20 000 mil pod mořem

20,000 Leagues Under the Sea

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1954, 127 min

• zelvopyr

Kdybych chtěl být stručný, napíšu jen "zívy zív". Ale spíš rozvedu, co mi na této a dalších Verneovkách v pojetí Disneyho vadí: Mohli si vzít z původního příběhu leccos, ale vzali si hlavně ono brakové ohromení mořem a jeho zdroji, a to takřka v originálním francouzském pojetí -- tj. důkladné předvádění, jak je podmořský svět nádherný, jelikož se skoro vše z něj dá gurmánsky připravit k požírání. Jinak jako herecký koncert Douglase mi to nepřipadá, jeho role byla ... vlezlá... nevkusná... ochotnicky napsaná (netvrdím, že zahraná). Ke konci už hudební scénky s lachtanem byly k nesnesení. Nejzajímavější byl Mason jakožto Nemo, působil chvílemi seriozně zle.(30.7.2012)

Vědecko-fantastický a dobrodružný film ze studia Walta Disneyho. To v podstatě znamená, že film má sebevědomý náboj, dobré triky, zajímavou výpravu. Na druhou stranu si scénáristé vybrali z Vernea jenom to, co je jim tuze hodilo. Postavy jsou dost šablonovité a příběh lavíruje mezi zbytečnými scénami, nataženými scénami a schématickymi skoky v ději. Jako podívaná po únavném dni však příjemně pobaví.(18.8.2014)

Vidieť Kirka s náušnicou a polonahého je teda fakt zážitok, ale bolo to celkom úsmevné a dokonca aj zaujímavé. Veľkou bohužiaľ devízou filmu je jeho skutočná dĺžka pri ktorej sa zákonite muselo niekde ubrať, a to práve na úkor záživnosti snímku, kde niektoré pasáže pôsobia veľmi uťahane a prázdne bez nejakého zásadnejšieho významu. (2,5*)(21.5.2015)

Na můj vkus je poměr akce : stopáž velice nevýhodny k divákovi. Nezpochybňuji triky ani výpravu tehdejšího filmu, akčnost příběhu ani herecké kvality zúčastněných. V diskurzu filmů padesátých let je to ale spíš až mírný podprůměr. Za zmínku stojí slušný dabing České televize (především Oldřich Vlach coby profesor a vypravěč) a také "můj starý známý" Peter Lorre ze skvělého Mad love (1935).(22.2.2009)

TV/// Obsazení 4/10 Děj 6/10 Hudba 4/10 Efekty 5/10/// +pořád se něco děje, Kirk Douglas -začínám mít dojem, že na této látce není nic co by stálo za zfilmování/// Prostě průměr. A ke všemu dost dlouhej. Sice se divím, ale vyloženě jsem se nenudil, pořád se něco dělo. Přesto to není potřeba vydět. Když už klasiku, tak jsou mnohem lepší filmy./// Celkem 51%///(18.11.2008)

• - Pro film byl vyroben obří mechanický model olihně v měřítku 1:1, který byl ovládán týmem šestnácti mužů. Ve scéně, kdy monstrum napadne Nautilus a hodlá ji rozmačkat i s posádkou, se natáčelo ve speciálně vybudované vodní nádrži ve filmovém studiu. (GilEstel)

• - Nemo znamená v latině "nikdo". (vojtaruzek)