Půlnoc v Paříži

• USA Midnight in Paris (více)

Mladý pár Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdams), který se má na podzim brát, přijíždí s jejími rodiči do Paříže. Gil je nevýznamným spisovatelem, který miluje Paříž a chtěl by se sem po svatbě přestěhovat. Ovšem Inez jeho romantickou představu nesdílí a nemyslí si, že toto město bylo ve 20. letech minulého století zlatým věkem. Jednoho večera jde Inez se svými přáteli tancovat a Gil se prochází noční Paříží. Jeho půlnoční zážitky mu odhalí Paříž v jiném světle a ovlivní nejen jeho budoucí život. Žije v iluzi, kterou lidé někdy trpí a domnívá se, že život ostatních lidí, by byl pro něho daleko lepší. (oficiální text distributora)

Shaqualyck

Učaroval mi charakter Michaela Sheena. Každý máme ve svém okolí někoho podobného - usměvavý vševědoucí pozérský vopruz, chytrej jak masařka, která před chvílí posvačila na Einsteinově exkrementu, avšak k nohám i napěchovanému šourku mu příslušnice opačného pohlaví padají jak přezrálé hrušky, včetně té jedné, oné vyvolené, která za to ale stejně nikdy nestála, protože to byla jen povrchní materialistická pseudointelektuálka. Sice s pěkným zadkem, ale takových po světě běhá... a co s nima, že jo. Aspoň má pak člověk možnost pokecat v přítmí nejedné kouzelné pařížské nálevny s adorovanými velikány (nejen) světové kunsthistorie, srovnat si myšlenky a zjistit, co je v životě skutečně důležité. [...] Je dobře, že Woody zase jednou překonal fobii z opuštění rodného New Yorku, tuhle hříčkovitou poctu (jinému) městu a svým hrdinům musel sušit v šuplíku už pěkně dlouho. A Owen Wilson krásně chytil allenovskou dikci. Taky mám občas pocit, že žiju ve špatné době. Možná si odbarvím vlasy a odjedu do Paříže. Kdo ví...? P.S.: Škoda že třebas takový Michal Viewegh nemá svou Gertrudu Stein...:( ()

Kamca_

Od filmu jsem vůbec nic nečekala, takže ani nejsem moc zklamaná, že mě to ani trochu nebavilo. Od začátku mě to celý nudilo. A příliš mnoho textu ve scénaři mi hodně vadilo. A ta hudba byla taky celkem hrozná. Owen Wilson byl v téhle roli hodně špatnej, vůbec se na ní nehodil. Paříž mě neokouzlila a Woody Allen opravdu nepatří mezi moje oblíbený režiséry. Musim se přiznat, že na tenhle film jsem koukala jen z povinnosti a taky kvůli tomu, že o tom každej básnil, ale mě to vážně vůbec nesedlo. Takže dávám jen 40%. ()

jerry12

75%. Velice originální, velice nevšední, velice allenovské. Wilson a McAdamsová byli skvělou volbou, hravá práce s dialogy a scénářem je na Nobelovku a pojetí městské atmosféry, jak jsme u Allena zvyklí z New Yorku, se podařilo perfektně i tady; (nejen) noční Paříž je skutečně pastvou pro oči. Příjemná oddychovka. ()

Handle

Né že bych Woodyho nějak extra zbožňoval, ale z nějakého důvodu jsem si myslel, že tento snímek se mi bude zamlouvat. Ale ani omylem. Přišlo mi to jako naprosto nudná věc pro bohémy s kýčovitým scénářem, která se snaží o jakousi "old school/feel good" komedii (přitom vtip abyste pohledali). Postavy navíc průhledné jak blázen. Nechápu to nadšení, mně to přišlo neskutečně povrchní. ()

jhrasko

Krásna purpurovo ružová pohľadnica z Paríža. A zároveň absolútna rehabilitácia Owena Wilsona, ktorý je /proti všetkým mojim očakávaniam/ dokonalejší než akékoľvek alter ego samotného W.A. ()

ScarPoul

Existujú miesta, na ktoré keď vstúpite, dostanete pocit, že sa nachádzate mimo reality. Tie miesta vám utkvejú v pamäti a vďaka nim sa stávate bohatším človekom - vnútorne, emocionálne - vďaka skúsenostiam. To že Woody Allen miluje Paríž vieme všetci od Everyone says i love you. Týmto filmom chcel ukázať jeho silu a čaro. Prezentovať ho ako mesto miest, ktoré bolo svojho času plné umelcov a ktoré určovalo napredovanie umenia. Owen Wilson zahral prvotriedného neurotika, ktorý sa stretáva so svetom, ktorý berie realitu okolo seba príliš vážne. On radšej sníva. A hľadá inšpiráciu v časoch dávno minulých. A jednej noci, vďaka autu sa dostane do minulosti. A spoznáva všetky významné osobnosti, ktoré do Paríža vkročili a zanechali na ňom svoju stopu. Minulosť sa prelína s prítomnosťou a hlavný hrdina konfrontuje realitu so snom. Allen vytvoril pozitívny film, ktorý je miestami klamlivý, miestami pravdivý, ale stále je subjektívnou výpoveďou jednej lásky k mestu. Rovnako ako Manhattan v jeho rannom období. Herci, ktorých na toto zlanáril krásne dopĺňajú kolorit a atmosféru miesta a situácií. Woody Allen je možno starý, ale stále vie ako natočiť pútavý príbeh. Pre mňa sa jedná o jeden z lepších jeho počinov, ktorý namiesto vtipných situácií, využíva poetickosť obrazov a výpoveď zahalenú v nostalgií. Čo sa stáva pre film pozitívom, lebo v Paríži som bol, nebol som z neho veľmi nadšený a tento film mi pripomenul, že by sa tam nezaškodilo vrátiť. ()

RelaxMan

Čekal jsem podle traileru, že tento film se zařadí mezi ty nejlepší filmy Woody Allena, což se bohužel nestalo. Já se u filmu neskutečně nudil. Nápad sice dobrý, ale provedení nedotažené. Herecké výkony průměrné, ale to bude i tím scénářem, díky němu se totiž nedalo před kamerou toho moc předvést. Na filmu musím, ale pochválit kameru. Záběry na jedno z nejhezčích měst na světě jsou velmi povedené, hlavně ty ze začátku filmu. Soundtrack se také povedl. Bohužel musím dát jenom dvě hvězdy, na tři to z mého pohledu opravdu není. ()

maseer2

docela originální nápad ve vcelku zajímavém filmu o kouzlu a krásách Paříže, ale na to, aby mě snímek nějak výrazněji oslovil, mám asi málo uměleckého ducha.. tohle "umění zlatého věku" mě zkrátka nikdy moc nebralo.. lepší 3* ()

rawen

Lehká, z velké části hlavně nostalgická pohádka, ve které jakoby Allen už rezignoval na nějaké břitké skeptické vidění světa a jen stavěl obrovský, naivní, nekonfliktní pomník Paříži a starým časům. Já osobně mám raději Allena kousavého, cynického a živějšího, ani tohle taky není špatné. Owen Wilson zahrál Allena skvěle, Adrien Brody byl skvěle trhlý Dalí, víc než jedno příjemné posezení ale tenhle film asi nikomu neposkytne. 7/10 ()

bouncer

Půlnoc v Paříži je krásný film, líbivý v pravém slova smyslu a chvílemi vám připadá, že koukáte na reklamu na Paříž. V principu se jedná o jednoduchou hříčku, kterou ale Allen podává osobitým způsobem, baví diváky i herce, kteří si film očividně taky užívají. Owen Wilson se pokusil vystřihnout si mladého Allena a vyšlo mu to pěkně. A kde jinde najdete film s takovým množstvím uměleckých géniů, aniž by ten film byl vlastně o nich. Není to perfektní dílo, ale krásně strávených 90 minut a to je vlastně hodně. ()

Martinibaby

A já si celou dobu myslela, že Owena Wilsona nesnáším, přitom mě na tomhle filmu bezkonkurenčně bavil nejvíc, společně se spoustou oživlých umělců. ()

