Alexandra je 23 letá studentka z Krska, malého městečka ve Slovinsku, která studuje angličtinu v Lublani, hlavním městě Slovinska. Zdá se, že víc než učení ji inspiruje jiný způsob, jak získat peníze na lepší bydlení. Nikdo totiž netuší, že Alexandra si zadala osobní inzerát pod přezdívkou "Slovinka", a že prostituce je jejím tajným zdrojem finančních příjmů. "Slovinka" se však brzy stane velmi slavnou, píše se o ní v bulvárních novinách, a pro Alexandru je čím dál tím těžší i nadále klamat své přátele a nejvíce svého srdečného a upřímného otce. Říci pravdu by totiž znamenalo přijít o všechno. Navíc náhodná smrt ji vrhá do konfrontace s novými pocity strachu, samoty, zmatku a zodpovědnosti. Film SLOVINKA měl světovou premiéru na Mezinárodním Filmovém Festivalu v Sarajevu roku 2009 a mezinárodní premiéru na MFF Toronto 2009. Kozoleho snímek byl od té doby uveden na více než 50 mezinárodních filmových festivalech a Nina Ivanišin - představitelka hlavní postavy získala tři hlavní ceny v kategorii Nejlepší herečka na Filmovém Festivalu Mostra de Valencia 2009, na Evropském Filmovém Festivalu Les Arcs 2009 a na Cinessonne Festivalu Evropského filmu 2010. (Film Europe)

spacylemon

Po dvou letech filmové frustrace (tzn. "všechno dobré už jsem viděl, nic nového mě nezajímá, tak mě neotravujte se svými kinomatogoriemi"), se uživatel spacytlemon jednoho dne vynořil z hlubin 100x viděných seriálů a perverzních reality show a z posledních sil zvolal: "Dost, chci zas vidět nějaký HODNOTNÝ film!!!"... a co může být, hehe, hodnotnějšího než slovinské drama o šlapce? A taky, že jo! Nevím, kdy naposled jsem při sledování na počítači neměl nutkání co 10 minut odbíhat a kontrolovat, co nového ve virtuálním světě. Tady každopádně s očima přibitýma na monitoru od začátku do konce. Přitom zpracování je poloamatérské, hrdinka nesympatická, její chování sebedestruktivní, situace bezvýchodná, okolnosti nebezpečné, příběh napínavý, překvapení veliké. Takže zdar, filmy! Jsem zpět, chyběly jste mi. ()

Tanner

Slovinský pohled do jednoho z ponurých zákoutí, kam se člověk více či méně (ne)dobrovolně může v soudobé společnosti dostat. Dnešní evropský nezávislý film se mi zdá plný těchto osobních dramat, ale tohle mě zaujalo tím, že bylo poměrně obtížné se s hlavní postavou ztotožnit. Kolísal jsem mezi empatií a distancí a o to to bylo zajímavější. Nic romanticky černobílého, kde by společnost drtila bytostně dobrého člověka pro nic za nic. Jinak je snímek spíše pocitová záležitost, než že by disponoval nějakým sevřeným příběhem. Pár linek zůstane jaksi nedořečených, ale vůbec to nevadí. Co se stihne udát, je dostatečně symptomatické a vypovídající. Naopak, to nedořečené jako by si divák odnesl po skončení snímku s sebou. Dobré, velmi dobré. ()

DoubleJo

Mal som velky problem so sympatiami k hlavnej postave. Uzavreta osoba. ktora si nikoho nechce pustit do zivota, ktora ma svoje problemy, za ktore si moze jedine sama. Vyuziva vsetkych okolo seba a ked pridu problemy,prave oni su ti u ktorych hlada pomoc. Zaujimavy no nicim vynimocny film. ()

DonBraso

Obyčejný problém v naprosto obyčejném filmu.Holka co šlape,chce svůj vlastní byt,jedna kamarádka,jedna zkouška,jedinýho koho má fakt ráda je její táta,který si dá pivka s přáteli a znovu začne hrát v kapele.Je to bohužel moc hezký,ale je to tím,že je to evropský a přímo ze Slovinska,kde zrovna ruku na srdce,těch filmů do oběhu není mnoho.Zpočátku jsem nemohl hlavní aktérce přijít na kloub,ale když jsem zjistil po půlce filmu,že vlastně ono se to takhle musí hrát,tak jsem přihnul a čekal co přijde.Mám rád filmy takový ze života,ale tady si hlavu na špalek nedám,protože je sice pěkný,že Saša tam bloudí od bodu A do bodu B po skoro celým filmu.Konec filmu šlape sám sebe,tolikrát vidět scénu ,vlak a domov do pár minut,to mě už smrdělo,že rejža nevěděl co vůbec chce do toho film dát,hrozně moc bylo znát,že je to rozkousaný a film nedal ani konec ani začátek.Film je stále koukatelný,čekáte jestli doopravdy přijde hrozně něco velkýho,ale film jede takovou rychlou trabantskou rychlostí o životě,který nám byl ukraden,protože autoři ho dosti mlžili a dostat se mu pod kůži byl pro někoho znás těžký oříšek.Když to člověk celý přeháže,tak je to zase autentický výborně,to že Saša ráda kouří i cigarety,jsme byly z celýho filmu nejvíce přesvědčeni.50% ()

rigby

Silně unylý příběh téměř o ničem. Jen pár nevýrazných šedých epizod ze života studentky, které se najednou přestanou věci dařit tak, jak by si představovala. Život ale nekončí, i když všechno, co bylo vyřčeno, zůstává nevyřešeno. Závěr se tak rozplyne do ztracena. Dovětek: Proč Slovenka a ne Slovinka? ()

zigy

Umírněný film jdoucí do nitra duše hlavních postav - holky, která si na lepší život vydělává svým tělem, a otce, který je trochu mimo, miluje svou dceru a (zatím) nic netuší. Citlivé, psychologické. Asi to byl záměr, ale hlavní hrdinka je trochu divná a ne úplně sympatická, což mě trochu vadilo. Obyčejný film o úplně obyčejných lidech - takhle by se mělo točit! Pane Krobote, vlezte už do té své díry u Hanušovic. ()