• dormouse

Hodnocení po 7 dílech. Musím říct, že druhý týden je ještě horší nežli ten první. Nejen že pacienti mají zbytečné peníze, aby u psychologa řešili úplné hovadiny, nejen že psycholog s nimi manipuluje a podsouvá jim vlastní interpretace, to obojí může být záměrem scénáře. Ale co je nesnesitelné, jsou dialogy. Jsou tak zcela neživotné, že působí dojmem, jakoby dadaista rozstříhal text a nechal postavy namátkou vytahovat své repliky. Autor navíc dělá z diváka blbce a vysvětluje mu základy psychologie. Mohlo by to fungovat jako náborová akce pro studium psychologie, na jehož konci je dobře placená praxe, na to je však seriál moc hloupý. Klobouk dolu před Rodenem a Geislerovou (z herců, kteří zatím vystupovali), že dokázali v tak šílené hovadině odehrát svůj part dobře a dokonce i přesvedčivě. A připadá mi nefér nalákat diváka v prvním dílu na verbální obscenity hysterické nymfomanky.(19.10.2011)

Spíš než dějově je Terapie zajímavá způsobem, jakým se snaží dostat k divákovi středobod vyprávění. Jedná se totiž o klasickou charakterovou studii ztvárněnou zcela neklasicky. Vůbec nejde o to, nakolik je Marek schopný psycholog, zda je Rodenovo ztvárnění věrohodné nebo jestli bychom dovolili, aby nám aspoň uvařil čaj (nedovolili). V centru dění totiž nestojí Marek jako terapeut, ale Marek jako člověk, jehož život jde s velkou pompou do háje v epickém záchvatu krize středního věku. Jeho pacienti tu sice fungují jako samostatné postavy se svými vlastními příběhy, ale není náhoda, že se jedná o a) zamilovanou poběhlici b) arogantního hajzlíka opustivšího rodinu c) komunikativní verzi jeho dcery d) rozpadající se pár. Není důležité, jak a jestli jim Marek pomůže, protože fungovat jako pacienti není jejich hlavní rolí; jsou vybráni tak, aby odráželi věci, s nimiž se hlavní postava potýká ve svém vlastním životě. Interakce s nimi je jen metaforou pro to, jak se Marek staví ke svým problémům, zda je přijímá a chce řešit (a jak). Ditino neustálé tvrzení, že Marek "se chce zbavit svých pacientů", je už jen úsměvným potvrzením. Právě proto Rodenova postava tak často ztrácí tvář a nervy, neumí si udržet nadhled a odstup a vůbec na profesionální rovině zcela selhává. PS: z hlediska herectví je Terapie překvapivě mdlá. Páteří jsou sice vynikající Roden, Melíšková a Pauhofová, ale vedlejšáci výsledný dojem značně strhávají. L. Hejlík má sice roli příšerného a otravného blba, ale svými neodstíněnými monology a namachrovanou dikcí dává slovu "příšernost" úplně nový ráz (srovnej se Štěpničkou, který hraje toho samého žvanila, jen o 30 let staršího). Geislerová po třistapadesáté recykluje svoji klasickou nebezpečnou femme fatale, čti nezodpovědnou, nesympatickou a blbou kurvu, kterou by byla schopna vykřesat snad i z Panny Marie, a Magálová si vystačí se dvěma výrazy a jedním pokrčením ramen. Jako jediná z vejdlejších herců stojí za pochvalu vynikající Doubravová, což je vzhledem k její neskutečně klišovité postavě (a že je jimi Terapie zahlcená, mimochodem) takřka zázrak. PPS: prosím, přestaňte s těma sračkama o vykradeném originálu a odporném, sprostém obšlehu. Americké "In Treatment" je podle všeho přiznaným a věrným, třebaže místy inovovaným remakem izraelského BeTipul, takže pokud je pro někoho česká "Terapie" děsná čistě jen proto, že se nejedná o původní materiál, pak očekávám, že hodnocení "In Treatment" půjde v příštích několika týdnech rapidně dolů. 12.11.2011 - po zhlédnutí klíčových momentů a dílů v In Treatment chápu opovrhování ošklivým, ošklivým remakem ještě míň. Pokud Roden s Pauhofovou nestrčí neemocionálního Byrnea a Georgeovou s jejím permanentně zastřeným hlasem do kapsy, pak se jim rozhodně vyrovnají. Při pohledu na Wiestovou skáču frustrací do stropu a mám sto chutí vzít svá slova o Magálové zpět. Terapie navíc In Treatment jasně převyšuje ve způsobu podávání banálních psychologických mouder, nevytahuje postavy mimo psychologickou ordinaci (stupidní, stupidní tah americké verze jdoucí zcela proti podstatě seriálu), neukazuje každou nedůležitou událost, když stačí k dosažení stejného efektu letmá zmínka nebo vizuální vodítko, a nebrání se občasné surreálnosti (předpokládám přítomné v BeTipul). Nejpatrnější jsou rozdíly v závěru: In Tretament se k němu horko těžko dokodrcá bez jakýchkoli emocí, rozhřešení vyhodí z okna a jen tak vyšumí. Terapie naproti tomu používá konec k emocionálnímu vyhrocení vztahů a odkazem na úplně první scénu ukazuje, že postavy se nezastaví na jednom místě, ale půjdou dál. Až se podívám na celý In Treatment, možná názor změním, ale teď jako nejodbornější odborník, jaký kdy odbornil, hrdě říkám: TERAPIE JE LEPŠÍ.(13.10.2011)