Johny_fork

V Paříži jsem nějaký čas pobyl a její nenapodobitelnou noční romantiku jsem si zamiloval. Čěkal jsem, že Woody se nám tu atmosféru pokusí zprostředkovat nějakým soudobým pařižským románkem. Jak velké bylo moje zklamání bylo, když jsem zjistil, že si pomáhá opravdu lacinými berličkami, jako přesouvání v čase a diskutování s historickými postavičkami, které zde povětšinou působí velmi trapně. Také mi není jasné, proč Woody najednou přestává věřit svému publiku a má potřebu vysvětlovat, snad nám nezačíná dědkovatět, od Vicky Christiny je to slabota. Ocenil bych snad jen vynikající Marion Cotillard. ()

Terva

CITÁT - Současnost je šedá........... Prvních tři a půl minuty sledování film a já si uvědomil, jak je Paříš velmi podobná Praze (nebo obráceně) CITÁT - Je to neuvěřitelné, podívejte se na to. Druhé takové místo na světě neexistuje........(?) CITÁT - Doufám, že nebudeš asociální.......... Gil (Owen Wilson) má sen. Žít v Paříži 20. století. Bez kyselých dešťů, jaderné energie a terorismu. Jedné půlnoci se mu jeho sen vyplní. CITÁT - Promiňte, kde to jsem?...... Ale spíše by se měl ptát: Kdy to jsem? Žádný námět není strašný, když je pravdivý příběh a tak si Gil užívá přítomnost Fitzgeraldů, Hemingwaye, Pabla Piccsa a dalších. Situace ale není jednoduchá. Gil tu potkává ženu a ačkoliv sám má snoubenku začíná pochybovat. Ale to ještě není vše, bude to ještě komplikovanější. Každý má rád nějaké to období a žena z jiné éry by zase chtěla žít někde jinde. CITÁT - Já vidím ...... nosorožce......... Krásný, pozitivní příběh, který ruší jen negativní Gilova snoubenka a její rodiče. Seděl jsem v křesle, poslouchal nádhernou hudbu, díval se na krásno Pra....říž a jen jsem se kochal příběhem. CITÁT - V tu chvíli jsem se cítil nesmrtelný............A tak jsem se do příběhu propadal hlouběji a hlouběji a zjistil jsem (bylo mi to vysvětleno), že "tahle generace" je prázdná a že nemá žádnou představivost. Která generace? To už nechám na vás. ()

Folpa

Nejsem fanoušek Woody Allena ale tenhle film se mu opravdu povedl. Paříž tu vypadá jako dřív a ty fórky... A to, že někdo vyčítá Owenu Wilsonovi, že hraje jako Woody Allen? Ach jo... ()

Terez.S

Milý, atmosferický film. Nejvhodnější sledovat nějaký deštivý podvečer s horkým čajem a čokoládou po ruce :) ()

MrCreosote

"A pozdravuj Trockého!" Pro někoho, kdo už přemýšlel o tvrzení, že "tenkrát bylo líp" a logicky došel k závěru, že se jedná o úplnou hloupost, nebude Allenova Půlnoc v Paříži obsahovat žádnou překvapivou pointu ani sdělení. Může se ale pobavit nad hravostí a mladistvou vervou nejslavnějšího filmového neurotika. Naštěstí pro mě nedošlo k drsnému popření romantických ideálů jako v Purpurové růži z Káhiry, ale naopak k přirozenému smíření s realitou. A samozřejmě platí, že čím jste informovanější v oblasti literatury, výtvarného umění a filmu, tím víc si Půlnoc vychutnáte a nasmějete se u ní. ()

JayZak

Velmi příjemný kousek, nápad setkávání se ve snu se známými umělci 20. let 20. století se Allenovi vyplatil, a jejich ztvárnění bylo většinou více než povedené. Paříž ve svých nejlepších letech vás zde okouzlí, genius loci jak má být. Překvapil mě Owen Wilson, k jehož obsazení jsem byl zpočátku skeptický, ale jeho lehce ňoumovský styl do filmu sedl. Co se týče scénáře a režie, nejde zde o nic inovativního, ale to od Woodyho už nikdo nečeká (i když Match Pointem jistě překvapil mnohé). To, co je fanouškům v jeho stylu tak familierní, tedy vybroušené dialogy, kvalitní herci a smysl pro práci s prostředím a atmosférou, je zde zastoupeno v dostatečné míře, takže já jsem za sebe spokojen. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem