20 000 mil pod mořem

20,000 Leagues Under the Sea

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1954, 127 min

Je fascinující, že Jules Verne psal o ponorkách ještě dávno před tím, než byly vynalezeny. 20 000 mil pod mořem - je jedním z jeho nejznámějších románů a toto filmové zpracování pod taktovkou režiséra Richarda Fleischera (Tora Tora Tora, Soylent Green, Ničitel Conan) dodnes patří k lákavé látce malých i velkých diváků. Ve filmu září James Mason jako démony posedlý idealista kapitán Nemo (jistá podobnost s Achabem z Bílé velryby), který ztrácí svou lidskost a stále více se pod hladinou moře odcizuje normálnímu soužití s lidmi, které už obecně zatratil. Dále je zde Kirk Douglas jako potrhlý a věčně rebelující harpunář či Paul Lukas jako konzervativní profesor Aronnax. Ve filmu je několik pamětihodných scén, vydařily se hlavně podmořské záběry, které vypadají jako z krásného dokumentárního filmu. Dále pak divácky vděčná bitva Nautilusu proti gigantické olihni, či Douglasův útěk z ostrova plného kanibalů. Ozdobou snímku jsou samozřejmě krásné triky - na dobu vzniku (1954) takřka neuvěřitelné ale i dnes působivé a okouzlující. Klasika dobrodružné sci-fi.(23.1.2012)

Efekty jsou i na dnešní dobu skvělé. Souboj s velkou krakaticí je i v této době úchvatný a napínavý. Hodně dobře působil kapitán Nemo v podání Jamesa Masona. Avšak největší škodnou je tu Pepek Námořník v podání Kirka Douglase, který střída komické, vážné a akční scény, tak rychle, že mu nelze věřit ani toho lachtana.(26.5.2012)

Príjemná alternatíva k množstvám mimozemských paranoju vyvolávajúcich scifi 50tych rokov. Toto obdobie svedčalo podobne ladeným adaptáciám Verneovských klasík. Podobne ako Cesta do stredu zeme veľmi retro atmosférické, nechýba humor, gay hudobný príspevok Kirka Douglasa a ani nejaký ten podnet na zamyslenie. Hovorí si to o remake, ale asi by z toho urobili 3d atrakciu pre deti. Podobný film z opačného konca sveta je Človek obojživelník a náš Vynález zkázy.(25.5.2012)

• zelvopyr

Kdybych chtěl být stručný, napíšu jen "zívy zív". Ale spíš rozvedu, co mi na této a dalších Verneovkách v pojetí Disneyho vadí: Mohli si vzít z původního příběhu leccos, ale vzali si hlavně ono brakové ohromení mořem a jeho zdroji, a to takřka v originálním francouzském pojetí -- tj. důkladné předvádění, jak je podmořský svět nádherný, jelikož se skoro vše z něj dá gurmánsky připravit k požírání. Jinak jako herecký koncert Douglase mi to nepřipadá, jeho role byla ... vlezlá... nevkusná... ochotnicky napsaná (netvrdím, že zahraná). Ke konci už hudební scénky s lachtanem byly k nesnesení. Nejzajímavější byl Mason jakožto Nemo, působil chvílemi seriozně zle.(30.7.2012)

Od Vernea jsem jako malá přečetla snad vše, co bylo v naší vesnické knihovně a konkrétně 20 000 mil pod mořem jsem naprosto propadla. Ještě dva roky poté jsem si Nautilus čmárala všude, kam se dalo. Myslím, že tento film celkem přesně odpovídá představám, jak by měla vypadat zfilmovaná verneovka pro mladší. Nenáročná, milá, zkrátka to, co si ráda pustím o výkendovém odpoledni. Jedině ten Kirk Douglas mi byl krajně nesympatický, ale to je jen můj problém. A kdybych si předtím nepřečetla, že jde film z 54., tipovala bych klidně podle triků na nějaký sedmdesátý léta.(3.8.2009)

• - Pro film byl vyroben obří mechanický model olihně v měřítku 1:1, který byl ovládán týmem šestnácti mužů. Ve scéně, kdy monstrum napadne Nautilus a hodlá ji rozmačkat i s posádkou, se natáčelo ve speciálně vybudované vodní nádrži ve filmovém studiu. (GilEstel)

• - Nemo znamená v latině "nikdo". (vojtaruzek)