Snadný prachy

• Irsko

• Nový Zéland

Krimi / Thriller / Drama / Akční

Švédsko / Německo / Dánsko, 2010, 119 min

Drsná krimi o podnikavém JW, který k úspěchu a penězům přišel jen díky svému důvtipu a předstírání, je podána velmi netypicky hlavně svou atmosférou a celkovým vyzněním. Velký vliv severské depresivní filmografie je znát, učesaný příběh není radno čekat. Defacto jediný Švéd v tomto švédském filmu je blonďatá slečna hlavního hrdiny, který je Nor, ostatní jsou buď muslimští přistěhovalci nebo Srbové nebo jiní. A taky ta slečna je jediný dobrý element příběhu, všichni ostatní jsou svině, tzv. bad guys. Temnost a deprese v druhé části filmu sálají na povrch, ale film je to hodně dobrý. 80 %(6.8.2011)

Cakal som drsny nekompromisny seversky film. Namiesto toho som sa dockal vlazneho, pomaleho a natolko civilneho filmu az som sa neskutocne nudil. Pritom namet je zaujimavy a ponúka dostatok prilezitosti na rozohranie napinavych situacii, ale je to podané velmi nezázivne. Joel Kinnaman ma tiez velmi sklamal. Nielenze mi je nesympaticky, ale ani ako herec sa mi nepozdava a pokial naozaj bude buducim Robocopom, tak mam z toho velke obavy. 5/10.(30.4.2012)

Dospělejší švédský Bony a klid? Jo proč ne, příběh jednodušší a předvídatelný, ale vadilo mi to? Myslím že ne. A Holder resp. Joel Kinnaman totálně boží *:+* Skvělý taky Dragomir Mrsic. Fakt jsem měl podobný pocit u trilogie Pusher a Madse Mikkelsena, když jsem ho kdysi "objevil". Doporučuju všema deseti resp osmi z deseti a těším se na zbylé 2 díly. *:+*(13.5.2014)

Švédsko, krajina kde sa zdá všetko funguje perfektne. V tomto prostredí výbornej ekonomiky vyrastá aj JW. Má bohatých kamošov, pravidelne chlastajú drahé koňaky a fúkajú linky koksu. Lenže chudák JW je bohatý len svojimi šatami, živí sa ako taxikár a čo zarobí to vráža do výšky, ktorú študuje alebo do posledných módnych doplnkov, aby bol IN. Každému je jasné, že takto sa proste nedá žiť na vysokej nohe. Tak sa mladý JW dostane do gangu, však keď jeho srdce piští po bohatých čubkách, luxusných doplnkoch a cool autách čo iné mu zostáva??? Espinosa odokryl trošku inú tvár škandinávskej krajiny, kde je ten bežný život úplne identický ako hoc kde na svete. Vytvoril film s multikultúrnou spoločnosťou, kde vlastne ani jedna postava nie je domáca-Švéd. Je to mix Arabov, juhoameričanov a bývalých jugošov čo sa rozliezli prakticky po celom svete. Práve v tomto je sila príbehu, balkánci sú horkokrvní, Arabi ziskuchtivý a chudák JW tupý. Hlavne jugoši sú hustý. Fakt klasa obchodníci. Film mal len tú smolu, že trošku je pridlhý. Takýto akčno-gangstersko-koksový film je tým pádom zbytočne naťahovaný a potom stráca dynamičnosť. Na záver je ale vidieť ako JW zbesnel a už sa teraz teším na dvojku, kde dúfam nebude uplakaný Matikár...(15.5.2014)

• Radko

Takto to v živote naozaj chodí - zafilozofuje si Srb, po tom, ako spomenie príhodu z detstva o neblahom konci najlepšieho kamaráta, ktorého telo skončilo rozrezané na dve polovičky. Nuž veru hej, presne tak to chodí, pomyslí si, v objatí vážne znejúcich slov a ešte dramatickejšej znelky, aj divák. S potlačenou slzou v oku zaspomína na všetkých rozpidlikaných parťákov. A takto to je S ľahkými prachmi stále. Scény vycucané z prsta (nudné, fádne) sa naťahujú v snahe poľudštiť zločincov. Nestanú sa sympaťákmi, no divák vie, že vedia byť aj citliví. Vďaka tomu postupne varujú Arabi i Srbi nováčika pred zradou kohokoľvek z bandy. Nováčik je ale frajer. Vie kúpiť z pozície študenta banku. Žiadny problém: iba súčasť "realistického" scenára. Pred pár rokmi väčšina aktérov príbehu pásla v lúčoch ostrého Slnka kozy na vysušených marockých púštiach alebo na bielych vápencoch svahov Treskavice. Naakumulované slnká v duši prinášajú dnes títo drsní počerní obchodníci vyblednutým Švédom v podobe kokaínu. Každý z nich má kohosi - frajerku, dcérku či sestru + nejaké zážitky z minulosti. Dobre vymyslený scenár nie je na zahodenie. Ale tohto filmu sa nedotkol. V ňom sa len útrpne poskladalo čosi, čo sa práve nosí. Hlavne nech sa ľudia zabavia (čo na tom, že ide o totálny výplach mozgu?) a napíšu o niečom, čo echtovo zapadá do súčasnej štýlovej škandinávskej zločineckej kinematografie. Možno najväčšou chybou filmu je chýbajúci humor. Všetko je brané nesmierne vážne. Respektíve, možno tu humor je, no vysiela na úplne odlišných vlnových dĺžkach v nezrozumiteľnom kóde.(26.2.2015)

• - Natáčanie prebiehalo na viacerých miestach vo Švédsku, no filmári zavítali aj do nemeckého Hamburgu. (MikaelSVK)

• - Film je natočený podle úspěšného románu švédského autora Jense Lapiduse. (morgos)

• - Daniel Espinosa toužil příběh z Lapidusova románu „Snadný prachy“ převést na plátno už od dob, kdy se s ním setkal. Svou roli v jeho motivaci hrály jistě i jeho chilské kořeny. Proto se nabídky producenta Fredrika Wikströma chopil s nadšením a za na švédské poměry velký rozpočet 9 milionů amerických dolarů vytvořil hit, na nějž doma za první víkend přišlo víc než sto tisíc lidí. (Zdroj: Letní filmová škola)