Cemetery Junction

Cemetery Junction

Komedie / Drama

Velká Británie, 2010, 95 min

Příjemná britská záležitost! Cemetery Junction je vlaková stanice jednoho anglického zapadákova. Parta dospívajících kluků nabušená endorfiny tráví svůj volný čas všelijak (většinou sněním o prvním pohlavním styku) a jediné co hoši vědí jistě, že nechtějí skončit jako jejich otcové. Ti totiž pracují nebo pracovali v místní fabrice. Freddie jako by rychleji rozumově dospěl z trojice hrdinů a začne pracovat pro místní pojiš'tovnu. Její majitel má honosný dům a Rolls Royce před domem což by chtěl Freddie pochopitelně také. Bruce a Snork sice sní o něčem lepší, dobře ale vědí, že jednak se jim něco měnit ani moc nechce a jednak to asi stejně nemá cenu. Parta je častým hostem na místní policii, kterou vede starej seržant od pěchoty a kterej naštěstí ví, že se kluci zatím jen hledají. A jelikož jejich průsery zatím nejsou nijak zásadní (většinou jde o rvačky) dělá jim spíše druhého drnějšího tátu. Konec konců se s jejich otci dobře zná z mládí, kdy dělali podobné blbosti a kdy pak spolu válčili za druhé světové. Jednoho dne do toho všeho vstouí krásná dívka a věci se začnou měnit a získávat rychlý spád... Ta atmoška roku 1972 byla dokonalá. Auta, účesy, móda... Freddie mi chvilkami připomínal Barryho Gibba za mlada. Fiennes byl tradičně super, akorát s tou pěšinkou vypadal dvojnásob odporně :-). Felicity Jones byla nádherná. Film se mi moc líbil a pokud se tu někdo ohrazuje nad sposťárnami, a't zapátrá ve vzpomínkách co dělal on s partou a o čem nejvíce asi tak hovořil! :-). Já říkám naopak, tím to celé bylo velmi autentické. Na závěr chválím výborný dobový soundtrack!!! Já dávám 4 mísy z broušeného skla! * * * *(6.8.2016)

Film o časech, kdy jsme byli mladí, vším konvenčním pohrdali, chtěli pryč, tam, kde to je sice stejně zaprděný, ale jinak to voní. Film o zdání, že kdo nic neriskuje, nic nenajde. Film o schopnosti ještě vidět, že "takhle ne", dokud nejsme jako "oni" a pořád máme na krásnou vybranou. Krásnou s kapkou melancholie a deštěm nikdynekončící naděje.(27.9.2010)

Když je na filmu vidět, že se jeho tvůrci s až křečovitou, i když třeba upřímnou snahou pokoušejí překonat sami sebe, většinou se paradoxně právě tomu vzdalují. Je to i případ Cemetery Junction. Gervaisův a Merchantův talent na cynický a skrz naskrz zlý humor tu ale funguje i mimo žánr komedie, což je zásadní. Samotný příběh o vzpouře slušńáka a zklidnění rebela je možná trochu jednoduchý, ale skýtá potřebné emoce. Proč ne. Přinejmenším je pozitivní, že si režisérské duo vychutnává možnost pomalého vyprávění a odmítá pouze na celovečerní stopáži uspokojovat fanoušky. 3 a 1/2(24.12.2013)

Hřebejk na britský spôsob? Áno, pokiaľ si namiesto láskavého humoru dosadíte smutnú, miestami krutú, a dosť často hrubo nekorektnú "srandu". Ale hoci sú tam naozaj veľmi vtipné scény a repliky ("Vypni už tú buzerantskú hudbu a zapni Eltona Johna!"), nie je to komédia, skôr coming-of-age dráma. Precízne vystavaná, bez výnimky famózne zahraná (Ralph Fiennes a Emily Watson vládnu) a prekvapivo dobre natočená. Ten Led Zeppelin na konci je boľavá, veru boľavá katarzia.(26.3.2011)

Nevím jestli bych to nazval komedií. Rozhodně více sedí označení drama, úsměvné drama musím podotknout. Párkrát jsem se pousmál. Příjemný film s příjemným tématem problému přechodu mezi dospělé pracující vrsty (pojišťováci jsou lůza :o) ). Příjemné obsazení, tradiční závěr. Závěru však musím dát tisíc hvězd za bezkonkurenční zakomponování celého songu od mých srdcovek Led Zeppelin. Sedlo to tam jak prdel na hrnec a mě z toho šlo příjemné mrazení po zádech.(12.8.2010)

• - Projekt měl být původně seriálem pro BBC. (don corleone)

• - Speciálně pro natáčení si Ricky Gervais najmul fotografa, který měl za úkol fotit (a znechucovat tím) všechny paparazzi, kteří se pohybovali v blízkosti štábu. (don corleone)

• - Podle tvůrců snímku Rickyho Gervaise a Stephena Merchanta vznikl námět snímku podle skladby „Thunder Road“ od Bruce Springsteena. (Zdroj: ČSFD.cz)