poster

Počátek Země Nezemě (TV film)

 • Velká Británie

  Neverland

 • Slovensko

  Počiatok Krajiny Nekrajiny

 • USA

  Neverland

Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie, 2011, 2x82 min

 • kingik
  ***

  Chcete vědět, jak skončilo přátelství mezi Peterem Panem a Jamesem Hookem, jak kapitán přišel ke svému pověstnému háku, a jak se Peter Pan naučil létat? To, a ještě něco navíc, nabízí tříhodinová návštěva bájné Země Nezemě. Stačí jen udeřit do magické koule, která vás tam přenese z jakéhokoliv století. Není pak divu, že si zde společné dostaveníčko dají karibští piráti, indiáni a londýnští kapsáři. Sirotek Peter Pan je na počátku mladým kapsářem, který je ve službě Jamese Hooka. Oba koule po vydařeném lupu ve starožitnictví zcela náhodně přenese do Nezemě, kam se podobným způsobem dostala i sličná velitelka pirátské družiny Bonny, rázem prahnoucí po moci kouzelného prášku, se kterým lze létat. Hook se dá na její stranu, avšak v cestě za mamonem jim oběma stojí nejen starý alchymista, ale také početný indiánský kmen chránící tajemství stromových duchů. V bájné Nezemi se nestárne, ale neznamená to, že se v ní neumírá, když jedince napadne třeba obří krokodýl či obří pavouk. A i když tvůrci nevěděli, kdy skončit, tak se sympatickými hrdiny dá prožít poměrně neotřelý divácký zážitek. Film táhne charismatická Anna Friel, u které jedině zarazí, jak má na pirátku z 18. století perfektní make-up a styling a nic si nezadá s topmodelkou z přehlídkového mola. Rhys Ifans v roli Hooka nebo Charlie Rowe jako Peter za ní zaostávají, ačkoliv i oni mají v příběhu své silné momenty. Nevkus v podobě indiánů bych si odpustil. Do filmu se to nehodilo a každá scéna, ve které se indiáni objevili, byla nudná až běda a zaváněla laciností. Na televizní poměry docela slušná výprava. Triky byly přece jen standardně televizní a jejich kvalita se dala klidně čekat i horší. Výrazně nepovedená byla snad jen jedna "létací" scéna a naopak trikově nevyužité byly pasáže s obří havětí, která Nezemi obývala. Tři hodiny byla opravdu nálož. Pokud by se vypustily zbytečné scény s indiány, tak by film jistě dostal přijatelnou podobu, a to nejen, co do stopáže. Silný příběh se stejně odehrával jen mezi trojicí Peter-Hook-Bonny a ostatní bylo takřka nezajímavé, anebo zbytečně natahované. Film si při svých možnostech také mohl dovolit áčkovou hvězdu Keiru Knightley, ale pouze pokud jde o hlasovou účast. Namluvila totiž vílu Zvoněnku, ale šance sehnat verzi v originálním znění asi nebude příliš velká. Tříhodinový televizní epos aby byl ještě lepší, by musel ve střižně projít zkracovací procedurou. A když hlavní tahounka přibližně třičtvrtěhodinu před koncem zmizí ze scény, šlo tempo závratně dolů. Nápadů i dobrých herců se ve filmu přesto sešlo více než dost. Jen při té stopáži zaniká, a místy klesá, zájem diváka o dění. A v Nezemi se toho událo nemálo. Diváci zvyklí u jednoho filmu strávit "mládí" mají možnost získat cenné info o dobře známých postavách. A to není k zahození. Ostatně v Nezemi si čas plyne podle svého řádu. 60%(8.7.2014)

 • bartias
  ***

  Televizní prequel v podobě mini série poprvé zavádí Petera Pana do země Nezemě. Je to ale nanejvýše jen z poloviny tak dobrá zábava, jak by se dalo doufat. Skvělí herci v čele s Rhysem Ifansem, Annou Friel nebo Bobem Hoskinsem, který se ve stejné roli objevil v už mnohem lepším Hookovi, nezachrání Neverland od unaveného tempa a laciné podoby.(12.2.2012)

 • MartinezZ
  **

  O "Neverlandu" jsem toho moc nevěděl, prostě se ke mě dostal, tak proč ho nezkouknout, že? Na TV produkci to ani není nijak zvlášť špatné. Hlavním mínusem je tak skutečnost, že jde o svět kolem "Petera Pana", který mi nikdy nic neříkal, slušně řečeno, takže odhalování postav a skutečností, u kterých se ozývalo pomyslné "tadá" mi bylo celkem dost ukradené. Přiznávám. Mohlo to alespoň být zajímavé fantasy, nebýt masivního množství logických hloupostí, které možná jsou normální v Neverlandu, v mých očích ale nikoliv - jednou zmizí celá pirátská loď, jednou koule jev "vyhryzne díru" v budově; piráti, indiáni i "současní" angličané mluví všichni stejným jazykem a nikomu to nepřijde divné, piráti s našmínkovanou kapitánkou, mluvící o Venuši, planetě Zemi, jiných galaxiích... I fantasy by měla mít nějaká pravidla, jinak se z nich stane jen alogická debilita. Vědět, že jde o úvodní film k seriálu, tedy film bez konce, tak bych do toho nešel.(19.2.2012)

 • fruitixx
  ****

  Bitva s rozumem, tedy vlastně s Hookem dovedená k dokonalosti. Chcete vědět jak přišel kapitán k háku na ruce? Chcete vědět kde je země-nezemě a jak se do ní dostat? Podívejte se tedy na tuto předehru, je stejně tak zajímavá možná ještě zajímavější než druhý díl, kde se vše začíná vybarvovat. V prvním se dozvíte i něco o podstatě vesmíru.. Navíc je to podáno dost hodně remakeově s jiným příběhem, takže máte pocit, že se díváte na něco úplně jiného, než jak známe klasického Petra Pana. Jako fanda fantasy dávám. 4*+(1.1.2012)

 • IvcaSammet
  *****

  Pro mě absolutní TOP ze všech Petrů Panů a jim podobným. Samotný příběh Petra Pana mě nikdy nezaujal a proto jsem se ani nikdy na žádný film s Petrem Panem nedokázala dodívat. Na tento film jsem se podívala jen kvůli Rhysovi, abych si doplnila jeho filmografii a nevěřila jsem tomu, co vidím! Není to obyčejný nudný příběh o nějakém děcku, ale o tom, jak to všechno začalo. A abych pravdu řekla, je to milionkrát lepší než celé slavné 'pokračování'. Neverland jsem si okamžitě zamilovala a shlédla ho hned několikrát, protože mě to opravdu dostalo. Rhys byl tak neuvěřitelně přesvědčivý, že i mě, člověka, který fandí svým 'favoritům' i kdyby měli být jakkoli zlí, dokázal dohnat k tomu, abych jeho filmovou postavu začala nenávidět. Ještě nikdy se mi nic takového nestalo a tak musím uznat Rhysův neuvěřitelný talent a taky samozřejmě úchvatnost samotného filmu. Takže za mě plný počet a ještě hvězdičku k tomu!(3.3.2014)

 • - Bob Hoskins si zahrál postavu pana Smee už ve filmu Hook (1991). (pajik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace