Darmošlapové

• Itálie I Vitelloni (více)

Epizodicky vyrozprávaný príbeh Darmošľapi nakrútil režisér Federico Fellini vo svojom ranom neorealistickom období. Podáva citlivý portrét piatich mladých mužov žijúcich v malom mestečku na jadranskom pobreží. Bezcieľne sa spolu potulujú po uliciach a snívajú o ženách a sláve veľkomesta, ich sny sú však iba vzdušnými zámkami. Nuda a nespokojnosť s ospalým životom vedie túto partiu roztomilých darmošľapov k viacerým chuligánstvam. Táto komická melodráma o mladých ľuďoch, ktorí nevedia, čo si počať so svojím životom, tiahne im na tridsať a ešte stále sa nechajú obskakovať svojimi matkami, je nesentimentálnym zobrazením ľudí bez cieľa, zmyslu existencie, ale aj ľudí bez cti a životnej energie. (oficiální text distributora)

lucascus

Nádherný Felliniho film, spolu se Silnicí asi můj nejoblíbenější. Oko českého diváka navíc potěší malá, ale důležitá rolička Lídy Baarové, pořád krásné a charismatické... ()

mcleod

Velmi dobrý jednoduchý ale dějový (neřekl bych, že epizodicky vyprávěný) film Felliniho, který mě příjemně překvapil. Skupinka vytahujících se chlapů z nichž pouze ten, co nemá potřebu se předvádět, je ten, který je charakterní a který jediný dotáhne své sny do cíle. Jak režisérsky, tak scénáristicky velmi dobrý film s příjemným poselstvím. ()

Aqualung

Jeden by řekl, že tlupa hejsků, tu více, tu méně vychovaných se poflakuje zatímexistujícím mládím.Zlobí, otravují, hýří, flákají se, sem, tam si neváží rodičů, občas žijí.A do života vstoupí ženské, těm zase lžou, využívají je, či zneužívají, neumí poznat skutečnou lásku.Pan Fellini nastavuje, jak už to u tohoto mistra bývá, zrcadlo.Ne rodné Itálii, ale sobectví, bezohlednosti, cynismu, falši.Film je sice staršího data, ale jistě nadčasový.A krásný. ()

Roman Albach

Věřím tomu, že ve své době byl tento film kontroverzní, protože bez skrupulí ukázal, jak také můžou žít a žijí mladí Italové. Život jim utíká mezi prsty, nudí se, žijí u svých matek a přemýšlí, co by dělali, kdyby. Mají pocit, že ostatní jim nerozumí a nevidí jejich úžasné schopnosti, které v malém zaplivaném městě nemůžou vůbec využít. Povrchnost jejich života je až děsivá. Konfrontace s malým dvanáctiletým hochem, který narozdíl od nich už dokáže vzít život do svých rukou, je velmi působivá. Pokud se ale na tento film dívám z dnešního pohledu, tak o "ztracených generacích" byla natočena celá řada jiných výborných snímků. Tento se mi líbil, ale nějaký neopakovatelný, hluboký filmový zážitek jsem neprožil. Proto ty tři hvězdičky. ()

Bohemák

Na Felliniho nezvykle přímočarý a srozumitelný snímek. Nenechte se namlsat Lídou Baarovou - má tam jen pár vět (i když jí to opět moc sluší). ()

Arach.No

Čekal jsem něco trochu jiného, ale tenhle raný Fellini mě opravdu mile překvapil. Film s docela nečekaným dějem, vyprávěný natolik srozumitelně, že ho každý člověk dokáže hned pochopit. Vynikající herecké výkony, výborný scénář a samozřejmě nezaměnitelná mistrova režie, to vše pozdvihuje tento film na úrověn Felliniho pozdějších mistrovských děl. ()

Rozjimatel

Rané dielo, ktoré už má Majstrov rukopis, ale ešte ma neuchvacuje tak ako diela, ktoré nakrútil hneď vzápätí (Cesta, Cabiriine noci). Dej je zasadený do reálií malého prímorského mestečka, ktorému sa režisérovi podarilo vdýchnuť pulzujúci, veľmi temperamentný život. Kadenciu guľometu, ktorý majú miestni v ústach pri rozhovoroch, snáď nedosahujú nikde inde na svete. Predstavuje sa tu niekoľko rôznych charakterov, od mladých až po starých, pričom nechýbajú ani krásne ženy (ich kráľovnou je Sandra). V centre rozprávania je banda mladých znudených povaľačov, bez cieľa, zmyslu života, často aj bez cti. Celé dni trávia prázdnym fantazírovaním o nesplniteľných snoch a ešte ako takmer 30-roční sa nechajú živiť rodičmi. Obzvlášť odporný charakter je Fausto, nenapraviteľný sukničkár a klamár. Jeho nezodpovedným konaním, ktorým opakovane ubližuje svojím blízkym, ale najmä svojej krásnej manželke, sa film pred koncom dostane až do bezútešného stavu, ktorý Fellini na konci, spôsobom jeho vlastným, obráti na humor. Celým filmom sa tiahne veľmi príznačná hudba Nina Rotu, mnohoročného Felliniho spolupracovníka (tu sa jedná o druhú spoluprácu). ()

