Hoď své srdce před sebe a snaž se ho chytit. Začátek 70. let. Časy se mění, město Reading však nikoliv a jeho předměstí zvané Cemetery Junction už teprve ne. Právě zde vyrůstal a stále žije trojlístek přátel Freddie, Bruce a Paul řečený Chobot. Jsou mladí a svůj čas tráví především společným poflakováním, popíjením piva, balením děvčat a občasnou hospodskou bitkou. V hloubi duše ovšem spřádají sny, že jednou z tohoto všedního světa na malém městě uniknou. K tomu ale člověk musí také něco udělat. Například Freddie právě nastoupil do pojišťovny Valiant, vedené přísným panem Kendrickem, kde se hodlá co nejrychleji vypracovat, zároveň ale nechce opustit kamarády a jejich bezstarostnou existenci. Vše se ještě víc zkomplikuje, když se Freddie zamiluje do šéfovy pohledné dcery... Kritikou nadšeně přijatý snímek je prvním celovečerním filmem ostřílené autorské dvojice Ricky Gervais a Stephen Merchant, podepsané pod takovými klenoty britské televizní komedie, jako Kancl (2001) či Komparz (2005). Film, který je dle Rickyho Gervaise jakýmsi láskyplným ohlédnutím za jeho vlastním dospíváním v Readingu, nabízí kromě nenapodobitelného humoru a hvězdného hereckého obsazení (Ralph Fiennes, Emily Watsonová, Felicity Jonesová, Tom Hughes, Ricky Gervais) také zajímavý soundtrack, v němž zaznívají dobové hity Roxy Music, Davida Bowieho, T-Rex či Eltona Johna. (Česká televize)

tron

„Tak sú to lenivci alebo nám berú prácu?“ Ricky Gervais je mi vcelku ukradnutý, ale po tom, čo ma viacerými projektami mimoriadne pozitívne zaujal Stephen Merchant (Logan, Súboj s rodinou, Králiček Jojo), začal som detailnejšie skúmať jeho filmografiu. A natrafil som na toto. Tak som si to pozrel, nakoniec to však bohužiaľ žiadna veľká (a vlastne ani malá) výhra nebola. Mám rád anglické filmy, anglickú výpravu, anglický humor a anglickú atmosféru, ale toto proste išlo mimo mňa. Naplno ma to začalo zaujímať až ku koncu, kedy to začalo byť správne dojemné. Inak dosť bieda a nahá upírka pozerajúca sa von oknom. Dospelé postavy kvalitné (až na Ralpha Fiennesa, ktorého som nikdy príliš nemusel), mladé postavy väčšinou dosť otravné (napokon bol najsympatickejší asi „Jonah Hill“). ()

Oskar

"Jedno staré arabské přísloví říká Hoď své srdce před sebe a utíkej ho chytit." "To bylo, než našli ropu. Dneska už Arabové neběhaj, mají na to sluhy." Jednoduchý mladík z dělnického prostředí cítí, že má možná poslední šanci přervat pupeční šňůru s dírou, v níž žije, dát vale zdejším pyšným buranům, kteří ho počítají mezi sebe a neustrnout jako oni... Cemetery Junction je na pohled (i poslech) pěkný film a určitě stojí za vidění, ale nepřináší nic nového. Nenašel jsem v něm jedinou scénu, kterou bych neviděl už jinde a mohl ji mít navždy spojenou jen s tímto filmem. Je to jako by se Dobrý Will Hunting odehrával v prostředí a době z Billyho Elliotta a scénář k němu by psal Richard Curtis. Kousky z těchto a jiných filmů jsou poskládány do překvapivě funkčního scénáře, zrežírovány se stonásobně větší jistotou než Gervaisův předchozí počin, ale stejně jako Umění lhát je i Cemetery Junction víc dramatem než komedií. Vyvolával ve mně až bezvýchodně úzkostný pocit, že se světem je to tak špatné, že nemá smysl se o něco pokoušet, v něco věřit nebo doufat. Nemyslím, že se na něj podívám znovu. 60% ()

Cervenak

Hřebejk na britský spôsob? Áno, pokiaľ si namiesto láskavého humoru dosadíte smutnú, miestami krutú, a dosť často hrubo nekorektnú "srandu". Ale hoci sú tam naozaj veľmi vtipné scény a repliky ("Vypni už tú buzerantskú hudbu a zapni Eltona Johna!"), nie je to komédia, skôr coming-of-age dráma. Precízne vystavaná, bez výnimky famózne zahraná (Ralph Fiennes a Emily Watson vládnu) a prekvapivo dobre natočená. Ten Led Zeppelin na konci je boľavá, veru boľavá katarzia. ()

kleopatra

Film o časech, kdy jsme byli mladí, vším konvenčním pohrdali, chtěli pryč, tam, kde to je sice stejně zaprděný, ale jinak to voní. Film o zdání, že kdo nic neriskuje, nic nenajde. Film o schopnosti ještě vidět, že "takhle ne", dokud nejsme jako "oni" a pořád máme na krásnou vybranou. Krásnou s kapkou melancholie a deštěm nikdynekončící naděje. ()

J*A*S*M

Nenápadná bomba. Aneb jak se stal z rebela bez příčiny usedlík a z usedlíka rebel s příčinou. Cemetery Junction není žádná třeskutě vtipná komedie, v několika chvílích je to vlastně velmi smutný film, u něhož mi bylo až teskno, v závěru jsem z něj měl strašně fajn pocit, což už se mi dlouho nestalo. Zkrátka super překvapení a velmi příjemný film. ()

• Všechny noční záběry byly natočeny v průběhu dne. (ČSFD)
  • Cemetery Junction je ve skutečnosti reálné místo ve městě Reading, kde se potkávají dvě hlavní silnice s místním hřbitovem. Místo symbolizuje volbu, kterou cestou se člověk v životě vydá, zda ven z města nebo v něm dožije. (don corleone)
  • Projekt měl být původně seriálem pro BBC. (don corleone)