Snadný prachy

• Irsko

• Nový Zéland

Krimi / Thriller / Drama / Akční

Švédsko / Německo / Dánsko, 2010, 119 min

Asi takhle: NEJpříjemnější překvapení a překonání vlastních očekávání za hooodně dlouhou dobu má jméno… Snabba Cash. Skandinávci jednoznačně dokazují, že tento žánr je jim vlastní a bodují (u mě) na všech frontách. Námětem, samotným zpracováním, hereckými výkony neokoukaných tváří, vizuálem, stylovým soundtrackem, až po VELMI jistou režii. Bonbonek a delikatesa pro fajnšmekry, kterou rád po čase rozbalím a ochutnám znovu. A hlavní deviza snímku?! Jednoznačně autenticita a propracování jednotlivých charakterů. Zatímco 90% snímků podobného ražení si “zkouší na něco podobného hrát”, (což jim ve výsledku láme vaz), Snabba Cash je od první do poslední minuty naprosto věrohodný. Teď pár řádků k snímku samotnému. JW je “mladej frajírek , kterej by rád víc přičichl ke zlaté smetánce” a žil si na vysoké noze. Bohužel mu k tomu chybí to nejdůležitější a to sice money. Co mu však schází na cash flow, to dohání měrou vrchovatou intelektem, (ikdyž…., ale o tom až o něco později). Šance (příležitost) se má chytnout za pačesy a tak, (když se JW naskytne) , dlouho neotálí. Problém je ten, že dostat se do mlýnku mezi Araby, Srby a Albánce nevěstí dlouhodobě nic dobrého a užívání si života “na výsluní” netrvá déle, než bys řekl IKEA. V momentě, kdy jim nemáte již co nabídnout, se pro ně stáváte bezcennou a zbytečně riskantní přítěží. Tento snímek Daniela Espinosy není rozhodně líbivým, nesnaží se divákovi podbízet, jít mu naproti, nepřidává své sympatie ani na jednu či druhou stranu, “pouze” věcně a syrově předkládá fakta a vypráví příběh. Tím bude (možná) pro mainstream hůře stravitelným, pro mě osobně je to trefa do černého a pěst přímo mezi oči. P.s. Bál jsem se závěru, ale (naštěstí) naprosto zbytečně. 90%(23.5.2011)

Multinárodní propletenec obchodu s kokainem a jeden namachrovanej týpek s touhou přijít k nějaké té korunce... Na své cestě za bohatstvím ale naráží svou nerozhodností a neochotu přizpůsobit se brutálním způsobům jednání v tomto "biznise"... Film slouží i jako podivné sociální drama se zbytečnou milostnou linkou... Příběh přesto působí uvěřitelně a taková ta atmosféra všudypřítomné nejistoty a toho, že tě někdo podrazí, se vystihnout povedla... Ještě bych pochválil obsazení, kde je každý jednotlivý gangster osobitý a originální, typologicky přesný, slizký a nechutný...(7.1.2013)

Dospělejší švédský Bony a klid? Jo proč ne, příběh jednodušší a předvídatelný, ale vadilo mi to? Myslím že ne. A Holder resp. Joel Kinnaman totálně boží *:+* Skvělý taky Dragomir Mrsic. Fakt jsem měl podobný pocit u trilogie Pusher a Madse Mikkelsena, když jsem ho kdysi "objevil". Doporučuju všema deseti resp osmi z deseti a těším se na zbylé 2 díly. *:+*(13.5.2014)

Úkaz metrosexuálního "klučinu" při preměně v rasistického chlapa. Na počátku byl on, student ekonomické fakulty někde ve Švédském království, kde vládne fitness trenér. Kluk ze skromných poměrů se snaží zapadnout do vyšších kruhů, přivydělává si jako taxikář (jak mafie, že?), čeká na svou šanci, která se jak jinak naskytne a mladík se rychlostí zvuku (ne světla) dostává do "vyšších kruhů", kde nestačí koulet očima. Joel Kinnaman je sympaťák, i když gay, v roli přemýšlejícího studenta vydělá balík, který jak by se na první pohled zdálo, není lehké dostat na svůj účet. Neskončí to tak jak všichni glosatoři a hoši od milice čekají... sám jsem se nestačil divit a po dlouhém čase film, ktery mě opravdu vtáhl. Kdo by to byl řekl do těch seveřanů. 8/10(18.6.2011)

Drsná śvédská vecička. Tradičné severské civilné pojatie filmu občas bráni filmom v dosiahnutí vyšších obrátok. Väčšinou ale tá chladná atmosféra ide k dobru. Kinnaman je slizký nesymaptický ako to len ide. Zapletie sa do sračiek a nevie ako von. Švédi si pustili do krajiny kadejakú pakáž, ktorá nemá nič iné na práci ako robiť organizovaný zločin. Film ma bavil. A páčilo sa mi, že takmer každá postava bola vcelku gaunerská, ale zároveň ponúkla niečo ľudské, za čo som jej mohol fandiť. Ku koncu už človek stráca prehlad, kto je dobrý a kto zlý. Mohlo to byť drsnejšie, akčnejšie. Na 4* stačí.(7.6.2013)

• - Daniel Espinosa toužil příběh z Lapidusova románu „Snadný prachy“ převést na plátno už od dob, kdy se s ním setkal. Svou roli v jeho motivaci hrály jistě i jeho chilské kořeny. Proto se nabídky producenta Fredrika Wikströma chopil s nadšením a za na švédské poměry velký rozpočet 9 milionů amerických dolarů vytvořil hit, na nějž doma za první víkend přišlo víc než sto tisíc lidí. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Dragomir Mrsic, ktorý stvárnil Srba Mrada, nie je profesionálnym hercom, ale v skutočnosti je bývalým bankovým lupičom. (MikaelSVK)

• - Film je natočený podle úspěšného románu švédského autora Jense Lapiduse. (morgos)