Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

lena60

Pro mě byl, co se týká delfínů, mnohonásobně přínosnější rozhovor Martina Uhlíře s psycholožkou a etoložkou Dianou Reissovou uveřejněný v Respektu č.28/2010. Po jeho přečtení jsem si s nemalým očekáváním pustila tento dokument, ale dočkala jsem se jen a jen zklamání... ()

heyda

Krutý dokument, který je svým obsahem a sdělením natolik silný a důležitý pro současný svět, že by ho měl prostě každý vidět. Delší komentář je zbytečný: just look at it !!! 90% ()

mcb

Výborný dokument, který cíleně útočí na divákovy emoce a s lítostí ho nechává sledovat jedny z nejkrutějších činů lidské rasy. Silné a strhující "drsné" podání určitě donutí k notnému zamyšlení, po jehož skončení možná zabrouzdáte i na webové stránky, aby jste podpořili filmaře. Úspěch tohoto filmu je zasloužený a ta spousta lidí okolo něj si určitě zaslouží pochvalu, už jen kvůli tomu, že bourá hranice mezi filmem a realitou....Ale mám pocit, že takovýchto dokumentů by šlo natočit desítky, kdyby se někdo například rozhodl zfilmovat zabíjení kuřat v KFC, mělo by to určitě stejnou existenciální tíhu a dopad jako právě The Cove. Ale to není výtka. 8/10 ()

jojinecko

The Cove je nepríjemným dokumentom o jednej nepríjemnej zátoke, s fest nepríjemnými japončíkmi a nepríjemným obsahovým a filozofickým presahom. Tá jednostrannosť a radikálnosť mi nevadila, pretože vysvetlenie odznelo v dokumente - "ak sa nevie vyriešiť tento problém, nemá cenu sa tým zaoberať globálne", čo je argument, ktorý beriem. V tomto prípade už len ostáva veriť, že nejaký delfín tu po cca 20 rokoch ostane a že tento dokument bol aspoň určitou hybnou silou k napraveniu istých vecí. Trochu viac "moorovské" ako by sa patrilo, ale inak vynikajúce a záslužné. ()

Dharter

Zhlédnuto pouze kvůli AnněSophii Robb, která film doporučila na twitteru. Jenže potíž je, že mě tyhle problémy nezajímají. ❌ ()

becki_tu

Pokud něco dokáže upozornit na jakýkoliv národní či mezinárodní problém a dát věci do pohybu, pak je to právě filmový dokument. A vůbec nejhorší je, pokud o nějakém problému ví celá společnost i mezinárodní neziskovky, přičemž pozadí onoho problému zná jen pár vyvolených, často z řad politické reprezentace. V současnosti je navíc čím dál tím těžší získat nefinanční (morální) podporu a hlavně - důkaz. ()

Kimon

Výše se uvádí "krimi", ... nechápu důvod. Jako dokument s prvky napětí je to opravdu skvělé a jako veřejná obžaloba lidstva dokonce výborné a smysluplné. Jíst musíme, to je nepopíratelné, ale hromadně vybíjet kvůli svým nenasytným peněžním účtům zrovna nejinteligentnější mírumilovné tvory podmořského světa je odporné a naprosto neospravedlnitelné. ()

Khalesi

Úsmev delfína je ten najväčší klam prírody, vytvára totiž ilúziu, že sú stále šťastní.. Cvičiteľ delfínov, ktorý spolupracoval na seriáli Flipper a zaslúžil sa o zvýšenie počtu delfinárií a záujem verejnosti o show s delfínmi, sa po celý zbytok svojho života snaží o boj proti tomuto biznisu. Jeho skutky sú skutkami človeka, ktorý otvoril oči a zmenil svoje vnímanie týchto inteligentných tvorov na číru lásku a rešpekt. Myslím, že si do smrti neodpustí to, čo zapríčinil a je to jeho hnacím motorom preto, aby sa pokúsil napraviť, čo je v jeho moci. V malej japonskej zátoke Taiji je každý rok v septembri voda temne červená od krvi delfínov. Tieto sa sem pomocou hluku naženú a uväznia. Neskôr prichádzajú cvičitelia, ktorí si vyberú a odvezú svoje delfíny do delfinárií na celom svete. Všetky ostatné delfíny sa nemilosrdne zmasakrujú! Z tohoto masakru profitujú lovci a aj mesto. Ročne sa takto vyvraždí 23 000 delfínov. Pri súčasnej intenzite lovu, budú oceány do 40 rokov zdevastované! Toto je veľmi silný príbeh o skutočnom aktivizme a boji za zachovanie života. Delfíny sú inteligentné a vnímavé živočíchy, ktoré si zaslúžia náš obdiv, ochranu a rešpekt. Snímok je veľmi silný a do konca napínavý-určite doporučujem! Taktiež navrhujem, aby ste sa zamysleli, či je normálne len tak ľahostajne sa zmieriť s faktom, že v oceánoch už za pár rokov nebudú ryby a v lesoch zver. ()

maseer2

neskutečně působivý dokument, ovšem bohužel v tom negativním slova smyslu.. skutečnost, že je v Taiji v Japonsku každoročně brutálně a naprosto bezdůvodně zmasakrováno X tisíc delfínů, je prostě a jednoduše smutná.. nejde tu o maso - delfíní maso obsahuje velké množství rtuti a je tudíž jedovaté.. ani o peníze - když bylo rybářům navrhnuto, že pokud delfíny ušetří, bude jim "ušlý zisk" finančně kompenzován, odmítli.. osobně z toho mám ten pocit, že si Japonci svůj komplex ze zákazu lovu velryb (s)prostě vybíjí na delfínech.. snad s tím začnou něco dělat i další lidé, v jejichž možnostech třeba bude právní cestou něco změnit.. tento dokument v čele s Richardem O´Barrym je k tomu snad prvním krokem.. P.S.: zabíjení těchto inteligentních, ušlechtilých a stále ne zcela pochopených tvorů by pro mě každopádně bylo barbarstvím, i kdyby důvody k němu byly jakkoliv "správné"..... ()

BigDeal

Nemám slov. A zamýšľať sa nad tým, že je to len pohľad z jednej strany? No keď mi niekto na ulici dokope psa do krvi, tak sa asi tiež o pohľad z druhej strany nebudem zaujímať. ()

Mononoke.

Smutný dokument (místo skoro až drama), který ke své působivosti nepotřebuje data, tabulky nebo grafy. V tomto případě je pro mě svět černo bílý a žádnou druhou stranu k tomu nepotřebuji. A David na závěr potešil. ()

Terva

Smutné ale tak impozantně natočené, že pět hvězd je na místě. Jeden z nejlepší dokumentů, co jsem kdy viděl a to je moc nemusím. ()

Bubble74

Jestli můžu pomoct i jen tím, že přestanu navštěvovat delfinária, tak to udělám. A ať se přidá každý, komu po shlédnutí tohohle hororu nejsou lhostejné skutečnosti. Tento dokument by mělo vidět co nejvíce lidí. Lidé musí vědět, co se opravdu děje. Jasně, že to není to nejhlavnější a nejdůležitější téma na světě, ale každý může přispět tou svojí troškou třeba právě tady. Aby se nemusel stydět za to, že je člověk. Ti obyčejní smrtelníci, kteří toto dokázali natočit a ukázat světu, a kteří se nepoddali síle a krutosti institucí, jsou pro mě ti praví hrdinové. Kéž by takových bylo víc. ()

Marek1991

Investigatívny dokument, ktorý si svoje ocenenia právom zaslúži. Po ňom si viac cením aj svoju obľúbenú herečku Hayden Panettiere, taktiež pána, ktorý uznal, že keby v mladosti vedel, čo sa deje, nekupoval by si v nevedomosti často nové Porsche, ale pomohol by tam, kde je to treba, pri ochrane delfínov. Možno po tomto filme zmeníte názor na "šikmáčov" z Japonska, možno už pre vás nebudú iba tými milými dobrosrdečnými ľudkami, ale pochopíte, že aj tam je zlo, faloš, klamstvo na najvyšších miestach, je tam chamtivosť, sú tam zvrátenosti, väčšina ľudí žije v nevedomosti ako ovce, sú presvedčovaní a často presvedčení o zlých veciach a v spätosti so svojou mierne pomýlenou kultúrou, čo sa týka náboženstva a tradičných pokrmov, škodia planéte, iným ľuďom, ale aj samým sebe. Možno si v budúcnosti po tomto rozmyslíte, či budete jesť príšerky z mora, či budete podporovať kúpou podobné jedlá zo supermarketov, či na trhoviskách, kde sa to predáva, či budete delfinária a podobné zábavné parky, kde zvieratá trpia podporovať už len svojou návštevou, všetko je o zodpovednosti a premýšľaní, nebyť ľahostajný, to ničí túto Zem a následne aj hon za ziskom s tým spojený. Zvieratá patria do voľnej prírody, ktorú by sme im nemali ničiť, neznečisťovať ju, lebo sa nám to formou škodlivín z nich vracia, potom sa nedivte neplodnosti, chorobám, alergiám, deformáciám a podobne. Ďalší dokument, ktorý odporúčam, je to film so zdvihnutým prstom, kde ľudia klamali, porušovali zákony, v utajení vypovedali zo strachom o život a z mučenia, len aby svetu priniesli pravdu a ten s tým niečo spravil a nielen nečinne prizeral ako tí zástupcovia na medzinárodných konferenciách. Delfíny, či veľryby sú naši príbuzní z ríše cicavcov, uvedomte si to! ()

corpsy

Je to dobrodružnejšie, ako nejaký ostatný dobrodružný snímok, zároveň srdcervúce, strašidelné, povzbudzujúce a pôsobí to ako výstraha, výzva a vysvetlenie. Občas sa zdá, že ľudský tvor si nezaslúži byť pánom tvorstva. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky