Laputa: Nebeský zámek

• Česko Laputa: Zámek v oblacích (více)

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým v bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dechberoucích odhalení musejí čelit nejen hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a tajným agentům. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl svou fascinaci létáním, vášeň pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, která s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Díky těmto vlivům se Laputa: Nebeský zámek vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. (Aerofilms)

dessa

Dokonalé. Rád uznám, že jsem se mýlil, anime může být dokonalé. Moje druhé setkání s Hayao Miyazakim dopadlo ještě lépe než to první v případě princezny Mononoke. Zajímalo by mě, kde ten pán bere inspiraci... ()

Tamten

Tento kousek od Miyazakiho mi přijde lehoučce slabší než většina ostatních, snad kvůli příběhu, který mě nepřišel příliš originální. ()

Shrekito

Ze zatím shlédnutých filmů od Miyazakiho je toto asi můj druhý nejoblíbenější hned po Mononoke (ne že by byli ostatní Miyazakiho filmy špatné, to v žádném případě). Film je tak akorát mezi dětským a dospělým pojetím, všechno okolo postav pirátů potěší (nic není jak se zdá na první pohled) a končí klasicky destruktivním finále. Film, který dá zavzpomínat na verneovky a filmy pana Zemana. Navíc to velké zaujetí létajícími stroji se mi hrozně líbí (krucipísek to abych si sehnal Kurenai no buta :-D) 9/10 ()

sarfian

Neviem prísť na chuť týmto japonským fantasyanimákom. Nieže by boly zlé, ale ja v nich nevidm viac ako priemer. Niečo mi v nich chýba čo by ma priklincovalo do sedačky a nie aby som stále pozeral kolko zostáva do konca. VIDENÉ 1x ()

Trauma

Na můj vkus moc akční a to už od začátku, takže člověk si na to neustále padání a o fous nepadání jaksi zvykne a už je pak k celému příběhu citlivý jako suchý pařez. I jinak má příběh nějaké ty nedostatky jako ,,spolehlivou náhodu," nedomyšlenost a taky trochu plýtké postavy, na což nejsem u Miyazakiho zvyklá. Jasně, bylo to hezké, ale tak nějak slabší než ostatní kusy. ()

diodoros

Ďalší film od Mijazakiho pokračuje v posolstve jeho predchodcu (Naušiky z Veterného údolia) a ďalej ho rozvíja. Animácia na dobu vzniku je perfektná, hudba je príjemná a príbeh duchaplný a premyslený. Po dejovej stránke sa film rozbieha celkom pomaly, ale od prvej hodiny (prebudenie robota) sa naplno rozbehne a zastaví sa až na konci. Príbeh je výborný, zameraný na protivojnové, ekologické a ľudské posolstvo a hoci po obsahovej stránke oproti ostatným Mijazakiho filmov neprináša také veľké množstvo nápadov, jeho vizuálne spracovanie a napätie je výborné. Komediálna stránka je tu samozrejme zastúpená tiež ako v každom Mijazakiho filme a skvelo vypĺňa miernejšie a odľahčenejšie časti filmu. Aj tak ide ale o viac-menej rozprávku so silným príbehom, viacerými zapamätateľnými scénami a duchaplným posolstvom. ()

Brinkley

Vedle uhrančivého Howla moje nejoblíbenější návštěva do světa nezměrné fantasie mistra Mijazakiho. Napínavé, citlivé, melancholické, uhrančivé..... V případě mé osoby však Howl's moving castle své prvenství uhájil. ()

rejsek9

První film od Mijazakiho, který se mi jakž takž líbil. Nevím, jestli jsem rasista a bylo to tím, že se tam neobjevovalo tolik Japonců jako v těch jiných snímcích, ale rozhodně byl tento snímek přijatelnější (ne jako zabarvená nechutná Cesta do fantazie). ()

Raijin

Je to stare, je to citit. Posobi to ako nejaky roztahany vecernicek. Ale je to prijemne, treba vypnut, dat u toho dobru vecer a ist spat po filme. Prijemny zazitok. ()

Likan7

Nádherný dospělý příběh. Krásná pohádka, která má skvělý scénář a naprosto dokonalou hudbu. Trochu mi trvalo, než jsem se zadíval, ale druhou hodinu si mě ten svět a Laputa naprosto získal. Právem je Laputa ve zdejším TOP 300. ()

junxi91

Další japonské fantasy anime. Tentokrát jsou ústředními postavami dvě malá děcka - kluk Pazu, mladý horník a holka Sheeta, která mu jednoho dne spadne z nebe doslova do náruče. Vypadla totiž ze vzducholodě, kde cestovala jako zajatec vládního agenta Muska. Vzducholoď byla totiž napadena vzdušnými piráty v čele s "mámou" Dolou. A to všechno se stalo kvůli jejímu přívěsku na krku - amuletu v podobě modrého kamene, který má levitační schopnosti. Pazu vezme Sheetu k sobě domů, kde ji ukáže fotky létajícího zámku Laputa, který vyfotil jeho otec. Brzy se zde objeví piráti a také vládní vojska s Muskem a tak je třeba vzít nohy na ramena. Při tom jim trochu pomůže mistr z dolu, který má velké svaly a postaví se pirátům na odpor. Po honičce na kolejích spadnou oba dva do dolu, díky levitačním schopnostem kamene je to však měkký pád. Zde potkají starého horníka Strýce Poma, který jim ukáže všudypřítomné kameny jménem Etherium, které jsou v okolních skalách. Po odchodu z dolu prozradí Sheeta své pravé jméno - Lucita Toel Ul Laputa - je to totiž dědička Laputské královské rodiny. Poté je však zajme Musk a Pazua uvězní, zatímco Sheetě ukáže starého, na oko nefunkčního robota z Laputy. Pazuovi mezitím Musk vyhrožuje, a tak opustí Sheetu a vrátí se do své chalupy, kde však najde Dolu a její piráty. Nakonec se k nim připojí, aby společně našli Sheetu. Sheeta mezitím odříká kouzlo, které ji naučila její babička, a tím aktivuje onoho robota. Ten se snaží zachránit Sheetu, svým červeným zrakem ukáže na pozici Laputy, ale následně je zničen armádní vzducholodí Goliáš. Pazuovi se sice podaří Sheetu s pomocí pirátů zachránit, ale amulet má u sebe ten Muska. Piráti a naši mladí pronásledují Goliáše, který je navigován pomocí onoho Sheetina amuletu. Po cestě jim Dola prozradí to, jak proměnit rozhlednu v létajícího draka a tím získat lepší výhled. To také udělají a spatří obrovský mrak, který vypadá jako hurikán. Pazu si vzpomene na povídání svého otce a uvědomí si, že právě viděl onu Laputu a trvá na tom, aby se vydali směrem do oka hurikánu. Bohužel se však náhle objeví Musk a obří Goliáš, zničí pirátům loď a oddělí od ní onoho létajícího draka, a tak Pazu a Sheeta spadnou přímo do bouře. Ti dva však krásně přistanou na Laputě a najdou zde divokou přírodu v ruinách hradu, které se rozkládají kolem obrovského stromu. A tady teprve začne ta pořádná akce. Jsou zde totiž vojáci, kterým velí Musk, ale jsou zde pouze jako postradatelné oběti v jeho plánu. Piráti v čele s Dorou jsou jejich zajatci a mají být samozřejmě popraveni. Musk odchytí Sheetu a zavede jí do nitra zámku, kde jsou ukryty vědecké poznatky, je zde spousta kvádrů s různými ornamenty a také velký krystal, který pohání celé město. Odhalí také své pravé jméno - “Romuska Palo Ul Laputa" - je totiž také členem královské rodiny a chce se stát novým králem. Díky krystalu od Sheety probudí staré známé roboty a zbraně hromadného ničení, kterými chce rozmetat Goliáše a zničit armádu, která mu do té doby pomáhala. Pazu mezitím ručkuje po sloupech a snaží se osvobodit piráty, což se mu povede. Musk chce ovládnout celý svět, ale v tom mu Sheeta zabrání krádeží amuletu, který hodí Pazuovi, ale je opět chycena Muskem a zatlačena do rohu v místnosti s královským trůnem. Musk vyhrožuje zabitím Sheety, pokud mu nedá Pazu amulet. Ti dva však použijí mazanou lest. Chtějí spolu mluvit minutu o samotě a přitom odříkají kouzlo, při kterém je zničena celá Laputa, Musk konečně chcípne a děti jsou zachráněny tím, že se chytí kořenů onoho obřího stromu. Použijí opět létajícího draka a sejdou se s Piráty, společně oslaví vítězství a následně se jejich cesty rozejdou. Bylo to v pohodě, ale spíše to byla taková pěkná pohádka se šťastným koncem než pořádné drama, tudíž bych tento film více ocenil v mladším věku. Líbila se mi také ta nevinná romantická dětská láska mezi Pazuem a Sheetou, oba byli strašně sladcí a nevinní a představovali pro mě pojetí lásky, které jsem také dříve měl. Tehdy jsem si myslel, že holky jsou super a brzy si nějakou najdu a budu s ní zažívat dobrodružství jako tito dva. Život mi však ukázal, že to tak není, ženské jsou vybíravé potvory, rády ignorují, dělají drahoty a mají příliš přísné požadavky. A život není dobrodružství, jsou to hlavně problémy, trable a bolest. Dětská naivita je příjemná věc, srážka s dospěláckou realitou je však dost tvrdá. () (méně) (více)

