Lovcova noc

• Česko Noc lovce (festivalový název) (více)

Film noir o zradě, hříchu, nevinnosti, a zejména odvěkém souboji dobra se zlem. Jeden z nejúchvatnějších padouchů filmového historie, ďábelský Harry Powell, se snaží vetřít do rodiny svého bývalého spoluvězně. Jeho děti by totiž měly vědět, kde je ukrytý lup. Když před tímto zákeřným a nemilosrdným reverendem děti prchnou, pronásleduje své malé oběti vytrvale až do velkého finále. Vizionářský film, který je také poctou němé kinematografii od Griffitha po vrcholná díla německého expresionismu, byl ve své době nepochopen a propadl u diváků i kritiky. Dnes je snímek absolutní klasikou, nechybí v prestižních žebříčcích kultovních filmů a sám se stal jedním z nejcitovanějších filmových děl. (oficiální text distributora)

Mikino00

Na jedné straně jsou Mitchum a ten malý klučina skvělí ve svých rolích a na druhé je to celé stěží uvěřitelné s řadou doslova tupých lidí. ()

Oralfabet

Je to celkem dobrej, zajímavej, a v některých směrech asi na tu dobu dost odvážnej film, ale vyděšen jsem příliš nebyl, mou pozornost odváděl strašně legrační způsob, jakým tehdy lidé mluvili. Flapdoodle je absolutně úžasný slovo. 7/10 ()

glamgirl

Vizuál krásny, Robert Mitchum výborný, zápletka vydarená... na druhej strane však naivný dej, priveľa nábožných rečí a pátosu. Niečo ma nadchlo, niečo očarilo, iné tak trochu znechutilo. Nikdy by mi ani nenapadlo pomiešať noir s rozprávkou a The Night of the Hunter je dôkazom, že táto kombinácia veľmi nefunguje – film je príliš nesúrodý. A že je v ňom primiešané ešte aj čo-to z expresionizmu a manierizmov nemého filmu... to je už akosi priveľa. Príliš hustá zmes. (Veľmi ma však pobavilo, ako sa Harrymu Powellovi otváral nôž vo vrecku, keď videl nejakú lascívnejšiu ženu - prvý raz som to videla v doslovnom a nie v prenesenom význame.) ()

kamil.i

Naozaj zvláštny film. Prvá polovica predstavuje čistokrvný psychologický thriller v uzavretej dedinskej komunite s psychopatickým vrahom v podobe náboženského fanatika. Druhá polovica je skoro až rozprávkový príbeh dobra zo zlom v malebnom domčeku pre nechcené deti so záporákom predstavujúcim skôr symbol ako konkrétnu postavu. Celé je to ukončené precukrovaným finále. Miestami som nevedel, či je samotný film dobrý alebo zlý a pôsobil rozpačito. V dobe svojho vzniku tento experiment považovali za jednoznačne chybný a slabý. Po vzhliadnutí môžem potvrdiť, že postupy použité pri natáčaní predbehli svoju dobu. Po technickej stránke v niektorých scénach Lovcova noc nepatrí do doby svojho vzniku a to z nej robí unikát. Napomáha tomu i vynikajúci herecký výkon Roberta Mitchuma. Takže až na rozpačitý prechod v strede filmu a zbytočnú poslednú scénu ide o výborné dielo, pretože svoju napínavú atmosféru s prehľadom udržuje v každej odlišnej polovici. ()

Klajnik odpad!

K tomuhle filmu jsem se dostal přes skvěle napsaného Svědka Obžaloby, kde Charles Laughton skvěle ztvárnil roli advokáta. Ten člověk mě natolik zaujal, že jsem si o něm něco přečetl a dozvěděl jsem se, že rok po Svědkovi Obžaloby zrežíroval tento film o vlkovi v rouše beránčím, který tehdy kriticky neuspěl, ale časem se začal dostávat do prestižních žebříčků. Film jistě má nějaké kvality a možná je lepší o něm přemýšlet, než na něj koukat. Rozhodně má dobrý námět, ale celkově ve mě vzbuzoval jen negativní pocity - hlavně nudu a otravu z nedostatečných kvalit scénáře. Svědkem Obžaloby z roku 54 je v porovnání s Lovcovou Nocí úplně jinde. Celé to pro mě zabíjí špatný scénář a špatné herecké výkony. Tyhle dvě věci jdou docela ruku v ruce stejně, jako mě nebudou zajímat postavy, když mě většinou nezaujme ani to, co říkají. Když mě kvůli podprůměrné kvalitě dialogů neinteresují postavy, tak mě stěží bude zajímat cokoliv, co se ve filmu odehraje. Vlastně mě nebavilo nic z toho, co se ve filmu dělo, ačkoliv onen námět (kostru příběhu) považují za půvabnou i potenciálně velmi funkční pro nějaké dobré rozpracování. Průměrný scénář to však celé zkazil natolik, že jsem se tím jen pronudil. Nejlepší námět vám je na nic, když se většina stopáže film bude točit kolem interakce někoho s někým a vy nedokážete napsat interesantní dialog. ()

