Srbský film

(festivalový název)
  • Srbsko Srpski film (více)

GigaPudding

Klasika, tak zvrhlé, že nemůžu hodnotit :). Každopádně technická stránka filmu je úplně překvapivým způsobem kvalitní. Že to je první film mladého režiséra z evropy a to ještě ke všemu ze srbska člověk pozná jen z toho, že se tam mluví srbsky, protože kamera, světlo, zvuk, hudba, prostě všechno na úplně maximální úrovni srovnatelné s velkými západními produkcemi a do toho výborní herci. Tohle všechno dohromady ještě umocňuje úplně bizarní, ale přitom v určitém směru až nepříjemně realistický a hlavně zvrhle tragický příběh bývalého pornoherce Miloše, kterému přijde nabídka natočit to nejmocnější "umělecké" porno od záhadného a očividně prachatého režiséra Vukmira (celým jménem Vukmir Vukmir :)). Herci jsou přirození (žádné dvojsmysly, zvlášť pokud jde o Miloše a Vukmira, o toho Miloše teda víc :)) a Vukmirovy promluvy docela dobře korespondují s režisérovým prohlášením, že tento film je zpodobněním toho když je člověk vyšší autoritou nucen proti vlastní vůli dělat něco zvráceného. Ty Vukmirovy promluvy nepůsobí hloupě a spolu vůbec s celým příběhem a celém kontextu toho proč tohleto vůbec vzniklo to působí mnohem silnějším dojmem, než nepochopitelným způsobem opěvovaný trapas jménem Funny Games pokud jde o tu myšlenku, že násilí a sex jsou výdělečnější než nafta. Ale srpski film není nechvalně proslulý kvůli Vukmirově společenské kritice a tady film taky přináší něco doteď (v legálních filmech) nevídaného. Násilí je tu vážně hnusným způsobem realistické a překvapivě má svůj smysl pro vyznění filmu, narozdíl třeba od francouzského Uvnitř, ale prostě předváděčka Vukmirova nového žánru prostě není zrovna jako pohodovka na nedělní odpoledne, i když není tak explicitní jak jsem se bála že bude. Vážně drsný je pak vůbec celý závěr filmu a třeba scéna s mačetou je díky tomu co se děje na obraze a co divák a Miloš slyší z reproduktoru z toho dělá něco vážně drsného a děsivého a na závěr divákovi film vlepí ještě jednoho facana na rozloučenou, který ještě podtrhuje to co film tou svou zvrhlostí chtěl říct. Nemůžu to hodnotit, protože zase je to ten případ technicky parádního a námětem příliš zvrhlého filmu, ale tady rozumím tomu co a proč chtěl autor říct a hlavně i kdyby chtěl říct cokoli, tak to dokázal podat tak efektivním způsobem, že to prostě člověka dostane ať už v pozitivním nebo negativním smyslu a oběma případům se nedivím. ()

ARI50

No pro mně v některých momentech hrůza zvlášť když vidím scény s malými miminky které to nejvíc odnesou zvlášť scéna která mně dostala. Neuvěřitelně zvraceny film mně v některých momentech i šokoval a někdy jsem jsi i říkal jak tohle dokáže někdo natočit. Nwm co bych k tomu dodával jen to že nemam ani snahu tady psát bezceler. ()

Necrotongue odpad!

"Srpski film nejen šokuje, ale především zneklidňuje." Tuto větu jsem opsal z obsahu k filmu, protože s ní nemůžu souhlasit. Co mě na tom mělo šokovat? Nežiju přece ve vakuu a nešokovalo mě ani 50 odstínů pana Šedého, takže... Zneklidněný jsem sice byl, ale došlo k tomu ze stejného důvodu jako u většiny českých romantických komedií- nechápu, kde se na takové filmy berou finance. Zčásti jsem byl otrávený, zčásti znuděný a nebýt tlačítka ffw na dálkáči asi bych se závěru nedočkal. Vůbec mě nepřekvapuje, že jsou mezi podobné tituly zařazeny stonožky, ještě tam chybí Human Nature. Pokud toužíte po erudovaném komentáři, přečtěte si ten verbalův, myslím, že je přesný. ()

mm13

V prvej fáze som si spokojne pohmkával a zároveň odhadoval, koľko sa toho do konca stihne pokaziť. V prostrednej mi došlo, že pozerám film, za ktorým stáli poctivci a začal sa triasť, s čím ešte prídu, kam to vyústi. V poslednej sa dostavilo nutkanie rozdriapať všetko okolo seba, zožrať vlastné genitálie, vyškriabať si mozog z hlavy, rozmliaždiť si ju vo zveráku a dúfal som, že niečo predsa len skazia a tým pádom to na mňa až tak nedoľahne... Neskazili nič! Možno ešte aj pri inak vynikajúcom Audition by to šlo menej násilne, výpoveď a dojem by zostali rovnaké. Nie v tomto prípade! Toto nie je exhibícia, to je ťanie do živého. Film, ktorý už v živote nechcete a zároveň musíte znova vidieť. A môžete, pretože (odvážim sa tvrdiť) nie je pri všetkej tej obludnej krutosti nemorálny. Len neústupčivý a bezohľadný. Ale aj tak to má, keď príde na umenie, predsa byť. Ako si to kto zrovná, je už na ňom, ja som za túto filmovú skúsenosť rád. ()

MeanWhile odpad!

