Po dvaceti třech letech se na místo vraždy vracejí lidé zasažení tehdejší událostí, včetně vraha a jeho spolupachatele. Německé psychologické drama o strachu a osamění. Jednoho letního dne zmizí školačka z německého maloměsta a její kolo je nalezeno na stejném místě, kde před dvaceti třemi roky došlo k vraždě jiné dívky ze stejné obce. Událost vede k návratu vyšetřovatele tehdejšího neuzavřeného případu, ale i jednoho z pachatelů. Civilně rozehrané vyprávění předkládá psychologickou studii strachu, bezmoci a osamění, které sužují nejen rodiny zasažené případem. Napínavý mix melodramatu a thrilleru se vyhýbá okázalým dramatickým momentům a naopak staví výhradně na herecké akci pečlivě vybraného ansámblu představitelů. Tomu také odpovídá civilní a letně ospalé tempo snímku, kde kamera zachycuje sekvence v dlouhých záběrech, které dávají hercům prostor pro vystihnutí nuancí svých postav. Poslední mlčení je druhý celovečerní projekt mladého švýcarského režiséra Barana bo Odara a bylo uvedeno na prestižních festivalech v Locarnu a Pusanu či na Camerimage. (Česká televize)

Swansea

Ulrich Thomsen zvýšil hodnocení filmu. Film, který neresi nic. Jenom neskutečnou a nekončící bolest rodiče, který přijde o své dítě v neuhlidajicim momentu ;dítě kontra pedofil. ()

andrii

Polámané panenky, už nikdy nikdo nepohladí jejich pramínky. To léto - krásný čas, praskající zlatý klas, záchvat zla umlčel dívčí smích i hlas. Krev vede do jezírka, slzy kanou na polštář. Neznáma jest pro místní vrahova tvář. Po letech, na den přesně, slunce znovu vysílá mučivé paprsky, probouzí se vzpomínky. Duše poraněné smutkem. Nitro hluboká šachta plná černoty, nekonečné prázdnoty. Třesoucí se domněnka, jistota natažená na skřipec. Trápící se mysl, šelest, svědomí v hrsti bez pomoci. Svědomí jako stín, neklidný, věrný společník. Zkouška psychiky všech zúčastněných. Odstíněná charakteristika v angažmá soustředěné úzkosti a utrpení. Vlastní rukou - vysvobození. Nepřerušené pátrání. Poslední nadechnutí, poslední mohykán, poslední corpus delicti. Stopu mám, neodcházím pryč, aktovku neodkládám. ()

vyfuk

Baran bo Odar má svůj nezaměnitelný otisk. Všichni ho v „mainstreamu“ cítili už v Dark a nyní je to silně vidět i v jeho hrané prvotině, která není tolik mysteriózní, ale má své tajemno i tak. Jedná se totiž o intimní a těžký příběh, který je doprovázen přesným zaznamenáním bezmoci od začátku do konce plné atmosférické hudby, která umí i udeřit. To vše v kriminálním příběhu, který se zdá být tak nějak jinaký, ale poté na vás právě zapůsobí tím, co tvůrce umí nejlépe. A dokáže to neustále překvapit a nechat neklidným. Taková menší záležitost braná občas s božského ptačího pohledu, která sice není žádnou dokonalou záležitostí, ale nechá Vás obezřetné a neklidné. A neptá se. Jde dál. ()

kolemjdouc

nesnáším dlouhé záběry ve filmech,protože to někdy budí zdání ,že herci nemají co hrát.Ale tady to bylo na místě.Jinak by divák nepochopil hloubku tragedie kterou způsobí člověk, kterému se pomíchala chemie v hlavě.Tihle lidé si neuvědomí,že svým odporným činem zničí životy dalších mnoha lidí! A zápletka sama o sobě chtěla hlavu která ji vymyslela! Vražda jako signál, o kterém vysílající ví,že je vyslán správným směrem.A svou roli má i stříbrné auto.Samozřejmě stříbrných je spousta ale jen od jednoho je v záběru klíč vracený původnímu majiteli.A je taky vidět že němečtí herci umějí hrát jen to chce kvalitní scénář a režii.Jen otec druhé oběti byl ve své roli dost nesvůj.Tam měl režisér dost přitlačit.Vrchní vyšetřovatel který vedl vyšetřování byl fakt na další vraždu.Honem ,honem vinníka honem honem hlášení a jde se domů... ()

MickeyStuma

Kriminální snímek pro náročné diváky s atmosférou plného tajemství, zármutku, zpytování svědomí, pátrání a typického policejního byrokratického klyšé. Takže se často krapet méně mluví a ledasco je vyjádřeno obrazem. Snímek je to s ohledem k žánru poněkud neobvyklý, ale na druhou stranu je ozvláštněn zcela reálnými citovými projevy, myšlením a vůbec veškerými reakcemi, které jsou naopak neobvyklé pro čistou krimošku. Takže o napětí či nějakou akci tu vůbec nejde. Příběh má však myšlenku a jistou kritiku, která vskutku stojí za pozornost. Němečtí tvůrci tedy na poli Artového filmu udělali ohromný kus poctivé práce. ()

nula87

Výborný německý mix detektivky a psychologického dramatu. Přesto, že pachatele známe od první scény, filmu to nic neubírá na dramatičnosti a napínavosti. Když se navíc přidá precizní a propracovaná psychologie postav (všech!), dostaneme filmovou lahůdku. 90% ()

spotczek

Tenhle film je pochopitelnější, pokud člověk viděl dokument Danielův svět. Doporučuji obojí, protože je člověk hned radši, když podobné problémy nemá. Je takzvaně "normální". Pedofilie, podobně jako homosexualita jsou zpravidla nahlíženy pouze z našeho "normálního" pohledu a předem odmítány. Nicméně tím nezmizí. Tito lidé si své obtíže nevybrali, nemohou za to, co je citově přitahuje (tohle považuji za kámen úrazu, většinou si neuvědomíme, že si jinou orientaci racionálně nevybrali, nýbrž že se zamilovávají jinak než ostatní; a v zamilovanosti se zpravidla chováme všichni divně a hloupě). Uvědomujeme si vůbec, jaká to musí být hrůza zjistit, že jsem "jiný"! A jaké peklo s tím žít!? Nejspíš řadě lidem bude připadat konec tohoto filmu dostatečně nevyřešený, ale já myslím, že pro člověka, který vraždil jen proto, aby nebyl sám, je odsouzení k samotě vlastně tím nejkrutějším trestem. Rozhodně oceňuji barvitost charakterů nejrůznějších postav tohoto filmu, snahu přiblížit především duševní stavy lidí, kteří se do takto nelehkých situací dostávají. Jistou napínavost má prolínání minulých událostí s přítomností, protože se až do konce dohadujeme, kdo vlastně vraždu (či vraždy) spáchal. A za skvělé mi připadá situování děje do období parného léta. Vedro z filmu přímo sálá. Jinak se obávám, že podobně neúspěšně vyřešených případů v policejních spisech bude hodně. ()

DonBraso

Ten konec řekl všechno.V tomhle je pěkný,že i tohle se prostě stává v reálným životě a to divák přeci chce.Bez různých příkras tu máme snímek,který na to jde psychologicky.Pravda je taková,že možná kdyby to šlo ještě více na dřeň,soucítit ještě o malinko více s rodinama,tak jsem ve stavu blaženosti jako divák samozřejmě.Když se vrátím k filmu,tak jsem popravdě úplně nezaznamenal dlouhé sekvence jak je tu zmíněno.Znám tedy větší majstrštyky,kdy čumíte i 5 minut do borovice.Pravda nejvíc jich měl asi v podání herce Möhring,který byl chladnej jak ocel,přitom v jádru duše s tím žil tolik let.Doopravdy nejlepší scéna,kdy se šel zeptat Timo Friedrich na protější dům.Tahle scéna vyvolává největší emoce,kdy hledáte východisko slov,aby jste s k nim lží dostal a mohl odčinit svoje hříchy.Paráda.Vyšetřovací část měla určitě svoje kvality a vlastně celkově herecké obsazení zaujala,samozřejmě nejvíc všem známý Ulrich Thomsen,kterýmu stačí hrát jenom mimikou.Nakonec jsem se rozhodl dát těch pět hvězd,protože tenhle typ,který má svůj přesah do reálného života, je smutkem,ale měl by o něm člověk vědět,že se stává.PS:Jsem netušil,že Baran bo Odar po docela fiasku s filmem Sleepless natočil takový klenoty,jen škoda,že tak málo.90% ()

dully

Filmu na kvalitě dost ubíral fakt, že se tam skoro každá postava chovala jako totální retard... Jediný, kdo se nechoval jako naprostý idiot, byl hlavní záporák, což je dost málo. Vykreslení emocí a vnitřních motivací postav se minulo účinkem. Celý snímek totiž připomíná spíš scénku z pořadu Partička. ()

Easykill

Tak jsem si dal režijní debut Barana Bo Odara (who am I 2014) a musím říct, že už tady šlo vidět jak skvělé má pan režisér vyhlídky. "Poslední mlčení" je perfektně postavená a atmosférická kriminálka. Všechno funguje jak má, postavy jsou dobře napsané a tomu odpovídají i herecké výkony. Majstrštyk o, kterém se moc neví, což je škoda, protože přesně takhle to má vypadat! Naprostá spokojenost! ()