Co kdybychom žili společně?

• francouzský

Et si on vivait tous ensemble?

• německý

Und wenn wir alle zusammenziehen?

• slovenský

Čo keby sme žili spoločne?

And If We All Lived Together

All Together

Drama / Komedie

Francie / Německo, 2011, 96 min

S důchodci je občas legrace. V tomhle filmu ale nejsou ledajaký důchodci, Pierre Richard například vládne. Musím říct, že u tohodle filmu jsem si fakt suprově odpočinul. Dlouho se mi to nestalo a i proto jsem si pak film pustil u večeře ještě jednou a další den jsem neváhal a u úklidu jsem se do toho opřel ještě jednou. Tady to pozitivno prostě nemá chybu.(4.9.2013)

Nejzábavnější ukázka stáří na filmovým plátně. Příběh odproštěný od laciných dojáčků, sázací na trefně až černě vtipné dialogy, francouzskou vyprávěčskou noblesu a vynikající herecké výkony. Zřejmě nejdelší aplaus co jsem po skončení projekce zažil, samozřejmně i já si o sebe trošku pomlátil dlaně, protože takhle zpracovaný téma neduhů staří si paci paci pacičky zasloužilo. Strašně chytře se tady podařilo zabalit smutek a trable do radosti a pohody. Navíc vidět po x letech mého milovaného velkého blondýna s jednou černou botou na stříbrném plátně, to je prostě radost. No a pokud vás k filmu nezlanařil můj bla-bla koment, tak třeba předprojekční odpověď pana režiséra na otázku, jak se mu podařilo dostat do filmu tak zvučná jména "Bylo to docela lehký, všem sem dal přečíst scénář a jim se prostě líbil".(25.11.2012)

,,KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ, TAK BYCHOM TYHLE PROBLÉMY NEMĚLI..…“ /// Když se důchodcům zdá, že jsou víc mrtví než živí, nastal čas začít přemejšlet, co udělat s rokama, který jim zbejvaj. Tihle vytvořej kamarádskou komunitu a všech 5 spolu tak nějak žije. Vo zajímavý situace se stará hlavně P.Richard, kterýmu v hlavě začal bydlet ten divnej chlápek. Sympatická je J.Fonda, ale vlastně všichni tvořej celkem ucházející filmovej spolek, kterej by mohl napravit reputaci důchodců, který nás vobouchávaj v Kauflu. Lehce úsměvná, ale vlastně víc smutná výpověď vo jedný etapě života. Víc nemá smysl řešit. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nadešel čas, abych se povohlídl(a) po nějakým veselejším modelu rakve. 2.) Neláká mě domov důchodců (ani Michala, Markétu, Olina, Ilonu…). 3.) Zabejvám se studiem starců. 4.) Thx za titule ,,jvps“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(29.10.2013)

Tenhle den s tímto filmem považuji za sváteční, protože se dokázal tak nádherně ponořit do našeho skutečného lidství, najít si místečko v mém srdci a pak odejde s voláním: "Jeanne". Přiznávám, že jsem na konci uronila slzu a vůbec se za to nestydím jak na mě zapůsobila herecká elita minulého století s jemnými vstupy Daniela Bruhla. Chvílemi úsměvné s viagrou a za chvíli zase ty skutečně smutné, kdy jsem obdivovala Pierra, Geraldinu, Jane a ostatní a vědomím, že srdce může být mladé, ale tělesná konstrukce stárne, ať chceme nebo ne. Tak já si jdu otevřít šampaňské, myslím, že právě teď je to namístě a já to ráda udělám.........(14.12.2016)

Začíná to narozením a končí to Alzheimerem. Nebo viagrou? Nebo růžovou rakví? Kdy to vlastně končí? Ono je to jedno, takže pojďme si užít života, dokud nás Zubatá neposune do dalšího levelu. Já jsem tedy doufal, že když se parta důchodců dá dohromady, tak z toho vznikne veselá taškařice, ale nestalo se tak. Ono se tak stát ani nemohlo, protože tohle je víc, než jen komedie. Mně by tedy ta komedie stačila, protože problémy stáří začnu seriozně řešit až tak ve druhé nebo třetí stovce let svého života.(1.10.2015)

Jsou staří, jsou okouzlující a mají pestrou společnost minulost. Co kdybychom žili společně? je ukázkovým filmem na téma spojení sil těch nejlepších z nejlepších a potvrzení skutečnosti, že jen kosmopolitní film, který boří hranice, má smysl. Naše žánrové filmy jako Babí léto nebo Nezralé maliny tento nechává daleko za sebou.(30.11.2012)

Komédia tak trochu, prevládali smutné scény vyvažované patáliami, spôsobovanými nevládnosťou tela či mysle. Film ponúkol zdieľanie dožívania ako perspektívu úniku pred inštitucionálnym zdochýnaním. Možno tak vo Francúzsku. Pre tunajšie páry je film len smutnou ilúziou. Realitou sú otrokárske sociálne domovy, využívajúce nemohúcnosť starých ľudí. Ich ponosy sa riešia: "to je dement, ten/ tá je mimo". Rýchlo sa vyžmýkajú z dôchodku, prepíšu domy na rodinu a zomrú vo vlastných výkaloch či preležaninách s podaním minima splaškového žrádla. Uzákonilo sa, že ak niekto vie poskytnúť dôchodcom základné potreby, poskytuje sociálne služby. A tak sa rozmohli domovy (súkromné domy), kde starenky a starci cielene zomierajú. Nikoho to netrápi, ich produktivita je a bude nulová a potomkovia sú radi, že sa ich lacno zbavia. Správcovia týchto "sociálnych zariadení" bohatnú na rozdiele medzi štátnou podporou pre tieto sociálne zariadenia, dôchodkom doručeným na účet "domova" a tým, čo tým chudákom naozaj ponúknu. Skutočnosť je teda východoeurópska hororová karikatúra ilúzie komunitného bývania, ktorú poskytuje tento inak skvelý film.(3.2.2014)

Nepřipadalo mi to ani jako drama ani jako komedie. Hodnotím tak trošku z nostalgie a z úcty k obsazení, jinak bych musela dát míň.(21.7.2014)

Kino plné důchodců a uprostřed sedí Ony a roní slzy jako hrachy. Uf.(19.12.2012)

Očekával jsem trochu více. Ale nemůžu se tomu divit, Pierre je už starý tak více než bláznivá role se k něj už hodí role starého dědka s alzheimerem... =((6.11.2013)

Zrovna minulý týden Jan Svěrák řekl, že Češi neumí točit komedie s přidanou hodnotou - takové, které nejsou jen zábavné, ale nenásilně přimějí k zamyšlení a divák na ně nezapomene hodinu po odchodu z kina. Možná bysme se mohli učit od Francouzů, protože přesně tohle naplňuje Co kdybychom žili společně? Je to určitě jeden z nejzábavnějších filmů o stárnutí, vtipné scény tu působí naprosto přirozeně, navíc nechybí úžasný nadhled hrdinů
a dobře napsané dialogy. A i když se občas samozřejmě vzhledem k tématu zahraje na vážnější notu, vůbec to nevadí. Naopak to pomáhá uvěřitelnosti a spolu s černohumornými vtípky tvoří ideální směsici.(27.11.2012)

Hudba: Jean-Philippe Verdin; 70%(5.2.2013)

Důstojný obraz stáří, jeho úskalí, radosti z přátelství, staré lásky... to vše zde najdete i sexualní stránku, která kvete a dozrává v každém období života jinak a přeci pořád stejně.. :-)(19.3.2014)

Smutná komedie, přesvědčivě zahraná a chytře napsaná. Pravda pravdoucí: ať se na stáří chcete dívat jakkoliv humorně a s dobrou vůlí, jestli se nelže, vždycky je to bolest.(1.9.2013)

• mat.ilda

Na komedii málo vtipné, na drama málo realistické... víceméně se nám zvesela podsouvá, jak je stáří fajn a není čeho se bát - při optimálních fyzických, duševních, a v neposlední řadě i materiálních podmínkách si zbytek života můžeme parádně užít. No a když o nějakou tu výsadu - jako hybnost, soudnost a paměť (posledně jmenovaná má kromě nemilých průvodních znaků i drobné výhody - třeba sladké nevědomí o minulosti i budoucnosti) přijdeme, ještě jsou tu přece přátelé... Tak proč tomu nevěřím? No nevím, smutné momentky z ústavů sociální péče jsem viděla mnohokrát, a to, co jsem dostala navíc, bylo jednoduše navíc - poněkud strojená hra na pozdní pohodu s nepostradatelným řešením sexu a jednou docela postradatelnou scénou, předloženou jako důkaz... ostatně, hejskovská poloha umírající! Jane Fondové (ne, že by pořád nestála za štípnutí do zadku, kdyby nějaký měla) a rahotepsko-uličnický vzhled Geraldine Chaplinové buď svědčí o tom, že na stáří se tady jen hrálo, nebo se jedná o udání nových trendů. V prvním případě jsem rozčarovaná a v tom druhém se bojím, jestli dokážu být v osmdesáti dostatečně cool, hyp, fit a hop, protože nabídka k sezení v dopravních prostředcích bude patrně hrubou urážkou. Takže, jestli mě teď omluvíte, jdu si trénovat hvězdice, zadělat na stařeckou anorexii a uložit těsné bokovky do krabice s nápisem MÓDA PRO SÁTILETÉ, protože obrážení marketů po slevách a návštěvám u obvoďáka, dosavadním to vrcholům aktivity a společenského života tuzemských seniorů, pomalu odzvoňuje...(21.3.2015)

Že, ''Dědo, umím počítat do tisíce, chceš to vidět?''... Buhaháááááá!(15.7.2014)

Není to tak vyhrocené drama jako Láska, ale má to o to světlejší okamžiky. Polohy jednotlivých aktérů nevybočují nijak z řady, takže jedinou komickou postavu zde ztvárňuje Richard. Jane Fondová má velmi roztomilý přístup k vlastnímu skonu a já stále nevím, zda by se to nemělo nazvat alespoň mírnou morbiditou. Za tragické lze považovat srovnání s českou představou, jak nabídnout roli i hercům kolem sedmdesátky. V tomto světle Magnuskova gastroenteritida s krycím názvem Školní výlet získává nových a netušeně páchnoucích rozměrů.(26.9.2013)

Pět důchodců v jednom domě, to už je slušná přehlídka zdravotních i jiných problémů. Přestože po sociální stránce to vypadá, že francouzští senioři jsou za vodou. Daniel Brühl jim tam trochu snižuje věkový průměr, tedy klasická úlitba německým koproducentům. Postavy jsou uvěřitelné, dobře zahrané, také většina dialogů působí přirozeně (70%).(1.10.2015)

Ináč nie zlý nápad ... taká lepšia forma klasického domova dôchodcov. Film plynie s ohromnou ľahkosťou, aj hudba je veľmi príjemná, herecky tiež sympatické. No a napriek tomu, že mi nevypadla jediná slza, mi bolo po filme dosť smutno. (filmová výzva 2017 - emma53)(7.8.2017)

Co jsem to tu jen chtěl...? Edit 27. 9. Aha, ehm, jo. Začátek je hodně slabý a nemohl jsem se zbavit pocitu, že sleduju kdoví kolikátý díl Rosamunde, za což mohl i dost mizerný dabing a dialogy. Pak ale po sestěhování se přeci jen podaří zábavě zvítězit, i když nad růžovou rakví se asi nikdo válet smíchy nebude. Milý je Claude Rich jako impotentní fotograf, skvěle zanedbaný je Pierre Richard (věřím, že je to ještě stále jeho hereckým umem a nikoliv realitou), Fonda a Chaplin vitální a Bedos by mohl hrát padoucha ve Vinnetouovi i teď po letech (čímž nechci říct, že ho někdy hrál). Potěší i Daniel Brühl a tělo jeho krásné medičky Shemss Audat. Doporučuji ale spíš originál zvuk.(13.9.2013)

Francouzská varianta Báječného hotelu Marigold. Na rozdíl od britské komedie je tahle francouzská drsnější, poněkud uvěřitelnější a řeší problémy spojené s tím, že smrt už je pro některé na dosah. /16. 6. 14./(16.6.2014)

komedie, které se daří brát stáří s nadhledem a hlavně nebýt na tento typ filmů přehnaně sentimentální.. vznikl tak hrozně příjemný mix vtipného (to především), smutného a dojemného, který je moc fajn sledovat..(7.12.2012)

Příjemná oddychovka, u které se občas i zasmějete. Moc nemusím filmy o starých lidech, ale tenhle se mi líbil. Mělo to spád. Je to příběh ze života, u kterého jsem se vůbec nenudila. Ani mi nevadilo originální francouzské znění a to nemám francouzštinu moc v oblibě. 80%.(3.1.2014)

Staroba nie je príliš radostné obdobie života, takže komediálny nádych, respektíve good feeling tohoto príjemného filmu vám môže pripadať trochu falošný (Hanekemu sa asi páčiť nebude). Lenže, práve tento vek v živote človeka je najlepšie brať pri jeho prežívaní s nadhľadom a čo najmenej si ho pripúšťať, pretože prečo si radšej niečo nenahovárať a cítiť sa šťastne, ako si situáciu pripustiť a depkáriť. Nebojte sa, sú tu aj vážne momenty, dokonca aj prevládajú, lenže je to všetko poňaté so spomínaným good feelingom a "hřejivo". Čo sa nemusí nutne vylučovať so slovom pravdivo. Len tie skutočne horšie momenty, ktoré tu zobrazené choroby sprevádzajú, absentujú.(29.9.2015)

Skvěle obsazená poeticky dojemná záležitost o stáří s nádherným poselstvím, že se ho netřeba bát, je třeba ho prostě přijmout, jako součást života. V tomhle ohledu mi to strašně sedlo. Kdo by si byl myslel, že s sebou Pierre Richard v devadesátkách mrsknul do žita, šeredně se plete. Pořád dokáže zaujmout a dojmout. A ostatní, s pořád šik Jane Fonda a neskutečně sympatickou Geraldine Chaplin v čele, mu zdatně sekundují.(1.7.2016)

No vida, že to jde. Mám na mysli natočit moc príma vtipnou komedii, která se obejde bez krásných mladých herců a přesto je víc než koukatelná. A ještě mě přiměla k úvaze, že máme občas tendenci chovat se ke starým, někdy už třeba i krapet popleteným lidem trochu přehnaně starostlivě, někdy i blahosklonně, jako k malým dětem a oni nás přitom při svém životním nadhledu shovívavě vyslechnou a pomyslí si něco o oslících. No, ne že bych jim to v takových případech zazlívala. Mimochodem, nejvíc mě asi překvapil Pierre Richard, takového jsem ho ještě neviděla, přitom, jak tam tak zmateně bloudil po domě mezi starými přáteli, s tím mírně vytřeštěným pohledem, v takových momentech byl až roztomilý.(29.11.2014)

Poslední dobou si nějak dávám ty filmy s "důchodci". Nedávno jsem viděla Quartet, sice to není úplně stejný problém, ale taky řeší otázku romantických vztahů mezi postaršími lidmi. Ale mnohem více, mi tento film připomenul Marigold. Ale musím říct, že ten byl poněkud více zábavnější. Tento snímek je více hloubavější. Upřímné obyčejné povídání o životech 5 starých přátel, kteří si vytvoří tak trochu svůj vlastní domov důchodců a tím dají okolí najevo, že i oni mají právo na normální žití a to, že jim je přes 70 z nich nedělá ještě kopu chrastících kostí na vozíků hledících celý den na telku. Musím říct, že i po shlédnutí, se stejně na stáří nějak extrémně netěším... sice se budu moci chovat jak malé dítě naprosto bez důsledků (jak vysvobodili psa z útulku, nebo ukázal holý zadek na kameru), ale tak to se chovám i teď a nemám v plánu toho nechat jen kvůli dosažení určité věkové hranice (jen to občas má své důsledky). Představit si svou vrásčitou kůži, artrózu, brát sedm různých prášků každé ráno, riziko mrtvičky, infarktu, Alzheimera... a co se týče po stráce sexuílní, tak aktuálně mi moc nejde přes mé myšlenky, na to vůbec myslet, jak to bude, až mi bude 70. Tyhle snímky mi sice dávají představy, že život nekončí.. ale stejně to vidím jinak. Kupodivu, když Jeanne zemřela, tak jsem se necítila nějak smutně, ono to přišlo tak zničehonic záběr po záběru, kdy byla ještě v parku a bavila se o masturbaci a najednou jí na růžovou rakev pokládali skleničky se šampusem. No ale potom, jak ji Albert po odpolední siestě začal hledat díky svému Alzheimerovi, tak to už jsem bulela jak želva a ten konec radši ani nekomentuju... přátelé nade vše. 3-4*(14.12.2013)

Když už jste příliš starý na to, aby vás zatkli na demonstraci, je to s vámi asi dost špatné. Tohle je celkem příjemný film o pěti lidech, kteří už mají ty nejlepší roky za sebou a čekání na smrt si chtějí zpříjemnit, jak jen to jde. Nechtějí dožívat, ale chtějí žít. Bohužel přece jen tomu něco chybí. To, že jsou zde herecké legendy především z Francie, Jane Fonda je trochu výjimka (mimochodem to skutečně mluví ona, nejedná se o dabing, francouzštinu totiž ovládá plynně), byl potenciál obrovský, ale bohužel zůstal nevyužit v příběhu, kterému přece jen chybělo více nosných scén. Téma samo o sobě přitom dostatek prostoru poskytovalo. I těchto filmů o seniorech se diváci celkem snadno nabaží, když jich bude pořád více.(29.10.2013)

Starci bez chmelu(14.3.2015)

Moc smutnej a krásnej film... k poplakání!!! Nechci bejt starej..... 85%(19.5.2014)

3* Seniorská komedie, která odhalí některé ze strastí plynoucí ze soužití v pozdním věku. U dlouholetých přátel je to vždycky jednodušší a proto se dostalo i na jiná témata. Čekal jsem větší zábavu a víc konfliktů, takže jsem odcházel s pocitem menšího zklamání. Ale zato jsem viděl, jak vypadají slavné herecké hvězdy z dob mého mládí. Nakonec jsou z toho akorát průměrné tři hvězdičky a nemám ani důvod doporučovat. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](13.10.2016)

Hezký snímek o stáří a o velkém přátelství doplněný excelentním hereckým obsazením.(12.1.2013)

Být starý nemusí znamenat být nešťastný aneb Balada o přátelství. 1) 77letý Pierre Richard dozrál - je z něho Pan Herec. Ani 67letá Geraldine Chaplinová nebo 74letá stále skvěle vypadající Jane Fondová nezklamou. Příjemným věkovým kontrastem je 33letý Daniel Bruhl. 2) Je to trochu veselé, trochu dojemné a především hodně, hodně optimistické. Takové přátele bych chtěl mít...i takové stáří...(2.7.2014)

Neskutečně příjemný a citlivý film o stárnutí a o přípravě na smrt. Nikoliv morbidní ani tragický, nýbrž civilní a úsměvný pohled nabízí skupina perfektně zahraných staříků, kteří už nemusí řešit ambice, mladické nerozumy a hrůzu ze stárnutí, ale pouze to jak strávit poslední chvíle vesele, společně a u dobrého jídla. Všechny stařecké rozmary a choroby jsou podány s takovou lehkostí až diváky příliš netrápí a přes mnohá chvíle dojetí jde o zábavný a veselý film, který vám zpříjemní celý den. :)(28.11.2012)

Takové obsazení a takový promarněný potenciál!(15.12.2013)

Ale áno. Vcelku vydarený film s fajn hereckým obsadením. Prvá polovica troška pomalá ale po "zabydlení" to malo predsa len spád a aj pár úsmevných momentov. Dej sa nedá zovšeobecniť, predsa len išlo o "movitejšiu" societu Herecky ma oslovil Pier Richárd ktorému dobre sekundovala 75-ročná kočka J. Fondová.(18.10.2016)

A to som si myslel, ze s Pierrom Richardom je amen a ze komplet vyhasol. A vida, este v 77 -ke mal slusny film. Sice uz mu trochu preskakuje, ale musim povedat, ze je to dost skoro. Poznam ludi, co este v 90 -ke maju jasnozrivu pamat a dokonca este hraju aj vo filme. No nic, film je to hlavne o starobe -a ta dozenie raz kazdeho bez ohladu na to, ci sa mu to paci alebo nie. Komedialna vlozka vsak prevazuje nad tou smutnou. 70 %(5.7.2016)

Trochu škobrtající gerontomedie, kde ale laskavost stáří všechno vyváží. Je snazší se na stará kolena pokusit akceptovat druhé vedle sebe, anebo je lepší být sám? V každém případě, když dojdou síly, ambice i vyhlídky, je nejlepší držet pevně při sobě. Tento poslední díl Přátel funguje filmařsky i lidsky krásně.(12.4.2019)

• Johnny.ARN

Apoň že to rýchlo odsýpalo. Za Fondu a Bruhla 2 z 5(24.12.2013)

Jeden z mála francouzských poetických filmů, ve kterém mě nechytla ani atmosféra, ani nálada, ani humor, ani všeobjímající radost ze života. Všechno vyjmenované režisér zakomponoval, svědomitě piplal a za pomoci skvělých herců rozvíjel. Díky nim jsem ještě v první polovině doufal, že si všechno sepne. No nesepnulo. Alespoň jsem zjistil, že Jane Fonda je krásná i po sedmdesátce a Pierre Richard ze svého komediálního talentu neztratil vůbec nic.(1.4.2014)

Film průměr, Jane Fonda a Geraldine Chaplin jsou ale výborné. Do starého železa rozhodně nepatří!(4.12.2012)

O priateľoch na sklonku života, čo už čo to zažili, Nenásilne a príjemne podané.(2.9.2013)

Celý film je přednášen s určitou francouzskou noblesou :) A to se mi na tom líbilo nejvíc. Lehkost, nadhled a klid, který z něj vyzařoval - a autentičnost, která se týkala skupinky přátel ve starším věku :) Dlouho jsem neviděla takhle "odlehčený" a nenáročný film a to, že se tam objevila známá jména a dům, ve kterém bydleli, bych brala všemi deseti okamžitě :) - a to bylo pro mě nejdůležitější. Ukázka toho, že i ve stáří při sobě přátelé drží a určitá ukázka mentality francouzů a jejich věčné vysedávání nad vínem :) ;) Taky bych chtěla mít takové stáří jako oni :) Myslím si, že si herci natáčení užili, jelikož nemuseli zbytečně nic předstírat a jejich "hraní" bylo vlastně nehraní :) Závěr, který je částečně smutný, ale dost silný, se mi moc líbil.(10.12.2013)

• Hanys_

To obsazení nalákalo, ale nějaká přehnaná komedie se boužel nekonala. co je ale horší, nechytlo mě to ani jako drama. Za mě nuda.(16.3.2014)

"Všichni víme, co nás čeká." Trochu veselý a trochu dojemný příběh ze života seniorů, o kterém si ti naši, mohou nechat jen zdát a který vypráví o síle přátelství či lásky a jehož děj se odvíjí sice pozvolna, ale ne naprázdno.(27.9.2015)

Starnúť niekomu nestačí s dôstojnosťou, títo francúzski dôchodcovia to vedia aj s humorom, dokonca čiernym humorom na vlastnú adresu a pritom to film nepreháňa v žiadnom smere. Tak sa podarí decentne vytiahnuť aj neveru spred 40 rokov, odpustiť si, uzmieriť sa a to všetko je pred záverom absolútne nutné. Jane Fonda medzi tými starcami výzorom aj oblečením mierne vyčnieva, niektoré herecky jednoducho vedia starnúť.(6.7.2016)

Nevím proč, ale čekala jsem trochu optimističtější vyznění. Bylo to moc fajn, ale nějak úplně za srdce mě to nevzalo.(2.12.2012)

Francouzský snímek s mezinárodním ansámblem herců v důchodovém věku nejlépe vystihuje označení civilní. Oproti obdobně laděnému The Best Exotic Marigold Hotel se netváří, že našel recept na poklidné stárnutí, a nežene do krajnosti sentimentálnost ani změnu životního stylu (už nazvat sestěhování pěti přátel do jednoho domu 'komunitou' je poněkud přehnané) a s ním spojené vyrovnání se s rostoucím omezením vlastního těla. Většina humoru staví na dialozích a ikdyž se v odpovědích nabízí břitký černý humor, zůstává u méně kousavé tragikomiky – už s ohledem na filmografii Pierra Richarda. Nechybí klasické odtabuizování sexu v pokročilém věku (hm ne, opravdu mě nešokuje, že se moji prarodiče s nejvyšší pravděpodobností intimně stýkají. Pokud se toho dožiju, rozhodně nehodlám v jejich věku abstinovat – a to i přesto, že bych si už u oběda nepamatovala, jestli jsem po ránu nějaký sex měla). Trestuhodně zůstává nevyužita etnografická vložka filmu, která sice tématizuje voyeuristické snímání kamery, ale dál se s ní už nepracuje. Poskočné vyprávění a utnuté scény neustále připomínají, že sledujeme fragmenty děje s dosahem pro nadcházející události, ale nejsme schopni s jistotou odhadnout, co se v přístích chvílích stane. Tragikomika završuje i otevřený konec, kdy naposled vytane otázka, zda bychom opravdu chtěli žít společně.(4.12.2012)

Úžasný film o vyrovnávání se se stáří. Je to komedie o smutném období v životě, o tom, že se to bude týkat každého z nás. Film neždímá divákovy city, není sentimentální, ale zůstává vtipný. Podobně jako v Nedotknutelných si člověk musí říct, že stárnutí či boj s paraplegií je mnohem snažší, má li člověk peníze. (Ale tyto filmy jsou mi bližší, nežli filmy zaobírající se lidskou spodinou, která nehce pracovat-tedy typ filmů u českých režisérů v poslední době dost populární.) Pro ty z nás, kteří se bojí Alzheimerovy choroby, je tu dobrá zpráva: nepříjemné věci zapomenete velmi rychle. A samozřejmě jako žena nemohu nekomentovat, že Jane Fondová vypadá naprosto neskutečně úžasně a to nejen na svůj věk.(10.1.2013)

Ani depresivní psycho o hrůzách stáří ani třeskutá prča, kterou se někdo snaží přetlouct své obavy ze stáří, zapomínání, nemocí a závislosti na druhých. Nádherný film, milý a hřejivý a člověk si prostě musí přát, aby mu podobné stáří bylo dopřáno, případně jak na to:) Dojala mě úplně závěrečná scéna, ačkoli nevím, jestli ji dobře chápu - a možná i proto mě tak zasáhla. Slavná jména, slavní a dobří herci, pěkný vizuál, velmi dobře zvolená hudba, sladký Daniel. Prostě parádní film. Btw pobavilo mě, že je všude uváděn na prvním místě Daniel, ačkoli jeho jméno není nejslavnější a ani jeho role nebyla hlavní:))) Zřejmě ho tvůrci žerou stejně tak jako já:))(24.8.2014)

Dobrý ročník pod jednou střechou. My už jdeme do finále, přátelé. Ten čas tak nějak plyne a my s ním. Přelet rozmarných let, perlivý šum vín. Zalito barvami perliček podzimu života. Dokud nespadne poslední list ze stromu, poslední opona, neunikne našemu zraku ani sluchu dotek s dobou, žádoucí vnitřní síla. Zkušení herečtí matadoři umně c/í/tí umění stárnout ve víru ve víru dohlédnout až za obzor, neomezenou pomoc, stisk rukou.(5.7.2016)

Báječný hotel Marigold s obdobným tématem je mému srdci bližší, ale i tak je tento film velmi milým, zábavným počinem a já to měla i s diskusí s Geraldine Chaplin na Febio, takže spokojenost naprostá(22.3.2013)

Senioři, pětasedmdesátníci - přestože se k tomuto věku taky pomalu blížím, takové řešení bych si nevybral, ani bych vlastně nemohl. Čeští důchodci by si po 24 hodinách nejspíš vyškrábali oči. Ve Francii to asi možné bude. Když jsem byl mladý jako Dirk, prožil jsem 14 dní s důchodci (60 - 70 let) v Toulouse. Každé ráno jsme se scházeli a něco podnikali. Když jsem chtěl jet do Alby na výstavu kreseb Toulouse-Lautreca, muselo se nejspíš zajít na víno, pak podiskutovat u kafe - a teprve pak kultura. Ale k filmu - především příjemné překvapení (prvnostní nedůvěra k tématu); protože se nedívám na francouzské veselohry, viděl jsem poprvé Pierra Richarda (a moc se mi líbil, a líbila se mi i Jane Fondová). Přesto ale doufám, že seniorské filmy tohoto typu v kinematografii nepřevládnou. Ještě se chystám na Michaela Hanekeho - a pak už dost... Ono i pro stáří se spíš hodí, a to nejen ve Francii (i když Georges Moustaki je Francouz na baterky): Non, je ne suis jamais seul / avec ma solitude (se svou samotou nejsem nikdy sám).(16.4.2014)

Celkem uveřitelný úsměvný příběh pěti starých lidí. Žít i umřít jde stylově tak jako to předvedla Jeanne - Jane Fonda. Mimochodem, té by to muselo slušet snad i v té růžové rakvi. Nejvíc se mi líbila hodně kontrastní dvojice Fonda a Richard. 4*(15.10.2015)

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2010.(12.7.2016)

Sebevíc těžší stáří se dá zvládnout, když kolem sebe máte dobré přátele. A dobré jídlo a dobré víno. A bazén. A vnoučata jen občas. Moc milý film s krásným obsazením, radost koukat.(12.8.2016)

• markotter

Těšil jsem se, ze se po tomhle filmu začnu těšit na stáří, ale akorát jsem se od začátku těšil na konec. To že měla být komedie? Ani náhodou. Ale ani jako nic jiného by to nefungovalo.(1.9.2013)

Francie a Německo opět udávají směr evropskému komediálnímu žánru, v němž ještě tvůrci nezapomněli používat mozek. Důkazem bude i to, že tenhle film Amíci určitě brzo okopčí, to se vsadím, že jo - jako u Intouchables. Tady jsou stále krásné a krásně noblesní Jane a Geraldine, uvěřitelní Daniel, Guy a Pierre (ten jen změnil motivaci pro typický styl svého hraní), jen Claude mi tam moc neseděl. Pěkné, čisté čtyři hvězdy.(5.5.2013)

Docela dobrý, jen těch léků beru asi stejně co oni :-( ....70%(5.7.2016)

Zklamání. Čekal jsem více "žití společně" a méně "stáří je nahovno a pokud jste nemocní tak ještě víc". Nejvíc jsem se bavil skutečností, že mladíkovi vyčítají německý původ a hraje ho Daniel Brühl - Fredrick Zoller, supernácek z Hanebných Panchartů, a to je asi špatně.(6.3.2013)

• masekjc

Zdejší hodnocení mě příjemně navnadilo a tak trochu mi vnuklo myšlenku, že mi ušlo něco výjimečného. Obzvláště pak obsazeni Jane Fonda a Pierre Richard mě přesvědčilo, že nemá smysl déle otálet. Bohužel zklamání nastalo již od prvních minut, ač jsem věděl co od tohoto filmu mohu čekat. Pointu filmu jsem si myslím pochopil, ale možná by mi tento film byl blíže kdybych si ho pustil za nějaký 15, 25 let. Přece jen starší generace se v tom asi najde...já se nenašel. Škoda, ale kdo ví, třeba jednou...Zatím 4/10(27.9.2013)

Docela příjemná podívaná na kterou se dá koukat.(9.11.2015)

Je to sentimentální, ale vkusně, s lehkým humorem a geniálním koncem. Navíc herci, které jsem za jejich mlada nemohl ani vystát (Richard, Chaplin, Fonda) jsou fakt dobří.(13.5.2016)

Velice povedené zpracování, výborné obsazení, tragické i komické zároveň. Humor vyplývá z uvěřitelných situací, které se můžou stát každému z nás. Tedy pokud se takového věku vůbec dožijeme. Nenásilné podání, žádné plytké dialogy. Ani na chvíli jsem se nenudila. Takže po dlouhé době úspěch francouzského filmu, tedy alespoň pro mě. Scénář se citlivě dotýká i témat, která jsou ve spojení s touto věkovou kategorií pro většinu společnosti tabu, ale nezklouzává do trapnosti. Zasazení a zobrazení erotiky a sexu se nijak nepodbízí, není prvoplánovité ani laciné. Prostě ideální film do podzimně zimních večerů.(25.11.2012)

• Dragiii

Mám z toho rozporuplné pocity. Nemyslím si, že by to byl nekvalitní snímek, ale na mě z nějakého pro mě neznámého důvodu nezapůsobil. Přitom se film může opírat o kvalitní herecké výkony a vtipné dialogy. Ale jakoby mě téma stárnutí a problémů důchodců nebralo. Navíc při některých hláškách se většina sálu smála, ale mně to sotva vyloudilo úsměv na tváři. Snímek mi prostě nesedl, i když věřím, že někteří na to mohou mít zcela odlišný názor a film vychvalovat do nebes.(4.12.2012)

80%(10.1.2014)

Těžko říct, jak daleko má tato komedie ke skutečnosti, každopádně plno drobných vtípků mě pobavilo a vyloženě oceňuju, že se film vyhnul tolik oblíbenému patosu.(5.10.2015)

Filmově laskavé smíření a vyrovnávání se s neduhy stárnutí, s občasným nadhledem a jemným vtipem, i s nechutí k "domovům důchodců" a podobným institucím. Zaujal mě především Pierre Richard v roli částečně sklerotického a podivínského staříka, napsané a zahrané tak dobře, že jsem stále přemýšlel, zda je opravdu sklerotický nebo svoji sklerózu jen hraje. Další z es - Jane Fondová - byla zajímavá a výrazně herecky noblesní.(10.1.2013)

Velice milý film.(11.1.2013)

Těžko dát hodnocení… Neupírám filmu vtip, šarm, noblesu i velmi pěkné herecké výkony. Ani to, že nám dává naději, že stárnout se dá důstojně a mezi lidmi nám blízkými. Jen mi do toho filmu probleskovaly záběry na moji vlastní babičku rozehnívající se několik let v domově důchodců – alzheimer a stařecká demence nejsou tak miloučké nemoci, jak by se z filmu mohlo zdát. A to ani když má někdo velký dům a spoustu peněz. Prostě konejšivá a milá pohádka pro dospělé.(2.4.2013)

moc pěkný film, je to velmi lidský příběh, ve kterém se mísí vážnější chvilky s těmi humornými. Výborná herecká společnost, citlivě natočeno. Téma stáří je pojmuto nesentimentálně a s nadhledem, často i vtipně. Film ani chvíli nenudí a po jeho zhlédnutí mám v sobě takový zvláštní, ale dobrý pocit. Celkově moc příjemný zážitek. A samotné finále filmu je dokonalé a nutí mi hodnotit plným počtem(25.9.2013)

mno ja neviem, niečo mi tam celkom nesadlo. Veľké priateľstvo pätice bolo , či skôr nebolo vykontrastované, dejová linka postrádala trochu výbrusu..byľka humoru by nám všetkým asi pri tomto formáte filmu občas dobre padla však, a tí ľudia boli charakterovo vykreslení dosť bystro a inteligentne na to, aby nekončili na francúzske pomery ako nemajetní ,minimálne bývanie vyslúžilej vysokoškolskej profesorky vo Francúzsku by bolo o 3 levely vyššie mno ....to mi bilo do očí asi najviac..ako tak poznám francúzskych starších a inteligentných ľudí, tak sú pomerne akční a život si užívajú veľmi zaujímavo..tu akoby ani nevedeli čo by od nudy ....inak ale takýchto filmov je ako šafránu tak okolo 85%.(29.11.2013)

Vzpomínky, dávné příběhy, boje s nemocí a láska. Film, který vezme člověka za srdce i za bránici. Herecký koncert v čele s Pierrem a Jane. "Proč se tak smějete?"..."Postavil se mi, konečně!"(5.4.2014)

Ono to vlastně zase tak veselé nebylo, každý z důchodců dostal přiřazený jeden (či více) z neduhů stáří a divák pak váhá, jestli se tomu smát nebo hrdinu filmu litovat či se rovnou bát dívat se do kalendáře. Cholerik, sklerotik, impotent, smrtelně nemocná a spousta dalšího koření podzimu života. A to váhání mezi smíchem a jinými pocity? Tak například Pierre Richard je opět velmi roztržitý, leč tentokrát úplně jinak než ve svých starších filmech, takže z toho trochu mrazilo. Film každopádně povedený, byť do nějakého zlatého fondu světové kinematografie bych ho neřadil.(27.9.2015)

• farbi

Bolo to miestami úsmevné, ale nie vtipné. K samotnému spoločnému bývaniu prišlo až kdesi za polovicou filmu. Všetko mi pripadalo skratkovité, len naznačené, nerozvinuté. Akoby len taký stručný záznam udalostí. Konanie postáv málo uveriteľné, ale dobre, pozrela som si. Tento film je nadhodnotený. Ani dráma, ani komédia, ani dokument, čo to vlastne je?(1.9.2016)

Já jsem Pierra Richarda nikdy moc nemusela, ani když byl ztřeštěný a nesmělý, co se léčí. Tady už je jenom pomatený a na můj vkus je jeho pomatenosti ve filmu věnováno zbytečně moc času, naopak obě "holky" mě tam potěšily a bylo pro mě milé je znovu vidět, jak jsou ve skvělé kondici.(8.12.2012)

Príjemný film s excelentým hereckým obsadením. Priateľke sa naozaj páčil 80 %(16.8.2014)

Doporučila mi kamarádka, ví, že francouzské filmy moc nemusím ... Pustila jsem si ho jednou ráno v sobotu .. a hned po obědě ještě jednou ,-))) Krásný, vtipný a přitom poučný film, který nutí k zamyšlení a zároveň pohladí po duši .. a já se k němu určitě zase vrátím ... Perfektní herecké výkony, sranda momenty ...,-))) Doporučuju všema deseti !!(18.11.2014)

Stojí za vidění už jen kvůli výsostným hereckým výkonům všech zúčastněných.(4.3.2015)

Docela dobrá podívaná, ale film se nevymyká průměru. 65%, 7.7.2016.(7.7.2016)

• Tynqa

Obsadit staré a známé herce nestačí a také to neznamená, že film automaticky BUDE pojednávat o staří. Kde je scénář? Kde uvěřitelné dialogy? Utopie o stáří, stařecká utopie.(3.1.2013)

Ve filmu je nakousnuto snad úplně všechno - láska, žárlivost, sex, ale taky demenze, impotenze, smrt.....Vše je smícháno a hozeno mezi skvělý herecký ansámbl, do téměř pohádkového prostředí luxusní vily, kde důchodcům očividně nechybí peníze a tak se u sklenky drahého vína lehkovážně zabývají svými problémy......Každý se chceme dočkat vysokého stáří a tak může tento film trochu motivovat :-)(17.1.2013)

Priemerné.(4.12.2013)

Opravdu vynikající film, přesně díky takovýmto filmům mám ráda evropskou filmovou tvorbu, scéna s vytopeným domem a příjezdem téměř půlky prasete mě opravdu hodně rozesmála, sympatické obsazení, tenhle film si těch pět hvězd zaslouží.(4.3.2014)

Na komedii málo hůmoru na drama minimum patosu. Milý film, který mne však jen s ohledem na herecké obsazení nedonutí zvednout hodnocení nad průměr.(30.9.2015)

• Opeth

Nepobavilo, nedojalo, nudilo. A to je pro mé měřítko hodně špatnej film.(24.6.2016)

Hořko-smutná komedie, která pohladí..... Nic víc, nic míň.... Dobré obsazení a příjemná hudba... :) 75%(27.8.2017)

Nikdo nechce být starý, ale každý tady chce být dlouho. Film o všem, co s sebou stáří přináší s laskavostí a humorem. Přeji všem českým důchodcům, aby stáří mohli prožít v takovéto atmosféře. Protože pokud ne, tak ti,covládnoustojízahovno!! #2019(2.1.2019)