Petrus1

Tak já zas nevím. Další "úžasná" klasika, která je i Jedním z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete a která mě vůbec nechytla. Mám noirovky ráda, ale řekla bych, že tenhle lovec má do tohoto žánru dost daleko. Námět je to fajn, ale nějak to postrádá napínavou atmosféru. Žádnej hon se v podstatě nekonal. Ze začátku to vypadá, že by to dobrý mohlo být - akorát mně jako správnýmu neznabohovi ty náboženský kecy trochu lezly na nervy. Taky kdo by věřil kazateli, který má pokérovaný ruce - mluvit o kérce je v tomto případě asi dost přehnaný - jde jen o dva nápisy: hate - love, ke kterým má ovšem vymyšlený příběh pro naivky. Vlastně celej film je hlavně o naivkách. Jen bych ráda uvedla na pravou míru, že ne všechny ženský jsou tak pitomý jako zdejší osazenstvo - teda snad až na Lillian Gish v roli pěstounky. Jinak jedna horší jak druhá! A sám kazatel je snad homosexuál, protože jak jinak si mám vyložit jeho chování o svatební noci. Ženský tělo je prej chrám stvoření a mateřství a má rodit děti a ne uspokojovat chtíč mužské vášně! No, to může fakt vypustit z huby jen chorej mozek. A co naše chtíče, he? Ty bude uspokojovat kdo? :-) A co ten "výchovnej" přístup k dětem! Kazatel oslovuje holčičku: "Ty malá potvoro!", babka posílá děti hrát si k řece a strejda - starej dědek alkoholik - nalívá kluka kafem. A vůbec se ty postavy chovají nějak nelogicky. Vyjmenovávat by to bylo asi na dlouho. Místo gradace děje se film přehoupne spíš v nějakou dobrodružnou romantiku, ve které se dětí plaví po řece a pozorují zvířátka. A ten závěr je taky docela o ničem. Když to tak shrnu, tak je to pro mě normální průměrnej film a nějak ani nevím, co krom námětu vyzdvihnout pozitivního. Snad ještě hudbu. Tak v čem je to tak výjimečný film? Zeptám se knihy. "Jediná režijní práce herce Charlese Laughtona na námět útlé novely Davise Grubba je mimořádně pochmurná, a přesto hluboce lidská bajka o psychóze a víře, zasazená do období velké hospodářské krize. Příběh je většinou vyprávěn z pohledu dětí a ve své prostotě připomíná pohádku. Přesto kypí složitým světem dospělých. Spouštěcím motivem je skrýš plná peněz ukradených lupičem Benem Harperem a svěřených jeho dětem Johnovi a Pearl, což učiní zoufalou Benovu vdovu Willu předmětem zájmu jednoho z nejnezapomenutelnějších padouchů filmového plátna." Tak já zapomenu asi velmi rychle. Každopádně i Jeden z 501 filmů, které musíte vidět. Následuje lehký spoiler: "Film je vysoce stylizovaný a téma podává jako výmysl nebo špatný sen. To je znatelné především z podivně uchvacující scény, kdy vidíme Willu mrtvou; sedí klidně za volantem svého auta, které je na dně řeky, a její vlasy volně proplouvají kolem její tváře. V Lovcově noci vytvořil Laughton film, jenž je obojím - originálním i strašidelným. Spojuje prvky hororu a fantasy. Mnoho technických parametrů, které zde byly použity, budou dále inspirovat jiné, více okázalé hororové snímky." ()

agassi68

Podľa väčšiny hodnotení som zrejnme videl iný film :) Ani thriller ani rozprávka, celé to bolo nejaké ospalé. Mitchum mi vôbec nepripadal diabolský. Dobrý komentár - YURAyura .. ()

ad142

Veľmi kontroverzný snímok, zlučujúci všemožné žánre, pričom noir je iba jedným z nich. Kultový status sa mu prisudzuje zaslúžene, keďže ako celok bol len ťažko stráviteľný pre vtedajšie publikum a v súčasnosti, pri všeobecnom úpadku kultúrnej vzdelanosti, tomu nemôže byť inak. Prostý a nekomplikovaný je tu len príbeh, všetko ostatné je detailne a so zámerom premyslené a tvorcovia často prezentujú množstvo tém v jednej chvíli, v často úchvatných a premyslených kompozíciách. Až takmer rozprávkové, pozitívne záverečné vyznenie je tu výrazne narušené predchádzajúcimi temnými a šokujúcimi zábermi, (nezabudnuteľná scéna mŕtvoly pod vodou, príchod psychopatického kazateľa s veľkým klobúkom ako tieňohra) jednoznačnými psychosexualnými narážkami a silnou kritikou pokryteckej strednej vrstvy. Množstvo skrytých symbolov (dominantná rieka, kone, vystreľovací nôž) vytvára nadčasové dielko, ktoré silne provokuje a naďalej bude provokovať aj po uplynutí dlhých rokov. ()

AnanAss

Povedená kombinace noiru se skoro až pohádkovým příběhem, kde se v kontrastu krásně mísí dětská naivita s dospěláckou krutostí. Na jedné straně zde putují dětské postavy, poté co jsou nuceny utéct z domu, krajinou a v nádherných záběrech míjejí králíky, kačeny, žáby a další zvěř. Na straně druhé ďábelský kněz s prsty potetovanými láskou a nenávistí, doslova. Jde tedy o klasický příběh dobra a zla, kde toho není mnoho co vytknout. Možná bych si přál jen o něco více údernější finále. A ty černobílé záběry, kdy kněz v noci postává nebo posedává před domem (zatímco stařena chrání děti s puškou v ruce) jen za svitu pouličních lamp, jsou úžasné. ()

Joski

Love & Hate platia v každej dobe. Robert Mitchum je ten najväčší darebák v sutane akého stvorilo filmové plátno. Zdanie viery a odev dobrodinca dokonale oklamú i tie najodolnejšie vdovy! Skvelá rozprávka o viere, chamtivosti a detskej duši:-) Klasika Kinoklub! ()

Zet

Charles Laughton byl dobrý herec, ale špatný režisér, který měl ještě pech na slabý scénář. Ve filmu je spousta míst, kde postavy jednají iracionálně a Robert Mitchum mi přišel spíš komediální, než démonický. Nechápu umístění v Top 250 na IMDB. Mé pocity v podstatě vystihl viperblade. ()

m4xp4yn3

Škoda že je perfektní první třetina (nadčasové a sofistikované vyprávění obrazem, práce s biblickými texty, budování zápletky, svižné tempo) narušena mechanicky lineárním druhým dějstvím (děti prchají). Závěrečný akt je opět ve stylu úvodního, ale vyprávění už nekypí nápaditostí. Zjevně je to důsledek boje progresivního režiséra se studiem, které vyžadovalo návratnost. Mnoho komentářů vyzdvihuje ústřední výkon R. Mitchuma. K tomu se nepřipojím - kdykoliv opustil základní záporácký rejstřík, jeho představení postrádalo nuance a věrohodnost. Třeba když se pod schody snažil hrát beránka, směšně přehrával a tónem naprosto minul náladu scény. ()

winstonik

Americký svet bol svetom oddanosti tradičným pravidlám a tá oddanosť bola niekedy poriadne slepá. Kto z nás však netúži po pravidlách? A kto z nás pochybuje o tom, že chaos v duši je ideálnou pôdou pre ešte väčšie krviprelievanie? Btw, nebola to práve žena ukotvená v poriadku, ktorá zachránila maličkých? Tento film je lahôdka. Zákusok plný fantastických obrazov. ()

karlee

Luxusní záporák, skvělý napínavý film, mírné výhrady mám k ženským hereckým výkonům a hlavně k poslední půlhodině, kdy film vyměkne. Ale není to žádný průšvih, aspoň ta poslední "pohádková" půlhodina působí lehce absurdně. ()

Belsazar

Je stěží uvěřitelné, co jeden dobrý člověk (zde Rachel Cooper hraná Lillan Gish) dovede udělat pro dva neznámé sirotky. S láskou a z vyšších důvodů. To zaprvé. A zadruhé: Skvostná kamera, jinak se to říci nedá. To se hned filmu musí odpustit nějaké ty vady na kráse. ()

wege

Jak některé filmy zestárnou za 5 let a některé ani za 70 let. Fantastický film, ve kterém je naprosto vše (beznaděj, ale i naopak naděje, drsná realita života, smysl pro spravedlnost, víra, mamon, mladická nerozvážnost ... ), a to vše je orámované skvělou černobílou kamerou. ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015