Dokonalý smysl

• Česko Perfect Sense (více)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

jerry12

80%. Takhle nějak jsem si vždycky představoval Poslední soud. Škoda jen, že to nebylo ještě dramatičtější, depresivnější a filozofičtější. Námět vyloženě nabádá k potenciálu roztříštit divákovu psychiku a tomuto snímku se to daří jen částečně, u těch s výraznější fantazií. ()

ScarPoul

Nemôžem uveriť že režisér, ktorý natočil jeden z najhlúpejších a najmenej zvládnutých filmov - Samec, sa môže popýšiť týmto opusom, ktorý v skĺbil v sebe súčasný strach z konca sveta, z nekonečným citom lásky v tak perfektnej súhre, akú som od tohto filmu vôbec neočakával. Film má až snový nádych, ktorý rozvíja vzťah hrdinov postupne, rovnako ako znázorňuje ďalšie etapy celosvetovej epidémie, ktorá oberá ľudí o zmysli. Najprv sa ľudia rozplačú a po pár minutách prídu o čuch. Snažia sa fungovať ďalej, keď sa zrazu objavia návaly paniky, spevádzané žravosťou a ľudia prídu o chuť. Nikto nepotrebuje reštaurácie, ale reštaurácie stále fungujú. Potom prídu návaly zlosti a agresia. Mnoho ľudí zomrie a medzi najbližšími sú povedané slová aké by nikdy nemali vyjsť z úst. Potom všetci - vrátanie filmu samotného ohluchnú. A nakoniec ich zaplaví nevyslovné šťastia a všetci do jedného oslepnú. Film s nimi. Tento film je krásne vystavaný, je melancholický, humorný a romantický. Obsahuje veľa silných momentov - ktoré sú umocnené obrazmi a fotkami z celého sveta. Po hereckej a naratívnej stránke nemohol dopadnúť lepšie. Tým čo bolo pre minuloročný festival Never len me go, je pre tentoročný Perfect Sense. Jedno z najpríjemnejších prekvapení a jeden z najsilnejších zážitkov. ()

maseer2

těžko hledat slova.. poselství o lidskosti, blízkosti, citech, lásce a samotné podstatě lidské existence na pozadí "smyslové" globální katastrofy.. už dlouho se mi žádný film nedostal takhle pod kůži, a tak mi nezbývá než téhle kopě filosofických myšlenek nutících k zamyšlení napálit plný počet.. ()

Mr. Lobo

Celou dobu jsem si říkal, že to je téma pro Dannyho Boylea. Asi za to částečně mohli McGregor a Bremner, ale také ten doprovodný komentář, který mi stále evokoval konec Sunshine. Největší potíž s Perfect Sense je ten, že nejlepší jsou na něm ony výstřednosti, ony bizarnosti, ve které propuká lidstvo, když má přijít o další smysl, o další možnost, která je pojí se světem. Jak říká Whitehead: příroda je smutná věc, která postrádá barvy, zvuky i vůně: všechny tyto vlastnosti jsou ryze lidské. V momentě, kdy člověk ztratí i ten poslední smysl, přestane existovat. Jeho myšlenky se nebudou moci o nic opřít, nebude žít ve světě. Jenže to jsou všechno úvahy, ke kterým mě dovedlo téma jako takové. Jeho zpracování - ať už rozvíjení a dotaženost postav, postupy v ději a nějaké možnosti kolizí (zvlášť jsem čekal nějaký ten epidemiologický posun; s tímto mohla být ženskou hrdinkou klidně náhodná květinářka) - nikoliv, protože všee v tom filmu je až příliš ploché, tedy bez hloubky či výšky. ()

GeusX

Ani jsem netušil oč jde a šel jsem do toho. Opáčko "Smrtící epidemie", "28 dní poté", "Světové války Z" jsem měl za sebou, tak něco dalšího ze subžánru jsem trochu čekal. A ono je to místo očekávaného thrilleru je to víc "art", čistokrevné romantické komorní drama okořeněné neobvyklou virovou apokalypsou. Nějak jsem nepobral důvod, proč hlavní postava je epidemioložka, když její profesí není vůbec využita a mohla být úplně kýmkoli. Každopádně se na Evičku dobře kouká a ne jen jak dobře hraje. Tvůrci toho chtěli vyjádřit zřejmě mnohem více, ale na by byl potřeba větší prostor. Celkově dobrý dojem, pokud se kousnete a vydržíte až do konce, sic je to film jen na jedno podívání. 65% (viděl jsem: 1x cz) ()

Terva

CITÁT - Je temnota...........a je světlo...........ale co dělat, přijdete-li o čich? Zvlášť ste-li majitel restaurace. Dá se vařit jídlo bez chuti? Toto je příběh o jedné takové zkušenosti. Divná hudba, experimentální kamera, která to vše spíše kazí a divný herci. Námět je dobrý, ale zpracování je mdlé. Mě to vůbec nebavilo. CITÁT - Vůně lesa......... ()

Johny_fork

Silné emoce jsou úspěšně přenášeny na diváka, který je doslova koupán v beznaději. Bohužel jinak nelze říct, že by se jednalo o film, který by byl nějak vystaven, postupoval v ději a dával nějaký hlubší smysl, přestože si na to hraje:). Jinými slovy, neodnesl jsem si hluboké myšlenky, ale pouze depku. ()

Chermy

Eva Green a McŘehoř v hlavní roli a stejně jsem se přemlouval. Inu, je to festivalovka s pomalým tempem a na to člověk musí mít chuť. Chuť přišla a času nelituju... je to ten film, který ve vás chce probudit lásku ke všemu co máte a můžete jakkoli vnímat naplno. A dělá to dostatečně nepodbízivě a zajímavě, že mě to bavilo sledovat. Nejspíš také proto, že se drží chytrého konceptu "nevysvětluj, jen ukazuj" a proto se v tom každý může najít.....proto je to místy tak děsivé. ()

Skrk

Pochopil jsem, co tím chtěl Mackenzie říci, bohužel to celé pojal tak nesympatickým a nepříjemným způsobem, že jsem měl co dělat, abych to vůbec dokoukal. Začátek byl komedie nebo ne? ()

katrk

Přívlastek "lyrická apokalypsa" sedí filmu natolik, že by ho měli psát automaticky za názvem. Po hodině jsem si myslela, že na zbytek už nemám, dokud mě nezaujalo toto ožánrování u Superperova komentáře, čímž mu za to děkuju, film za to nakonec určitě stál, s trochou nucené trpělivosti, akorát jsem potřebovala nahodit na tuhle lyrickoapokalyptickou vlnu. Jinak je to opravdu osobně pojatý, originální, možná jímavý výstup, každopádně ale také odvážný - jít s něčím takovým na trh (když se scénář jeví jako děravá pizza s jahodama místo rajčat.... takový pocit může jedině být následek roztržité pošetilosti...) Nakonec hezký, v kontrastu s tématem klidný film. ()

Padme_Anakin

V mém čelním laloku to zabublalo uspokojením. Křehký milostný vztah dvou dospělých lidí, kteří už od života dostali nakopáno a tudíž to nejsou cápci s mlékem na bradě, propletený s potemnělou vizí konce lidstva mě nejen oslovil, ale naprosto sroloval. Mám na mysli film bez velkých gest, zbytečného plkání a ohromujících speciálních efektů. Ovšem to, co na mě dolehlo poté, je mnohem výživnější a emoční dopad obrovský. Vše bravurně namícháno a podtrženo úžasnou hudbou. Tady lze jen smeknout a poklonit se tvůrcům. Děkuji. ()

Ajinka126

Mě to nepřišlo tak podivné a nesmyslné, jak tady často čtu. Představovalo to pro mě velmi filosofickou otázku "CO BY, KDYBY...". Ve mě to vyvolávalo spoustu otázek o životě, zanechalo to ve smě spoustu emocí. Těch lepších i horších. Některá slova, myšlenky, fráze jako by mě vystihovaly. Pro mě to je tragický příběh lásky podaný trochu jinak a jelikož já jsem veliký milovník sci-fi žánru, tohle bylo jako ušité pro mě. Jediné, co mě trochu mrzelo, byl ten konec. Takový konec - nekonec. I když poselství to mělo jasné, přesto já jsem cítila, že chci víc. ()

