Univerzální voják 4: Odplata

Universal Soldier: Day of Reckoning

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2012, 114 min

• Thomassi

Po trojce, která byla velikým překvapením, přichází díl, který naprosto devastuje všechny zákony o univerzálním vojákovi. Začnu tím příjemnějším. JCVD a Dolph ve svých malých rolích vynikli o to více. Měli charisma a dokázali hlavní hvězdě, Scottu Adkinsovi, pořádně zahulit. Ten je podle mě jednou z největších ikon akčního žánru v současnosti. Tady to jen potvrdil. Akční scény, hlavně ty bojové, jsou výborné. Nejlepší ta z obchodu se sportovním náčiním proti Arlovskému. Co ale naprosto páchne sračkama, je celý příběh. Pane bože, kdo takovou psychárnu vymyslel. Nemělo to ani hlavu, ani patu. Nebýt samotných herců, stojí to za hovno. A to doslova.(30.7.2013)

Zajímavě "Lynchovský" způsob, jak pojmout bezmozkovou akčňárnu, to jo. Ale přepálená stopáž, díky níž hrdina působí, jakože jen tak přebíhá sem a tam, a skutečnost, že s mytologií Univerzálních vojáků má tento snímek pramálo společného, tomu mnoho nepřidají. Ale zase lepší, než klackem do oka, žejo. Nebo předchozími díly (vyjma prvního) do očí.(11.11.2012)

• Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 2/10 Hudba 1/10 Akce 4/10/// PLUS: ....už nějak moc dlouho přemýšlím jaké to má klady, je s podivem že tu je Lundgren, který hraje záporáka, Van Damme, který hraje ještě zápornějšího záporáka a naklonovaný Scott Adkins, který dokud není naklonovaný tak se na nic nezmůže, akce, přesněji souboje pokud už na ně dojde jdou koukatelné MÍNUS: Van Damme vypadá hrozně, připomínal mi Dartha Vadera, atmosféra je nicotná, vůbec mi to ničím nepřipomínalo Univerzálního vojáka tak jak si ho pamatujeme, nuda je to však převeliká, chtěl jsem si taky něco implantovat abych to vydržel do konce, herci (rozuměj: univerzální vojáci) jsou nějaký ruský komparz z posilovny, podle toho to i vypadá./// Shrnutí: Proto že jsem u třetího dílu měl velká očekáváná a dočkal jsem se jen koukatelné akční mlátičky, od čtvrtého filmu jsem raději nic neočekával, snad jen opět koukatelnou mlátičku. Té jsem se sice opět dočkal, ale je zabalna do tak otravného a nijakého příběhu v němž vám nikdo nevysvětlí motivaci postav, ani jejich jednání. Teď se na řadu dostává spousta otázek proč, ale nejsem si jist, jestli mě stojí za to na ně hledat odpovědi. Univerzální voják už nikdy více./// Celkem 25%///(25.4.2014)

Co na tom, že to nemá s původním námětem už opravdu nic společného. Co na tom, že Van Damme a Lundgren zde hrají jen menší okrajové role. V hlavní roli je nová "krev", mládí má přednost, "kupředu" levá ... => Adkins sice první celou hodinu neví, která bije a vo co gou, pobíhá zmateně "po filmu sem a tam", ale v druhé půlce si vzpomene, jak je dokonale vytrénovanej a pak už to jede... Perfektní souboje, závěrečnej masakr asi 20ti vojáků těma nejneuvěřitelnějšíma způsobama, čím dál víc zběsilejší a nasranej, od hlavy až k patě od krve to pak ve vzteku nandá i obrovskýmu Lundgrenovi a pořád ještě relativně svižnýmu Van Dammovi ... Adkins je třída v rámci filmových bojových umění, kamerá snímá, nepoletuje, střih je tak akorát a pro mě to bylo obrovský překvapení. Druhým překvapením byla brutalita a gore, coý mi přišlo jak nějaká neoficiální pocta Fulciho či já nevím. Fakt hustý záběry a to i na akční film. Pořád je to Béčko, ale přidat nějakou tu desítku melounů ...hhmm?? ... Škoda té dlouhé pasáže, ta mi vadila, ale jinak hodně dobrý.(28.10.2012)

• Wormboy

Aby film s poradovym cislo styri so JCVD a Dolphom L. odkazoval na Apocalypse Now, tak to je uz fakt silna kava. Univerzalny vojak 4 je katastrofa po scenaristickej,rezijnej, kamerovej a vzhladom na to, ze Majster sa opat objavi len na par minut, aj hereckej strane. Najsmutnejsie je, ze sa to tvari uplne vazne. Polbod davam prave za JCVD, ktory je sice znudeny jak svina, ale aspon je to JCVD ;) 0,5/5*(14.1.2013)

• - Jean-Claude Van Damme (Luc Deveraux) odohral vo filme len 9 a pol a Dolph Lundgren (Andrew Scott) niečo cez 6 a pol minúty. (Jayem)

• - Poté, co Magnus (Andrei Arlovski) nastupuje do údržbářského vozu, motor vozu běží, což je poznat podle kouře vycházejícího z výfuku. Po nasednutí do vozu však vozidlo opětovně startuje. (JohnSmith)

• - Podtitul „New dimension“ vznikl pouze na základě 3D formátu filmu. (misar3)