Pan Bobr

• USA The Beaver (více)

Waltera Blacka (Mel Gibson) už dlouho trápí hluboké deprese. Vyzkoušel mnoho způsobů, jak úzkostné stavy překonat, nic však nezabírá. Jeho žena Meredith (Jodie Foster) si nezvládá se situací poradit a nakonec Waltera vyhodí z domu. Walter se toulá městem a - posílen alkoholem - se neúspěšně pokusí o sebevraždu. Během noční alkoholové procházky najde kdesi v popelnici maňáska s bobří hlavou. Bobr začne k Walterovi mluvit a stane se jeho prostředkem pro komunikaci s lidmi kolem sebe. Vše se začíná obracet k lepšímu avšak jen do chvíle, kdy bobr Waltrovo vědomí naprosto pohltí… (oficiální text distributora)

Beagle

Váhala jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Nakonec zůstanu u pěti, protože nemůžu najít prvek, který by mi na tomhle filmu nějak výrazněji vadil. Jodie Foster definitivně dokázala, že je inteligentní filmařka s velmi vytříbeným vkusem a citem pro rodinu (protože The Beaver je, podobně jako její předešlé snímky, především o rodině). Taky jednoznačně ukazuje, že její výběr Mela Gibsona do hlavní role byl správnou volbou, protože Gibson je v roli Waltera naprosto uvěřitelný a jeho portét muže, který kvůli duševní chorobě sestoupí na naprosté dno, je jeden z jeho nejlepších.(Naprosto vypouštím úvahy o tom, do jaké míry se jeho role prolnula s okolnostmi, které se okolo něj udály v průběhu natáčení a kvůli kterým se premiéra snímku odsunula.) Z mladých herců stojí za nejdůraznější zmínku určitě Anton Yelchin v roli Walterova syna Portera, jehož největším strachem je, že bude jako jeho otec, nebo Jennifer Lawrence v roli roztleskávačky s rodinnou tragédií jako břemenem. I Jodie Foster podává vynikající výkon (pod režijní taktovkou sebe sama), i když zřejmě záměrně umírněný a jen jakoby na pozadí výkonu Mela Gibsona. Jenom poznámku na konec - nečekejte od filmu The Beaver mnoho smíchu. Jeho hlavním poslestvím je totiž (kromě už zmiňovaných rodinných hodnot) boj s duševní nemocí. A ten nemusí být vždycky tak úspěšný, jako jeho ztvárnění na plátně v tomhle snímku. ()

SonG

Mno, čekal jsem větší nášup emocí, ale celý film se mi zdál velmi emocionálně povrchní, jako kdybych se nemohl plně vcítit do hlavního hrdiny a jeho problémů. Záhlaví filmu nás podle mého názoru mylně informuje, že jde o komediální drama, protože o komedii teda nejde ani náhodou. Celý snímek na mne působí velmi rozporuplným dojmem, na jedné straně je to výborný Mel Gibson, námět a hudba, na druhé straně emoční prázdnota. ()

easaque

K filmu mne přitáhnul ten zajímavý nápad s loutkou pro řešení svých psychickým problémů.Škoda jen, že příběh nebyl nebyl ještě dotažen a scény absurdnější. Takto mi to připadlo jen jako slabší odvar něčeho, co by kdyby ... ;-). První polovina filmu mi připadla mnohem zajímavější než ta druhá, která byla už dost nudná, natahovaná a hraná na emoce - prostě typicky americká. Takže zklamání, i když si jen tak tak ty tři hvězdičky zaslouží. ()

berusche

"Na, napij se! ... Tys uhnul!" Tahle scéna hned zpočátku zvedla moje koutky a já věděla, že už to dolů nepůjde. Můj včerejší večer byl evidentně v duchu rodinných krizí. Tahle rodinná krize mě ale nepřekvapila. Za to mě překvapil Mel Gibson, jehož výkon se tady bezesporu dá považovat za jeden z nejlepších z posledních let. Nemyslete si, že jde o příběh, který se primárně věnuje pouze jednomu člověku, prolínají se tady statečně problémy celé rodiny, které si nejdou daleko pro inspiraci, neb každý z nás to zažil, zažije nebo se tomu alespoň přiblíží. Tím je možná příběh sympatičtější ještě víc. Postavu Bobra jsem chápala jako pseudopostavu. Nerada bych ale na druhou stranu hledala hloubku tam, kde není, ale je pravda, že tenhle fígl mě vážně dostal. Za normálních okolností byste totiž Waltera odsoudili a udělali z něj schizofrenika, tady vám to scénář nedovolí. Tenhle snímek je oživením dramat na obdobné téma a přiznávám bez mučení, že já byla skutečně dojatá. A teď si konečně musím už pustit nějakou tragedii, která mě nenadchne, páč se mi tu zvedají procenta a vybírám se jen lepší. ()

Lord.Jim

No jo, ale vytasit se s bobrem, to není jen tak, že. To chce odvahu. A kde ji safra sebrat!? __Mel alis Walter alias Bobr byl strašně dojemnej. A bobr...? Z toho šel někdy až strach, jak byl skutečnej. __P.S. Film bych doporučila i jako studijní, psycho-materiál pro všechny, kteří mají pocit, že vědí, jak pomáhat duševně nemocnejm, či zhroucenejm. Ty dobré rady se pak povětšinou ukazují jako dost stupidní - ale to jen tak na okraj. ()

Caminzind

Drama pro drama. A tak trochu kýč hrající na domnělé CITY. Sice mne film vyloženě neiritoval podsouváním nějakých "velkých" myšlenek a hodnot, ale na to, že je vpodstatě o hovně, se tváří až moc tragicky. Kdo tam tak strašně trpěl kromě Waltera? Syn, který se stydí za otce? Manželka, která zoufale tmelí rodinu? Běžné starosti nás všech. Dá se s nimi ve filmu takříkajíc sympatizovat, ale tato "sympatie" zde zůstává spíše jaksi hypotetická, racionální, bez citu. Sympatie bez empatie. Spousta rutinérské dramaturgie, které však schází adekvátní materiál (obsah). A jako berlička trocha té tuctově dojemné hudby simulující silný příběh. Dvě hvězdy jsou za Gibsona a jednu opravdu dobrou myšlenku: "Šílenství je předstírat, že jste šťastní". Proto už nepředstírejte, jak je toto drama krásné. 55% (Hodnocení možná ještě zvednu.) ()

Martin741

Mel Gibson s depresiami, ktore sa snazi vsemozne zahnat. Na to mu sluzi napriklad aj hovoriaci bobor. Pre depresie mam pochopenie, ved ich napokon mal Welles, a ma ich kazdy. Akurat na zahnanie depresii je dobre rozpravat sa s bobrom? Co ja viem, nezda sa mi, zeby to fungovalo - ci uz v reali, alebo vo filme. Takze skor slabota nez kvalita. Su aj lepsie antidepresiva. Skoda. 65 % ()

Aljak

Waw, tak toto som veru nečakal! Keď som si prečítal popis k filmu, že je to o chlapovi, ktorý prostredníctvom bobra začal vyjadrovať svoje životné názory a postoje, myslel som si skôr že to bude dosť dobrá komédia. A ono sa z toho vykľula dokonalá dráma s neuveriteľne silnými myšlienkami a veľkým posolstvom. Spočiatku som nechápal, prečo mu vlastne tak veľmi preplo - veď mal milú manželku, dvoch synov, skvelú prácu - no potom to neskôr vyšlo všetko na povrch. Najprv to ešte pôsobilo dosť komicky, ale čím ďalej, tým viac to bol naozaj smutný pohľad. Páčilo sa mi, keď Mr. Beaver začal vystupovať v televízii a začal filozofovať o živote, pretože všetko čo povedal bolo naozaj výstižné - svojim spôsobom to všetko bola aj pravda, ktorú si mnoho ľudí nechce pripustiť. Výborná bola aj tá školská dejová línia s Porterom a Norou, ktorú dokonalo zavŕšil ten záverečný školský príhovor. ()

honajz2

Skvěle rozehrané, slabě zakončené. Ono to finále sice dojmout umí, ale všechny ty dějové linky zakončí poněkud obyčejně a ne zrovna nejchytřeji. Asi jsem čekal víc, oproti tomu, jak propracovaný ten scénář zpočátku je a jak pečlivě své postavy představuje, ale částečně to funguje i ke konci, jen krapet průměrně. Jinak se mi to ale líbilo, depka je to dostatečná a zároveň ve správné chvíle odlehčená humornými scénami, které sice samy o sobě moc vtipné nejsou s přihlédnutím k tématu, ale zápasení Waltera s loutkou bobra se nejde jen tak nezasmát, nebo je aspoň brát napoprvé úplně vážně a bez jakékoli udivené reakce. Taky je to skvěle natočené i zahrané, Jodie Foster mi přišla jako tradičně skvělá, Melovi Gibsonovi jsem věřil úplně všechno a i ostatní odvádějí dobrou práci (byť Jennifer Lawrence mi přišla taková standartní...), jen mě dost mrzí, že si to neudrželo stejnou působivost, jakou to mělo v první půlce, protože takhle nemám potřebu to někdy vidět znova. Domů na svátky se Jodie Foster povedlo lépe. Silné 3* ()

