu syrovost, pocit autentičnosti a originální nápad, ještě k tomu jako režisérskej debut. Skvěle odvedená práce. ()

Jinny

Blomkamp je kupodivu po technické stránce zkušený režisér a troufám si tvrdit, že by v klidu odzíval i režii třetích Transformerů (pokud by ho vůbec napadlo do něčeho takového jít). Jeho film není zrovna plný překvapení a téměř všechny motivy už znáte odjinud, v District 9 to ale všechno dohromady funguje tak, jako u málokterého amerického spektáklu. Co se týče tématu rasismu, District 9 nenabízí filozofické řešení, jen konstatuje, že tak to prostě je. Pro mě osobně je to ale především dobře odvedená práce, společně se Star Trekem nejlepší sci-fi roku. ()

rikitiki

Lekce snášenlivosti a vynikající první půlka filmu, takže té druhé jsem odpustila nějaké to klopýtnutí a klišé. ()

honajz

Jako chápu ušlechtilou myšlenku o xenofobii a rasismu. Ale myšlenka nestačí. Pokud se prezentuje jako film, ten musí mít hlavu a patu. A ne abych si co deset minut říkal, a jako proč tohleto? Proč to neřeší jinak? Když poprvé zkouší zbraně v MNU a nechce se mu a ví, že ho chtěj rozebrat, proč už tam nepoužije emzácký zbraně? Proč se většina kreveťáků chová hůř než bezdomovci za krčským nádražím, a jen otec a syn jsou natolik geniální, aby dali do kupy raketoplán? Kam zmizelo 1,8 milionů emzáků, když do distriktu 9 napochoduje komando jak z Hvězdné pěchoty o síle deseti mužů a těch deset chlápků to tam kosí, dokud nepřijde robot jak z Transformers? Atd. atd. atd. Tahle scifárna má jenom myšlenku. Ale jinak uráží rozum a logiku diváka na nejvyšší úrovni. (A rádoby dokumentární kamera už není cool minimálně tři roky.) ()

Othello

Začátek toho smutného příběhu o mladém dravém režisérovi, který navzdory studiím a podmínkám nekompromisně prorazil do velké hry. Ta ho ale překvapivě nesežvejkala a nezkonformnila, naopak mu sadisticky dopřála nebývalou tvůrčí svobodu, aby mu ukázala, že veřejnost zase nechce až tak moc ty jeho filmy, ale má ráda ty příběhy o filmařských rebelech. District 9, Elysium i Chappie mají všechny totožné parametry. Neuvěřitelnou scénografii, fantastický cit pro střih a úhly snímání, zajímavá témata a atrakce. Ty ani jeden z nich ale nebyl schopen secvakat dohromady scénářem, který by nespoléhal na nepravděpodobná klišé a jednorozměrné vedlejší postavy. U vizuálních režisérů se to lépe toleruje poprvé (viz zde), méně již při dalších pokusech. Viz následné všeobecné zklamání z Blomkampova imo nejlepšího filmu (a jednoho z nejlepších akčních sci-fi snad vůbec) Elysium. To přišlo přesně s tím, co všichni vlastně od režiséra chtěli (špinavý audiovizuální hédonismus), ale když to dostali, tak najednou začali přemýšlet o příběhu, scénáři a poselství. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)