Hurá, konečně jsem se dostal k tomuto filmu a hurá že ho mám za sebou. Podle všech řečí o tom, že je to nejodpornější film všech dob, že je to hnus kterej nikdo nikdy neviděl a že se na to ani koukat nedá, sem se na to musel podívat a musím říct že některé scény byly akorát tak k smíchu. Celej film je jedno velký nic o kterém je úplně zbytečný mluvit. Amatérská nuda, která má přivodit co nejvíce diváků, kteří se z toho mají pozvracet. Já si teď akorát dojdu ještě na záchod, najíst se a pak pudu spát a budu snívat o medvídkovy Pú, protože tenhle film mi neukázal nic jinýho, než kraviny kraviny kraviny, ze kterých se bude bát nebo bude znechucen jen opravdový NERD. ()

ancientone

Maximálne kontroverzný SRPSKI FILM je niečo ako nová obdoba THE LAST HOUSE ON THE DEAD END STREET s prídavkom cronenbergovskej deformácie osobnosti. Smiešne patetické keci o porne ako vysokom umení priživované schopnou evokáciou mystéria prechádzajú do stupňujúceho sa zobrazovania najsurovšieho hnusu, aký je vo filmovom priemysle možný (hra na "snuff") taktiež v dosť zámožnom A-čkovom obale, kde sa o vyvstanie pokúšanú nejaké myšlienky o degenerácii človeka prostredníctvom videí a pod. Celé mi to príde ako nepodarená parafráza na VIDEODROME, samoúčelnosť snažiaca sa napnúť ramená do šírky, na ktorú nemá, ostávajúca na úrovni plytkého predhadzovania špinavého hnusu priamo do očí diváka pod chcenou zásterkou "ono to má hlbší dopad". Podobne som sa cítil (a to by bolo pre tvorcov aj komplimentom) po sledovaní Pasoliniho Saló - 120 dní sodomy. Film tváriaci sa ako alegória na hlbšiu tému (v Saló alegória zneužitia moci), no pôsobiaci len ako prvoplánový útok so zámerom odpudiť. SRPSKI FILM je druh filmu ku ktorému sa možno postaviť z dvoch opozitných hľadísk, ja si vyberám to negatívne, nenachádzam v tom žiadne hlbšie desivé čaro, nič symbolické a zaujímavé, len výrazne brutálny pseudosnuffový výbuch spracovaný A-čkovým spôsobom, do ktorého možných kvalitných útrob sa podarí preniknúť len hŕstke divákov. ()

Handle odpad!

...jenže ono to může být klidně i 5*, sakra! Filmařsky v podstatě dobré, ovšem zapomeňte na objektivitu, u tohodle filmu to prostě ani nejde. Ze zvědavosti jsem na to kouknul a je to vážně nechutnej film. Svůj účel ale naprosto splnil - zhnusil mě. Sku*veně odporný. Avšak po přemýšlení, jaké hodnocení tomu dát, jsem přišel na jedno: ten film mi nic nedal. A na filmy, který mě zhnusej se koukat nepotřebuju. Krom toho, hodinu se tam nic neděje a poslední třetinu neuvěřitelně zatlačej na pilu a já uvidím jedny z nejodpornějších scén, co jsem kdy ve filmu spatřil... ale no tak, to není pro mě! :) Každopádně jeden z mála filmů, kde jsem schopný pochopit snad opravdu jakékoli hodnocení. ()

Genero

Není pochyb o tom, že pan Spasojevic musel být v Ústavu pro duševní zdraví v Bělehradě diagnostikován jako těžký parafilik a zjištěné deviace ventiloval pod dohledem vedoucího lékaře místní psychiatrické kliniky a s laskavým souhlasem představenstva nemocnice do svého režijního debutu, který natočil v rámci experimentální léčby. Mládenec z bývalé Jugoslávie jednoho dne během pravidelné masturbace ve fekáliích své přítelkyně pocítil odvahu natočit film o sexuální zvrhlosti, násilí a extrémech a vypořádat se tak s vlastními, v běžné společnosti neakceptovatelnými, běsy. Je proto s podivem, že výsledek rozhodně nevypadá jako beznadějně amatérský výplod. Ve světě milých hořkosladkých komedií, Hannah Montany a teplých upírů pak působí takový biják jako kopnutí do koulí a ať už při něm budete zvracet nebo tleskat, chladnými vás nenechá. Nemá smysl dumat nad otázkou, proč někdo něco takového natočí. Obávám se, že Srbský film není nic jiného, než jen další zbořené tabu, které za pár let přijmeme jako standard. Vzpomíná si někdo, jak před dvaceti lety jehňátka bečela hrůzou při sledování Demmeho kanibalském thrilleru? ()