BarryLyndon

Pane jo, to byla blbost! Radši bych se podle názvu díval snad i na nějaké existenciální drama o zhýralém transexuálovi. Ale hodně mne bavila linka Yelchina a Jennifer Lawrence (byť z ní nejsem udělanej jak půlka internetu), to by vydalo na vlastní film. 5/10 ()

Joges

Uff, Mel Gibson mě docela překvapil. Pana Bobra zahrál vážně dobře. Film mi po shlédnutí na dva dny uvízl v paměti, ...a přitom nejde o žádný trhák. ()

Fleinka

Walter, trpící depresí s touhou spáchat sebevraždu potká pana Bobra. Pro vyrovnání se s tímto stavem, mu stačí strčit ruku do zadku bobrovi a vytvoří si maňáskovou bariéru. Netuším, proč se celý film tvářil tak vážně, když mi to místy připadala jako vyvedená komedie. Možná protože vtipkovat o depresích není etické, ale já jsem se místy bavila. Výraz maňáska v určitých okamžicích byl opravdu zábavným momentem. ()

zette

Zajimavy namet. Mel Gibson nepatri mezi me herecke oblibence, ale tady byl vyborny a prakticky ctvrtou hvezdicku davam diky nemu, a diky bobrovi.-). ()

Juto

Problémový herec predvádza výkon, ktorý by len málokto mohol zvládnuť ,ako depresívny otec, ktorý začne komunikovať prostredníctvom ručnej bábky, škoda ,že réžia Jodie Fosterovej nevie, ako to zvládnuť alebo sa orientovať v seizmických tonálnych posunoch scenára a nakoniec vytvorí film, ktorý je veľmi zvláštny. I napriek tomu film zanechal na mňa dojem. 6/10 ()

blitzer

I když jsem se párkrát zasmál, rozhodně se nejedná o komedii. Společně s hlavním protagonistou (skvěle hrající Mel) totiž prožíváte spíš pěknou depku, která vygraduje v překvapivém závěru. Jodie ukázala, že umí nejenom skvěle hrát, ale že jí není cizí ani režisérská židle. ()

miciveres

Po dlhej dobe je tu film, pri ktorom som nechal voľný priechod svojim emóciám. Neviem, či to bolo naozaj také dobré alebo som zase po dlhej dobe naletel srdcervúcim scénam, prejavom, objatiam a hudbe snažiacej sa za každú cenu privodiť aspoň miniatúrne slzenie v mojich večne vyprahnutých očiach. Schíza je sviňa. (Fosterovej bobor ma nechal chladným. Fosterovej Bobor ma nenechal chladným... atd. atd.) ()

Pilgrimka

Není to film pro každého. Náhled do života člověka, který trpí těžkými depresemi, málokterá mysl pochopí. Není to zlomená noha nebo chřipka, ze které se člověk vyleží. Nicméně Mel a Bobr nenaplnili mé očekávání a postrádalo to emoce, přirozenost a realnost. Z takového námětu se mohlo vytřískat víc. S komediálním dramatem to taky nemá nic společného, když nepočítám scénu kdy se marně pokouší o sebevraždu. Chtělo by to více se nad tím zamyslet a potom něco tvořit. ()

Radiq

Kdo chce vidět hodného bobra, vtipného bobra, ukecaného bobra, nasraného bobra a bobra ve všech možnejch situacích, tak ho to bude velmi bavit. Kdo chce vidět Gibsona v zajímavé roli, které se zhostil s bravurou, tak ho to bude velmi bavit. Kdo chce vidět Fosterovou, jako že já třeba ne, tak ho to moc bavit nebude, protože ta tam zase až tak moc nehraje. Víc prostoru dostal Anton Yelchin a jeho vztah k nějaké ryndě, kterej mi tam ale působí víc jako zaplnění místa, když tam zrovna není bobr. Ale bobr je skvělej. A filmek zajímavej. ()

Jodie Foster chce natočit sci-fi thriller

Jodie Foster chce natočit sci-fi thriller

23.03.2011

Zní to jako podivné spojení, ale už hrála v sci-fi i v thrilleru (nemusím snad připomínat ten nejslavnější), teď to jen zkombinovat. „Samozřejmě, nebude to o souboji s nějakým monstrem či ďábelským… (více)