Laputa: Nebeský zámek

• Česko Laputa: Zámek v oblacích (více)

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým v bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dechberoucích odhalení musejí čelit nejen hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a tajným agentům. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl svou fascinaci létáním, vášeň pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, která s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Díky těmto vlivům se Laputa: Nebeský zámek vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. (Aerofilms)

fallanga

Laputa je jediný Miyazakiho film, který mi více připomíná Disneyovky než japonskou tvorbu. Ale to není výtka, já mám Disneyovky rád. Laputa je další z Miyazakiho skvělých výtvorů. Rozhodně si zaslouží více pozornosti. ()

Godhaj

,,Hurá! Nebudeme muset uklízet ani prát!“ Laputa je nádherný fantastický příběh, který je však velmi dobře sklouben s reáliemi života 19. století, především z technické fascinace létání. Sympatičtí dětští hrdinové, kteří jsou u studia Ghibli obvyklí, se zde pohybují v trochu drsnějším prostředí. Není nouze o honičky a přestřelky, takže jsem byl celé dvě hodiny napnutý jak struna. Mijazaki samozřejmě tu a tam přidá nějaký vtípek a srandičku, ty mi ale zde přišly trochu nevhodné, a myslím, že by příběh mohl být vzhledem k tématu trochu temnější. O animaci nemá cenu dlouze mluvit, ta je totiž výborná, jak je u Ghibli zvykem. Laputa je výborný film, ale jeho myšlenkovou hloubku, myslím, dokáží plně ocenit jen dospělí. ()

Zdenda

No tak vám nevím po pravdě. Pro mě je to trochu zklamání od poloboha formátu Miyazaki bych toho asi čekal víc. V prostřed děje sem byl v pokušení dát tomu jenom 3. le pak přiletěli na Laputu a ta krásná příroda, tak sem se těšil zase na nějaké to poetično a hned to přeruší přílet Goliáše:( No a jak tam na sebe ječí, zase bych dal 3, ale pak přijde ta v pravdě geniální muzika Joy Hisaishi no a musim dát aspon 4*. _____ Po druhém shlédnutí se musím opravit a napsat, že ty 4* jsou zcela po právu zasloužené. ()

Quendi

Teda najít tu tenhle film je trošku oříšek. Laputa tu v názvu vůbec není a Zámek v oblacích je název pro Howlův chodící hrad:) Miyazakiho filmy téměř nikdy nejsou šlápnutí vedle(nebo tedy já jsem ještě vedle nešlápla). Laputa mi hodně připomínal Princeznu Mononoke, jen poselství bylo trochu jiné. Opět nádherně vyvedené krajinky, celé město v oblacích je jedna báseň. Člověku jen odkapává slina, že se tam nedá přestěhovat. Krásné scénky, které oslňují svou jednoduchostí(robot, co nosí kytičky na hrob nebo odhazuje spadlý kluzák, aby zachránil ptačí hnízdo). Příběh je zaměřený spíše na dva hlavní hrdiny a přišel mi celkově jemnější než hutná Mononoke. Taky se ale trochu více vlekl. Jinak ale nemám, co vytknout. ()

darthvader77

Další nádherná pohádka od studia Ghibi. Opět na tehdejší dobu výborná animace a nádherná japonská hudba. Hezká pěkně sympatická pirátská rodinka. Opět propracovaný svět, nádherně promyšlené scenérie na lodích a v ruinách Laputy. P. S. Nevím jestli si toho někdo všiml, ale veverky, které lezou po zahradním robotovy jsou ty samé jaké byly ve filmu Naušika z Větrného údolí. Tak to když tak někdo napište do zajímavostí. ()

smatana.sk

"Čo môže byť prirodzenejšie, než piráti naháňajúci sa za pokladom?" - Pôsobivé prostredie baníckej osady začiatku 20. storočia - Ťažko v tomto animáku nevidieť inšpiráciu pre mnoho iných filmov - napríklad ostrovy, vznášajúce sa vo vzduchu v Avatarovi - ešte aj ten obrovský strom bol podobný. ()

Califf

Úžasně hravá jízda od začátku až do konce, nastolené tempo ze začátku nepolevuje, ale graduje každou další scénou, že divák nemá čas si, ani vydechnout a jen nevěřícně zírá, čeho všeho je Mijazaki schopen, jeho fantazie je neuvěřitelná. Další skvost od mistra anime, kterému kumpáni z pixaru nesahají, ani po kotníky. ()

honzia

Opět skvělý Mijazakiho film, ke kterému jsem se dostal. Příběhem i hudebním doprovodem kouzelný. Sice mám pořád mezi jeho filmy jako favorita Prinzeznu Mononoke, ale pět hvězdiček si zaslouží stejně. Nejsem favoritem anime tvorby, ale Mijazakiho DÍLA dle mě patří mezi špicu. Plně doporučuji. ()

johnny01

Krásná atmosféra v hornickém městečku a na Laputě trvá bohužel jen chvilku. Jinak je film plný boje a je málo uvěřitelné, jak se z některých nepřátel stávají přátelé, a hromadné zamilování se do Sheety je opravdu divné. ()

RigorMortis

Tieto "sci-fi" ghibliovky som nikdy úplne nemusel, po rokoch som dal Lapute znova šancu a som bol som veľmi príjemne prekvapený. Dobrý scenár, krásny hudobný doprovod, oku lahodiaca animácia a zaujímavý námet. ()

koty2201

Pre mňa ide o tretiu skúsenosť s rozprávkou od štúdia Ghibli a tvorcu Hayao Miyazakiho a musím stručne na úvod povedať, že ide o druhý najlepší film. Z nejakého dôvodu ma tento príbeh zaujal o niečo viac ako Totoro, ale Cesta do fantázie stále vyhráva. Neviem či sa nájdu aj podobne štylizované príbehy v ďalšej tvorbe tohto štúdia, ale tu sa jedná skôr o akčné sci-fi ako o fantazijný príbeh. A cítim z toho takú trochu Ameriku. Áno, stále sú tu aj niektoré nadprirodzené prvky ako to, že ústredná princezná Sheeta ovláda kúzla a domovom jej predkov je titulný hrad v oblakoch. Ale dej sa skôr sústredí na boj o poklady, ktoré sa skrývajú v hrade a čiastočne boj o nadvládu nad svetom. Totižto Sheeta žila už na Zemi ako niekoľká generácia a ochraňovala čarovný letokameň. Jej priateľ Pazuo, ktorého spozná počas jej úteku, je tiež sirota, ktorá pracuje pre svojho majstra v bani. Len tu jedného dňa Sheetu stretne a musí ju chrániť, pretože po bohatstve nejde len vojsko a skupina pirátov, ale aj špióni, ktorých vedie druhý záujemca o trón, keďže je potomkom druhého rodu, ktorý kedysi žil s predkami Sheety spoločne v hrade. Napriek mnohým akčným pasážam, kde sa všetci snažia dostať na hrad a bojujú o poklad; nájdete tu aj humorné pasáže, ktorých najčastejším zdrojom je Dola, vodkyňa pirátov. S nimi sa vlastne Pazuo a Sheeta časom skamarátia a navzájom si pomáhajú pri boji proti armáde, ale aj Muskaovi. Všetko sa klasicky končí happyendom, ale zvyšok si už užijete vo filme, aj keď som asi prezradil až príliš :D Každopádne, práca s postavami je odvedená na jednotku a prežijete mnoho pamätných momentov. Animácia taktiež nemá žiadnu chybu a v tomto je štúdio Ghibli majster. Hudobne to je tiež veľmi podmanivé a milé, pretože takáto japonská hudba má vždy svoje typické čaro. Takže ak máte radi anime a fantasy rozprávky, tak ani toto by ste určite nemali vynechať. A ja sa už teraz teším na to, keď si pozriem ďalšiu Miyazakiho tvorbu. ()

Simo16

Ďalší skvelý Miyazakiho animák, ktorý je skvelý jak vďaka jedinečnej animácií tak kvôli výbornej hudbe.2 hodiny som dokázal čumieť na film plný dobrodružstva, napatia a nerozlúčného kamáratstva mezi Sheetu a Pazuom.Jednoznačne jeden z mojich naj animákov a to som ich už videl hodne.Obidva Zámky v oblakoch sa stali pre mňa srdcovkou a kultom medzi Mizazakiho filmami.Paráda!! ()

Charlinka

Zatím jsem nenarazila na film od Miyazakiho který by se mi nelíbil. A vzhledem k tomu že mi zbývá už pouze jeden asi ani nenarazím : ) ()

Glukoza

Jaké všechny světy se nacházejí v mistrově mysli? Tohle je jeden z mých oblíbených. Leckteré zákoutí je v něm skryto, někdy i celá Laputa. Vždycky mě dostane to prolínání středověkých a nejmodernějších prvků. A aby se neřeklo, nechybí taková ta neurčitá postava Dora, jakou je Čarodějnice z Pustin či Královna v Haulovi nebo Paní Eboshi v Mononoke...A samotná Laputa se všemi jejími tajemstvími, která zmizela dřív než mohla být všechny odhalena- nádhera. ()

maverick080

Asi (tretí) najlepší Mijazakiho animák, ktorý si určite obľúbi každý, kto sa na anime nepozerá - pekná animácia, krásny príbeh a postavy, zaujímavý svet a niekoľko krásnych pohyblivých obrázkov, z ktorých dokážeme prečítať milión krásnych slov. Jednoznačne veľkolepé dielo a taktiež aj jedno z najlepších Mijazakiho diel. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana