Lovcova noc

• Česko Noc lovce (festivalový název) (více)

Film noir o zradě, hříchu, nevinnosti, a zejména odvěkém souboji dobra se zlem. Jeden z nejúchvatnějších padouchů filmového historie, ďábelský Harry Powell, se snaží vetřít do rodiny svého bývalého spoluvězně. Jeho děti by totiž měly vědět, kde je ukrytý lup. Když před tímto zákeřným a nemilosrdným reverendem děti prchnou, pronásleduje své malé oběti vytrvale až do velkého finále. Vizionářský film, který je také poctou němé kinematografii od Griffitha po vrcholná díla německého expresionismu, byl ve své době nepochopen a propadl u diváků i kritiky. Dnes je snímek absolutní klasikou, nechybí v prestižních žebříčcích kultovních filmů a sám se stal jedním z nejcitovanějších filmových děl. (oficiální text distributora)

Qualdezar

Mě to opravdu přijde přeceněné. Zajímavé je, že ve své době to nemělo úspěch a kult se z toho stal až po delší době. Na jednu stranu chápu vizi, kterou považuji za velmi originální, ale imho se ji žalostně nepovedlo převést na platno. Některé věci se povedli opravdu dobře (třeba vizuální stránka, herecký výkon hlavního padoucha, trillerovo-pohádkový přechod), ale některé naopak vůbec (zejména akční scény, zvířata byla dost WTF, stejně jako scéna objeveni matky na dně jezera působila trochu komicky a celou atmosféru scény shazovala) a dohromady to podle mě není film režijně vyvážení a tedy úplně nefunguje tak jak by měl (a je to škoda, protože to podle mě opravdu mohlo byt geniální dílo). Tak bud mi něco uniká a nebo nevím, ale nápad podle mě překonává provedení. Trochu to na mě působí, že kvůli té originalitě, která zpočátku nebyla pochopena, se přehlížejí části, které imho slabší opravdu jsou. Každému se holt stane že nějaké klasika ho úplně mine, nyní můžu být kamenován :-) Důležitý film to je, o tom žádná. Ale hodnocení mi přijde přehnané. Každopádně něco takového se jen tak nevidí a za podívání určitě stojí. (65% , lepší 3/5) ()

Copacabana

Naprosto ma to celé uchvátilo. Noirovsky temné hudbou, Powellom, kamerou, a pri tom aj poetické, pesničkami, zvieratkami, deťmi, toto všetko vytvára dokonalý kontrast, ktorý začína pre mňa ešte stále v hlave prehrávajúcou rozprávkou pravej a ľavej ruky - LOVE vs. HATE. Fascinujúce bolo pre mňa to, že síce príbeh nebol nič extra, no dokázali z neho vytvoriť všetkými komponentami dej , ktorý mi doslova bráni odtrhnúť zrak. Jeden z mála filmov, ktoré vo mne vyvolali pocit, že sledujem ozajstné, nefalšované umelecké dielo. ()

plechulka

Trochu vyumělkované a aranžované.... Hodně jsem o tomhle filmu četla, takže možná, kdybych nebyla zbytečně natěšená, bylo by to o hvězdičku víc. Pokud ale člověk přijme to, že ve konkrétně v tomhle filmu nemá hledat realitu, ale snové vize a obrazy, není co řešit.... ()

Cushing

FPB. (Neboli: Film Plný Bible.) A protože v Bibli bylo napsáno všechno, můžeme si všechny možné obsahy a významy promítat do děje -- i sebe samotné, své zkušenosti, strachy, vzestupy a pády. Toto je jeden z nejlepších filmů všech dob. A dal bych ho povinně zhlédnout všem rodičům. Aby si ujasnili priority. Protože "cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly", že -- a právě z dobrého úmyslu na počátku ukradl chudý otec, zkrušený velkou hospodářskou krizí, ty prachy -- pro své děti -- a zároveň se stal vrahem... Není divu, byly to peníze ďáblovy -- a ďábel pak přišel a chtěl je zpátky. Brrr. Klepal jsem se u toho filmu jako osika. (Děkuju Ondřeji Štindlovi, že mě před časem na tento zneuznaný a zapomenutý monument upozornil ve svém článku v časopise Týden.) A jedna zkratka i na závěr: Spolu s Po svatbě nominuju na ZFR. (Neboli: Zážitek Filmového Roku.) hi hi ()

