Space Battleship Yamato (festivalový název)

Učú senkan Jamato

SPACE BATTLESHIP ヤマト

Uchū senkan Yamato

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2010, 131 min

Tak film mě vcelku potěšil. Původní mangu má na svědomí fenomenální Matsumoto Leiji a první anime série se začala vysílat už v roce 1975, to jen pro zdejší děti, kteří tady neustále operují, že Space Battleship Yamato vykradlo Battlestar Galacticu, takže to spíš bylo naopak. Film má spád, efekty jsou na velmi slušné úrovni. Bohužel je ale přítomný i patos a přehnané hrdinství, jak známe z made in USA. Herecké obsazení je dobré, mě osobně potěšila Kuroki Meisa v hlavní ženské roli, tuhle krasavici mám hodně rád, i když spíš jako zpěvačku:-). Nejlepší část filmu: SPOILER - přichází, když lidé přistávají na cizí planetě, kde obrněný transportér a vojáci střílejí emzáky ve velkém. Závěr filmu je už tak trochu nelogický, kdy se například mimozemštané chystají zničit zemi, ale v klidu počkají, než si naši hrdinové vylijí srdce, prostě moc okaté KONEC. Všichni asi známe lepší sci-fi, ale kdo dá tomuhle filmu šanci, tak litovat nebude. PS: Vesmírný křižník Yamato vypadá jako lod, protože má představovat skutečnou válečnou lod se stejným názvem, kterou Japonci nasadili ve druhé světové válce a byla to jejich chlouba a zároveň poslední naděje v prohrané válce. Do služby vstoupila 16.12.1941 a potopena byla 07.04.1945 severně od Okinawy. Jo a ještě Aya Ueto a Koyuki Kato v tomhle filmu rozhodně nehrají, to je další blbost, kterou jsem tady na čsfd našel a není jediná, podívejte se raději na IMDb. Dodatek: No tak už jste si to spravili, proč to ale nejde hned to nechápu.(30.7.2011)

Ale jo, koutatelný to teda bylo, ale abych to shrnul: příběh je celkem dobrý, jen špatně natočený (respektive to táhnou dolů některé herecké výkony a pár pěkných nesmyslů, které prostě nedávají smysl), efekty jsou naprosto úžasné (vážně se divim, že takových filmů není z japonské produkce víc), záporáci jsou skvělí (hlavně ke konci jeden krásný rozhovor, který asi z celého filmu dával největší smysl) a pak je tu hudba - ten soundtrack chci a to hned!!! Hudební doprovod je to nejlepší z celého filmu a musim uznat, že japonci jsou (co se týče soundtracků) naprostá špička. Takže za film 50%, za soundtrack 100%(18.10.2012)

• LordMysti

Je strašná škoda, že tento film je pouhou ještě poněkud chaotickou kopií jiných filmů a to především Battlestar Galactica. K tomu stejně trapné vlastenectví jako u amíků a člověka mrzí nevyužitý potenciál dvojnásob. Filmařsky je to solidní počin, trikově, střihově i herecky to samozřejmě nesahá ani po kotníky vykradeným filmům, ale i přes minimální rozpočet $12 miliónů se natočila opravdu solidní věc. Teď už jen kdyby to mělo nějaký originální a zajímavý nápad, mohlo to být velké překvapení. Škoda :((26.7.2011)

Sci-fiíííí, sci-fiíííí, sci-fi je náš kamaráááád... ~~~ Chtělo to trochu vyladit scénář a najmout někoho více než dvanáctiletého na psaní dialogů, jinak jsem ale spokojen a klidně mohlo vesmírně-emzácké akce být víc. Podzemní mimozemská část mi, nevím proč, připomínala hru Halo a z lodi vyloupnuvší se Analyzátor byl takovou (záměrnou) vzpomínkou na R2D2. Jen škoda těch nezamýšleně vtipných dialogů a hloupých rádoby dramatických protahovaček. ~~~ Vesmírných sci-fi je tááák málo, až mám i za tohle málo "na jazyku" 4*, ale skutečně toho patosu bylo příliš. Zasloužené *** si ale Space Battleship ヤマト zaslouží určitě. V našich kinech se tohohle nikdy nedočkáme, ale umím si na základě filmu představit nějakou coop střílečku :) ~~~ PS: Nevím, kde vzal kolega T2 informace o rozpočtu $12 milionů, já se z několika zdrojů dočetl rozpočet $23,9 milionu, což je sice dvojnásobek, ale i přesto směšně malá částka. Točit tohle Hollywood, 100 milionů by v tom utopil bez mrknutí oka.(21.7.2011)

Vykrádačka všech možných vesmírných sci-fi + kýble japonského patosu (srsly, americký patos hadr). Obsazení je ale poměrně sympatické, příběh jednoduchý a člověk se u toho zasměje, kvalita efektů je velmi kolísavá, ale je to nefalšovaná space opera a to se počítá. Kdyby se vyhodily ty nekonečně salvy hrdinských keců, uslzených pohledu a snahy o sebeobětování, mohl by mít film 100 minut. Takhle tomu místy chyběl ten pověstný tah na branku. Závěrečný song je ovšem hodně fajn.(8.2.2016)

• - Křižník Yamato byla skutečná loď nasazena Japonci za 2. světové války. Vesmírná loď Yamoto pak vypadá podobně, jen s výjimkou nového technického vybavení. (Zdroj: Future Gate) (Terva)

• - Ztvárnění filmové postavy Yuki Mori bylo nejprve nabídnuto herečce Erice Sawajiri. Tu posléze nahradila Meisa Kuroki. (Conspi)

• - V devadesátých letech koupil Walt Disney práva na zfilmování původního anime z roku 1974. Pro film byl už i napsaný scénář, po odchodu Michaela Eisnera od Disneyho se však práva vrátila zpět do Japonska. Tam se poté natáčení filmu připravovalo přes pět let. (Raztubyl)