• RasputincZ

Na hodnocení je zatím brzy, ale zatím u mě převažují negativní dojmy. Věděl jsem do čeho jdu, těšil jsem se na 20-30 minut dialogů, drobných hereckých grimas a především na obrovský prostor pro Karla Rodena. Jenže, právě kvůli tomu, že jsem celých 30 minut sledoval pouze pravděpodobně nejkvalitnějšího českého herce současnosti a půvabnou zrzku Pauhofovou (která mimochodem excelovala už v Kousku Nebe), jsem í dílnabýval dojmu, že se Roden v jeho jistojistě obtížné roli topí, možná je to jen domněnka, ale celý první díl se mě pevně držela. Doufám, že budou nadcházející díly A pacienti zajímavější!(12.10.2011)

Spoilery. V rámci zatuchlé české seriálové žumpy se samozřejmě jedná o naprostou bombu, ale v globálním měřítku to zbytečně často vyřazuje rychlost, i když je cíl ještě daleko, viz. parádně rozjetý předposlední díl, kde naprosto nepochopitelně přijde místo závěrečné gradace čecháčkovské stažení ocasu. Oproti rodinným masakrům třeba v Californication velký rozdíl. Každopádně Roden to táhne neskutečně, jeho mrtvolný pohled se pro roli terapeuta v těžké krizi středního věku, který ve své profesi dokonale selhává, skvěle hodí. První týden je očistec, ale pak se to slušně rozjede. Marek Pošta je skutečně velké dřevo, takže pokud někoho šokuje potrat přímo u něho na gauči, tak asi těžko rozdýchá velice zdařilých 14 dní, kdy se mu jedna pacientka pokusí spáchat sebevraždu přímo u něho doma, u druhé má problém, aby po ní nevyjel, dalšímu natáhne a manželský pár se mu podaří dohnat k rozvodu. Během toho se mu navíc dokonale zesere i manželství, když se jeho žena začne kurvit s nějakým stavařem a povedené děti tomu také nepřidají (Berenika jako hippie telátko hrozná a Cina jako hetero syn stejně pořád homo). Ano, terapie je přepálená jako svině, ale emoce skoro nevydoluje, takže někde je chyba. Chytřejší dialogy jsem skoro nezaregistroval. Ohánění se pár psychologickými termíny pořád dokola působí spíše pozérsky než odborně. Nejlepší díly jsou s Michalem a Janou. Většinu času jsou slušně vyhrocené a hlavně ukazují iracionálnost a možnou zákeřnost vztahů moderního střihu. 1. série: 60%.(2.7.2015)

První týden byl ve znamení křečovitých dialogů a odtažitého Rodena, kterému - podle tvůrců - mají diváci časem přijít na chuť. Divné ale je, že se terapeut choval rezervovaně jak ke svým novým pacientům, tak i k těm dlouhodobým, což se počátkem druhého týdne rapidně změnilo, a on byl náhle přívětivější ke všem. Bije se tu tedy předpoklad, že hlavní protagonista se chová pořád stejně, avšak naše sympatie k němu se mění (k lepšímu). Příjemná délka jednotlivých dílů je dobrým výplňkem pro volný čas a dá se mluvit o jisté návykovosti. V podstatě jde ale pouze o další pokračování (v našich končinách velmi oblíbených) reality-show, jen v umělečtějším hávu... (Výjimečně zrežírované epizody: 21+43, 44, který jsou dost silný)(23.10.2011)

• - Terapie je historicky prvním hraným seriálem kanálu HBO realizovaným na českém území. (dauni1)

• - Karel Roden absolvoval doposud nejdelší natáčení ve svém životě. Seriálu Terapie věnoval úctyhodných 95 natáčecích dnů, na filmování odjížděl v půl šesté ráno a zpravidla se vracel domů po osmé večer. Natáčení probíhalo od pondělí do pátku včetně 6 pracovních sobot. (frings)

• - Terapie je první seriál české HBO, ve kterém využívá formát převzatý ze zahraničí. (endoskop)