neoBlast

Klasika se skvělým Robertem Mitchumem v hlavní roli psychopatického kněze, který terorizuje malé děti (že by paralela k jeho roli v původním Mysu hrůzy?). Na svou dobu zajímavá kamera, na druhou stranu tuctová hudba --> pros and cons: 1:1. Tu "správnou" výjimečnost, proč zařadit do zlatého fondu, ale stále nevidím. 70 % ()

gjjm

Už si nepamatuju přesně, proč jsem tenhle film sehnal, ale když jsem to našel, rozhodl jsem se na to podívat, aby mi to zbytečně nezavazelo na disku. Kupodivu mne to v rámci možností docela zaujalo, přestože tohle období a styl mi jinak opravdu nic moc neříká. Biblicky laděný film o vrahovi a "kazateli", který chce získat peníze, které vrah před svým oběšením ukryl u své rodiny. Love and hate, light and dark, lift and death. I v poněkud banálním a přeidylizovaném prostředí americké farmy se v tomto filmu povedlo vytvořit pěkně temnou a dusnou atmosféru. Mnoho vynikajících - a taky docela dost špatných - scén, téměř postmoderní práce s narážkami a citáty od bible po říkanky o katech, expresionismem očividně dost ovlivněné dekorace (ač jsou technicky příšerné) a vynikající stylizace kontrastů. Herci krom Mitchuma se mi většinou nelíbili, hlavně hlasově, hudba byla příliš patetická, technická kvalita odpovídala dobové úrovni (je zvláštní, že mne nízká technická kvalita u filmů z padesátých let štve a u filmů z devatenáctého století ne). Film má zajímavý střih, takový náhlý, ubíhá v přiměřeně zběsilém tempu a má hodně dobře vybudovanou atmosféru. Proto a také za sympatickou postavu Roberta Mitchuma hodnocení trochu přidávám, objektivně by to bylo tak na tři. P. S. Je zvláštní, že už tady se projevuje ta příšerná věc jménem tříaktová stavba scénáře - doteď jsem si myslel, že tenhle blábol zplodil až Syd Field. Ovšem jak tady, tak v pozdějších dílech, které jí jsou ovlivněny, se projevuje její hlavní nevýhoda - filmy, které se jí drží, mají sice úžasně efektní začátek a konec, ale bezvýrazný a prázdný prostředek, který tam je v podstatě jen proto, aby zaplnil stopáž. ()

danoo

Mimoriadne pochmúrny a pritom hlboko ľudský film-noir-bájka o psychóze a viere, úteku pred zlom a útočisku, pôsobiaci na mňa ako zjavenie z iného sveta predovšetkým vďaka svojej expresívnej obrazovej stránke. ()

Antek

Jsou filmy, které mají onu jednu památnou scénu, díky kterým se vám navždy zaryjí do hlavy. No a The Night of the Hunter ... ten jich má nespočetně. Stylizovaná horrorová pohádka o kůzlátkách a vlku v rouše beránčím je ukázkou dokonalé práce s kamerou (a atmosférou) -- a především poskytuje důkaz o tom, že některé filmy zkrátka nestárnou. Přehrávání Roberta Mitchuma je geniální (taky je to jeden z nejlepších záporáků filmového plátna), kompozice záběrů (nebál bych se toho slova) revoluční a tak jedinou chybou je pouze to, že Laughton už poté nenatočil žádný film. Jaká škoda. PS: A Mitchumovo "Leaning .... Leaning ... " mi bude nahánět husí kůži ještě hodně dlouho :-) Tohle je MISTROVSKÉ DÍLO!!! ()

shantim

Ďábel, jež káže o dobru a zlu, ale sám dokáže páchat jen zlo, je v tomto nadmíru zdařilém snímku ztělesněn Harry Powellem, potulným vraždícím kazatelem. Jako rychlý funící železný oř se přiřítí do poklidné říční zátoky, aby ji naplnil sazemi a smrtonosným dýmem, který dští z jeho úst a krví potřísněných rukou. Existují však i odvaha a dobro, které najdou dostatek síly zlu se postavit a nakonec i zvítězit. Bez obětí to však nejde. 90% hvězdiček ()

