Bestie bez vlasti (festivalový název)

Beasts of No Nation

Drama / Válečný

USA, 2015, 137 min

Čert ví, co za zemi to mělo být, spousta znaků byla smíchaná z LRA, Sierra Leone, Konga... Každopádně je to celé hrozně zlé a přitom je vidět, jak se páchání zla v důsledku stává strašně banálním a střelit někoho do hlavy by mohla být vlastně aktem milosrdenství, kdyby předtím tentýž neukopal k smrti pětileté dítě. Celý film není nějaké gore, to výše pospané je vlastně asi nejkrutější scéna celého filmu. Většinu času z těch více než dvou hodin jsem sledoval příběh docela normálního kluka z chudé země, jehož život se řízením dějin otočí a on skončí v buši jako dětský voják. Docela podle skutečných výpovědí a reportáží věřím, že tohle může být docela odpovídající odraz reality. Nejvíc mne dostala scéna, kde se právě po zabití matky s dítětem hlavní hrdina kouká na dobyté městečko a scéna, kterou vidí, připomíná obrazy řádících žoldnéřů z třicetileté války. Od víc hvězdiček mne asi odradil jen fakt, že prostředí je kulturně příliš odlišné od evropského, a proto je těžké se s protagonisty víc sžít a vnímat to jako "svoje" utrpení. Kdyby to byl film z Čech třicetileté války (a naprosto věřím, že obdobných příběhů tu musely být tisíce), asi by to bylo ještě mnohem silnější.(26.10.2018)

O kolik by to bývalo bylo lepší, pokud by si to odpustilo onen papírem šustící, příliš často znějící, doslovně "každou emoci, kterou má divák cítit" vysvětlující a hlavně nadbytečný voice over? Sice o hodně, ale stále ne dost, aby to zakrylo, že jakkoli to umí být v mnoha ohledech působivé, tak to nezanechá žádnou stopu ("na duši"). Což s ohledem na v tomto směru kromobyčejně vděčné téma ("dětské" Conradovo Srdce temnoty) je přinejmenším s podivem, ne-li přímo na pováženou.(18.10.2015)

Cituji jednoho novináře : „Jedná se o jednu z nejtemnějších stránek války, když se pro děti válka stane normou. Dospělí se zhroutí nebo zblázní, ale děti přežívají a rány nesou v sobě. Ještě se nenaučily ani mluvit a podle zvuku výstřelů poznají, kam granát letí. Týdny žijí ve sklepích a nevidí nic víc než ruiny domů a tragédii svých rodičů. Zvyknou si a pro děti se válka stává hlavním dějem jejich života, ale z té ponuré stránky.......... Zůstaly bez střechy nad hlavou a staly se z nich bezdomovci. Děti jsou to fyzicky a morálně zmrzačené. Nemají v sobě nenávist a disponují neuvěřitelnou odolností a schopností žít dál.“ Agu tam na jednom místě říká: "Znám lidský křik, pach lidských těl, znám, co dokáže hnědák a djamba v mé krvi. Jediné co umím, je boj. Jsem jen dítě, ale jsem jako stařec. Viděl jsem příšerné věci, dělal jsem příšerné věci. Ale v tomhle životě chci být šťastný..........." Není co dodat.(23.7.2017)

Solidní film s nejlepším dětským hereckým výkonem, který jsem kdy viděl. Beasts of no Nation zobrazuje nekompromisně, syrově, brutálně, emotivně i velmi reálně civilní válku v Africe s děsivým vůdcem Idrisem Elbou, který to s Oscarem myslí vážně. Stopáž vůbec nevadí, film je svižný a velmi poutavý. Překvapivá Indie žánrovka. 80%(25.10.2015)

Postava Idrise Elby to v makovici nemá tak docela v pořádku a vodskáčou si to hlavně malý děcka: cajk. Jestli to mělo bejt taky o něčem jiným, tak sem asi noc usínal. To už i Krvavý Diamant šel s poselstvím dál... Víc kupodivu uhranul Cary za kamerou nežli ten samý na režisérské sesli, hudba famózní. Zbytek se dá popsat zhruba jako zdařilý mix několika v minulosti x-krát viděných dramatických thrillerů v exotických kulisách. Ty mi ovšem skoro všechny přišly mnohem konzistentnější.(23.1.2016)

• - Ide o prvý originálny film streamovej služby Netflix. (ambron)

• - V priebehu natáčania sa režisér filmu Cary Joji Fukunaga nakazil maláriou. (ambron)

• - Natáčanie prebiehalo v Ghane a trvalo viac ako 35 dní. (ambron)