Finanční krize

Dokumentární

USA, 2010, 120 min

Alex Heffes

Audrey Marrs

! Ak ste film ešte nevideli, nasledujúce riadky radšej preskočte ! :-) Je neuveriteľné, kam až siaha ľudská chamtivosť a nezodpovednosť. ,, ... nestačila im jedna, museli mať sedem majestátnych víl a luxusný apartmán v centre NY ... Sedem tryskáčov, vrátane Boeingu 747, a moment ešte helikoptéra... Nezdá sa Vám to príliš ? ... Ehmm... " Prečo by mal jeden z tých "vyvolených" zarobiť na ročných prémiách viac, ako poctivý remeselník / robotník za celý život ? ... Najsmutnejšie na to všetkom je, že zodpovední ostali nepotrestaní, ba čo viac, úhlavný sympatizant "regulácie" B. Obama, si ich vzal pod svoje ochranné krídla. Stačilo len... ,, .... už sa to nebude opakovať, poučili sme sa, avšak viete, že naše znalosti a skúsenosti sú pre Vás nenahraditeľné. " a mávnutím ruky sú dosadení do čelných pozícií finančného trhu. Odznela tu nejedna krásna myšlienka, ako napríklad táto: ,, Prečo by ma finančný inžinier zarábať štvor až stonásobok toho, čo zarobí "obyčajný" inžinier, veď v skutočnosti ani inžinierom nie je ?!? Ozajstný inžinier predsa buduje mosty, ktoré nás spájajú, zatiaľ čo ten druhý buduje sny, nebezpečné sny, ktoré sa môžu veľmi rýchlo a jednoducho zmeniť v nočnú moru, na ktorú, bohužiaľ, doplatíme všetci." Btw narrated by Matt Damon... Great choice ! :-)(1.4.2011)

Není lehké celou dobu pozorně sledovat všechny v dokumentu popisované finanční machinace. Jestli jste ekonom, máte výhodu, pokud ne, připravte se na lavinu informací a dvě hodiny šponovaní pozornosti. Wall Street není žádný důvěryhodný pán, ale kolébka nekalých machinací, zdroj finančního průseru. Divila jsem se, jak tamní finančníci mají dlouhé prsty. Finanční krizi stojí za to vidět. Ale jako vždycky je třeba si potom sám všechny informace kriticky setřídit a vyhodnotit.(8.5.2014)

Tento dokument má velkou přednost, že mu porozumí i obyčejný hejhula z český vesnice. Nemusíte být velký ekonom a přesto pochopíte, že banky a finanční mafie z Wall Street má svět v ruce. Je to hnus vidět i v tuto chvíli tyto zločince jak se nadtřásají v drahých oblecích jakoby nic. Btw. pokud chcete zabavněji pojatý dokument o stejné věci pak doporučuji Kapitalismus s láskou od Michaela Moora. Jeho lepení policejní pásky místa zločina kolem Wall Street pobaví, ale i zamrzí, že to udělal jen on.(11.5.2011)

Deregulace finančního sektoru je špantá...áááno?(8.8.2011)

Na tento dokument jsem se podíval jako na předskokana k filmu Sázka na nejistotu, kterému spousta lidí nerozumí a nerad bych do této skupiny patřil i já. Tento dokument je velice poutavý a myslím si, že ocenění bylo tentokrát opravdu na místě. Pojednává o příčinách, průběhu a důsledcích finanční krize. Celkem srozumitelně je divákům prostřednictvím úst mnoha bohatých pánů vysvětlován celý průběh finanční krize. Někteří pánové v dokumentu odmítli povídat, protože zřejmě prostě neměli čas. Vzduchem létají nehorázná čísla, o kterých se dokonce i mně může jenom snít. Dokument je perfektně sestříhán a velice jsem ocenil krátké úseky textu, které se na moment objeví a pár větami dovysvětlí problém. Chce se to během sledování hodně soustředit, což se nám se spolusledovatelkou výjimečně podařilo. Démon je příjemný průvodce. Závěrečné shrnutí je pěkné. Dohromady bych to viděl na 4 kousky.(1.10.2016)

Prestoze se dokument snazi vse krasne vysvetlit i tem, co vlastne nevi, co si treba pod pojmem "obchod s derivaty" predstavit, tak bohuzel musim rict, ze ne uplne vsechno jsem pochopila, coz je ta jedna hvezda dolu, protoze jinak je to perfektni. Ale jinak, ze zit na dluh se neda dlouho a hlavne, ze to vzdy nekdo musi v konecny fazi zaplatit, to vim i bez tohohle dokumentu. Rozhode hodlam dokument sirit dal. Hodne me pobavila scena, kdyz si jeden pan profesor prestizni univerzity svoji praci o "stabilite ekonomiky Islandu" (objednanou a zaplacenou islandskou obchodni komorou ci necim podobnym) prejmenoval ve svem zivotopisu dodatecne po krizi na Islandu na "nestabilita..." a oduvodnil to jako preklep :)))(1.5.2011)

• esopesokeso

Najlepšie by bolo tu bandu skurvyduchov, čo môžu za ožobračenie miliónov ľudí vystrieľať, ale nie je jasné, že kto sú presne tí vinníci.... každá líška svoj chvost chváli, zlodej kričí, nech chytí zlodeja, papaláš u koryta je chránený imunitou a ratingové agentúry sa za svoje zlé (podplatené) odporúčania obhajujú právom na slobodu slova. Avšak je zaujimavé, že nikdy tak burzový makléri nezarobili tak ako pred krízou... tí samí, čo dostali svojích klientov na mizinu. Doporučujem aj Uwe Bolla(2.1.2014)

Tak takové to tenkrát bylo… inu, GREED is GOOD.(10.4.2012)

I přes komplexnost a na první pohled nezáživné téma je Inside Job poutavou dvouhodinovkou. Informačně vyčerpávající a překvapivě také srozumitelné i pro diváka, který se v daném tématu příliš neorientuje.(2.4.2011)

Cenný dokument hlavně v tom, jak ukazuje pletivo vztahů, "kamarádšoftů" a soudružného přitakávání hlavou (ve stylu "my nic netušili, jsme v tom nevinně") v nejvyšších patrech amerického finančního sektoru. Samozřejmě, že se v USA nemůže nic změnit, když (býalí) manažeři z krachujících investičních bank dělají poradce v nejdůležitějších vládních institucích. :D Jako doplňkové čtení pro ujasnění, rekapitulaci a rozšíření tematiky finanční krize doporučuju rovněž knihu "Globální Minotaurus".(11.4.2015)

• Othello

To vám je paráda. Dvě hodiny hlášek sedících lidí prostříhaných záběrama na mrakodrapy obchodních společností nebo něco podobně neskutečně nezajímavého. Uvědomil jsem si, že Inside Job vůbec ani nemusí být film. Nicméně potlačil jsem v sobě tu snobskou formální náročnost, nedívám se přece na Moora. No hele, ne že bych se považoval za nějaký ekonomický eso, na střední jsem z ní málem proletěl, ale řekl tenhle dokument něco, co nikdo doteď nevěděl? Vytáhnout pár lidí, co oznámí, že bankéři jsou zkorumpovaná banda narvaná kokainem a testosteronem (jo btw věděli jste, že hazard stimuluje stejné části mozku jako kokain? a co na to ještěři z pekel?) je na mě moc jednoduchý. Inside Job v zásadě nepřekládá ani jednou nějaký komplexní rozhovor s reálnou nějakou osobou, ale poskládá si vlastní z keců vytržených z kontextu asi dvaceti lidí. Já bych takhle mohl udělat z Rychlých šípů pornoproducenty například. Když si konečně Ferguson poskládá svůj antikapitalistickej kýbl špíny a člověk se zatetelí, že by taky konečně mohl najít nějaké řešení, tak z ničeho nic kamera obletí sochu svobody a je nám oznámeno, že bychom měli bojovat. Fakt průser. Btw: jo a rád bych zmínil, že mi v současné době klepe noha spíš nalevo, abyste si nemysleli -)(29.6.2011)

Inside job je primym zasahem a prvnim dokumentem o nedavne recesi, ktery je natocen srozumitelne, neotrele a na dobre edukativni urovni. Vsem, ktere zaujal, bych doporucil k precteni knihu americkoindickeho ekonoma, ktery se take v dokumentu objevil, Raghurana Rajana s nazvem Fault Lines. Ferguson se ji ocividne nechal dost inspirovat a znacne koresponduje s Rajanovymi pracemi poslednich let.(20.2.2011)

Hodně smutná podívaná poukazující na beznadějnost současné situace. Fakticky se totiž nic neudělalo pro to, aby se podobný kolaps neopakoval. Jenom se vyplatilo hodně peněz. Paradoxně lidem, kteří celou situaci zavinili.(15.5.2011)

V podstate nic noveho pod sluncem. Jen konstatovani, ze svetu vladnou financni korporace, rizene majetkuchtivymi lidmi, kteri i kdyz maji letadlo, chteji dalsi tri. Naivni dobra vule chtit pomoci druhym je az na tretim-ctvrtem miste. Je to asi lidska prirozenost, i ten nejchudsi, nebo nejvzdelanejsi ci nejinteligentnejsi clovek, kdyz se dostane k moci prevladne prirozenost hrabat majetek!!! Je to hnus, nespravedlnost, ale i kazdodenni realita! Protoze jenom svine se muze dostat nahoru, kdyz clovek mysli na druhe a nejen na sebe nahoru to nedotahne, proto svet ridi jen svine!!!!(24.5.2011)

On tu hypoteční krizi vyprávěl Matt Damon?? Nemít to při ekonomii s dabingem, tak bych třeba i udržela větší pozornost...(7.12.2015)

Burzovní krach v osmém roce a následná celosvětová krize mohla mohly být fackou osvícení. Společnost, která se dlouhá léta hladila po penisech si mohla konečně uvědomit, že volnost trhu nevede k všeobecnému blahobytu. Zatímco dlouhodobým argumentem v podstatě bylo, že za chudobu jedněch může buď individuální neschopnost nebo zlá konkurence z téže třídy, popřípadě diskriminace jedněch vůči druhým v téže třídě. Vznikaly tak opět gladiátorské zápasy otroků, tentokráte ovšem opustily stadion a začaly nabírat globálnější podoby. Arogance mocných ale postupem času gradovala a tak s novým tisíciletím přišel zlom. Trh se zhroutil a je očividné a zřejmé, čí to bylo vinou. Chudí si tak mohou uvědomit, proč jsou chudí a kde se koncentrují všechny ty zelené, nemocemi infikované papírky. Dokument Inside Job se zaměřuje na obyčejné lidi, vysvětlí naprosto všem přístupnou cestou, proč mnozí nemají kde bydlet, proč jiní dostávají monstrózní bonusy za selhání a hlavně vytváří THE LIST, seznam skutečných hajzlů, lidí odpovědných za největší ekonomickou katastrofu za desítky let. Ukazuje též bezvýchodnost situace, kdy škody mají napravovat právě viníci, i propletenost burzy s politikou i akademií. A já se teď ptám! Když je všechno tak jednoduché, proč se, kurva, nic nemění?(14.11.2011)

Niezeby som chapal aspon polovicu z ekonomickych veci, ktore su predmetom tohto snimku, co mi vsak nebranilo "pochopit" ucelu a zmyslu Fergusonovej prace a napriek znacnej odbornosti sa Inside Job pozeral velmi dobre. A ze svetu vladne niekto uplne iny, ako sa javi na prvy pohlad? To nie je ziadna novinka, len moje vyhliadky by neboli take optimisticke ako ten zaverecny zaber na Sochu slobody. My, dnesni ludia sme uz prilis lenivi a predovsetkym hlupi na to, aby sme dokazali este nieco sami zmenit.(12.7.2011)

lidi jsou opravdu svině(28.3.2011)

Finančná kríza postihla veľa obyvateľov planéty. Niektorí ľudia nevedia čo ju zapríčinilo preto vznikol tento dokument. Aj keď ma ekonómia moc nezaujíma v tomto dokumente som sa ani minútu nenudil. Zaujímavé rozhovory s ľuďmi ktorý majú dosť spoločné s krízou boli pekným odľahčením dokumentu.(1.5.2011)

Dokument, který udělal ze slova deregulace sprosté slovo ... informačně hutné, výživné a pro běžného diváka srozumitelné. Nebudu dlouze rozebírat výhody a pozitiva deregulace v ekonomice. Omezím se pouze na konstatování, že každý systém je jenom tak dobrý, jako jsou lidé, kteří vně operují. To, čeho jsme v poslední letech svědky, není důkaz selhání systému, ale prostý následek bezmezné lidské hrabivosti a neukojitelné touhy po moci a penězích, tj. lidí, jejichž vynalézavost dokáže znásilnit a zneužíti každý systém. Nekřižujme systém, resp. deregulaci jako součást ekonomického liberalismus. Na vině jsou lidé a vždycky budou.(24.2.2013)

Vzhledem k tomu, že studuji ekonomii, by mi mělo být téma finanční krize blízké, což jsem si také myslela, než jsem zhlédla tento dokument. Volba, proč jsem sáhla k tomuto snímku, byla zcela prozaická, téma světové krize bylo součástí několika státnicových otázek a já jej zvolila čistě jako učební materiál. Po přečtení skript zabývajících se těmito událostmi jsem nabyla vědomí, že můj rozhled je dostačující, což jsem se ovšem mýlila. Až dokument Finanční krize mě z tohoto vědomí vyvedl. Film je schopen systematicky, zcela jasně vysvětlit příčiny i následky, ke kterým došlo vlivem nezodpovědného, mnohdy chamtivého honu za mocí, slávou a penězi. Deregulace finančních trhů, která byla až do současnosti veřejností a pochopitelně finančními institucemi vřele vítána, způsobila tak ohromné ztráty, které se dle mnohých dají srovnat pouze s Velkou depresí mezi světovými válkami. Nevím, zda je nutné, se k dokumentu více rozepisovat, své diváky si nepochybně nalezne mezi lidmi, kteří se o toto téma zajímají a dle mého názoru jistě nebudou zklamáni a dozví se zaručeně mnoho nových skutečností, které jim doposud zůstávaly skryty. Vzhledem k dnešní propojenosti světa není krize otázkou jednoho státu, kde vznikla, ale posouvá se a rozšiřuje globálně. Jak je známo, někteří ekonomové dělí světovou krizi na dvě části - světovou finanční a světovou ekonomickou krizi, osobně bych ocenila, kdyby se autoři pustili i do druhé části a stejným, zajímavým a snadno pochopitelným způsobem ji zpracovali.(23.6.2011)