„Každý film má vztah k určitému období mého života," říkal Fellini. A film Amarcord (1973) to má přímo v názvu: „a m'arcord" v romagnském nářečí, neboli „io mi ricordo" italsky, znamená totiž „vzpomínám si". .. Malé přímořské městečko 30. let minulého století je obrazem Felliniho rodného Rimini. Ve volném toku vzpomínek a asociací se režisér v jednotlivých epizodách vrací do dob svého dětství a dospívání. Po velkorysém obrazu slavného a velkého města ve filmu Roma, který natočil o rok dříve, se v Amarcordu vrací do důvěrnějšího prostředí malého městečka zalidněného ve své jedinečnosti a bizarnosti nezapomenutelnými postavami. Hrdina filmu Titta nám představuje na pozadí čtyř ročních období svůj malý svět – svéráznou rodinu v čele s otcem a jeho odbojným přístupem k fašistickému režimu, bláznivého strýce Tea, spolužáky z gymnázia, kadeřnici Gradiscu (Štěstíčko) i převyvinutou trafikantku. Amarcord však není jen příjemně nostalgický – v Tittově / Felliniho vyprávění jsou i bolestné vzpomínky na ztrátu blízkých, neuskutečněné sny a něco, co už je nenávratně pryč. Amarcord je film o setkávání a loučení, o poznávání a ztrátě iluzí, v jedinečné poetice kombinující reálné obrazy městečka a jeho obyvatel s fantastickými obrazy. Snímek byl oceněn Oscarem pro nejlepší zahraniční film a mnoha dalšími cenami. (Česká televize)

Skip

Pro mě nejkrásnější Felliniho film - humorný, vlídný, chvílemi tragický, krásná hudba ladící s obrazy. Opravdová lahůdka a zasloužený Oscar. ()

SgtPepper

Musel jsem se tím prokousávat nadvakrát, Fellini mě svým sledem náhodných rádoby vtipných scén skoro unudil k smrti. Opravdu nechápu ceny akademie a vlastně jakoukoliv cenu. Třeba mi to někdo někdy vysvětlí, já se o to podruhé už pokoušet nebudu. Asi jsem už příliš zdegenerovaný hollywoodskou filmovou mašinerií, ale s nálepkou "barbar" na čele kvůli tomu chodit nebudu. ()

maverick10

Film o typickem zivote na italskem venkove. Jak by take ne kdyz jde o autobiografii Felliniho dospivani. Skolni lotroviny, ktere se v jeho tride odehravali, byly uzasny. Predevsim co se da vyvest s takovou dlouhou papirovou trubici :-D Nechtel bych byt zrovna zkouseny. ()

easaque

jde o moje druhé setkání s Felliniho filmem. Stále se snažím hledat pro mě zajímavá díla i ve starších tvorbách slavných režisérů. Tohle však taky nebude to pravé. Afektovaná italská mentalita a "machoidní" chování chlapů mi nějak nesednulo, i když film je dobře postaven a výrazově (kamera, hudba a výprava) je silný. Svoji poetiku to mělo a připodobnil bych to Hrabalovi - kdyby byl Ital, tak by jeho povídky byly nejspíš v tomto duchu. Prostě figurky italského maloměsta citlivě podané a s lidskostí. Stylově hodně nadprůměrné, ale výsledný dojem na mě jen snad trochu silnější 3hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Na Amarcordu mi vadí snad jen jedna věc - a to ta, že to nemá žádný děj. Kvůli tomu nemůžu dát plný počet. Jinak se mi to ale líbilo. Jednotlivé epizody ze života obyvatel Rimini v 30.letech byly zajímavé, některé i poetické a každá měla něco do sebe, i když někdy víc a někdy míň. Dost se mi líbila i postava vypravěče. Fellini prostě zfilmoval svoje vzpomínky a zfilmoval je velmi obstojně, poutavě, samozřejmě i nostalgicky a i tady opět dokazuje, že je to velký filmař. Celé je to fakt hodně příjemné a strašně rád bych tu pátou hvězdu dal, ale ta absence děje mi prostě vadila a díky ní to bohužel chvílemi ztrácelo dech, takže takhle jenom za silné 4* ()

MartinNDL

I když jsou kolem náckové, i když je to nudné, zbytečné a všední město, i když potkáváte denně ty samé lidi, Vaše mládí není nudné a zbytečné. Zážijete chvilky štěstí, zklamání, naděje, lásky a tak dál. Budete snít o lepší budoucnosti, o ženách. Zkrátka život je jedinečný. a tenhle film je život. ()

Martin741

Reziser Fellini natocil skvostny film. ono mne sa o Felliniho dobre opiera, lebo on sam bol casto na noze s vystudovanymi filmovymi teoretikmi -elitarmi, raz /uz si nepamatam kde a kedy/ sa vynadril :Musia kurva kritici vzdy pochopit moje filmy ? Nestaci, ze sa u nich bavi publikum? "? Preto rad pozeram Felliniho tvorbu a zaroven sa tvrdo vymedzujem voci svetu vystudovanych filmovych teoretikov - elitarov - takemu Madsbenderovi casto nerozumiem, len viem, ze adminuje tu hnusnu smradlavu zumpu menom filmova teoria. Traduje sa, ze Fellini nemal doma v Italii na ruziach ustlane - mnohi unho spochybnovali moralku /film La Dolce Vita 1960 rozzuril cirkev a film vyvolal zurive utoky cenzury/, a nasli sa aj taki kverulanti co spochybnovali vyznam Felliniho umeleckych vypovedi. Preco teda Fellini je jeden zo zasadnych reziserov ? Dal Italii a svetu jedinecny autorsky rukopis, osobitny rezisersky styl /Fellini si tocil filmy po svojom , sral na to co kecaju filmove teoretiky, citaj ludovo rozumbradicki kokutci/, este predtym, nez zacal tocit filmy tento pan reziser ako dieta hltal dobrodruzne romany a kreslil komixy, karikatury a fascinoval ho cirkus. Trochu teraz odbocim od Felliniho, hrdo sa k nemu hlasi napriklad taky Martin Scorsese, ktory film 8 a pol pozera ako neskutocne inspirativny a poucny kus fimariny aspon raz za rok. Yngmar Bergman zas povazoval La Strada 1954 za jeden zo svojich najoblubenejsich filmov. No a co sa tyka mna - mna k filmu priviedol CS film, teda hoci je konkretne cesky film komplet zydovsky, je sucastou vseobecneho rozhladu a je kvalitny. Na to aby som to pochopil predsa nemusim byt clenom nejakeho zasraneho Klubu narocneho Divaka. No a ja sa venujdem filmu uz nejakych 25 - 26 rokov, namiesto filmovej teorie som zaviedol filmovu prax, a hoci Fellinimu som spociatku nerozumel, vedel som, ze picovat ako chora vrana na velikanov /Kurosawa, Bergman, Fellini, Antonioni, Tarkovskij/ sa proste nesmie. Tisickrat som mal chut odist z kina, spociatku som sa u Felliniho filmov nudil, nechapal som im a chcelo sa mi tak spat, ze som sa neznesitelne, bolestivo stipal /a 1000x som si opakoval v kine, ze mam plechovu prdel a ze predsa nieco vydrzim/ - dobre som urobil. Tento Amarcord nezabudnem hodne dlho -bol vrcholom - tak sa mi uz dlho nechcelo spat ako u tohoto filmu. Nezaspal som ale, dopozeral do konca, a ako clovek zaoberajuci sa filmovou praxou tomu proste musim dat absolutorium : 100 % ()

Hees

Film Amarcord obsahuje zaujímavé prvky napríklad ako herci rozprávajú na kameru ako keby to rozprávali práve svojim divákom. Ono Amarcord mi pripadal trochu nesúrodo a aj keď film taký nebol cítil som v ňom určitú epizódnosť, ako by som pozeral rôzne diely nejakého seriálu a nie jeden film. Film teda vôbec nefunguje ako celok a to najviac zamrzí, lebo jednotlivé postavy sú charizmatické a vtipné, ale čo na tom keď príbeh by potreboval niečo silné čo by ma vytrhlo zo stoličky, ale tu pokus o to určite nebol. S filmu cítiť to čo niektoré filmy nemajú a to je život a jeho realitu aj keď je trocha skreslene podaná tak, aby to bolo príjemné a vtipné. Chyba je možno aj zameranie na veľké množstvo postáv a človek sa teda nevie vžiť s jednou a prežívať s ňou zaujímavý príbeh. Koniec je príliš jednoduchý a je to snaha pridať filmu prvok kolobehu života a tým zvýšiť jeho kvalitu, ale je to spravené veľmi okato a to sa mi teda nepáčilo. ()

Aelita

V Rimini na place byla velká legrace. ___ Největším problémem tohoto filmu je, že naprosto evidentní přítomnost hrajícího si režiséra přehlušuje veškerý děj. Nejmenším problémem tohoto filmu je, že tu není žádný děj, jenom jednotlivé sketche a cirkusová čísla. Největší záhadou tohoto filmu je, jak a čím dokázal okouzlit a ovlivnit tolik jiných režisérů. Nejmenší záhadou tohoto filmu je, že je nostalgickou oslavou dětství Felinniho, nejkouzelnějšího ze všech dětství. ()

ad

Krásný filmový zážitek. Jen filmař jako Fellini dokázal natočit film, který je o ničem a zároveň o všem. ()

Silverluv

Felliniho nádherně bizarní hořká komedie, krásně barevná mozaika příbehů točících se kolem svérázných obyvatel jednoho italského městečka v době nástupu fašizmu. Úžasná porce místy absurdního, místy "rošťácky buranského" humoru v kombinaci s trpkou realitou tehdejší Itálie. Po prvním shlédnutí jsem opravdu nestačil vstřebat vše. Nemám slov, tohle se prostě musí vidět! A ne jednou. ()

Crawler-D

Fellini se vrací do mládí a vzpomínky zachycuje tak, jaké doopravdy jsou. Spletité, epizodické, vypichuje ty nejzajímavější momenty, plné více i méně důležitých postaviček. Odraží se v něm i politická situace doby i Felliniho pitoreskní momenty, ale až příliš kontrastující téma jednotlivých příhod je špatné. ()

starbrejkr

Amarcord bývá často považován za Felliniho vrcholné dílo a z toho, co jsem zatím od něj viděl, musím souhlasit, Jeho filmy nikdy moc nebyly o ději, ale tady je to vyvedeno k dokonalosti. Sbírka vzájemně jen lehce občas navazujících drobných příběhů a historek je působí vyloženě mile a přestože se dočkáme i pár temnějších pasáží (hlavně spojených s fašismem), jako celek ve vás po shlédnutí film prostě vyvolá příjemný úsměv na rtech. Nejvíc se mi asi líbila krásná postava otce Aurelia:-) ()

Topco

Láskyplný portrét talianskeho malomesta. Pred Malénou a Cinema Paradisom tu bol Amarcord (Amore + ricordo). Spomínanie s láskou je na mieste. Cholerický otec, obetavá matka, neškodný prdiaci dedko, mentálne slabší strýko... a celá rada postavičiek - čo je dôležité – temperamentných, neraz bizarných, no autentických zároveň. Taliansky temperament kam pozrieš! PS: niektoré stmievačky na môj vkus prišli príliš skoro a nedovolili doznieť scénam, z ktorých šli emócie. A že tie emócie šli. V tomto filme Fellini asi najlepšie dokázal uskutočniť fúziu lumiérovského (civilného, pozorovacieho) a méliésovského (štylizovaného, prikrášleného) prístupu. ()

lakikaki

Konečne Fellini, po akom som túžil. Darmošľapi boli dobrí, Sladký život ma sklamal, ale Amarcord je úplne úžasný. Nádherne vykreslený život malého mestečka, nechýba tu taliansky temperament a hlavne tu nechýba humor. Povedal by som, že som sa naposledy takto často a z chuti smial naposledy, keď som pozeral prvýkrát Zoolandera (asi pred 2 rokmi). Humor v Amarcorde je snáď nesmrteľný a samotne dielo asi tiež. Konečne splnil Fellini moje očakávania a dúfam, že ďalšie jeho filmy si vychutnám aspoň tak ako Amarcord. ()

zette

Ten pravy film k babimu letu. Fellini se nezapre, krasne predvedeny kousek Italie na platne. A nikdo neumi natocit zensky zadek s takovou noblesou, jakou to umel Federico Fellini. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz