poster

20 000 mil pod mořem

 • USA

  20,000 Leagues Under the Sea

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1954, 127 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • farfalla
  ***

  Vědecko-fantastický a dobrodružný film ze studia Walta Disneyho. To v podstatě znamená, že film má sebevědomý náboj, dobré triky, zajímavou výpravu. Na druhou stranu si scénáristé vybrali z Vernea jenom to, co je jim tuze hodilo. Postavy jsou dost šablonovité a příběh lavíruje mezi zbytečnými scénami, nataženými scénami a schématickymi skoky v ději. Jako podívaná po únavném dni však příjemně pobaví.(18.8.2014)

 • anais
  ****

  Technicky i dnes perfektní záležitost, na které udiví hlavně podvodní záběry a do detailu propracovaný Nautilus. Verneovky se v Americe točili dost realisticky, a romantické kouzlo Zemanových filmů tady hledat nemá smysl. Zatímco u nás se projevovala větší úcta k původním ilustracím, americké adaptace text ilustrují vlastními nákladnými vizemi.(11.1.2014)

 • D.Moore
  ****

  Po trikové stránce není téhle verneovce co vytknout a nezbývá než uznale pokývat hlavou a napsat, že Oscar za vizuální efekty byl v roce 1954 rozhodně zasloužený. Podmořské záběry berou dech, Nautilus je perfektně a detailně zpracovaný, souboj s obří olihní nemá ani malou chybičku, je vážně napínavý a ani na vteřinu nepůsobí směšně. Na čem se doba vzniku ovšem podepsala, to je děj. Respektive nutná zla, která obsahuje, především scénu (vlastně scény) s hraním na kytaru a skopičiny v podání cvičeného lachtana (typická disneyovská příměs). Méně než čtyři ale nedám.(20.5.2012)

 • Mylouch
  ***

  Poctivý scénář a režie, podporující filmově nutné, neverneovské tempo příběhu. Živelný Kirk-Ned už mohl na Nautilu trochu ubrat, Nema bych cítil odměřenějšího, ale celkově je to na dobu vzniku kus slušné filmařiny s nešizeným podmořským světem, takový western pod vodou. Nezapadne ani filosofická dimenze Nemových pohnutek - odkazy na otroctví, obavy před zneužitím skryté fyzikální síly, ambivalence technického rozvoje. "Budoucnost má naději. A až bude svět připraven, tohle všechno se jednou stane." (20.5.2012)

 • kaylin
  *****

  Skvělé zpracování verneovky, což bych od Američanů asi úplně nečekal. K dispozici byli ale skvělí herci v čele s Masonem a Douglasem, kteří na sebe poutají pozornost, ale to se skvěle daří i Lorremu, jenž je správně troubovský. Napínavé, akční a přitom stále v mezích, aby to mohl být film pro celou rodinu. Skvělé kulisy a práce s exteriéry.(10.11.2014)

 • - Nemo znamená v latině "nikdo". (vojtaruzek)

 • - Pro film byl vyroben obří mechanický model olihně v měřítku 1:1, který byl ovládán týmem šestnácti mužů. Ve scéně, kdy monstrum napadne Nautilus a hodlá ji rozmačkat i s posádkou, se natáčelo ve speciálně vybudované vodní nádrži ve filmovém studiu. (GilEstel)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace