Pan Wonka a jeho čokoládovna

Willy Wonka & the Chocolate Factory

• slovenský

Willy Wonka a továreň na čokoládu

Rodinný / Muzikál / Fantasy / Komedie

USA, 1971, 100 min

Bizar!!! Největší problém jsem měl paradoxně s malým Charliem, ze kterého nevyzařuje aura "Hoďtě mi chleba, sůl, vodu, jinak zemřu hlady". Navíc při bližším zaostření vypadá jako holka, kterou zajela tříkolka. Ne, vážně nebudu srovnávat Wildera s Deppem a taky ujetost tamtoho či tutoho. Každý má svůj specifický smysl pro humor, takže je těžké porovnat. Nicméně, pokud byste přeci jen chtěli vědět můj názor...tak dám přednost rozhodně Burtonovi. P.S. Nesmím zapomenout na písničky, které mě přivedli do stavu, kdy jsem chtěl proskočit zdí!!!!! Čokoládě zdar :D(10.7.2008)

Ve své době určitě znamenala tato "pohádka" něco nového. Jako první jsem viděl tu verzi od Burtona, proto budu mít k té novější verzi bližší vztah, než k této. Depp se mi rozhodně v úloze pana Wonky zamlouval více, než zdejší Wonka. Na starší verzi zase budu vzpomínat díky remixům od Poga, především díky jim jsem se na tohle podíval: https://www.youtube.com/watch?v=F1jmhbw3JHw a https://www.youtube.com/watch?v=991rzjaPQQU(20.4.2014)

(1001) -"What is this, Wonka, funhouse?" -"Why? Are you having fun?" Film sice vizuálně zcela odpovídá době, ve které vznikl, a písničky také patří k tradičnímu americkému muzikálovému průměru (a ten já moc nemusím), ale právě kontrast toho "normálního" s "divným" dělá z tohohle filmu jedinečný zážitek. Výborný začátek, který na pozadí hledání zlatých kupónů zesměšňuje lidstvo s takovým elánem, dělá si legraci z účinkujících i z diváků, no radost pohledět. Nejvíc se mi líbila scéna s psychiatrem a potom třeba aukce. Po přesunu děje do továrny ale legrace nepřestává, protože Gene Wilder... A tady musím vložit malé intermezzo. Poté, co jsem viděla Burtonovu Čokoládovnu, nevěřila jsem, že by se kdokoliv jiný mohl vyrovnat Deppově vyšinutému magorovi. No, mohl. Wonka, kterého nacházíme v tomto filmu, je jiný než ten od Burtona, ale rozhodně ne méně zajímavý. Nedostává se nám žádného rámování příběhem o sadistickém otci, ale zato můžeme vidět a slyšet množství sarkastických a ironických poznámek, které působí o to lépe, že jejich pronašeč nepůsobí jako blázen už od první chvíle (na rozdíl od Deppa). Tady musím zase vyzvednout skvělou psychedelickou scénu v tunelu na lodičce. Takže závěrem, sice se tenhle snímek nevyhne moralizování nakonec ani v průběhu, stejně ale byly ty dobré momenty tak dobré, že i po sledování zůstávám nadšená a doporučuji každému milovníkovi bizardního. -"Hlavně nezapomeň, co se stalo muži, který zničehožnic dostal vše, co kdy chtěl." -"Co se mu stalo?" -"Žil šťastně až do smrti."(1.7.2009)

Detský film, ktorý si užijú možno viac dospelí. Niekoľko vydarených vizuálnych fórikov, absolútna dada atmosféra a nedopovedanosť osudov zvyšných decák (tu bol Burton doslovnejší). Stuart si dáva načas, do továrne sa dostaneme pomaly až v polovici, ale to šialenstvo okolo zháňania lístkov nie je o nič horšie, ako následný okázalý vedomý gýč. Pôsobí to podobne ako Marry Poppins viac britsky, ako americky, čím si ma tvorcovia taktiež získali. Pesničiek nie je nijako prehnane veľa a neotravujú.(24.10.2015)

Riadne zostarnutý film. Réžia je otrasná, zábery sú príliš dlhé, kulisy lacné a sfušované. Navyše Gene Wilder je skôr mýtom než legendou. V role Willyho Wonku je nevýrazný a mldý. Je tu ale zopár čiernohumorných hlášok, oompa loompovia sú skvelí a dýcha to dobrou starosvetskou atmosférou.Burtonova adaptácia je o niekoľko líg lepšia.(5.9.2016)

• - Autor knižní předlohy Roald Dahl nesouhlasil, aby hlavní roli hrál Gene Wilder. (Terva)

• - Postava Willy Wonky (Gene Wilder) se filmu objeví až ve 44. minutě. (joker.george)

• - Peter Ostrum, který hraje Charlieho Bucketa, nanatočil nikdy jiný film a později se stal veterinářem. (Chatterer)