BoPo

Na to, že porno je dosť neprehliadnuteľná súčasť kultúry, tak všeobecne známych neporno filmov s touto zápletkou moc nie je. Keď už sa nejaké nájdu, tak sa v podstate vždy jedná o erotiku za hranicou bežnosti. 8 MM, Kanibalové, alebo zatiaľ mnou nevidené Saló aneb 120 dnů sodomy, Caligula. Srbský film sa chcel zaradiť do tejto spoločnosti, a tak zahrnuje do príbehu všetky nechutné, nezákonné, pre normálneho človeka nestráviteľné praktiky, a okolo nich nabaluje dej s jemným nádychom Lyncha. Toto porno neporno má svoje silné vizuálne momenty a v konečnom dôsledku má aj dobrý, neblbý, ako tak premyslený dej. Nie je to pre každého, ale kto sa odhodlá, dostane presne tú dávku zvráteností, ktorú mu povesť Srbského filmu sľubovala. Myslím, že tento film je celkom slušný partnerský test. Ak sa vaša polovička pri sledovaní tetelí blahom, tak viete, že z neho asi nikdy nebude nezávadný rodič. ()

Litsarch

Čekáte od filmu jen samý sex? V potokách krve? A to vše v naprosto dementním ději? Tak to jste v NAPROSTO VEDLE! Srpski film je úžasný psychologický thriller vážení! Nutno ale dodat že jen pro velmi silné jedince. Začínáme prostě. Vysloužilý pornoherec, který žije jen se svou ženou a synem, poslední jeho porno filmy byly brak a žije z posledních peněz, dostane královskou nabídku na pornofilm, který honorářem zajistí bohatý život i jeho synovi. Nicméně naprosto neví do čeho jde, ani to nemá vědět! Čekáte, že nyní to bude jen samá šoustačka? Tak to jste zase vedle. Od téhle chvíle se totiž začnou dít takové věci, že nestačíte koukat. Atmosféra začíná houstnout, a když houstnout, tak doslova. Začíná to být až úchylné, zvrácené a naprosto za hranicemi vkusu většiny populace. Nicméně dějově je to skvěle zrežírovaný psychologický thriller, zakončený snad ještě více za hranicemi vkusu, než celý přechozí děj. A do toho skvěle pasující, až parádní hudba. Ne, opravdu nesouhlasím s pedofilními scénami. Film ale hodnotím podle toho, jaký ve me zanechal pocit, jakou sílou mě udeřil do tváře jako děvku. A musím říci, že Srpski film ve mě zanechal kurva silné, velké, až burcující emoce. A za to nemohu jinak než plný počet. Sakra to byl film! ()

Terva

POZOR, KOMENTÁŘ NENÍ VHODNÝ PRO DĚTI DO ČTRNÁCTI LET!!!...........Příběh začíná nápisem Srpski film a velice jemnou hudbou. Posléze je nápis "přerazítkován" stejným, ale hardkorovějším názvem filmu a přidá se i tvrdá hudba. CITÁT - Toust je ten chleba, co skáče........... Ve filmu sledujeme život Miloše, bývalé pornohvězdy, který je momentálně v "důchodu" a užívá si vydělaných peněz. Jenže ty už docházejí. Má rodinu a ta peníze potřebuje. Co má dělat, když umí jen šukat? Od přítelkyně dostane nabídku na uměleckou fotografii. Prý se v Srbsku připravuje podobný soukromý projekt. CITÁT - Pornografie na nejvyšší úrovni?......to je lákavé.......... Nakonec výše peněz rozhodne o Milošově podepsání smlouvy. Jenže má to háček, on neví co podepsal. CITÁT - Tvá pravá ruka je vynímečná, protože masturbuje vyjímečného ptáka.......... Projekt zahrnuje skutečné postavy, skutečné situace a skutečný sex. Možná už jen tahle věta měla Miloše zastavit. Ale ve smlouvě jsou velice velká čísla, ne šukací, ale finanční. CITÁT - Není nutné číst smlouvu, jen se podívej na ten honorář............ Pochyboval a stejně podepsal. Záběry z 58 minuty jsou opravdu zvěrstva. To je tedy síla. Tady jsem to chtěl vypnout. Ještě tu byla šance, že to šťastně dopadne. Já blbec však vydržel. A skoro jsem se ve finále rozbrečel. Ten film je fakt krutá síla. Tady při tomhle sexu jde opravdu o život. CITÁT - Naše hvězda vyskočila z okna.............. Brutální snímek s naprosto psychologickým i hudebním dějem, při kterém budete onanovat, brečet, zvracet, proklínat se a budete chtít spáchat sebevraždu, protože se na to vůbec DIVÁTE!!!! V hodnocení tohoto "příběhu" jsou jen dvě možnosti. Buď tomu dáte "ODPAD" nebo "PĚT HVĚZD", jeden z filmů, kde opravdu neexistuje střední "zlatá" cesta. Já dám za pět. CITÁT - Vítej v našem vřelém rodinném podniku.......... ()

Nejcenzurovanější film desetiletí?

Nejcenzurovanější film desetiletí?