dANo

Vizuálne veľmi pôsobivé dielo! Špeciálne Robert Mitchum svoju postavu zahral s veľkou "charismou" a všetky scény, kde sa objaví, majú ten pravý noir podtón. Detské postavy až tak nezaujmú a keďže tie posúvajú dej, tak tu by som videl takú menšiu slabinu filmu. Ale nechýbalo veľa k tomu, aby som dal plný počet *... :o) ()

zigíš

Mitchumův reverend -démonickým projevem- ne nepodobný Danieli Plainviewovi s There will be blood (!) umanutě a přes mrtvoly, v kulisách téměř pohádkových (vymyslet brutálnější kontrast, snad ani nešlo) na lovu malých dětí. (nejen) Vizuelně lahůdkové. ()

MaxipesFik

Poměrně jednoduchý příběh s mýtickým vyzněním zápasu dobra se zlem, kterou umocňuje zvláštní vizuální atmosféra s nádechem pohádkovosti, čímž překračuje hranice filmu-noir. Závěrečný happy-and je sice možná až příliš happy, ale jinak jsem se nechal unést. ()

vitekpe

Charles Laughton je u me frajer vzhledem k faktu, ze toto je v podstate jeho jediny "rezisersky" film... Obrazova dokonalost, u ktere jsem skutecne chvilemi nevedel jak dostatecne reagovat - viz Gemini komentar. (Lillian Gish!)) ()

Babous

První část mě vůbec nebavila, kněz byl takový h*jzl, až to hezké nebylo a všichni ostatní k vzteku naivní a nicnetušící. Ale jakmile děcka utekla, začal jsem jim držet palce a najednou jsem nemohl spustit oči z obrazovky. Chci vyzdvihnout výkon Lilian Gish, která od němé éry mnoho dobrých hereckých příležitostí nedostala a tady dokázala, že to skutečně byla paní herečka. ()

matolas

Už len kvôli Mitchumovemu hlasu sa oplatí tento kultovný film vidieť. A hlavne konečne viem, odkiaľ je ono slávne "Love" a "Hate". ()

Han22

Spojení jižanského noirového thrileru a dětského, téměř pohádkového filmu? Proč ne. Dvě děti mají smůlu, že jim před popravou řekne jejich otec, kde schoval peníze a že se o nich doví jeho spoluvězeň, falešný kněz. Ten se vetře do jeho rodiny a dětem nastává peklo. Proto se vydávají na dobrodružný útěk. Začátek je v podstatě thriler, ale útěkem se z toho stává pohádka, kde děti naráží na různé nebezpečí, v patách mají velké zlo a nakonec jim pomůže pohádková babička. A musím uznat, že tohle zvláštní spojení fakt funguje hlavně díky naprosto čarokrásné kameře, která dokáže vykouzlit pohádkovou i noirovou atmosféru a i taková mrtvola v řece vypadá celkem poeticky. A samozřejmě ďábelský Mitchum jako fanatický pánbíčkář... vidět to jako dítě, tak mám z knězů panickou hrůzu. Nejvíce mě to připomělo, jak jsem si v dětství představoval svět Toma Sawyera a Hucka Finna. Krimi/thriler roku 1955. ()

Scevola

Filmovy koncert paradoxov. Vizualne okuzlujuce, pribehovo trivialne (mozno az niekedy lacne). Thriller vs rozpravka a to vsetko v cierno-bielej podobe. NIektorych ludi to chyti inych odradi. Mna dostala ta prava ruka :) 8/10 ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Hing hang hung. See what the hangman done."     Akási noirová rozprávka s motívom večného boja dobra so zlom, s parádne hustou, magickou atmosférou. Film, nepochopený dobovým publikom, bol docenený až po dlhom čase, čím potvrdil svoju nadčasovosť. Bol som očarený tými krásnymi a neočakávanými zmenami nálady - film začína ako krimi thriller, ktorý miestami prechádza až do hororu, aby postupne naberal úžasnú rozprávkovú štylizáciu, až napokon končí ako dojímavý rodinný film. Herecky vynikajú láskyplná Lillian Gish ("I'm a strong tree with branches for many birds."), voľakedajšia hviezda nemého filmu a samozrejme démonický Robert Mitchum. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Not that you mind the killings! There's plenty of killings in your book, Lord ..." ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015