Allegro.g.

Laputa je především velice náladový dobrodružný velkofilm. Zároveň je ale kreslený, japonský a od Miyazakiho. Je dost podobný "Naushice", ještě o něco lepší, moc chytlavý, napínavý, roztomilý, za srdce beroucí, upřímný, naivní, okouzlující. ()

Lokran

2 věci: miluju animáky a miluju verna. Miyazaki mi tu naservíroval obé v nezapomenutelné podobě. takže věc 3: miluju miyazakiho:)) 95% ()

Miksa

Byla to krása, ale některé věci byl až moc přehnané a totálně nemožné, i když je to pohádka. Za to strhávám 1*, ale vřele doporučuji ke shlédnutí ()

Lobotommy

Pokaždé, když na tyhle filmy koukám, nechápu, proč se musí hledat. Otevřu bednu a tam tejden co tejden jede dokola to samý, a abych se mohl podívat na něco takovýho, tak se musím šťourat netem. Ale nakonec aspoň, že tak. Spoustu lidí by asi chytil infarkt, kdyby zjistili, že existuje víc filmů než těch pět, co se pořád dokola točí v bedně. Tohle je nádhera. Plné nápadu, citu, radosti. Až budu mít děcka, doufám, že se jim to bude taky líbit. ()

krapek

Po predošlých Miyazakiho animákoch som čakal dvojhodinové trápenie plné nezmyselných halucinácií, ale zostal som príjemne prekvapený. Príbeh má zmysel od začiatku až do konca. Prvky fantázijného sveta, ktoré sa mi v predošlých Miyazakiho animákoch páčili dokázal udržať na úrovni zdravého rozumu. Neviem čo si o tom myslieť. Buď sa mu rozkotúľali pilulky, alebo mu predali slabší matroš. Objektívne asi tak silnejšie 3*. ()

Zombiepod

Nádherná rozprávka, ktorá patrí medzi Miyazakiho najlepšie. Fantázia, kreativita, ohromné množstvá nápadov, ktoré sú práve v Lapute, boli základom pre mnohé prvky, ktoré v kultúre japonského anime vidíme dodnes. Laputa však nie je "iba" rozprávkou, ale aj filmom o priateľstve, nečakanom dobrodružstve, a skazenosti ľudí, ktorí bažia po moci. Mimo toho sa tu nachádza pre mňa najlepší soundtrack, ktorý kedy Studio Ghibli vo svojich filmoch vypustilo. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana