Univerzální voják 4: Odplata

• Česko Univerzální voják: Den odplaty (více)
Trailer 2

VOD (1)

John je bývalý voják a žije poklidným životem se svou rodinou. Jednoho dne je však přepaden a jeho rodina nemilosrdně postřílena, sám je těžce raněn. Jediné, co mu zůstane ve vzpomínkách, je, že vrahem je jeho kolega z armády Luc Deveraux. Po několika měsících se John zotaví a jeho jediným hnacím motorem je pomsta. Vše kolem Johna je však velice divné a nepochopitelné. Jakási dívka jménem Sarah tvrdí, že spolu mají poměr, ale John si nic nepamatuje. Postupně si však nějaké okolnosti vybavuje. Vše je ale docela jinak... Kdysi byl vládou vybudován projekt „univerzální voják“, v němž byli všichni účastníci speciálně vylepšeni. Tento projekt se však vymkl kontrole a samotní poloroboti se rozprchli mezi normální lidi. Po nějaké době se Andrew Scott pod vedením Luca Deverauxe snaží shromáždit všechny z programu a zřídit si svou vlastní komunitu. John se postupně dozvídá věci, které nechce slyšet, a v opuštěné chatrči nalezne své „dvojče“, které zabije. Po všemožných útrapách se konečně John dostane do tábora, kde se shromažďují  všichni vojáci z projektu... (TV Prima)

Trailer 2

ConanVJ

Tak tu máme čtvrtého Univerzálního vojáka. Hlavním hrdinou je zde Jonh (S. Adkins), ke kterému se v noci vloupá banda vedená Lucem Deverauxem (JCVD). John je zmlácel a jeho manželka s dcerou je před jeho očima zastřelena Lucem. Poté se John probudí v nemocnici a pamatuje si pouze na vyvraždění rodiny, ale na nic z doby předtím si nevzpomíná. John se pokouší pátrat po Lucovi, ale v tom se ho pokouší zabít voják Mangus (A. Arlovski)..... Na filmek jsem se díky obsazení těšil hodně dlouho, ale to co jsem dostal mě hodně zklamalo. Filmek se od začátku nudně táhne a neděle se v něm nic moc zajímavýho celou první hodinu (John jen pátrá po Lucovi a první střet s univerzálním vojákem dostane hodně velkou nakládačku a nic nepředvede). Druhá půlka filmu už je na tom mnohem lépe a Scott Adkins zde rozjede i svoje parádní kousky, které mají jeho fanoušci rádi. Hlavně v poslední části filmu je to parádní krvárna plná akce. Co se týče hereckého obsazení tak hlaví hrdina je S. Adkins, krerý zde má podle mě promarněný potenciál. D. Lundgren zde má opravdu malou roli, ve které se taky moc nepřednede. JCVD zde hraje hlavního záporáka, ale role je to taky opravdu malá. Film má takovou pochmurnou atmosféru a doprovází ho taková podivná psycho hudba, která by se hodila spíš do nějakého hororu, než sem. Taky mi hodně vadil blikavý efekt, když vojáci dostávali rozkazy pomocí chipu v hlavě. Podle mě měl film být kratší, nabitý víc akcí a s jiným hudebním doprovodem. Díky pěkným kouskům Scotta Adkinse (i když by jich mohlo být více) a finální půlhodince dávám filmu 50%. Nebýt toho, bylo moje hodnocení o dost horší. :) ()

