Space Battleship Yamato (festivalový název)

Učú senkan Jamato

SPACE BATTLESHIP ヤマト

Uchū senkan Yamato

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2010, 131 min

Tohle je vlastně taková episoda star treku, akorát je tu hlavní rozdíl v tom, že všichni jsou Sulu. Jasně, na mnoha místech je velmi vidět, že se jedná o adaptaci anime seriálu z půlky sedmdesátých let (jestli byla i manga netuším), postavy jsou velmi předvídatelné a jednorozměrné, jejich mise takřka nemožná a... A já nevidím důvod, proč tu na to nadávat, když ve star treku bylo neménlich to samé (včetně podobnosti některých postav, aneb zdejší leader je tak trochu kapitán Kirk a třebas takový Scotty je taky vykrádačkovitý). Ale jako dobrodružná pohádka to prostě funguje, ne každá space opera musí být nutně třeskutě vážná a temná, jako třeba remake Battlestar Galacticy (ovšem i v něm se našla trocha inspirace pro Jamato, což je jen dobře). Zkrátka a dobře, je to jednoduché, je to pocta původní verzi, ale hlavně to není špatné, jak se tu mnozí tváří. A nejsou tu chapadla... Co je to za japanárii, když tu nejsou chapadla..?(10.7.2016)

Aneb Battlestar Galactica po japonsku. Zápletka je sice koncentrát těch nejprovařenějších sci-fi témat (nicméně vesmírná bitevní loď vypadající jako její jmenovkyně z druhé světové, to se jen tak nevidí), ale je natočena svižně a nenudí, navíc s vynikajícími triky a hudbou. Pouze ke konci už bylo dost obtížné přežít tu typickou japonskou patetičnost, kdy se hrdinové postupně jeden za druhým obětovávají ve prospěch vyššího cíle a neopomenou to několikaminutovým proslovem osvětlit (nepřátelská palba samozřejmě na tu chvíli ustane a unikající raketa poslušně posečká).(20.1.2012)

• Sykon

Tenhle film je skrz naskrz americký. Jen se v něm nevyskytuje žádný Američan a všichni bojují za záchranu Japonska, ne USA. No a taky Země jako takové, bez toho by to nešlo. Ale jinak to má všechny atributy americké vlastenecké letní jednohubky, to jest záchrana světa, boj s emzákama, rebelující hrdina s traumatem z minulosti, bla bla bla... Jenže jakkoliv se to mermomocí snažit napodobit hollywoodské akční trháky, ve finále to dopadá dost rozpačitě. Hlavně kvůli přílišné délce a naprosto mizerným dialogům. Jediný originální aspekt tohoto filmu je tak space battleship Yamato, která opravdu vypadá jako námořní battleship. Hezké na pohled, ale naprosto bez jakékoliv logiky. A tentokrát film nezachránil ani Takuya Kimura.(5.12.2012)

Nejvíc sexy muž všech dob (podle Japonců) a druhoválečný bitevník v kosmu. Co sakra chcete víc? Má to skvělý herecký obsazení, jednotlivý týmy na lodi jsou sehraný, zábavný a plní svůj účel, Yamato je pěkně nadupaná, na to že je 250 let stará, a trochu toho umělohmotnýho hrdinství jim odpusťte. Američanům to prochází furt (a salutujou mnohem debilněji), ale jak je to šikmooký, tak to najednou nemůže fungovat? Na mě to teda zapůsobilo a přála bych si tenhle film vidět i na větším plátně, než je 35" plazma...(13.8.2011)

Na světě je space opery jako šafránu a proto musím hodnotit tento japonský příspěvek žánru vysoko a prominout pár škobrtnutí nebo naiviu postav, vždyť jednooký mezi slepými králem. Yamato žádný svěží vítr do žánru rozhodně nepřinesla (taky se jedná o remake anime z let sedmdesátých), no mi stačil ke spokojenosti pocit sledovat něco "ze staré školy".(22.8.2011)

• - 80 % filmu bylo točeno na zeleném a modrém pozadí. (Terva)

• - Křižník Yamato byla skutečná loď nasazena Japonci za 2. světové války. Vesmírná loď Yamoto pak vypadá podobně, jen s výjimkou nového technického vybavení. (Zdroj: Future Gate) (Terva)

• - V devadesátých letech koupil Walt Disney práva na zfilmování původního anime z roku 1974. Pro film byl už i napsaný scénář, po odchodu Michaela Eisnera od Disneyho se však práva vrátila zpět do Japonska. Tam se poté natáčení filmu připravovalo přes pět let. (Raztubyl)