20 000 mil pod mořem

20,000 Leagues Under the Sea

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1954, 127 min

Je fascinující, že Jules Verne psal o ponorkách ještě dávno před tím, než byly vynalezeny. 20 000 mil pod mořem - je jedním z jeho nejznámějších románů a toto filmové zpracování pod taktovkou režiséra Richarda Fleischera (Tora Tora Tora, Soylent Green, Ničitel Conan) dodnes patří k lákavé látce malých i velkých diváků. Ve filmu září James Mason jako démony posedlý idealista kapitán Nemo (jistá podobnost s Achabem z Bílé velryby), který ztrácí svou lidskost a stále více se pod hladinou moře odcizuje normálnímu soužití s lidmi, které už obecně zatratil. Dále je zde Kirk Douglas jako potrhlý a věčně rebelující harpunář či Paul Lukas jako konzervativní profesor Aronnax. Ve filmu je několik pamětihodných scén, vydařily se hlavně podmořské záběry, které vypadají jako z krásného dokumentárního filmu. Dále pak divácky vděčná bitva Nautilusu proti gigantické olihni, či Douglasův útěk z ostrova plného kanibalů. Ozdobou snímku jsou samozřejmě krásné triky - na dobu vzniku (1954) takřka neuvěřitelné ale i dnes působivé a okouzlující. Klasika dobrodružné sci-fi.(23.1.2012)

Tak to je bomba, že snímek pochází z roku 1954, když jsem v průběhu filmu koulel oči na výborné triky, říkal jsem, že to jsou minimálně 60.léta. Snímku nechybí potřebé dobrodružné napětí, krásná podmořská atmosféra ani slušné herecké výkony, obzvlášť u Douglase, jehož podoba se synem Michaelem je zdřejmá,(26.3.2007)

Poctivý scénář a režie, podporující filmově nutné, neverneovské tempo příběhu. Živelný Kirk-Ned už mohl na Nautilu trochu ubrat, Nema bych cítil odměřenějšího, ale celkově je to na dobu vzniku kus slušné filmařiny s nešizeným podmořským světem, takový western pod vodou. Nezapadne ani filosofická dimenze Nemových pohnutek - odkazy na otroctví, obavy před zneužitím skryté fyzikální síly, ambivalence technického rozvoje. "Budoucnost má naději. A až bude svět připraven, tohle všechno se jednou stane." (20.5.2012)

• zelvopyr

Kdybych chtěl být stručný, napíšu jen "zívy zív". Ale spíš rozvedu, co mi na této a dalších Verneovkách v pojetí Disneyho vadí: Mohli si vzít z původního příběhu leccos, ale vzali si hlavně ono brakové ohromení mořem a jeho zdroji, a to takřka v originálním francouzském pojetí -- tj. důkladné předvádění, jak je podmořský svět nádherný, jelikož se skoro vše z něj dá gurmánsky připravit k požírání. Jinak jako herecký koncert Douglase mi to nepřipadá, jeho role byla ... vlezlá... nevkusná... ochotnicky napsaná (netvrdím, že zahraná). Ke konci už hudební scénky s lachtanem byly k nesnesení. Nejzajímavější byl Mason jakožto Nemo, působil chvílemi seriozně zle.(30.7.2012)

Technicky i dnes perfektní záležitost, na které udiví hlavně podvodní záběry a do detailu propracovaný Nautilus. Verneovky se v Americe točili dost realisticky, a romantické kouzlo Zemanových filmů tady hledat nemá smysl. Zatímco u nás se projevovala větší úcta k původním ilustracím, americké adaptace text ilustrují vlastními nákladnými vizemi.(11.1.2014)

• - Nemo znamená v latině "nikdo". (vojtaruzek)

• - Pro film byl vyroben obří mechanický model olihně v měřítku 1:1, který byl ovládán týmem šestnácti mužů. Ve scéně, kdy monstrum napadne Nautilus a hodlá ji rozmačkat i s posádkou, se natáčelo ve speciálně vybudované vodní nádrži ve filmovém studiu. (GilEstel)