Lovcova noc

• Česko Noc lovce (festivalový název) (více)

Film noir o zradě, hříchu, nevinnosti, a zejména odvěkém souboji dobra se zlem. Jeden z nejúchvatnějších padouchů filmového historie, ďábelský Harry Powell, se snaží vetřít do rodiny svého bývalého spoluvězně. Jeho děti by totiž měly vědět, kde je ukrytý lup. Když před tímto zákeřným a nemilosrdným reverendem děti prchnou, pronásleduje své malé oběti vytrvale až do velkého finále. Vizionářský film, který je také poctou němé kinematografii od Griffitha po vrcholná díla německého expresionismu, byl ve své době nepochopen a propadl u diváků i kritiky. Dnes je snímek absolutní klasikou, nechybí v prestižních žebříčcích kultovních filmů a sám se stal jedním z nejcitovanějších filmových děl. (oficiální text distributora)

kaylin

Drsný film noir a zároveň příběh o tom, jak děti utíkají před zlým... mužem, protože čarodějem se ani říkat nechce, i když ono by to vlastně pasovalo. Robert Mitchum je opravdu neskutečný a jeho souboj levé ruky s pravou je úchvatný a děsivý. Krásný film, který vám vyrazí dech, protože tohle je tak zajímavá kombinace, že prostě nejde než žasnout. ()

YURAyura

3/10 Dle ostatnich hodnoceni soudim, ze jsem musel zcela urcite videt jiny film, protoze tento byl pres opravdu slusny a mnohosilbny rozjezd v prvnich dvaceti minutach pohrben pod nanosem scenaristicke demence a pomoci neuveritelne prehravajicich charakteru, takze velmi slusny napinak se meni na hravy pohadkovy blabol o boji dobra a zla. Manic Street Preacher v podani Mitchuma se se svymi mozkovyplachy se da jeste jakz takz snest, ale demetni chovani ostatnich charakteru opravdu presahuje vsechny meze - zkratka jako na 93 minutovem tripu se vsema tema logicnostma, zviratkama, biblickyma zvastama, vyskakovacim nozikem - kdyby mel aspon tvar krizku, aby se hodil do naznacene nabozenske satiry, ktera se ve vysledku rozplynula jako kour z brokovnice. ()

Foma

Špičkovej mix pohádky a hororu, fantasy a thrilleru, detektivky a humanistickýho filmu. Robert Mitchum předvádí fantastickou kreaci a vše ostatní je taky lahůdka, např. záběr na mrtvou ženu s vlajícími vlasy na dně jezera , taková hrůza a krása zároveň. ()

Aleee89

Vynikající noirovka, která se drží žánrových konvencí, ale přesto dokáže překvapit. Ani nepamatuju, kdy jsem u nějakého filmu noir prožívala takové napětí a strach. Robert Mitchum je správně ďábelský a patří mezi největší padouchy filmové historie. Já osobně se těšila, až uvidím starší a mluvící Lillian Gish, kterou mám zafixovanou především díky Griffithovi a jeho němých filmům. Atmosféra snímku skvěle funguje, napětí se stupňuje, i když první polovina je lepší a ke konci film trochu ztrácí dech. Tak významné dílo, a přece myslím, že tolik známé, ke škodě věci, není... ()

kinderman

Film, v němž se octnou v ohrožení děti, je většinou působivý vždycky, ať je datum jeho vzniku jakékoli. Oč působivější však je, když se onou hrozbou stane falešný kazatel, zloděj a vrah Harry Powell v podání R.Mitchuma! Připočteme-li k tomu L.Gishovou (dvorní herečku D.W.Griffithe) coby babičku ujímající se obou bezprizorních sourozenců a bránící je nejen náboženskou písní, ale taky flintou, výbornou kameru a jímavou hudbu, máme co dělat s nenápadným kinematografickým klenotem. Jen se modlete, ať při případném televizním uvedení zůstane zachován originální zvuk: "Chill...dren!!" ()

Sheldra

Chápu, že se z Lovcovy noci stal kultovní film. Je s podivem, že snímek starý bezmála 60 let pořád skvěle funguje - ano, na dnešní dobu působí místy trošku naivně, přesto konflikt dobra a zla (byť není snadné to vždycky tahle jednoznačně rozlišovat) je tu znázorněn dokonale. Robert Mitchum hraje vskutku ďábelsky, je to taková páteř filmu. Někde jsem se dočetla, že jeho postava je sociopat, který bere peníze jen jako zdroj pro své tažení za morální očistu, které realizuje zabíjením svobodných žen. No, takhle jsem to teda neviděla, ale určitě je to zajímavý úhel pohledu. Podle mě je to prostě chlápek, který se vyžívá v manipulaci s lidmi a jde mu jen o vlastní prospěch... takový sňatkový podvodník s extrémně násilnickými sklony. Je to věc názoru - a právě to se mi na Lovcově noci zamlouvá, že si v ní každý může najít to své. Pohádkový závěr jsem jim zas tak moc nežrala, ale rozhodně jsem ho dětem přála - příjemná změna oproti nepříliš optimistické realitě... ()

OG_Swifty

Film, který ovlivnil tvorbu řady významných osobností moderní filmografie (např. Lynch, Scorsese, Jarmusch, Spike Lee, bratři Coenové aj.). Film, který byl v 50. letech kritikou smeten ze stolu a až dekády poté je označován za jeden z nejlepších filmů všech dob. Film, který má za hlavní představitele dvě děti, které byly sympatické (a to říkám jako člověk, kterýho děti ve filmech serou). Mitchum podal úctyhodný výkon a některé scény skutečně budily respekt (zfanatizování Willy, útěk z domu), dále stojí za zmínku výborná práce se stíny. Je celkem škoda, že děcka nehrála dál, protože byla obě dvě fakt dobrý. ()

Martin741

Noir filmy doslova milujem /a vyhybam sa zvrhlosti a dekadencii -predsa len - noir je noir/, a tak reziser Charles Laughton natocil dalsi ultimativny noir so vsetkym, co k tomu patri. V hlavnej roli sa predstavil vyborny Robert Mitchum, ktory stvoril jedneho z najdesivejsich a najdabelskejsich zaporakov strieborneho platna. Zaroven pre mna je Robert Mitchum nielen vybornym hercom ale aj pravou noirovou ykonou /jo, jo Hampry, tahni do hajzlu/. Pribeh filmu je vyborny, ani chvilu nenudi, divak sa teda nudy absolutne nemusi obavat. Laughtonova rezia je na urovni, herecke vykony vyborne /Mitchum, Shelley Winters/, klasicke atributy noiru - ciernobiela filmarina - je zachovana aj tu. Film vyvrcholil masakroznym finale, ktore si rozhodne budem pamatat. Bude to vsak tentokrat na plny pocet 5 hviezd. Hudba bola sice dost rozvlacna, a filmu rozpravkovost skor ublizuje nez pomaha. V ramci noirovej jazdy vsak kvalita, ktora nesmie uniknut ziadnemu fandovi kvalitnej filmariny. Mitchum putuje v mojom profile do oblubenych hercov. 100 % ()

bogomira

Opravdu podivuhodnej kousek. Některý záběry budou patřit k nejlepším, jaký jste vůbec viděli a Mitchum je vážně slizoun na kvadrát. Na druhou stranu na některých scénách si přece jen už smlsnul zub času a ke konci už se s tím scénárista moc nepáral a hleděl to rychle ukončit. Ale celkovej dojem je i tak výrazně pozitivní a rád se na to kdykoli podívám znova a snad se mi to příště poštěstí v originálním znění. ()

Crawler-D

Ať už se znalostí, nebo bez - Lovcova noc je znemožněna po dramaturgické stránce. V padesátých letech, kdy se už používají klasické narativní prostředky, jaké známe i dnes, musel film stejně jako na mě působit jako věc, která zaspala dobu. Nezaspala, nýbrž skládá poctu expresionalismu, což je velmi, velmi milé. Ovšem fakt, že postřehnutí jemného napětí mezi thrillerovým přístupem a dětským pohledem hrdinů je prakticky nemožné, staví Lovcovu noc na nepříjemnou pozici. Kromě spousty přehrávajících, afektovaných herců tu máme Roberta Mitchuma, jehož padouch je pozoruhodný ideově, nikoliv stylem projevu. I samotný nápadem s HATE a LOVE na rukou je působivý, ale jen málo využitý a jen směřuje k další symbolice nitra hrdiny. Tento film se toho snaží říct tolik tak skrytě, že divák se cítí ošizen. Škoda. ()