JFL

Tuze bizarní projekt, který je na jedné straně třeba pochválit za snahu přijít s něčím zcela novým v sérii i žánru direct-to-video akčňáků. "New Dimension" (nomen omen) zaujme spoustou prvků, které ne úplně drží pohromadě, ale rozhodně utvářejí zcela ojedinělý příspěvek své kategorii a sérii. Kontinuita vůči předchozím dílům je zde zachovaná pouze obsazením Van Damma s Lundgrenem a základním konceptem zemřelých vojáků resuscitovaných coby ultimativní stroje na zabíjení. Na tom ale John Hyams se svými kolegy vystavěl zcela autonomní vyprávění, které se zjevně inspiruje Coppolovou "Apokalypsou" a současně přichází s pokusy o depresivní existencialismus, byť v duchu rádoby dospěláckých komiksů nasáklých prvoplánovým patosem. Komiksovému rámci se blíží také výprava s výstředně stylizovanými lokalitami i samotné jednotlivé křiklavé figurky, které se v nich promenují. Naštěstí vykazuje produkce ambice nejen v úrovni scénáře a stylu, ale také akčních scén. Plně při tom zúročuje fakt, že namísto obstarožních hvězd, které ze sebe vydaly důstojné maximum v předchozím díle, tentokrát v hlavní roli stojí živý speciální efekt Scott Adkins. Díky němu a aktérům ve vedlejších partech z řad profesionálních zápasníků a kaskadérů dostává akce impozantně fyzický rozměr. "Universal Soldier: A New Dimension" disponuje úchvatně ambiciózní a nápaditou choreografií, která perfektně pracuje s prostředím i samotnou premisou nadlidsky silných a odolných bojovníků. Larnell Stovall tu dostal prostor se vyřádit a navíc jím navržené akční sekvence vznikaly v maximální symbióze s formálním zpracováním a záběrováním. Film, kterým kulminovala éra ambiciózních nízkorozpočtových akčňáků, se ale paradoxně stal také její labutí písní. Ačkoli Scott Adkins nadále usiluje o to, aby divákům přinášel co nejkvalitnější akční bijáky, zůstává už spíše posledním mohykánem zanikajícího druhu produkcí. John Hyams i Larnell Stovall dostali lano do světa žánrových televizních produkcí i do středního proudu Hollywoodu. V návaznosti na kolabující DVD trh se naopak v nízkorozpočtové sféře začaly více utahovat rozpočty, co se nevyhnutelně podepsalo na kvalitách nadcházejících filmů. Poslední "Univerzální voják" vznikl na vrcholu období několika let, kdy se díky souhře řady faktorů (obnovený zájem o staré hvězdy, nové talenty, fungující mezinárodní trh i pozornost kritiky) dostalo americkým video akčňákům na chvíli zasloužené pozornosti, což pozitivně motivovalo jejich tvůrce i producenty. Lukrativnost poctivě realizovaných akčních scén mezitím vycítili jiní, kteří za stejné peníze vystřihli více muziky (jako konkurenční dobový fenomén "Zátah"), nebo naopak koncept fyzické akce a nápadité choreografie přetáhli do sféry s nepoměrně vyššími rozpočty (Chad Stahelski, David Leitch i Tom Cruise). Zatímco svého času "Universal Soldier: A New Dimension" vyvolával velké naděje, kam se ještě dál může americký akční brak vyvinout, dnes zůstává nejokázalejším pomníkem dané kategorie. ()

Tony.cs

Univerzální voják už dávno není takový, jak ho stvořil Emmerich. Nemůže za to jen Hyams, na prdel mu dala příšerná dvojka. Hyams pracuje s tím co má a musím říct, že se mu to daří. Replikovaný Luc už stejně není tím čím byl, takže mi jeho konec ani nevadil. Hyams ukazuje dobrou práci a nápaditost, v úrovni akční je dokonce velice dobrý. Byla přehledná, dobře zrežírovaná a i choreografie byla na úrovni. Vše, co je na snímku špatné vyvažuje fantastický Adkins. ()

stration

S Univerzálem tak jak ho známe, to nemělo nic společnýho. Pouze vedlejší role našich dvou pánů ve středních letech a pár keců okolo připomněly starý časy. Jinak je film úplně debilní, scénář je napsaný snad za deset minut na třech sranách a psychadelické hrátky s kamerou, flashbacky, hudbou taky nic moc. Jediné, na co se dobře kouká je Adkins, který při soubojích vypadá fakt drsně, nohama a rokama se taky umí ohánět a člověk by mu věřil i lásku k rodině. Van Damme i Lundgren vypadají při soubojích taky celkem dobře hlavně díky střihu a Van Damme navíc jako záporák a Lundgren jako pošahanec. Celkově vzato, průser to není, ale pochvala taky ne. ()

RelaxMan odpad!

Jsem velkým fanouškem první dílu a to co se odehrává v této čtyřce je pro mě nepochopitelné. Celá série se ubrala velmi špatným směrem, což mě neskutečně štve. Boje nejsou zas tak špatné, jen kdyby to všechno dávalo nějaký smysl a mělo to aspoň trošku atmosféru prvního dílu. Film má tolik chyb, že ho prostě musím zařadit do kategorie odpadů. ()

• Filmovanie prebiehalo v americkom štáte Louisiana, v okolí hlavného mesta Baton Rouge. (MikaelSVK)
  • Snímek je se stopáží 114 minut nejdelším filmem celé série. (JohnSmith)