Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Fantastická cesta profesora Aronnaxe ve filmovém zpracování z roku 1954 legendárního dobrodružného románu Julese Vernea. Profesor Aronnax, proslulý podmořský vědec je vyzván námořnictvem, aby identifikoval záhadného tvora, který zničil parník v Severním Atlantiku. Po mnoha dnech hledání však najde něco, co vůbec nečekal. Záhadný tvor je ve skutečnosti ponorka budoucnoti Nautilus, řízená kapitánem Nemo. Jedná se o naprosto nadčasový snímek co se týče triků, s vynikajícím scénářem a hereckými výkony. Obzvláště záběry Nautila pod hladinou a potápěčské scény byly na svou dobu něco naprosto fantastického. Je to první širokoúhlý film společnosti Walt Disney. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (73)

farfalla 

všechny recenze uživatele

Vědecko-fantastický a dobrodružný film ze studia Walta Disneyho. To v podstatě znamená, že film má sebevědomý náboj, dobré triky, zajímavou výpravu. Na druhou stranu si scénáristé vybrali z Vernea jenom to, co je jim tuze hodilo. Postavy jsou dost šablonovité a příběh lavíruje mezi zbytečnými scénami, nataženými scénami a schématickymi skoky v ději. Jako podívaná po únavném dni však příjemně pobaví. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Po trikové stránce není téhle verneovce co vytknout a nezbývá než uznale pokývat hlavou a napsat, že Oscar za vizuální efekty byl v roce 1954 rozhodně zasloužený. Podmořské záběry berou dech, Nautilus je perfektně a detailně zpracovaný, souboj s obří olihní nemá ani malou chybičku, je vážně napínavý a ani na vteřinu nepůsobí směšně. Na čem se doba vzniku ovšem podepsala, to je děj. Respektive nutná zla, která obsahuje, především scénu (vlastně scény) s hraním na kytaru a skopičiny v podání cvičeného lachtana (typická disneyovská příměs). Méně než čtyři ale nedám. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Celkový dojem mi pokazil samotný konec, který absolutně ignoruje knižní předlohu, moji velmi oblíbenou knihu. K dobru však lze snímku přičíst atmosféra, triky a záběry, které zub času ohlodal jen mírně a i na dnešní dobu jsou vcelku v pohodě koukatelné. Herecké výkony jsou potěšující a díky dobré hudbě dávám konečné 3*. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Hm, toto je vlastne prvé filmové spracovanie tejto Verneovej knihy, ktoré som videl. A aj dnes celkom v pohode funguje. Triky stále pôsobia dobre. Interiér ponorky je pôsobivý, malý model z exteriérových záberov zase roztomilý a je tam kopa pekných scén z morského dna. Zápletka mi tak trochu pripomína Bondovské dobrodružstvá vďaka kapitánovi Nemovi, ktorý tu je prezentovaný ako klasický Bondovský zloduch s diabolským plánom ako uškodiť ľudstvu, aj keď má celkom pochopiteľnú motiváciu. Problémom je, že mu chýba adekvátny súper. Profesor Aronnax je neškodný dobrák od kosti, ktorý môže maximálne tak apelovať na Nemove svedomie. Nezachráni to ani namakaný Kirk Douglas ako akčný hrdina, pretože pôsobí jak Pepek námorník, ktorá to prehnal so špenátom a je neskutočne otravný. Takže jedinou kladnou postavou, ktorá má dostatok charizmy, je profesorov asistent v podaní skvelého Petra Lorrea. Vďaka slabším neakčným scénam má film viacero hluchých miest, ale akcia ma dostatočne bavila a ako celok to je stále solídny nadpriemer, ktorý aj dnes dostatočne zabaví. Ale nejaký súčasný remake by nebol na škodu. 6/10. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Príjemná alternatíva k množstvám mimozemských paranoju vyvolávajúcich scifi 50tych rokov. Toto obdobie svedčalo podobne ladeným adaptáciám Verneovských klasík. Podobne ako Cesta do stredu zeme veľmi retro atmosférické, nechýba humor, gay hudobný príspevok Kirka Douglasa a ani nejaký ten podnet na zamyslenie. Hovorí si to o remake, ale asi by z toho urobili 3d atrakciu pre deti. Podobný film z opačného konca sveta je Človek obojživelník a náš Vynález zkázy. ()

Galerie (84)

Zajímavosti (15)

  • V tomto filmu je zdroj energie pro Nautilus zjevně implikován jako jaderná energie. To je mimo jiné naznačeno jaderným výbuchem Nemova ostrova na konci filmu. V původním románu Julese Verna však Nemo vysvětlil profesorovi systém, který se nejvíce podobá baterii s palivovými články. (sator)
  • Kirk Douglas dostal za film 175 000 amerických dolarů, což bylo nejvíce, co Walt Disney dosud vyplatil jakémukoli herci. (sator)
  • Kirk Douglas (Nad Land), který zpívá s kytarou píseň „Harper Goff“, sice uměl zpívat, ale hru na kytaru jen předstírá, což pozná každý začínající kytarista. (sator)

Související novinky

Zemřel herec Charles Grodin

Zemřel herec Charles Grodin

19.05.2021

Ve věku 86 let zemřel včera v americkém Connecticutu herec Charles Grodin. Mnozí diváci si ho jistě vybaví hlavně jako otce rodiny Newtonových z komedií o sympatickém bernardýnovi Beethoven a… (více)

Reklama

Reklama