C0r0ner

Podle obsahu by člověk řekl, že to bude možná film desetiletí, což je ale velký omyl, protože Lovcova noc je sice zajímavě napsaná, ale bohužel (jako tak často) hodně rozvláčná a tím pádem nudná. Mitchum si sice střihl skvělou roli, ale ani jeho charisma nedokázalo zachránit celkový dojem. 60% ()

Topco

Noirová rozprávka? Prečo nie. Dôkaz, že film noir nemožno vnímať ako žáner, ale štylistickú tendenciu. Žánrová plavba, ktorá vyráža z vôd thrilleru, prechádza melodrámou, vstupuje do detského filmu, prepláva popri gotickom horore, aby napokon ukotvila v rozprávkovom prístave. A ono to je všetko stále napínavé a vtipné zároveň. Zábavná žánrová mozaika v prenádhernom noirovom štýle. ()

kusper

Řekl bych, že na tu dobu dost drsný snímek. A trochu atypický Noirovéme žánru. Hlavní role hrají děti. Nutno podotknout, že skvěle. ()

zette

Tak postava Harryho Powella je jedna z nejdabelstejsich jakou jsem kdy ve filmu videl, uzasne ji zahral Robert Mitchum. Vedle Mitchuma film zaujme vybornou kamerou, kde bylo spousta vybornych napadu (za vsechny stin Powella pres okno v detskem pokoji). Film sice pozvolna prechazi z dramatu az temer do pohadky, coz na prvni pohled se muze zdat jako rusivy element. Svym zpusobem je to ale originalni, stejne tak film neni uplne o logicnosti. Ma vsak sve vyse zminene prednosti, ktere jsou natolik vyrazne, ze se s klidem muze radit mezi velke klenoty svetove kinematografie... ()

miciveres

Jeden z tych filmov, kde mate potrebu vsetkych do jedneho prefackat, aby si konecne otvorili oci, pripadne nerobili hluposti... ()

majo25

Dráma s prvkami trileru má dobrý štart, ale postupne otupnieva. Nie je to kvôli Mitchumovi, ktorý sa síce do role až tak nehodí (on je typický kavboj), ale na druhej strane si svoje zastane. Ale kvôli príbehu, ktorý presne nevie, čo vlastne chce byť. Dokumentuje to aj nedotiahnutými trilerovými prvkami, vsádza viacmenej na atmosféru. Škoda, že záver sa zvrtáva v akúsi rozprávku, dokonca nechýbajú ani vianočné sviatky a darčeky. Celkovo to nie je vôbec zlé, ale nedotiahnuté, viackrát aj spracovaním (veľa štúdiových scén s plátnom na pozadí) a s prvoplánovými biblickými podobenstvami). Charles Laughton bol zjavne lepší herec ako režisér. ()

Aquarius

Truffaut to vystihol dokonale: "...především je to, jako každý dobrý film, prostě o všem, o čem chcete, aby to bylo, protože je to jednoduše o všem." ()

Qualdezar

Mě to opravdu přijde přeceněné. Zajímavé je, že ve své době to nemělo úspěch a kult se z toho stal až po delší době. Na jednu stranu chápu vizi, kterou považuji za velmi originální, ale imho se ji žalostně nepovedlo převést na platno. Některé věci se povedli opravdu dobře (třeba vizuální stránka, herecký výkon hlavního padoucha, trillerovo-pohádkový přechod), ale některé naopak vůbec (zejména akční scény, zvířata byla dost WTF, stejně jako scéna objeveni matky na dně jezera působila trochu komicky a celou atmosféru scény shazovala) a dohromady to podle mě není film režijně vyvážení a tedy úplně nefunguje tak jak by měl (a je to škoda, protože to podle mě opravdu mohlo byt geniální dílo). Tak bud mi něco uniká a nebo nevím, ale nápad podle mě překonává provedení. Trochu to na mě působí, že kvůli té originalitě, která zpočátku nebyla pochopena, se přehlížejí části, které imho slabší opravdu jsou. Každému se holt stane že nějaké klasika ho úplně mine, nyní můžu být kamenován :-) Důležitý film to je, o tom žádná. Ale hodnocení mi přijde přehnané. Každopádně něco takového se jen tak nevidí a za podívání určitě stojí. (65% , lepší 3/5) ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015