Space Battleship Yamato (festivalový název)

Učú senkan Jamato

SPACE BATTLESHIP ヤマト

Uchū senkan Yamato

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2010, 131 min

Ale jo, koutatelný to teda bylo, ale abych to shrnul: příběh je celkem dobrý, jen špatně natočený (respektive to táhnou dolů některé herecké výkony a pár pěkných nesmyslů, které prostě nedávají smysl), efekty jsou naprosto úžasné (vážně se divim, že takových filmů není z japonské produkce víc), záporáci jsou skvělí (hlavně ke konci jeden krásný rozhovor, který asi z celého filmu dával největší smysl) a pak je tu hudba - ten soundtrack chci a to hned!!! Hudební doprovod je to nejlepší z celého filmu a musim uznat, že japonci jsou (co se týče soundtracků) naprostá špička. Takže za film 50%, za soundtrack 100%(18.10.2012)

• Listyx

Teda tohle byla, ale záležitost :) Zkráceně, jedná se o takovej mix BSG, Star Treku se Star Wars a japoskomexickoaustralskokanadskou telenovelou :) Kvalita tohoto filmu bohuže končí a začíná na úovni osobního nadšení diváka pro sci-fi filmy + schopností vyrovnat se s japonskou melodramatičností a lidským ansáblem o hereckých schopnostech dobře zmrzlé tresky. Film navíc není obecně vnitřně moc konzistentní a člověk si říká "sakra proč tohle neudělali předtím" nebo "lol kde vzali tohle". Tak, ač nechtěně, v některých chvílích vzbuzuje film i nějaké emoce, u mě pak nejčastěji údiv a žažil jsem si i pěkný WTF moment (ty duchy snad už opravdu nikdo nemohl myslet vážně). Co se dalo z filmu snést, byly chvíle strávené ve vesmírném prostoru vně lodí. V modelech lodí bylo možné často najít silnou inspiraci (někdy opravdu hodně silnou) odjinud, ale vypadalo to pěkně :) Také zvukový doprovod byl poměrně nerušící (teda až na "Love Lives" na konci (druhý WTF moment :) )) No a abych jen nechválil, ty dialogy to byl nářezík, i leckterá béčková kung-fárna by po sepsání byla proti tomu dílem nekonečné moudrosti a klíčem k pochopení a obsáhnutí všehomíra. No nic :), u mě za **, za tu srandu a za to, že ta ponorka ve vesmíru vypada docela dobře :)(22.7.2011)

Je tam Halo, Star Wars, Star Trek, vlastně všechno pořádné sci-fi, co kdy bylo natočené. Technická kvalita filmu byla sice dost bídná, ale jako exkurze do neprobádaných vod to byl hodně zajímavý pokus. I přes dlouhou stopáž to nenudilo a bojové scény stály za to. Palec nahoru za snahu a za relativně dobrý film. 60%(16.12.2016)

• Ketri

Kapitánův deník, hvězdné datum 2011: Posádka hrdinně překonala 130 minut nepřátelského, zákeřného mučení, podprahovou i zjevnou metodou. Za tento nadlidský výkon si nyní dopřeje zasloužený odpočinek a zákaz sledování japonského hraného sci-fi filmu na dobu neurčitou. Konec. Tak jsem celou dobu doufala, že z toho vypadne něco ve stylu Hvězdné pěchoty a že je to vše jenom legrace. Tak asi nebyla. Nicméně japonská etiketa je známá i všem mimozemským civilizacím a dodržují ji dokonce i zarytí nepřátelé lidské rasy. To máme opravdu štěstí, hurá!(29.10.2011)

Tohle je vlastně taková episoda star treku, akorát je tu hlavní rozdíl v tom, že všichni jsou Sulu. Jasně, na mnoha místech je velmi vidět, že se jedná o adaptaci anime seriálu z půlky sedmdesátých let (jestli byla i manga netuším), postavy jsou velmi předvídatelné a jednorozměrné, jejich mise takřka nemožná a... A já nevidím důvod, proč tu na to nadávat, když ve star treku bylo neménlich to samé (včetně podobnosti některých postav, aneb zdejší leader je tak trochu kapitán Kirk a třebas takový Scotty je taky vykrádačkovitý). Ale jako dobrodružná pohádka to prostě funguje, ne každá space opera musí být nutně třeskutě vážná a temná, jako třeba remake Battlestar Galacticy (ovšem i v něm se našla trocha inspirace pro Jamato, což je jen dobře). Zkrátka a dobře, je to jednoduché, je to pocta původní verzi, ale hlavně to není špatné, jak se tu mnozí tváří. A nejsou tu chapadla... Co je to za japanárii, když tu nejsou chapadla..?(10.7.2016)

• - Křižník Yamato byla skutečná loď nasazena Japonci za 2. světové války. Vesmírná loď Yamoto pak vypadá podobně, jen s výjimkou nového technického vybavení. (Zdroj: Future Gate) (Terva)

• - V devadesátých letech koupil Walt Disney práva na zfilmování původního anime z roku 1974. Pro film byl už i napsaný scénář, po odchodu Michaela Eisnera od Disneyho se však práva vrátila zpět do Japonska. Tam se poté natáčení filmu připravovalo přes pět let. (Raztubyl)

• - Ztvárnění filmové postavy Yuki Mori bylo nejprve nabídnuto herečce Erice Sawajiri. Tu posléze nahradila Meisa Kuroki. (Conspi)