Lovcova noc

• Česko Noc lovce (festivalový název) (více)

Film noir o zradě, hříchu, nevinnosti, a zejména odvěkém souboji dobra se zlem. Jeden z nejúchvatnějších padouchů filmového historie, ďábelský Harry Powell, se snaží vetřít do rodiny svého bývalého spoluvězně. Jeho děti by totiž měly vědět, kde je ukrytý lup. Když před tímto zákeřným a nemilosrdným reverendem děti prchnou, pronásleduje své malé oběti vytrvale až do velkého finále. Vizionářský film, který je také poctou němé kinematografii od Griffitha po vrcholná díla německého expresionismu, byl ve své době nepochopen a propadl u diváků i kritiky. Dnes je snímek absolutní klasikou, nechybí v prestižních žebříčcích kultovních filmů a sám se stal jedním z nejcitovanějších filmových děl. (oficiální text distributora)

DoNotCross

Zážitek. Černobílý film s kamerou tak malebnou, že vám evokuje barvy. Nikdy jsem ještě neviděl tak krásně natočený, černobílý film. Jeho vizuální stránka s ledovým klidem obstojí i dnes. Příběh je vážně něco mezi pohádkou a filmem noir, dětem bych ho ale nepustil ani omylem. Robert Mitchum svého záporáka totiž hraje na plný úvazek a je tak výstavním křivákem, až má člověk skoro chuť mu fandit. Dětští herci jsou perfektní a atmosféra zatraceně hustá, zase hlavně díky Robertovi. Možná ne úplně typický, ale rozhodně parádní černý film. ()

ilclassico

Z tohoto filmu jsem jelen. Čekal jsem noir, nedočkal jsem se. Čekal jsem thriller, nedočkal jsem se. Dostal jsem směsku žánrů typu "vařil pejsek s kočičkou", okořeněnou náboženským blábolem. Ještě bych přidal žánr komedie, protože některé scény, hlavně s Mitchumem, tak vypadali. Stále jsem čekal nějakou silnou scénu, která by potvrdila zdejší hodnocení. Nedočkal jsem se. Vždyť ten film neměl vůbec čím strhnout. Závěr mi už přišel jako fraška. Tak kde se stala chyba? Kde? Nechápu. V rámci žánru za 3. ()

PlayEasy

Legendární počin světové kinematografie, především díky nestárnoucímu ďáblovi Harrymu Powellovi. Potíž je v tom, že vše ostatní zestárlo... a to tak, že hodně. Svého času nepochybně děsivé scény dnes mnohdy působí úsměvně, a tak je spíš fascinující sledovat markantní proměnu žánru (z hororu na rodinný film pro děti), která nemá ve světě obdoby. 75% ()

LuckyK

Tento film, který je považovaný filmovými historiky za jeden z kultovních, je opravdu značně rozporuplný. Asi jako pravá a levá ruka a jako vytetované Love and Hate, tak jsou rozlišný začátek a konec filmu. Nejříve slušný thriller a pak pohádka o putování se zvířatky, kdy nakonec potkají kouzelnou babičku. Ještě, že alespoň má ta babička v ruce pořádnou kulovnici. Některé scény jsou velmi podivné a nepochopitelné. Takže klasická definice na konec, po formální značně na výši, ba brilantní, jako hra se stíny, zjevující se silueta padoucha na pozadí a k tomu vždy strašidelná hudba, ale obsahově trochu prázdné. ()

Auvajs

Ve své době nezařaditelný film, který byl zákonitě nepochopen a nedoceněn. Oproti tomu dnes je zas naopak přeceňován. ("One of the greatest of all American films", RE). Ve své podstatě mysteriózní, ovšem prezentované z větší části realisticky. Symptomatický hlavní padouch (kazatel Harry Powell). Skvělá tmavá intermezza expresionistických hrátek. Kazí to však příliš mnoho teatrálních blbejch keců. (A to, že není ponor hlubší.) /72%/ /thumbs ½ up, ½ down/ ()

pollstro

Působivý film-noir o souboji mezi dobrem a zlem, nabízející dvě naprosto odlišné stránky filmu, dvě rozdílné poloviny, dva žánry, přirovnávající se hlavní myšlence filmu, tj. tetování jedné z hlavních postav - LOVE-HATE. Ve své době byl The Night of the Hunter velmi negativně přijat, což mělo za následek, že Charles Laughton nic dalšího již nenatočil, což by se vzhledem k jeho věku a rakovině pravděpodobně stejně tak stalo, bez ohledu na úspěch či neúspěch. Z dnešního pohledu se jedná o filmovou klasiku, která je typická svým přechodem z velmi drsného, násilného, nenávistného a tajemného hororového thrilleru, do krásné pohádky plné lásky, dobra, zvířátek a rodiny, s nádherným a hřejivým závěrem. Po vizuální stránce velmi působivé a skvělé, především hra se světlem hraje ve filmu nesmírně důležitou roli a některé záběry jsou vizuální nádherou. Hlavní padouch v roli Roberta Mitchuma je velmi děsivý, manipulativní, o to víc, když vraždí ve jménu náboženství a tetování LOVE-HATE a doprovázející komentář, je dodnes více než kultovní. Bohužel některé herecké výjevy a momenty působí velmi nepovedeně a špatně, to samé platí o příběhu, který je až moc lineární, směřující velmi snadno ke konci, bez ohledu na veškeré postavy a jejich detailnější rozbor, což má v samotném finále za následek momenty, které nedávají zrovna moc smysl, ale i přesto má příběh poměrně svižné tempo. "Lord, save little children. You'd think the world would be ashamed to name such a day as Christmas for one of them and then go on in the same old way. My soul is humble when I see the way little ones accept their lot. Lord, save little children. The wind blows and the rain's a-cold. Yet they abide...They abide and they endure" ()

OwenBobby

/Takhle nějak by asi vypadal německý expresionismus, kdyby byl se zvukem (a točený v Americe)! Výborná pocta německé filmové škole! Hra se stíny, výrazné kontrasty, tvary domů a místností připomínají Kabinet doktora Kaligariho a reverend Harry Powell je chvílema Nosferatu jako vyšitý. Je to právě Robert Mitchum, který svým démonickým výkonem žene film na úplně jinou úroveň. Po stránce formy naprosto bezchybný film, škoda jen, že se film začne od půlky až skoro nepříjemně pomalu táhnout. 9/10 ()

kotrlak

Ja skutečně nemám problém se symbolikou a klasikou noir etc.. Ale jedna věc je symbolika a druhá věc je obyčejná srágora. A zrovna v tomhle případě se váhy překlopily na tu druhou stranu. ()

Jarda68

Jeden z posledních filmů žánru noir,který se chvílemi mění na road movie a obsahuje i jistou pohádkovost...Příběh je jednoduchý,tempo pomalé,chvílemi je děj až podivný např. postava matky a její náhlá proměna...V porovnání s dřívějšími filmy noir jde o slabší,ikdyž stále povedený kousek,který se dá doporučit ...70% ()

Pokustón

Na tenhle film jsem se dokázala těšit rok, než se mi naskytla příležitost ho vidět. Nakonec jsem byla docela na rozpacích. Většina kina se smála jako při komedii a já si nebyla jistá, co za žánr to vlastně je. Nejdříve expresionisticky navícené, jakoby divadelní interiéry a docela dramatické scény a po pár minutách detaily zvířátek, za nimiž řeka unáší loďku s malými hrdiny. Celé to místy vzbuzovalo nepříjemný pocit "studiovosti", což bylo asi dáno rozpočtem. Přesto mám pocit, že to vlastně JE dobrý film. Ale naprosto chápu že byl v době vzniku nepochopen. Každopádně, Mitchumova kérka nemá chybu. ()

Ferguson

Půlminutový fascinující záběr na zavražděnou ženu přivázanou v autě na dně jezera v roce 1955! Tak to si nechám líbit. Co se týká kamery a formy obrazu srovnatelné s Občanem Kanem. ()

iamblichos

Chapem, ze to, ze drviva vacsina postav sa chova ako mentalne retardovani jednici je dane scenarom a reziserom, ich neskutocne herecke "prehravanie" je vsak uz na ich triko. Vykony posobia komicky, o atmosfere strachu a napatia ani slychu, vsetko je redukovane na "Kde su peniaze?" "Nepoviem, John zakazal". Je to komedia. A to este nespominam kulisy a scenu a prehliadku fauny, zijucej popri rieke. Ak toto niekto prirovnava k "Obcanovi Kaneovi", je to pre mna nepochopitelne. Nerozumiem tak vysokemu hodnoteniu tohto filmu. ()

StaryMech

Dávno tomu, co jsem poprvé zhlédl "Lovcovu noc" (přesněji a podle mě zvučněji "Noc lovce") a podlehl jejímu kouzlu, aniž bych zkoumal její obsah. Droga zabírá dodnes, kult nekult. Režisérova osobitost a odhodlání. Strhující Mitchum (kdesi jsem se dočetl, že jsa tehdy trojnásobným otcem, režíroval většinu scén s dětmi, protože Laughton jak známo děti nesnášel). A především bitva mezi silami světla a temnoty v obrazech Stanleyho Corteze : některé mě pronásledovaly po zbytek dětství a zasahují mě dodnes - za všechny splývavý dvojžalozpěv vlasů a vodních trav, zviřátka jako ornament na okraji pohádkového vyprávění o nebezpečné noční plavbě.... Jeden z filmů, na které nedám dopustit. ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015