Sherlock - Série 4 (2017) (série)

Poslední případ (S04E03)

(epizoda)
  • Česko Poslední problém (více)

Temné rodinné tajemství vrátí Sherlockovi dávno zapomenuté potlačené vzpomínky. Následuje smrtící závěrečný střet – a setkání se vzkříšeným nepřítelem. (Netflix)

x3me

Nepamatuji si, že bych byl někdy z nějakého finále tak zklamán. Klasické "sherlockovské" vyšetřování naprosto zmizelo a místo toho přišlo na řadu zbytečně brutální a nesmyslné sci-fi. ()

Teron

Nope, tohle doooost nevyšlo... Koncept utajené sestry je fajn, ale bez ohledu na avizovanou inteligenci se jedná o tupou krávu, která nepřistoupí na osobní kontakt s kýmkoli, kdo by se jí mozkovou kapacitou přiblížil a byl tak pro ni skutečným soupeřem, místo toho manipuluje s těmi, kteří jsou hluboko pod ní, ale mají vliv na prostředí, ve kterém se nachází. Moriarty i Irene byli oba zajímavou výzvou proto, že jejich převaha plynula ze skutečných schopností a uměli přijmout změnu poměru sil. Pracovali stylem "mám schopnosti, tudíž mám kontrolu nad situací" nikoli stylem Eurus "mám v ruce čudlíky, takže mám pravdu". Její mindgames nikam nesměřují a jako každý filmový záporák - posera řídí všechno na dálku a přes prostředníky. Demonstruje tak svou neporazitelnost, která ovšem nemá důvod. Jakmile se pak díky Sherlockově volbě dostane do úzkých, překrucuje skutečnost (šipky), protože výsledek situace by se odchýlil od toho, co chce ona sama. Problém je také ve snaze za každou cenu natahovat zápletky ad absurdum co do komplikovanosti a délky, z čehož vypadává kostrbatý paskvil něčeho, co už se snaží ohromit jen překombinovanou formou bez invence a obsahu. Final Problem funguje dobře do finty se sklem cely a poté až krásným závěrem při uklízení trosek pokoje a zprávou typu "See ya later...". To mezitím balancuje někde mezi hrůzou, unylostí a trapností situací, které nejsou inspirované a doplněné vlastním vkladem, ale jen recyklované od Saw po několik linií Doktora. ()

Ironhead odpad!

Pane boze, tohle dela strasnou ostudu prvnim dvema povedenejm seriim... navic to zpetne deklasuje hlavniho zaporaka tech prvnich serii... je to neco co nemelo nikdy vzniknout a kde scenaristi jen onanujou na tripu... neco jako pokracovani Matrixu, ktere radeji taky nikdy nemelo spatrit svetlo sveta a nechat prvni film skvelym a kultovnim dilkem... Posledni pripad je silene prekombinovana radobydesnechytra srajda... :oT ()

pold

Děs. Moriarty jako exaltovaný afektovaný blbeček, to bylo příšerné, ale pokud nešlo o něj dalo se na to nemyslet. Sherlock na heráku byl dost hrůza, ale tenhle konec který zjevně spáchal scénárista na toluenu je moc i na mně. Směšné, trapné, divné, jeden nelogický zvrat na sílu za druhým. ()

ariari

naa veď každému sadne niečo iné. Ale písať, o odpade? nemožné, aby sa prebendilo toľko miliónov poundov za túto jedinú celovečernú epizódku bez divokej karty, Vyšla. Je to kúsok na lavičke cez skazu z megapátosu, ale ukočírované tesne na hrane... ten RedAk, to je zrejme bývalý redaktor roľníckych novín a potrebuje mať jasne a nekompromisne nalinkovaných 50% akcie a streľby, teda presne 50,1 minúty, 20% akože sexu a aspoň 2 naháňačky autami + bitku v tmavých opustených skladoch. ()

KukulienkaHO

Finále jak sa patrí, akurát mrzí záver tohto inak dokonale premysleného príbehu. Väčšinu času pri sledovaní som mal zimomriavky. Tempo je vražedné, zato divák stíha vnímať všetko potrebné, aby sa v deji nestratil. Atmosféra je mrazivá a skvele funguje. Konečný problém bola určite najkomornejšia epizóda celého seriálu (minimum vtípkov, čo pri Sherlockovi nebýva zvykom), ale v podstate celá táto séria bola dosť temná, takže to, že jej finále bude najtemnejšou a najmrazivejšou časťou nebolo až takým prekvapením. Trochu ale mrzí nedostatočný priestor na rozlúčenie s Mrs. Hudson a Lestradeom. Každopádne na finále 2. série to nemá, hlavne kvôli nedobre vymyslenému zakončeniu a rozuzleniu prípadu. Dúfal som, že posledná epizóda bude aj akýmsi záverom jednej dlhej a bohatej etapy Sherlocka a Johna, keďže sa aj volá The Final Problem, ale očividne ich príbeh bude pokračovať plynule ďalej. ()

LadyRainier

Jo, jo, jo...skvělej díl. Perfektní konec. Zvedlo mi to náladu i úroveň, jenž po druhé sérce poklesla.  Naplno se projeví charaktery hlavních postav. Krásně se mi to celé propojilo. Boží rozuzlení, a zas mě to bavilo jak první série. Napínavý jak kšandy, Monte Christo řízlej únikovkou, a psycho ségra. Za mě vynikající zakončení. Asi hodně lidí nebude rádo, ale proč ne 5.sérku?😁👌PS: Doufám, že Molly S.H. řádně profackovala😁 ()

CheeseFigure

Pocit radosti - bol to skvelý dej s mrazivými momentami (odhalenie pravdy okolo Redbearda), skvelým ukončením (s odkazom na Tancujúcich mužov /či ako presne sa tá poviedka volá/) a skvelým záporákom. Pocit smútku - už nikdy sa (pravdepodobne) na obrazovkách nestretnem s Cumberbatchom a Freemanom v týchto rolách. ()

Alvin

A v příštím díle se dozvíme, že Jim Moriarty je Sherlockovo nevlastní dvojče. Na kloub této záhadě přijde pochopitelně jedině Sherlock díky své pověstné dedukci. Milá BBC, zastřelte toho psa, na jeho trápení už se nedá dívat. ()

Gelaos

Být Poslední případ samostatný film podobně jako Přízračná nevěsta, pak bych neměl tolik námitek. Ale je-li to finále celého seriálu, pak to selhává snad ve všem, na čem seriál stojí. Finále de facto nenavazuje na předchozí díly seriálu, není chytré, je plné logických chyb, překombinovanosti, přepálenosti, předvídatelnosti, patetičnosti a scénaristické lenosti. Zakončení absolutně postrádá jakoukoliv katarzi a ignorojue vše, co se napříč seriálem událo. Jako završení fenoménu Sherlock to absolutně selhává. ()

Lukas0801

Jak už tady někdo naznačil - kdo bude chtít najít důvod k odebrání hvězdičky ho najde...za mne ale není třeba. Díl má neskutečný spád a nenudil jsem se ani vteřinu. Takže opět za pět hvězd. ()

Tumbik

Nejlepší díl čtvrté série, překvapilo mě (na Sherlocka) tak nízké hodnocení. Scénáristé zkusili (v tomto seriálu) zase něco nového a podle mě se jim to povedlo. Eurus byla zahrána velmi dobře, Sherlocka s Johnem či Mycrofta netřeba zmiňovat. Sice jsem od závěrečného dílu série čekal něco víc, ale toto bylo taky dost dobré - přesto to většině lidem podle hodnocení nesedlo tolik jako mně. ()

jarmil8 odpad!

Sherllockův dopad na dno. Po předchozích sériích těžko uvěřitelná nuda, ale postavy ztratily kontakt s realitou a mně jako divákovi jsou naprosto lhostejné. Ztráta času. ()