PauloZ

Začátek velmi dlouhý až nudný, protože se to ubíralo úplně jinak, než jsem chtěl. Pak jsem pochopil, že to neni o hledání řešení (což mohla být atraktivnější verze), ale o příběhu dvou obyčejných lidí a jejich okolí (která jde více na emotivní a lidskou stránku věci), kteří se s tím "problémem" snaží srovnat a zžít. Nicméně vývoj byl nekompromisní a nečekaně neřešitelný, asi přesně takový, jaký by byl i v reálu. Po skončení jsem pár minut seděl s myšlenkami, co se tam teď musí dít a že je to vlastně totální konec! ()

Astaroth12

Ludia postupne prichádzajú o čuch i o chuť, najprv sú mierne zmetení, nie veľmi zmetení, ale po nejakej dobe si na to zvyknú a prispôsobia sa a práve o to ide, že sa vieme prispôsobiť. Ludia sa vedia prispôsobiť všetkému, len na to treba čas a postavy z tohoto filmu toho času majú veľa, určite viacej než ja a tak ma napáda otázka, či som ten čas nemal stráviť aj rozumnejšie. Hneď si aj odpoviem, nie nemal, lebo po strate čuchu aj chuti prišlo strata sluchu a to zapríčinilo, že ľudia boli zúrivejší a nenávistnejší. Film má veľmi zaujímavý koncept, len škoda, že film nenaplnil celkom potenciál, lebo tu bolo veľa priestoru pre romantiku a všakovaké nezáživné reči. Je tu veľmi starostlivo zachytená beznádej a to postupné vygradovanie malo niečo do seba a ku koncu ma film aj dosť bavil a nadej neprišla, prišla temnota a s ňou aj 1* na hor, lebo mal som po záverečných titulkoch v sebe prázdno a myslím si, že presne to som mal aj cítiť. Ked si niekedy dám zopakovanie tohoto filmu, môže sa stať, že dám aj najvyššie hodnotenie, môže sa stať. ()

hous.enka

Film o tom, co je pro člověka nedůležité, podstatné i nezbytné. Dokonalí Ewan McGrgor a Eva Green (ta holka je fakt něco), dokonalá vize apokalypsy a neotřelé filmové prostředky (alespoň pro mě - hluchá místa, kamera na kole, práce se světlem a hra se všemi smysly diváka) a velmi zajímavá hra Make me special. Pro mě dokonalý filmový zážitek, který mi bude v hlavě rezonovat ještě dlouho. ()

ledzepfan

Velmi sugestivní depka, která se ale za všech okolností snaží koukat na svět z té lepší stránky a hledat to skutečně důležité. ()

schizmo

Jaká škoda, že celý film není tak strhující jako jeho posledních pár minut. Na pozadí na první pohled celkem neosobního milostného příběhu se odehrává společenská apokalypsa, která ke svému konání nepotřebuje válku, nukleární zbraně nebo náraz meteoru, ale veme lidem postupně jejich smysly. Co uděláte, když příjdete o chuť? Zřejmě budete více solit a kořenit. Co uděláte, když příjdete o sluch? Váš život se pravděpodobně zhroutí. Co ale uděláte, když příjdete také o zrak??? Poslední okamžiky filmu vám spolehlivě rozbuší srdce a donutí přehodnotit dosavadní priority... ()

baribal

Komorní drama s nádechem romantiky a místy humoru. V mnoha ohledech depresivní a dekadentní film bohužel nikdy nebude vyčnívat nad ostatními filmy podobného tématu, protože je příliš chladný a neemotivní (pokud pominu okamžikové řádění obou hlavních postav). ()

nirvana91

Zvláštny príbeh tak ako aj skĺbenie romantickej zápletky s postupne sa blížiacim pádom do temnoty. Kruté aj keď svojím spôsobom pekné. Ústredná dvojica dokonalá, chémia tam zafungovala, hudba hravo dopĺňala všetky miznúce zmysly. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech