Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

ScarPoul

Film, ktorý vás vtiahne. Lars Von Triera považujem za jedného z najzaujímavejších a najosobnejších tvorcov Európskeho kontinentu, ktorý nielenže dobil svojimi filmami západ, ale dokázal si podmaniť desiatky hercov, ktorý po účinkovaní v jeho filmoch kariérne stúpajú. Melanchólia je krásnou alegóriou na život a smrť so všetkým čo sa za týmito slovami skrýva. Hlavnou emóciou je strach a následne zmierenie zo situáciou, ktorá je životom neovplyvniteľná, nech sa o to postavy akokoľvek snažia/ predstierajú. Film je rozdelený do dvoch kapitol. Justin(Kirsten Dunst) neschopná fungovať v normálnom živote, ktorú opantáva strach z budúcnosti na toľko, že sa jej úplne zbaví, aj napriek tomu, že vyzerala sľubne. Druhá kapitola venovaná jej sestre Claire(Charlotte Gainsbourg) ktorá zase nemôže spať kvôli planéte s názvom Melanchólia, ktorá sa má Zem minúť, ale ktorá sa s ňou nakoniec zrazí. Všetko je o zmierený a strachu. Kamera hraje dôležitú úlohu, ako vlastne vo všetkých Trierových filmoch, mení atmosféru celkovo trikrát. Raz v prológu, ako spomalené fotografie, pri zmene prostredia ako celky, ktoré nás vťahujú do udalostí, alebo zmien a roztrasené, nezaostrené detaily, ktoré nás stiesňujú a približujú k hrdinom. Skvelá úloha Udo Kiera a Sutherlanda. A jeden z najsilnejších záverov aké si pamätám. ()

Genero

Takže Heil Hitler vespolek, pane Trier, jistě vám udělá velikánskou radost, že jsem konečně sebral odvahu a podíval se na to vaše intelektuální terno, které tady tak svědomitě nadhodnocuje elita. Asi už hynete nedočkavostí, co tady k vašemu majstrštyku sesmolím, že? Nuže, určitě mě to bavilo o chlup víc, než žlučníkový záchvat. Musím se vám svěřit, že jsem se úžasem nad prací s kamerou zapomněl chvílemi i velkolepě nudit a dloubat v nose a to jsem opravdu svědomitý lovec holubů. Jak je možné nasnímat dialog tří postav tak, že je z jedné vidět noha, z druhé obě uši (a to prosím z profilu!) a ze třetí prdel a nakonec záběr vyzoomovat tak, že má chudák nevěsta od objektivu cucfleky na kozách? Vskutku interesantní, zvláště přihlédneme-li k faktu, že jako Dán jistě chlastáte jako Dán, až vám z toho (ironický úšklebek) tak nějak nevycházejí golfové jamky. Ale jak poznali už ti Na kometě, nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř. Takže jsem se nakonec rozhodl, že vám za vaši snahu vlepím dvě hvězdy už jen kvůli melancholické hydře Kirsten Dunst, ze které jste dokázal vyždímat osobité kouzlo a když se potácí po zahradě, na všechno mrdá a počítá fazole, nejeden buránek by ztvrd! ()

rawen

Lars von Trier je bezesporu blázen a génius - a navíc si chce hrát. Mně se včera v kině moc hrát nechtělo, a tak jsem závěr filmu spíše dohyperventiloval spolu s hlavními postavami. Jaké je resumé? Viděl jsem film o konci světa alá Tarkovského Oběť, film plný nečekaně dobrých hereckých výkonů (sní Kirsten Dunst o elektronických ovečkách?), film bezůtěšný a pomalý, film který si s trpělivostí diváka hraje možná až příliš... Přesto jsem se nakonec nechal naplno vtáhnout do hry a děkuji panu Trierovi za další zajímavou podívanou. Jsem zvědavý na to 4 hodinové hardcore porno co příjde teď Larsi, nebo snad na něco a panu Hitlerovi? Věřím, že mě zase překvapíš :) 8/10 PS: jak už tady ve skvělém komentáři napsal Traffic - celé je to o tom, jakým způsobem naše veskrze prohnilá a upadlá společnost s obavami/fascinací/nadšením očekává zánik civilizace ()

6thSun

Trier miluje beznaděj a povýšenecky to všem dává sežrat i v Melancholii, jenže jaký je smysl takových filmů, když my se na jeho konci nemůžeme spokojit s luxusem zániku, ale musíme pokračovat dál ve svých nuzných (nudných, trapných...) životech??? 60% ()

maseer2

pozvolnější první polovina přechází v naprosto strhující a výborně vygradovanou polovinu druhou, ve které se Trierovi daří vytvořit ještě daleko více uhrančivou a hypnotizující atmosféru než v Antikristovi, díky níž jsem závěr sledoval s otevřenou pusou a sevřeným hrudníkem.. prostě v pravém slova smyslu fascinující snímek a kdyby se první polovina nesla v duchu té druhé, bylo by to jasných 5*.. P.S.: obnaženou Kirsten Dunst ve svitu Melancholie netřeba komentovat :) ()

mirekem

Nádherný meditativní snímek o protikladech, porozumění, přijmutí a uvědomění si, že vše je pomíjivé. Tak blízko smrti jsem "díky" filmu ještě nikdy nebyl. ()

Avalon820

Komorní drama a katastrofický film v jednom? No, proč ne! Když se toho chopí ten správný člověk, nemůže to dopadnout špatně. A také, že ne. Audiovizuální stránku nemá cenu rozebírat, neboť je jedním slovem brilantní. Co se příběhu týká, čekal jsem něco trochu více dogvillského, ovšem von Trier přišel s něčím úplně novým a to mě potěšilo asi nejvíce. Film je rozdělen na dvě kapitoly a obě trpí stejným nešvarem - jejich střední pasáže jsou (na můj vkus) příliš rozvláčné. Chápu snahu nenuceně navodit tu správnou atmosféru, ale myslím si, že s přísnějším střihem by to také šlo. Ale je-li to jediný neduh - čert ho vem. Na závěr nesmím zapomenout zmínit naprosto skvělý vývoj postavy Kirsten Dunst - z cílevědomé ženy, přes nemohoucí trosku až na pesimistického flegmatika... Tomu říkám výkon. ()

Terva odpad!

Prvních osm minut je velice melancholických ba až depresivních. Sledoval jsem to z otevřenou hubou. Bože to bylo tak nádherný, proč se to pak posralo. Sledovat dvě hodiny záběry z digitální kamery fakt síla. CITÁT - Co je to za hvězdu.... Jsem strašně zklamán a nasrán. Takou blbost jsem už dlouho neviděl. SPOILER JAKO PRASE - Kdo chce zažít nádherný katastrofický snímek, vypněte to po těch úvodních osmi minutách a pak si pusťte závěrečných deset minut KONEC SPOILERU. CHYBA VE FILMU - Pokud vlivem přitažlivosti Planety nefungují baterie v osobních automobilech je zcela nemožné aby nastartoval elektrický golfový vozík, tak jak se stalo ve 111 minutě. Sledovat dvě hodiny záběry, které natočí šesti leté dítě je opravdu únavné. ()

Pink.Panther

Tam kde chybí sci-fi akční filmový zvuk plný výbuchů, nachází se úvodní prolog. Osm minut jsou stylistický glanc s extrémně zpomalenými sekvencemi a nadměrným post-zpracováním. Je ale trochu problém orientovat se ve světě, který je v reálném životě obtížné pochopit. Nemluvě o mentalitě kontroverzního, svéhlavého filmaře. Je pro snazší pochopení motivací tvůrce lepší mít diplom z psychologie nebo atestaci z psychiatrie?_____Nebo nad tím nerozjímat a uznat, že jedině takovýto artový snímek dokáže přimět hollywoodskou hvězdu exhibovat ve stavu „ganz ohne“. Kapalnou syntézu impozantního romantismu a v dokumentárním stylu odhalenou Dunst by měl umět ocenit i ten nejchlupatější melancholik ze Stodolní. Je to vždy známka skvělého filmu, když nabízí mnohem víc, než můžete zpracovat v jediném pohledu. _____Hollywoodu navzdory potutelně si mnu ruce – Evropa dokáže vytvořit katastrofický film, má tuto intelektuálně zveličenou nereálnost, Evropa má sci-fi natočené lehce roztřesenou, nervní kamerou dánského idiosynkratického režiséra, to si zaslouží plnou palbu, atˇ už v tom hledá kdo chce co chce. Produkce: Zentropa Entertainments ()

MrCreosote

Svatba jako z reality vytržené absurdní peklo vs. zánik světa jako klidná až komorní přirozená věc. Von Trier vládne. ()

JohnCZ

Jeden z nejdepresivnějších filmů, co jsem viděl. Atmosféru to má vynikající a závěr je naprosto, ale naprosto skvěle vygradovaný. Dokonce až tak, že jsem zapomínal dejchat. Každopádně to celé bylo takové divné a mám hromadu otázek, protože mi po stránce logiky přijde scénář jako strašná kravina. Ale i tak za 4*, byl to zvláštní a docela náročný zážitek, který mi tak trochu připomněl Another Earth. ()

JayZak

První půle odehrávající se na večeři je výborná psychologická sonda do vztahů jedné rodiny. Svatební veselí podrývá nervozita a pro nás diváky i očekávání katastrofy ve stylu "poslední večírek před koncem světa". Jenže ten ještě dlouho nepřichází, a prvotní nadšení opadá v neúměrně zdlouhavé druhé půli. ()

Marek1991

Lars von Trier je moderný excentrický umelec, ktorý vo svojich dielach rád šokuje, rád preháňa a experimentuje. Tento jeho film stavia na jednej z katastrofických teórií. Narozdiel od filmu 2012 toto nemusí byť nezmysel, ale zatiaľ sa to ako hlúposť javí. Prvá časť je akoby zvrhlá oslava života, kde pod rúškom normálnosti sa skrývajú šokujúce záležitosti. Druhá je skôr vyrovnávanie sa s blížiacou sa katastrofou. Takto dlhý film vo vás tú melanchóliu, či až depresiu môže vyvolať, ale ako celok je to skôr skvelé vizuálne a hudobné dielo, než nejaký normálny film s pekným dejom a príbehom. Ten úvod však bol útrpný. Mnohí sa na tento film tešili možno kvôli nahej Kirsten Dunst, mnohých možno šokuje jej konanie, lebo je plné nezmyslov a vedeckých kontroverzností. Samozrejme mnohí akoby intelektuáli to označia ako psychologické a neobyčajné artové dielo, aj keď keby sme mali toľko intelektuálov, tak svet by bol niekde inde, takže skúsme si povedať pravdu, súhlasím s kritikou, nie s chválami na tento film. Proste niekto sa opäť snažil ukázať, že on je niekde inde, on má vo filmoch vyšší zmysel, len ho musíte nájsť a keď ho niekto nájde, tak ho označiť za toho, čo to nepochopil. Keď si chce niekto točiť takéto nedivácke filmy, tak je to jeho vec, nech si ich točí a zveľaďuje tými prázdnymi filmami niekoho, kto bude sám seba presviedčať, že tomu porozumel, len aby bol za rozumného a pritom to bude len sebaklam a zarábanie na pseudointelektualite. Ktovie či sa práve Trier na tom dobre nebaví, ako sa všetci okolo neho hrajú na sofistikovaných ľudí s vyšším zmyslom pre niektoré veci. Tento film v sebe nemá nič psychologicky hodnotného, čo by stálo za zapamätanie, žiadny normálny odkaz, je to len prázdny katastrofický film. Prečítal som si niektoré názory na tejto stránke, súhlasím že alegóriu zvládol, zvládol znázornenie napríklad prázdna životov mnohých ľudí, no paradoxne je aj tento film prázdny, je to pre mňa len alegorický opis a nie film. Proste depresia ako z filmu Markéta Lazarová, ale pritom prázdno, ktoré nesiaha iným nediváckym filmom, ale pritom hlbokým ako Stalker ani po päty. ()

Ajinka126

Nemám ráda, když můj zážitek začne narušovat třesoucí se a o 360° točící se kamera, která nemá šanci v té rychlosti ostřit, takže výsledkem je jen barevná šmouha připomínající lidské postavy. Skutečné rodinné svatbě bych to odpustila, ale na to, jak dramatický a psychologický se ten film tváří, je tohle velký průšvih. A to je jen kapka v moři té bezbřehé nudy. Občas ji naruší nesmyslný přenos zvuku člověka, který jí například marmeládu. To si vážně musím vychutnat každé jeho mlasknutí, abych mohla řádně ocenit tento film? Ne, děkuji. Jedinou světlou vyjíkou je tady Alexander, který moc příležitosti nedostal. Jinak je to jen pozlacené nic. ()

Pishin

Lars nám naservíroval svůj nový kousek. První půlka nazvaná ''Justine'' je klasické severské drama - propracovaná psychologie postav, seznámení se s nimi, poměrně vtipné dialogy = lesk a bída jednoho spackaného obřadu. Druhá polovina nazvaná ''Claire'' je vyloženě pocitovou záležitostí, zde film spomaluje a přichází ''5 fazí umírání'' v meditativním tempu se pomalu blíží neodvratné. Melancholia má skvělý vizual, příjemnou hudbu a hlavně několikrát svlečenou Kirsten Dunst ;) i tak jako každý Larsuv film vyžaduje od diváka určité rozpoložení a náladu. ()

Marsik

Palace Cinemas Slovanský Dům - Asi jsem ten film nepochopil, protože mě to přišlo jako obrovská nuda. Nudný děj, nudné dialogy, v kině jsem usínal a jen tak tak jsem ty 2 hodiny přetrpěl. Druhá kapitola to trochu zachránila, ale i tak dávám s odřenejma ušima 40% (with J.) ()

ConanVJ

Tak tento film mě vůbec nebavil. Nic jsem od něj nečekal a taky nic nedostal. K. Dunst vůbec nemusím a půlka filmu věnovanéhojejí postavě mě neskutečně nudil. Koukat na konec světa, jak by ho prožívali zbohatlíci, mi nic moc nedal. Za mě 15% ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)