KM Phoenix

Hlavní postava v podání F. Fabriziho mne dost iritovala, stejně tak i ta Lída Baarová tam byla prakticky zbytečná. Nicméně výkon Alberta Sordiho to pro mne vytáhl až na ty čtyři hvězdy. ()

Gagner

Bál jsem se, že se budu nudit, ale překvapilo mě, jak jsem byl na omylu. Sice je to první "světový" film, který Fellini natočil a který jsem od něj viděl, ale už teď musím uznat režisérovy kvality, protože natočit film o lidech, jenž vlastně nemají žádnou náplň života - klobouk dolů :)) ()

troxor

V tomto filmu se budeme potulovat prostředím provinčního přímořského italského městečka. Na začátku se vcelku rychle seznámíme se skupinkou povalečů, jejich "osudy" budeme v další hodině sledovat. Naši hrdinové se tu baví, jak to jde, přesto nad nimi neustále neustále krouží přízraky nudy. Všichni navíc žijí na účet svých rodičů, kteří pracují, aby si naši hrdinové mohli povyrazit. Pokud se některý z "našich" zapojí do pracovního procesu, nebude to rozhodně mít dlouhého trvání. A co tedy za cizí peníze prožívají? Smutek i veselí, karneval i kocovinu po něm. Jejich úpadek se však nezastavuje, dojde dokonce i na krádež! Vtipné a možná méně hořké než Sladký život - snad se přece jenom někomu podaří uniknout! ()

Akana

Už v tomhle raném snímku předvádí Fellini některé svoje typické zbraně. Vidět je to například v přízračné noční procházce s výstředním dramatikem nebo v karnevalové scéně, která končí možná nejsilnějším okamžikem filmu, v němž Alberto Sordi ve zplihlé masce a s kocovinou čelí rannímu návratu reality. Darmošlapové vypráví příhody party maloměstských flákačů snažících se proplouvat životem bez závazků a bez zodpovědnosti, ale všichni cítí, že takovéhle kličkování jim žádné hlubší uspokojení nepřinese. Jen jeden z nich se nakonec dokáže z toho otupujícího kolotoče prázdných zážitků vymanit. Herecká účast Lídy Baarové je možná pro našince atraktivní, ve filmu má ale spíš epizodní charakter. Největší díla má Fellini samozřejmě teprve před sebou, ale v Darmošlapech už je energicky předznamenává. ()

closed.eye

Téma zajmavý, dobře (i se špetkou ironickýho humoru) natočený a to i po výtvarné stránce (velmi pěkně - klasicky nasvíceno). Jen kdyby ti Taloši v jednom kuse nehysterčili, nehalekali a nedrmolili, bolí mě z nich uši, na to si nezvyknu asi nikdy :-D. ()

melipa

Příjemný film o partě přátel, která tráví většinu času bezcilným poflakováním se, bály a hraním kulečníku - zřejmě všichni cítí potřebu svůj dosavadní život nějak změnit, dát mu smysl a něco v něm dokázat, přesto se zase stejně rozejdou domů za matkami a vše zůstává při starém. Někomu se však změnit svůj dosavadní povalečský život podaří - chce to ale méně mluvit a více jednat. Možná bych vytknul přílišnou kýčovitost některých milostných scén, na druhou stranu se mi líbila hudba a výsledný pocit z filmu mám velmi dobrý. ()

pepino

Skvělé, trochu komediální drama od mistra Felliniho.Musím říci, že styl Felliniho starřích ranějších filmů mi sedné víc než novější Satyrikon, Guiletta atd. Tato citlivá výpověď o pětici mužů kteří na první pohled žijí obyčejný život obsahuje mnohem víc. Ale to je vidět až na pohled druhý. Pohled dovinitř těchto 5 mužů a lidí v jejich okolí. Postupně vám vše zapadne do sebe. No a naopak cesty 5 mužů se rozejdou. Dávám 4 hvězdičky. 1 za Lídu Baarovou a 1 za krádež anděla :)) ()

kubilov

Druhý Felliniho film v mém chronologickém pořadí za 4*. U Darmošlapů je vidět, že si Fellini vybral silné téma, které v té době hýbalo s italskou společností a které vlastně do dnešních dnů úplně ze života italské společnosti nevymizelo. S tímto tématem a s partičkou 5-6 mladými muži pracuje velmi inteligentně a jejich neustálé střídání se jen podtrhuje výjimečnost hlavního námětu a nápadu, který tak získává na větší síle. Komické melodrama o neschopnosti postavit se na vlastní nohy a nést důsledky svých činů, tak nadčasové. Výborný Fellini a české oko potěší i Lída Baarová ve své poslední zásadnější roli. ()

tatopulos

Zatím asi nejlepší Fellini jakého jsem viděl. Žádná ukřičená italská ulice jako v Amarcordu nebo hloupé podobenství Město žen. Trochu Accatone a Vitorio Sica ()