Počátek Země Nezemě (TV film)

Neverland

Počiatok Krajiny Nekrajiny

Neverland

Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie, 2011, 2x82 min

Televizní prequel v podobě mini série poprvé zavádí Petera Pana do země Nezemě. Je to ale nanejvýše jen z poloviny tak dobrá zábava, jak by se dalo doufat. Skvělí herci v čele s Rhysem Ifansem, Annou Friel nebo Bobem Hoskinsem, který se ve stejné roli objevil v už mnohem lepším Hookovi, nezachrání Neverland od unaveného tempa a laciné podoby.(12.2.2012)

Chcete vědět, jak skončilo přátelství mezi Peterem Panem a Jamesem Hookem, jak kapitán přišel ke svému pověstnému háku, a jak se Peter Pan naučil létat? To, a ještě něco navíc, nabízí tříhodinová návštěva bájné Země Nezemě. Stačí jen udeřit do magické koule, která vás tam přenese z jakéhokoliv století. Není pak divu, že si zde společné dostaveníčko dají karibští piráti, indiáni a londýnští kapsáři. Sirotek Peter Pan je na počátku mladým kapsářem, který je ve službě Jamese Hooka. Oba koule po vydařeném lupu ve starožitnictví zcela náhodně přenese do Nezemě, kam se podobným způsobem dostala i sličná velitelka pirátské družiny Bonny rázem prahnoucí po moci kouzelného prášku, se kterým lze létat. Hook se dá na její stranu, avšak v cestě za mamonem jim oběma stojí nejen starý alchimista, ale také početný indiánský kmen chránící tajemství stromových duchů. V bájné Nezemi se nestárne, ale neznamená to, že se v ní neumírá, když jedince napadne třeba obří krokodýl či obří pavouk. A i když tvůrci nevěděli, kdy skončit, tak se sympatickými hrdiny dá prožít poměrně neotřelý divácký zážitek. Film táhne charismatická Anna Friel, u které jedině zarazí, jak má na pirátku z 18. století perfektní make-up a styling a nic si nezadá s topmodelkou z přehlídkového mola. Rhys Ifans v roli Hooka nebo Charlie Rowe jako Peter za ní zaostávají, ačkoliv i oni mají v příběhu své silné momenty. Nevkus v podobě indiánů bych si odpustil. Do filmu se to nehodilo a každá scéna, ve které se indiáni objevili, byla nudná až běda a zaváněla laciností. Na televizní poměry docela slušná výprava. Triky byly přece jen standardně televizní a jejich kvalita se dala klidně čekat i horší. Výrazně nepovedená byla snad jen jedna "létací" scéna a naopak trikově nevyužité byly pasáže s obří havětí, která Nezemi obývala. Tři hodiny byla opravdu nálož. Pokud by se vypustily zbytečné scény s indiány, tak by film jistě dostal přijatelnou podobu, a to nejen, co do stopáže. Silný příběh se stejně odehrával jen mezi trojicí Peter-Hook-Bonny a ostatní bylo takřka nezajímavé, anebo zbytečně natahované. Film si při svých možnostech také mohl dovolit áčkovou hvězdu Keiru Knightley, ale pouze pokud jde o hlasovou účast. Namluvila totiž vílu Zvoněnku, ale šance sehnat verzi v originálním znění asi nebude příliš velká. Tříhodinový televizní epos, aby byl ještě lepší, by musel ve střižně projít zkracovací procedurou. A když hlavní tahounka přibližně třičtvrtěhodinu před koncem zmizí ze scény, šlo tempo závratně dolů. Nápadů i dobrých herců se ve filmu přesto sešlo více než dost. Jen při té stopáži zaniká, a místy klesá, zájem diváka o dění. A v Nezemi se toho událo nemálo. Diváci zvyklí u jednoho filmu strávit "mládí" mají možnost získat cenné info o dobře známých postavách. A to není k zahození. Ostatně v Nezemi si čas plyne podle svého řádu. Mé hodnocení: 60%(8.7.2014)

"Ale já se nechci vrátit !! Nestojím o to zemřít ve světě, který ani nestihnu pochopit.."(9.10.2016)

Myslím že druhá časť to trošku dosť pokazila. Samo o sebe to nebolo ničím napínavé, dosť predvídateľné a časťami mizerné. Ale nebol to zlý nápad.(1.9.2014)

• klima777

Film takořka dokonale naplňující rčení: "Mysleli jsme to dobře, dělali jsme to špatně." Únavné & otravné.(29.12.2013)

• - Bob Hoskins si zahrál postavu pana Smee už ve filmu Hook (1991). (pajik)