Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Originální adaptace povídky R. L. Stevensona o vědci, který v touze po věčném mládí zneužil svého génia. Televizní adaptace známé Stevensonovy povídky obohatila příběh o nový motiv, neboť dobro a zlo v člověku se tu mění nejen pod vlivem drogy, ale i neukojitelné lásky. S panem Hydem, který je asistentem postaršího doktora Jekylla, se setkáváme na ulici, když ubije psa sousedky. Doktor Utterson a jeho přítel jsou toho svědky, když jdou navštívit přítele Jekylla, o něhož mají starost. Domnívají se totiž, že je pod vlivem svého asistenta, obávají se o jeho život. Jekyll je rodinným lékařem lady Denversové, do níž je tajně zamilován. Je talentovaným vědcem a vynalezl tekutinu, látku, jejíž účinek je velmi zvláštní – omlazuje, ale zároveň mění charakter. A to se mu stává postupně osudným...
Televizní inscenace z roku 1964 byla vysílána živě a přitom zaznamenána. Podřídilo se tomu i herecké obsazení, které využilo pro roli šíleného vědce (Jekylla a Hydea) netradičně dva herce, neboť jeden by v přímém vysílání nestihl převleky i přesuny... Doktora Jekylla tedy hraje s elegancí anglického gentlemana Martin Růžek a démonickou podobu jeho alter egu dal Ilja Racek. (Česká televize)

(více)

Recenze (22)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Jak dosáhnout malými prostředky pěkného výsledku. 1)  Oceňuji drobné nápady, které dokázaly vytvořit atmosféru místa a času - stínohru, obrázek věže parlamentu a zvuk Big Benu._____ 2)  Špičkového 46letého Martina Růžka (doktor Jekyll) stylově doplňoval 65letý Oldřich Nový (komorník)._____ 3)  Milostná linka mi přišla poněkud nadbytečná, ale lidi to asi chtějí._____ 4)  S ohledem na fakt, že šlo o přímý přenos, jak jsem se dočetl u spolukomentátorů, opravuji své původní hodnocení a přikláním se ke třem hvězdičkám. ()

Přemek 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodné televizní zpracování Stevensonova románu. Hlavní role sehráli s neobyčejnou bravurou Martin Růžek a Ilja Racek, jejichž fyzická podoba sice není tak výrazná, ale herecké skloubení již ano. Na rozdíl od většiny adaptací Jekylla a Hydea není Skalenakisova verze postavená na šokující či technicky výtečně provedené proměně probíhající v reálném čase (to by přímý přenos, v němž Záhadný pan Hyde probíhal, ani neumožňoval), ale na celkově temné a záhadné atmosféře a kvalitních hereckých výkonech. ()

Reklama

fragre 

všechny recenze uživatele

Je to sice jen TV inscenace s papírovými kulisami, vlastně takřka divadelní hra, když to byl přímý přenos, ale v případě takovýchto antikvárních kousků jsem vlídný, a nakonec toto minimalistické pojetí má své přednosti. Černobílost sluší tomuto horrorovému námětu, a co chybí na výpravě, je dorovnáváno hereckými výkony. Ani ve srovnání se soudobou produkcí to nevypadá vůbec zle. Režisér se obratně vyhnul ukazování vlastní přeměny, s vyjímkou jediné, kde si vypomohl křeslem obráceným opěradlem k divákovi, ale není to o to méně působivější. Samotný příběh je sice trochu pozměněn a dramatizován, přidaná je romantická linka, snad aby to bylo pro řadového diváka atraktivnějši, ale to je zlozvyk, který pášou téměř všichni scénaristé. Ještě bych si zavrtal do kostýmů, rozhodně neodpovídají tomu na začátku inzerovanému roku 1860. Na ty čtyři hvězdy to ale má. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Černobílý materiál a zvolený hudební doprovod vytváří docela příhodnou temnou atmosféru, která se k Stevensonově literární předloze hodí. Samozřejmě je nutné ocenit přítomnost legend českého herectví Růžkem počínaje a tehdy ještě mladým Kodetem konče. Na druhou stranu za pět padesát se toho moc na obrazovce ukázat nedá a ani režie či scénář mi nepřijdou natolik kvalitní, abych šel na víc než 3 silné hvězdičky. Román patří k základům svého žánru a zasloužil by si novější a výpravnější zpracování, jenže na to bohužel nemáme zdroje a nejspíš ani talenty mezi režiséry. Celkový dojem: 65 %. Záhadný pan Hyde dnes funguje především jako zajímavá ukázka ranných dob české dramatické televizní tvorby. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Vynikající adaptace Stevensonova románu, která vzhledem k omezeným technickým možnostem nabízí spíše komorní, ryze interiérovou podívanou. Naštěstí se před kamerou sešla tehdejší herecká extraliga, z níž bych tentokrát vypíchl vskutku démonického Ilju Racka, skvělého Felixe le Breux a Oldřicha Nového v typově padnoucí úloze starého komorníka Poola. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama